صفحه اصلی » سیاسی » مذاکرات آلماتی آزمونی دیگر برای کشورهای 1 5 است

مذاکرات آلماتی آزمونی دیگر برای کشورهای 1 5 است

دبیر شورایعالی امنیت ملی با بیان اینکه مذاکرات فردا در آلماتی آزمون دیگری برای کشورهای 5 1 است، گفت: باید دید که آیا آنها حق غنی سازی اورانیوم که امری پذیرفته شده در ان پی تی است را می پذیرند یا باز می خواهند این حق بدیهی ملت ما را انکار کنند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، «سعید جلیلی» روز پنجشنبه طی سخنانی در دانشگاه فارابی آلماتی قزاقستان با طرح این سوال که در دنیای کنونی و مناسبات بشری حاکم بر جهان، تا چه میزان با مدینه فاضله مدنظر فارابی فاصله دارد، اظهار داشت: برای پاسخ به این موضوع باید به مقطع پس از جنگ جهانی دوم اشاره کرد یعنی زمانی که در آن یک مناسبات جدیدی در عرصه بین المللی شکل گرفت و برخی سعی کردند مناسباتی را بر جهان حاکم کنند که تا امروز ادامه داشته است.

دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت: یکی از ویژگی های این دوره این بود که مناسبات بین المللی به جای عدالت که در مدینه فاضله فارابی ترسیم شده بود، بر مبنای قدرت شکل گرفته بود.

وی با طرح این پرسش که چرا باید گفت وگو ها در مورد مسایل بین المللی در نیویرورک، ژنو و یا وین باشد، افزود: اگر به سابقه تمدنی نگاه کنیم آلماتی بر همه این شهرها تقدم دارد؛ بر همین مبنا می گوییم استانبول و بغداد و آلماتی هم باید جاهایی باشند که درباره مسایل بین المللی در آنها مذاکره شود.

جلیلی ادامه داد: مردم ایران 34 سال پیش در برابر این انحصار ایستادند، ایرانیان علیه یک نظام دیکتاتوری که بعد از جنگ دوم جهانی توسط همین قدرت ها با کودتا به حکومت رسیده بود قیام کردند.

وی یادآور شد: همین کشورهایی که امروز ادعای حقوق بشر دارند تا روز آخر از شاه ایران حمایت کردند و کسانی که ادعای دموکراسی دارند از روز سرنگونی دیکتاتوری در ایران با تمام توان به مقابله با انقلاب پرداختند و وقتی نتوانستند او را حفظ کنند فرد دیگری به نام صدام را تقویت کردند تا علیه ملت ایران وارد جنگ شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: آنان حتی اعتراف کردند که ظرفیت های صدام در جنگ علیه ایران را آنها در اختیارش گذاشتند و هشت سال جنگ را به مردم ما به خاطر این که می خواستیم آزاد باشیم تحمیل کردند.

وی با بیان اینکه آنان با این همه کینه ورزی موفق نشدند، اظهار داشت: آنان بدترین تحریم های اقتصادی همچون تحریم قطعات هواپیمای مسافربری تا دارو را علیه ملت ما اعمال کردند.

وی با بیان اینکه ما در این سال ها فقط مقاومت نکردیم بلکه پیشرفت های چشمگیری هم کسب کردیم، گفت: بنا به گزارش غرب در سال 2012 ایران بالاترین رشد را داشته است؛ اینها که قطعه هواپیما را علیه ما تحریم کردند، دیدند که جمهوری اسلامی ایران توانست ماهواره به همراه موجود زنده به هوا پرتاب کند و با وجود همه این فشارها امروز هفدهمین اقتصاد جهان هستیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز در این دانشگاه به آنان هشدار می دهم که از 34 سال گذشته درس بگیرند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند.

وی با تاکید بر اینکه در این دور گفت وگوها جامعه جهانی و مردم قزاقستان شاهد رفتار آنها هستند، خاطرنشان کرد: مذاکرات فردا با یک کلمه می تواند راه خود را به خوبی باز کند؛ آن هم پذیرش حقوق ملت ایران به ویزه حق غنی سازی ایران است.

جلیلی اظهار داشت: چه کسی در بین شما دانشگاهیان می پذیرد که امروز باید برخی از کشورها حق داشته باشند بدترین سلاح ها یعنی سلاح هسته ای را داشته باشند؛ چه کسانی به آنها حق داده زرادخانه های سلاح هسته ای را کماکان حفظ کرده و بلکه تولید و آزمایشات جدید را ادامه دهند؟

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که هیچکس در جهان نباید سلاح هسته ای داشته باشد و باید حرکت جهانی برای خلع سلاح و جلوگیری از اشاعه این سلاح ها صورت گیرد.

وی با طرح این سوال که تنها کشوری که از سلاح هسته ای در دنیا استفاده کرد، کدام کشور بود گفت: آیا آمریکا که خود مجرم استفاده از سلاح های هسته ای است می تواند مدعی جهان عاری از سلاح هسته ای باشد؟

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به زرادخانه های هسته ای آمریکا تصریح کرد: آمریکا نمی تواند امروز مدعی امنیت در موضوع هسته ای باشد.

