صفحه اصلی » سیاسی » توصیه های جلیلی به 1 5 پیش از آغاز مذاکرت آلماتی

توصیه های جلیلی به 1 5 پیش از آغاز مذاکرت آلماتی

ˈسعید جلیلیˈ دبیر شورای عالی امنیت ملی یک روز پیش از آغاز دور دوم مذاکرات با گروه 1 5 در آلماتی به آنان توصیه کرد بیش ازپیش از رفتارهای غلط فاصله بگیرند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران روز گذشته با حضور در دانشگاه فارابی آلماتی در جمع دانشجویان این دانشگاه، مذاکرات آلماتی 2 را آزمونی دیگر برای گروه 1+5 دانست و گفت: باید دید که آیا آنها حق غنی سازی اورانیوم را که امری پذیرفته شده در ˈان. پی. تیˈ است، می پذیرند یا باز می خواهند این حق بدیهی ملت ایران را انکار کنند.

دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 در آلماتی قرار است امروز جمعه به وقت محلی در هتل ریکسوس این شهر برگزار شد. دور اول مذاکرات آلماتی روزهای 7 و 8 اسفندماه سال گذشته برگزار شد و سعید جلیلی پاسخ های 1+5 به پیشنهادهای قبلی ایران را مذاکرات آلماتی 1 واقع بینانه تر از گذشته توصیف کرد و آن را یک نکته مثبت خواند.

وی یادآور شد: شاید موفقیت مذاکرات «آلماتی1» این بود که مشاهده کردیم آنها از این موضع کنارگیری می کنند؛ به همین خاطر نیز بیان کردیم که دچار اشتباه محاسباتی نشوند و هر چقدر از رفتارهای غلط دور شوند بیشتر می توانند به مذاکرات خوشبین باشند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی اظهار امیدواری کرد آنان در گفت و گوهای آلماتی 2نیز این فاصله را از رفتارهای غلطشان بیشتر کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، جلیلی که پیش از آغاز مذاکرات آلماتی 1 نیز به غربی ها توصیه کرده بود که دچار اشتباه محاسباتی نشوند، روز گذشته و در آستانه مذاکرات آلماتی 2 نیز این موضوع را این بار در قالب یک هشدار تکرار کرد و گفت: امروز در این دانشگاه به آنان هشدار می دهم که از 34 سال گذشته (اشاره به پیشرفت چشمگیر ملت ایران در عرصه های گوناگون به رغم جنگ تحمیلی و تحریم های گسترده) درس بگیرند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 با تاکید برحق قانونی و غیرقابل انکار ملت ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای، تصریح کرد: دفاعی که امروز از حقوق ملت ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای صورت می دهیم، دفاع از حقوق همه ملت های مستقل است که نمی خواهند مناسبات غلط را بپذیرند.

دبیر شورایعالی امنیت ملی یادآور شد: این دفاع از حق برخورداری از انرژی هسته ای نیست بلکه دفاع از حق پیشرفت، انتخاب، آزادی و استقلال است.

جلیلی با انتقاد از بی تفاوتی قدرتها و ناتوانی نهادهای بین المللی در رسیدگی به موضوع خلع سلاح های کشتار جمعی تاکید کرد: ما همیشه مخالفت خودمان را با سلاح های کشتار جمعی اعلام کرده ایم و معتقدیم این سلاح ها نمی تواند امنیت ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × 2 =