177045_636
۰۷:۲۱ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۶/۲۴

ازدواج ساده ادامه ی راه علی (ع) و فاطمه (س)

امروزه تنها راه تعالی و رفع مشکلات دنیای مدرن دنبال کردن سیره ی اهل بیت (ع) و تلاش برای زندگی به سبک امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد.

به گزارش پایگاه خبری «بوئین میاندشت» ؛

دیدم که به عرش شور و شوقی برپاست / برپاگه این بزم شعف، ذات خداست
گفتم به خرد ،چه اتفاق افتاده / گفتا که عروسی علی و زهراست

ضمن عرض تبریک به تمام مسلمین جهان و فرا رسیدن سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) ، به معرفی سنت های ازدواج در شهرستان بوئین میاندشت می پردازیم:

در شهر ما مراسمی به نام (رخت بُرونی ) وجود دارد که به این گونه است که قبل از عروسی ، لباس عروس را به منزل عروس می برند و در آنجا بقچه های شکلات و نقل و … برده ، سپس وقتی اقوام عروس و داماد جمع می شوند لباس ها را به فامیل های یکدیگر نشان می دهند.

از مراسم های دیگر ، این گونه است که شب قبل از حنابندان دوستان داماد در خانه ی او جمع شده و به شادی می پردازند . این مراسم جاهل نشین نام دارد.

یکی از رسم های جالب نیز اینگونه است که وقتی عروس وارد خانه ی خود می شود خانواده ی داماد بر سر عروس آب می ریزند ، دلیل این کار اعتقاد مردم به روشنایی بودن آب است.

البته لازم به ذکر است که سنت های نوشته شده نسبت به قبل بسیار کمرنگ شده است.

سنت های غلطی هم در شهر ما وجود دارد ار جمله : تجمل گرایی های بسیار زیاد که به اسراف منتهی می شود. در این میان می توان به جهیزیه های سنگین ، مهریه های بسیار بالا ، و توقعات بی جای دختران و پسران و خانواده های آنها پرداخت.

متأسفانه سنت های غلط دیگری نیز وجود دارد ، از این جمله می توان به کاروان های عروسی و ایجاد مزاحمت برا دیگران پرداخت.

همانگونه که گفته شد در شهر ما سنت های پسندیده ی زیادی وجود دارد ، اما امروزه تنها راه تعالی و رفع مشکلات دنیای مدرن دنبال کردن سیره ی اهل بیت (ع) و تلاش برای زندگی به سبک امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد.

در پناه حق