اعلام نامزد نهایی به این زودی‌ها نیست/دولت آینده باید مقتدر و کارآمد باشد
۱۴:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

اعلام نامزد نهایی به این زودی‌ها نیست/دولت آینده باید مقتدر و کارآمد باشد

علی‌اکبر ولایتی با اشاره به این‌که اعلام نامزد نهایی ائتلاف سه‌گانه اصول‌گرایان به این زودی‌ها بعید است، بار دیگر تأکید کرد که دولت آینده باید مقتدر و کارآمد باشد.

 

 به‌ گزارش صاحب نیوز به نقل از تسنیم،‌ علی‌اکبر ولایتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران مشهدی اظهار کرد: بیداری اسلامی مسئله روز جهان اسلام است و موج جدید بیداری اسلامی از جمهوری اسلامی ایران نشأت می‌گیرد؛ در امواج گذشته نیز ایران نقش درجه اول را در این موضوع داشته که در آینده نیز بیشتر می‌شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: طرف‌های بین‌المللی که منافع نامشروع آن‌ها به‌خاطر پیشرفت و پیچیدگی بیداری اسلامی به‌خطر می‌افتد، عکس‌العمل‌های مختلفی را در برابر این موضوع نشان می‌دهد که برخی از نمونه‌های آن مانند جنگ تحمیل‌شده به سوریه و علیه ملت آن‌ها در منطقه است.

ولایتی خاطرنشان کرد: جنگ در سوریه در ابتدا به‌بهانه دموکراسی واقعی اتفاق افتاد اما افرادی مانند القاعده انفجارات کور را در این منطقه انجام می‌دهند و مردم بی‌گناه را از بین می‌برند زیرا از رودررو کار کردن مأیوس شدند.

وی تصریح کرد: این گروه در شورای امنیت نمی‌تواند چیزی را علیه سوریه تصویب کند زیرا از 5 عضو آن 2 عضو که روسیه و چین است مخالفت خود را اعلام می‌کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل یادآور شد: چند کشور مرتجع عربی مصوبات بی‌خاصیتی را علیه دولت سوریه تصویب می‌کنند.

ولایتی خاطرنشان کرد: انفجارهای کور در کشور عراق ویا تفرقه‌های مذهبی که بین شیعه و سنی، کرد و عرب از زمان جنگ جهانی اول بی‌سابقه بوده هم‌اکنون در این کشور اتفاق می‌افتد و طرف‌های بین‌المللی به‌هیچ‌وجه قصد توقف این توطئه‌ها را ندارد اما هرکاری که آن‌ها در این راستا انجام دهند امثال بن‌علی و حسنی مبارک ویا فردی افسارگسیخته مانند قذافی بازنمی‌گردند.

وی تأکید کرد: هم‌اکنون جهان عرب بیدار شده و خواستار آزادی در چارچوب ارزش‌های اسلامی و دینی است؛ مردم خواستار دموکراسی هستند و نمی‌خواهند دین را کنار بگذارند و هر رفراندومی که در جهان اسلام به‌صورت آزاد برگزار شود تمام مردم به اسلام رأی می‌دهند که این امر مبین مردم‌سالاری دینی است.

ولایتی تصریح کرد: ایجاد مشکلات و تحریم‌ها و محصور کردن کشورهای اسلامی و همچنین ایجاد تفرقه و توطئه علیه آن‌ها جزو کارهای روتین طرف‌های بین‌المللی شده و تمرکز اصلی آن‌ها روی جمهوری اسلامی ایران است.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی افزود: در آینده نیز بیداری اسلامی ادامه می‌یابد و با پیچیدگی‌هایی که در روبه‌روی خود دارند نیازمند تدابیر بیشتری است.

برپایه این گزارش، علی‌اکبر ولایتی در نشستی با اصحاب رسانه در محل هتل پردیسان مشهد اظهار داشت: اعضای ائتلاف پیشرفت بر تعهدات خود تکیه دارند اما به‌طور مستقل عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: در حوزه تبلیغات این ائتلاف هزینه تبلیغاتی مشترک وجود ندارد بلکه هریک متناسب با وسع خود اقداماتی انجام می‌دهد.

ولایتی یادآور شد: بنده، قالیباف و حدادعادل اهداف مشترک انتخاباتی در قالب ائتلاف سه‌گانه اصول‌گرایان داشته و خروجی ائتلاف هرکدام از ما 3 نفر باشد حمایت می‌کنیم.

ولایتی با بیان اینکه در حوزه فعالیت و خدمت در نظام قصد تخریب دیگران را ندارد، خاطرنشان کرد: باید رئیس جمهور آینده با تکیه بر نقاط مثبت دولت‌های قبل و کارآمدی مضاعف، امور و اداره دولت را به‌دست گرفته و در این مسیر از تخریب دیگران و کارهای ناپسند و ضداخلاقی بپرهیزد.

