صفحه اصلی » خواندنی » سیزدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

سیزدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز ˈسه شنبهˈ برابر با سیزدهم فروردین 1392 و بیست و یکم جمادی الاولی 1434 هجری قمری و دوم آوریل سال 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

13 فروردین 1370
در پی قیام مردم مسلمان عراق علیه رژیم بعث در اوایل اسفند 1369 نظامیان بعثی با یورش به زائران روزه‏دار امام علی(ع) و امام حسین(ع) در نجف اشرف و کربلای معلی، پس از شهید و مجروح کردن تعدادی از آنان، به بارگاه ملکوتی این دو امام بزرگوار اهانت کردند.

13 فروردین 1358
نخستین تجاوزهای پراکنده رژیم بعث عراق به پایگاه های مرزی کشورمان با حمله نیروی هوایی عراق به گمرک بهرام آباد(مهران) آغازشد. این حملات حدود 20ماه ادامه داشت تا اینکه دراواخرشهریور 1359 جنگ تحمیلی آغاز شد.

13 فروردین 1342
آرامگاه های حکیم عمرخیام فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر بنام ایرانی در دوره سلجوقی و کمال الملک نقاش بزرگ کشور در دوره قاجاریه، پس از بازسازی افتتاح شد.

13 فروردین 1300
محمد تقی خان پسیان به دستور سید ضیاء الدین طباطبائی رییس الوزرا، احمد قوام السلطنه والی خراسان را پس از بازگشت از باغ ملک آباد در ارگ مشهد، بازداشت و تحت الحفظ به تهران اعزام کرد. پس از این اقدام، پسیان که حکم کفالت استانداری خراسان را از سوی نخست وزیر دریافت کرده بود، نخستین دوره حکومت خود را در خراسان آغاز کرد.

13 فروردین 1299
ابوالحسن میرزا، معروف به شیخ الرییس قاجار متخلص به ˈحیرتˈ از شاعران نامی اواخر دوران قاجار که بیشتر اشعارش را در وصف امامان همام سروده بود، دارفانی را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

10 + سیزده =