جلیلی خاطرنشان کرد: دفاعی که امروز از حقوق ملت ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای صورت می دهیم، دفاع از حقوق همه ملت های مستقل است که نمی خواهند مناسبات غلط را بپذیرند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی یادآور شد: این دفاع از حق برخورداری از انرژی هسته ای نیست بلکه دفاع از حق پیشرفت، انتخاب، آزادی و استقلال است.

*سوریه نماد تناقض غرب در رفتار و گفتار است

جلیلی در ادامه این نشست با بیان اینکه حوادث سوریه یکی از موضوعات مهم و اساسی است که تناقض در ادعاها را نشان می دهد، گفت: امروز در سوریه قدرت هایی که در صحنه حضور دارند کاملا خلاف شعارهایشان عمل می کنند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا اعلام کرد که ملت سوریه باید خودش در مورد سرنوشت مملکتش تصمیم گیری کند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت: باید زمینه برای انتخابات آزاد و گفت و گوهای ملی فراهم شود تا مردم بتوانند تصمیم گیری کنند.

وی تصریح کرد: کسانی که ادعای دموکراسی و مبارزه با تروریسم را دارند از روز نخست، سلاح و بمب به شورشان سوریه دادند و امکاناتی را فراهم ساختند که سبب کشته شدن ده ها هزار نفر شد.

نماینده مقام معظم رهبری اظهار داشت: ایران بر این باور است که دموکراسی با انتخابات و گفت و گو امکان پذیر است اما آنها می خواهند با اسلحه و تروریسم دموکراسی را به سوریه ببرند.

*غرب به دنبال افزایش فشارها همزمان با مذاکرات است

جلیلی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت: ما 9 ماه قبل از گفت و گو های آلماتی، گفت و گو های مسکو را داشتیم.

وی افزود: ما در مذاکرات مسکو پیشنهادهای مشخصی داشتیم و حتی آنها را در اختیار افکار عمومی قرار دادیم چرا که به منطق خویش اعتماد داریم و می دانیم که پیشنهاداتمان قابل دفاع هستند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات مسکو اعلام کرد که آماده ادامه گفت و گو ها است اما آنها 9 ماه از این امر فاصله گرفتند و در این مدت بیشترین فشارهای اقتصادی را علیه ایران بکار بردند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: آنها می خواستند آثار این فشارهای اقتصادی را ببینند تا با اهرم فشار در گفت و گو های بعدی حاضر شوند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی اظهار داشت: خوشبختانه دنیا شاهد بود که جمهوری اسلامی ایران در این 9 ماه موفقیت های بیشتری نیز کسب کرد.

وی ادامه داد: طی همان 9 ماه جنبش عدم تعهد یعنی بیش از 120 کشور جهان به ایران آمدند و ریاست این جنبش را به تهران سپردند.

جلیلی خاطرنشان کرد: 120 کشور جهان که اکثریت جامعه جهانی هستند به اجماع از حق هسته ای جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و بیانیه دادند.

وی گفت: دشمنان ملت ایران با صراحت اعلام کردند که ما تحریم های فلج کننده را بر ضد جمهوری اسلامی ایران اعمال می کنیم اما ایران نه تنها فلج نشد بلکه پیشرفت های چشمگیری نیز بدست آورد.

وی یادآور شد: شاید موفقیت مذاکرات «آلماتی1» این بود که مشاهده کردیم آنها از این موضع کنارگیری می کنند؛ به همین خاطر نیز بیان کردیم که دچار اشتباه محاسباتی نشوند و هر چقدر از رفتارهای غلط دور شوند بیشتر می توانند به مذاکرات خوشبین باشند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: امیدواریم آنان در گفت و گوهای فردا هم این فاصله را از رفتارهای غلطشان بیشتر کنند.

*دیکتاتورهای وابسته به غرب در حال سرنگونی هستند

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال دیگری اظهار داشت: معتقدم دیگر محاسبات برخی از کشورها که بعد از جنگ جهانی دوم بوجود آمده بود، به نتیجه نمی رسد.

وی افزود: بر همین اساس با همت کشورهای مستقل، روابط آزادی بین کشورها در حال شکل گیری است و هم اکنون در خاورمیانه و شمال آفریقا شاهدیم که دیکتاتورهایی که متحد غرب بودند یکی پس از دیگری در حال سرنگونی هستند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی گفت: بر این باورم که حرکت جدیدی بین ملت ها و دولت ها در حال شکل گیری است.

*سلاح های کشتار جمعی نمی تواند امنیت ایجاد کند

جلیلی در ادامه اظهار داشت: ما همیشه مخالفت خودمان را با سلاح های کشتار جمعی اعلام کرده ایم و معتقدیم این سلاح ها نمی تواند امنیت ایجاد کند.

وی ادامه داد: در مورد جزیره کره هم همین موضوع صادق است و معتقدیم در آنجا هم باید با گفت و گو قضایا حل و فصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 2 =