صفحه اصلی » سیاسی » ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری آغاز شد

ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری آغاز شد

داوطلبان نمایندگی انتخابات میان‌دوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری از امروز پنجشنبه به مدت هفت روز می‌توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

  به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، انتخابات میان‌دوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان‌های آذربایجان غربی و کهگیلویه و بویراحمد، روز 24 خردادماه همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و هم چنین انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

داوطلبان نمایندگی انتخابات میان‌دوره‌ای چهارمین دوره مجلس خبرگان می‌توانند شخصاً یا به وسیله نماینده خود که کتباً معرفی شده باشد، از روز پنج‌شنبه مورخ 15 /1/ 1392 تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه مورخ 21 /1/ 1392 جمعاً به مدت هفت روز در ساعات اداری به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا وزارت کشور مراجعه و با ارائه اصل شناسنامه عکس‌دار، چهارنسخه تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس 4×6 ، ضمن تکمیل پرسشنامه اعلام داوطلبی نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

داوطلبان براساس ماده 3 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری باید دارای شرایط زیر باشند:

الف – اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی

ب – اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولیّ فقیه واجد شرایط رهبری ، را تشخیص دهد .

ج – بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز .

د – معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران .

ﻫ – نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی

هم چنین این ماده دارای 3 تبصره ی زیر است :

تبصره 1 – مرجع تشخیص دارا بودن شرایط فوق ، فقهای شورای نگهبان قانون اساسی می باشند.

تبصره 2 – کسانی که رهبر معظم انقلاب – صریحاً و یا ضمناً – اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت .

تبصره 3 – ضرورت ندارد که نمایندگان ، ساکن و یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند .

پیش از این حسنعلی نوری، مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور از ابلاغ دستور آغاز روند اجرایی انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری از روز دهم فروردین ماه خبر داد .

در این بخشنامه ابلاغی از فرمانداران خواسته شده است با رعایت برنامه زمانبندی و بر اساس قانون ، آیین نامه و دستور العمل اجرایی انتخابات مجلس خبرگان و بخشنامه های صادره از سوی ستاد انتخابات کشور نسبت به برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه خود اقدام نموده و با تشکیل هیأت های اجرایی به منظور حسن اجرای برنامه های مربوط ، نهایت سعی و کوشش را به عمل آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شش − سه =