وی تأکید کرد: بداخلاقی‌ها و کارهای غیراخلاقی نه مورد پسند اسلام بوده و نه مورد پسند یک ایرانی متعهد به اخلاق.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه دولت یازدهم باید دولت مقتدر و کارآمد باشد، اذعان کرد: دولت یازدهم باید کارآمد و متعهد به اسلام، جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و ملزم به ولایت فقیه باشد.

ولایتی افزود: فردی که اداره دولت را به دست می‌گیرد باید کارنامه‌ای درخشان همراه با رضایت مردمی داشته و سوابق درخشانی در حوزه خدمت به نظام و آحاد ملت داشته باشد.

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: یکی از نقاط قوت دولت دهم، حضور همه‌جانبه در موقعیت‌های مختلف کشور بوده که این در نوع خود کار مفید و پسندیده‌ای است؛ دولت آینده باید از این ویژگی‌ها استفاده نماید.

ولایتی با اشاره به اهداف ائتلاف سه‌نفره اصول‌گرایان گفت: برخی می‌پرسند با وجود اختلاف سلایق میان اعضای ائتلاف 1+2، چرا این ائتلاف شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در قالب این ائتلاف تصمیم داریم، قرابت‌ها و اشتراکات اخلاقی را افزون و اختلافات را به حداقل برسانیم و این در نوع خود به‌معنی وحدت اصول‌گرایان است.

ولایتی یادآور شد: اصول‌گرایی مبنایی عمومی و دارای عمومیت است و هر فردی که مبنای نظام را قبول داشته باشد، اصول‌گرا است.

وی اذعان داشت: فردی که به مبنای نظام جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و به‌ویژه حاکمیت فقیه اعتقاد کامل و راسخ داشته باشد، اصول‌گراست و باید نسبت به تمام این مبانی وفادار و متعهد باشد.

عضو ائتلاف پیشرفت اصول‌گرایان خاطرنشان کرد: ورود به ائتلاف 1+2 منتفی نیست اما باید تابع شرایط این ائتلاف و پایبند به تعهدات باشد؛ برخی نسبت به این مسئله معترض بوده که 1+2 تعداد معدودی از اصول‌گرایان را در خود جای داده است.

ولایتی افزود: حضور در ائتلاف سه‌گانه اصول‌گرایان مبتنی بر تعهد به مبانی نظام اسلامی و حاکمیت ولی‌فقیه بوده و به‌نظر من برخی مسائل و ورودهای متعدد سبب شلوغ کردن صحنه می‌شود.

وی اظهار داشت: کسی که احساس مسئولیت و خدمت رسانی دارد می‌تواند در قالب‌های متعدد بنا بر توانایی‌های خود در مسیر نظام خدمت کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با تأکید بر اینکه دولت یازدهم باید سبب تحقق حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی شود، اظهار کرد: دولت یازدهم باید از افراد متخصص و کارآمد برای به تحقق رساندن اهداف نظام در مسیر عالی خود و همچنین تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی گام مؤثر بردارد.

ولایتی با ابراز خرسندی از پایبندی اعضای ائتلاف 1+2 به تعهدات خود یادآور شد: هریک از اعضای ائتلاف 1+2 تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده و در این مسیر با هدف خدمت به خلق گام برداشته و این مایه خرسندی است.

وی با بیان اینکه دولت آینده باید در حوزه بین‌الملل و سیاست خارجی حضور مؤثر داشته باشد، تأکید کرد: باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که قدرت جمهوری اسلامی ایران را در منطقه و جهان بر همگان نشان دهیم و به‌طور کلی ایران در وجهه‌ای قرار گیرد که در عرصه‌های تصمیم‌گیری و مشارکت حضور جمهوری اسلامی ایران نقش مؤثر داشته باشد.

ولایتی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر این‌که: "آیا اعضای ائتلاف سه‌گانه در هزینه‌های انتخاباتی خود با یکدیگر تبادل کار و نظر دارند یا خیر؟" عنوان کرد: ما هرکدام مستقل عمل می‌کنیم، اما بر ائتلاف تکیه داریم، هیچ هزینه مشترکی وجود ندارد، هرکدام از اعضا با توجه به بضاعت خودشان در این زمینه هزینه می‌کنند.

وی همچنین افزود: من به‌جز سفرهای استانی کار دیگری نمی‌کنم و نخواهم کرد، بضاعت من در همین حد است.

ولایتی درباره نقاط قوت دولت دهم اظهار کرد: حضور همه‌جانبه دولت در نقاط مختلف کشور امری بود که در دولت‌های پیشین بی‌سابقه بوده و دولت آینده هم باید دارای این خصوصیت باشد.

