صفحه اصلی » استان اصفهان » متکی: تولید ناموس اقتصاد و صنعت است

متکی: تولید ناموس اقتصاد و صنعت است

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با اشاره به نقش تولید در پیشرفت، گفت: تولید ناموس اقتصاد و صنعت است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز، منوچهر متکی شانزدهم فروردین در مسجد "لنبان" اصفهان با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی، گفت: حماسه به این دلیل مطرح می شود که دشمن در کمین است و از این رو مشارکت مردمی نباید عادی باشد بلکه یک حماسه است.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی حماسه به معنای برداشتن موانع با روشهای جهشی، انقلابی و انتخاب راههای میانبر است برای برخورد با مشکلات زیرا شرایط ویژه به واسطه فشارهای بیرونی بر کشور حاکم است.

وزیر سابق امور خارجه با بیان اینکه مردم در رژیم پهلوی کوچکترین نقش را در اداره خود نداشتند، افزود: انتخابات مظهر استقلال سیاسی است و مردم نقش تعیین کننده ای دارند.

وی با بیان اینکه دولتهای مختلف به گمان اینکه خوب عمل کرده اند تلاش می کردند بعد از انها گروهی همسو با آنها بر سر کار آیند، افزود: انتخاب مردم نشان می دهد دولتها هیچ تاثیری در انتخابات ندارند و مردم نقش تعیین کننده دارند.

وی گفت: کسانی که دم از آزادی انتخابات می زنند باید بدانند انتخاب خودشان دلیلی برسلامت انتخابات است.

متکی ادامه داد: دشمن برایتاثیر گذاری بر انتخابات آتی راههایی از جمله برگزار نشدن انتخابات، کم رنگ شدن آن و ایجاد تشنج در هر نتیجه ای را دنبال می کند.

وی به تلاش دشمن برای تاثیر گذاری در انتخابات مجلس اشاره کرد و افزود: علی رغم تبلیغات منفی دشمن بیش از 60 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند.

وی تصریح کرد: حضور مردم نشان از بثی مشکلی مردم نیست، بلکه در جای خود مردم مطالبات خود را به خوبی بیان می کنند.

وزیر سابق امور خارجه گفت: در قضاوت از عملکرد دولت باید انصاف را رعایت کرد و از کارهای خوب سپاسگذاری کرد و اگر در حوزه ای گام های اشتباهی برداشته شده است، بی هیچ اغماضی بر اصلاح روندها تلاش شود.

وی با بیان اینکه بیکاری و تورم دو محور اصلی مشکلات مردم است، افزود: همانطور  که مقام معظم رهبری در بجنورد فرمودند بخشی از مشکلات ناشی از تحریم ها و برخی از انها ناشی از تدبیر نادرست است.

وی با بیان اینکه مدیریت اقتصادی عرفی است، افزود: اداره اقتصادی در تمام دنیا به یک صورت است و هرچند ما طراحی ایرانی و اسلامی خود را داریم ولی مدیریت در همه جا یکسان است.

متکی تصریح کرد: تصمیمات دقیقه ای موجب آوار شدن بازار و تورم می شود و از همین رو باید تمام فاکتورها را بر اساس نظر کارشناسان در نظر گرفت.

وی گفت: تغییر در تصمیم ها و بی ثباتی در آن از دیگر چالش های اقتصادی است.

وی مردمی کردن اقتصاد و کاهش تصدی گری دولت را از دیگر چالش ها برشمرد و افزود: در کشورهای پیشرفته اقتصادی تنها 20درصد صنایع مادر و حساس توسط دولت ها اداره می شود و بیش از 80 درصد در اختیار مردم قرار دارد زیرا مدیریت دولتی هزینه بردار است.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با اشاره به نامگذاری دهه چهارم انقلاب اسلامی به عنوان دهه پیشرفت و عدالت، افزود: تولید باید مقدس شمرده شود زیرا تولید لازمه پیشرفت است و پیشرفت در کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی بر عدالت مقدم است زیرا تا پیشرفت و تولید ثروت نباشد توزیع عادلانه ثروت ممکن نخواهد بود.

وی با اشاره به چالش های نساجی اصفهان گفت: حمایت از تولید تنها مجوز دادن نیست بلکه باید با ارائه سیستماتیک تسهیلات و تامین سرمایه در گردش تولید کنندگان از آنها حمایت کرد.

وی تصریح کرد: اگر دیدید در کشوری ساختمان بانکها بالا می رود و کسی که وام می گیرد پایین می رود باید بدانید این سیستم پولی بیمار است و از این رو تمام چرخ های مربوط به تولید و اقتصاد باید بازنگری شود..

وی گفت: اگر تسهیلات به صورت سیستمی توزیع نشود، مفاسد سه هزار مبلیارد تومانی پیش می آید.

وی تصریح کرد: خودکفایی کلید حل مشکلات اقتصادی است.

متکی با اشاره به غصب زمینهای مردم توسط حکومت پهلوی، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی بنیاد علوی به جای بنیاد پهلوی قرار گرفت تا زمین های مردم را به آنها باز گرداند ولی این کار انجام نشد .

وی ایمن سازی مدارس با همکاری خیرین و ظرفیت های آموزش و پرورش، کاربردی کردن آموزش ها، قرار دادن گزینه های دیگر به جای دانشگاه در پایان تحصیلات، توجه به فراگیری یارانه و زبان های خارجی، قرار دادن مدارج دانشگاهی برای تدریس در مدارس به ویژه در بخش ابتدایی و رفع مشکل حق التدریسی ها را از جمله کارهای لازم در زمینه آموزش و پرورش عنوان کرد.

وی با بیان اینکه رشوه خواری از مفاسد اقتصادی و اداری است، افزود: اگر روسای قوه مجریه و قضائیه حاشیه امنی را برای مردم فراهم می کردند تا مردم بیان کنند چقدر رشوه می دهند، ابعاد وسیعی از این معظل روشن می شد.

وی گفت: در برخی محاکم برای ابتدایی ترین کارها مردم باید حق حساب دهند و مثلا تولید کننده ای که با نام او کالای مجعول تولید می شود برای پیگیری کار خود باید 70هزار دلار به نماینده قاضی بپردازد.

وی گفت: نظارت باید جدی نگریسته شود زیرا در سیره اسلامی این مساله وجود داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده + یازده =