وی درباره تخریب برخی شخصیت‌ها در زمان انتخابات اظهار کرد: هیچ‌گاه از بنده سخنی نخواهید شنید که بخواهم کاندیدا یا شخصی را تخریب کنم، من اگر بتوانم کاری را انجام دهم؛ می‌دهم، تخریب کردن چهره اشخاص نه مورد پسند اسلام است و نه مورد پسند جامعه ایرانی.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در خصوص ویژگی‌های دولت آینده اظهار کرد: دولت آینده باید دولتی مقتدر و کارآمد باشد و از نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف استفاده کند اما قبل از تخصص نیروها، تعهد آنان به جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه الزامی می‌باشد.

ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که: "بین شما، آقای قالیباف و حداد عادل اختلافاتی از نظر فکری و شخصیتی وجود دارد، به‌نظر شما می‌توان با ائتلاف اعتماد مردم را جلب کرد؟" اظهار کرد: شما در هیچ‌کجای دنیا دو آدم را پیدا نخواهید کرد که عیناً مثل هم باشند، ما باید بر مشترکات تکیه و از اختلافات پرهیز کنیم، اگر راهی برای ایجاد دولتی مقتدر و کارآمد باشد نباید از آن دوری کرد.

وی با بیان این که: "اصول‌گرایی مارک خاصی ندارد"، خاطرنشان کرد: این که حزب یا گروهی خاصی بگویند ما فقط اصول‌گرا هستیم و لاغیر، سخن صحیحی نیست، اگر کسی می‌خواهد در این کشور کار کند باید به قانون اساسی وفادار باشد، نباید حرف و عمل افراد با هم مغایرتی داشته باشد.

وی شعار 1+2 را ائتلاف برای پیشرفت خواند و افزود: ما هیچ‌گاه نگفتیم کسی قرار نیست به ائتلاف اضافه شود، اما لازم هم نیست هرکس که احساس تکلیف می‌کند بخواهد در منصب ریاست جمهوری این تکلیف را ادا کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: فرد مورد نظر باید ببیند چه سابقه‌ای در حوزه‌های مدیریتی داشته است، اداره کردن کشور اول در جهان اسلام به‌لحاظ کارآیی و روابط بین‌الملل کار ساده‌ای نیست.

ولایتی راه تحقق خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر خلق حماسه سیاسی، اقتصادی و همچنین روی کارآمدن دولتی قوی را در صورت جمع شدن افراد متخصص دور هم برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی دانست.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در خصوص زمان دقیق اعلام کاندیدای نهایی ائتلاف پیشرفت اظهار کرد: بعید می‌دانم اعلام کاندیدای نهایی به این زودی‌ها باشد.

ولایتی هدفمندی یارانه‌ها را یکی از ابزارهای مهم در تعدیل ثروت برشمرد و افزود: هدفمندی رایانه‌ها از برنامه‌هایی بود که اهل اقتصاد آن را تأیید می‌کردند و یکی از موفقیت‌های دولت کنونی نیز به‌شمار می‌رود، اما یکی از اشکالات آن این بود که به‌صورت صحیح و آن‌طور که باید، انجام نگرفت و سهم 30درصدی صنعت به این بخش اختصاص داده نشد و تنها سهم 50درصدی مردم هدفمند شد.

وی هدفمندی یارانه‌ها و دستاوردهای دولت در عرصه دفاع را یکی از موفقیت‌های دولت کنونی دانست و خاطرنشان کرد: باید به بخش صنعت هم هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شود؛ چرا که اشتغال کارگران نیز به رفع مشکلات اقتصادی عموم مردم کمک خواهد کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اولویت‌های اقتصادی خود را در راستای سند چشم‌انداز 20ساله تعریف و اظهار کرد: سیاست‌های کلی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تعریف و ارائه شده است که همان اولویت‌ها نیز در دولت بنده و در صورت رأی‌آوردنم دنبال می‌شود.

وی شایعه انتخاب دو رییس جمهور در عرصه داخلی و خارجی را تکذیب و همچنین اظهار کرد: آنچه در ائتلاف 1+2 تأکید شده پیشرفت کشور است و لاغیر.

وی گفت: همه افراد باید دیدگاه‌های خود را با توجه به منویات مقام معظم رهبری تنظیم کنند، همان طور که ایشان گفتند: "هیچ‌کدام از سران سه قوه نباید از هیچ کاندیدایی حمایت کنند" مقدورات بیت‌المال در اختیار هیچ کاندیدایی نباید قرار بگیرد و این امر خلاف شرع است.

وی با بیان اینکه احمدی‌نژاد در دوران مدیریتش معایبی داشت که رئیس جمهور بعدی نباید این معایب را داشته باشد، اظهار داشت: محاصره شخص رئیس جمهور توسط حلقه انحرافی باعث شد جریان فتنه‌ای در مجموعه دولت شکل بگیرد که از نقاط ضعف احمدی‌نژاد است، جریان فتنه‌ای که اسلام را با زبان خود تعریف می‌کند و هدفش فقط رسیدن و ماندن در قدرت است.