صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » آیا عزت به پاسپورت ایرانی بازگشته است؟ داعش هم برای ایران رجزخوانی کرد

استراتژی اقتدار؛

آیا عزت به پاسپورت ایرانی بازگشته است؟ داعش هم برای ایران رجزخوانی کرد

استراتژی دولت در طی تهدیدات خرد و بزرگ قدرت های بزرگ! نیز به دلیل تعامل با جهان –بخوانید رسیدن به توافق هسته ای– همواره منفعلانه بود، قابل توجه است که همه این موارد در حالی صورت گرفت که دولت در بالاترین سطح دیپلماتیک در حال مذاکره با سران کشورهای ۵+۱ بود…

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

ندای اصفهان- محسن محمدجانی/ یکی از کلیدواژه های سیاستمداران و دیپلمات های دولت تدبیر از ابتدایی ترین لحظات نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری همواره حفاظت از منافع ملی، عزت و اقتدار کشور بوده است؛ این در حالی بود که آنها همچون میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ به عملکرد سیاست خارجه دولت احمدی نژاد انتقادات فراوانی داشتند و او را متهم به ماجراجویی و انزواطلبی در عرصه بین المللی نمودند. از این رو در هنگامه انتخابات حسن روحانی وعده هایی دادند و ادعاهایی نمودند که اکنون پس از سپری شدن بیش از نیمی از عمر دولتش به بررسی آن خواهیم پرداخت.

۱- «من عزت و غرور ملی ایرانیان را باز خواهم گرداند»[۱] و «قول می‌دهم که اعتبار و  احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم» اینها تنها بخشی از سخنان شیخ دیپلمات در زمان انتخابات بوده است.

حسن روحانی

۲- اما امروزه سوال های فراوانی تنها در این رابطه برای ملت ایران به وجود آمده است که آیا عزت و اقتدار جمهوری اسلامی به یُمن سیاست های دولت تدبیر و امید بیش از پش شده است؟ آیا اعتبار و احترام به پاسپورت ایرانی بازگشته است؟ اینها سوالاتی است که موجب ابهامات فراوانی برای مردم گردیده است! که اگر واقعا اینگونه بوده چرا کمتر از یک سال از روی کار آمدن دولت تدبیر، به سفارت ایران در لبنان حمله می شود و رایزن فرهنگی کشورمان در آنجا به شهادت می رسند؟ چرا ابوالقاسم اسدی دیپلمات کشورمان در یمن کشته می شود و دیپلمات دیگرمان نوراحمد نیکبخت، در آن کشور ربوده می شود؟ چرا آمریکا به ابوطالبی که بنا بود نماینده ایران در سازمان ملل باشد روادید نداد؟ و این اتفاق در حالی رخ داد که علیرغم روند استکبارستیزی ملت ایران حسن روحانی برای حل کردن دیپلماتیک دشمنی های شیطان بزرگ در ماه های اولیه ریاست جمهوری در سفر به نیویورک برخلاف سنت دیپلماتیک جمهوری اسلامی با اوباما به صورت تلفنی سخن گفت اما حتی نتوانست عزت را به پاسپورت نماینده خود در سازمان ملل بازگرداند!

۳- استراتژی دولت در طی تهدیدات خرد و بزرگ قدرت های بزرگ! نیز به دلیل تعامل با جهان –بخوانید رسیدن به توافق هسته ای– همواره منفعلانه بود، قابل توجه است که همه این موارد در حالی صورت گرفت که دولت در بالاترین سطح دیپلماتیک در حال مذاکره با سران کشورهای ۵+۱ بود. اما این استراتژی به همینجا ختم نشد، تا جایی که به دلیل انفعال های پی در پی دولت حتی گروهک های تروریستی از جمله داعش نیز برای ایران رجزخوانی کردند!

۴- اوج این استراتژی در پی حوادث منا صورت گرفت که البته رد پای آن را در برخورد دیپلماتیک دولت در رابطه با پیگیری تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده می توان بررسی نمود که عدم توجه درست و کافی برای پیگیری این موضوع و ندادن هشدارهای لازم به کشور عربستان، اولا موجب بی توجهی آن کشور در بوجود آمدن حادثه کشتار منا (آن هم با برخوردی کاملا غیر مسئولانه) گردید و در نهایت تلاش های دیپلماتیک کشورمان به طور مستقیم برای سهل کردن مشکلات و تسهیل امور اجرایی با عربستان به نتیجه ای نرسید! و تلاش های دیپلمات ظریف کشورمان حتی از واسطه قرار دادن مسولان سایر کشورها از جمله امیر کویت برای حل مشکل نیز به جایی نرسید!

رایزنی-ظریف-و-امیر-کویت1

۵- پس از ناکام ماندن تلاش در سطح وزیر خارجه، رئیس جمهور در سخنرانی خود در سازمان ملل در رابطه با حوادث بوجود آمده در عربستان به صورت کاملا محترمانه و آنطور که به پادشاه سعودی برنخورد خطاب به رییس سازمان ملل به توصیف دردناک بودن ماجرا پرداخت و فقط عربستان را پاسخگوی افکار عمومی خواند و گفت: «افکار عمومی خواستار آن است که مسئولان دولت عربستان سعودی بی درنگ به مسئولیت بین المللی خود در تأمین دسترسی کنسولی فوری برای شناسایی سریع و بازگرداندن بدون تأخیر اجساد مطهر عمل نمایند. همچنین ضروری است شرایط لازم را برای بررسی مستقل و دقیقِ علل و عوامل این فاجعه و روش های پیشگیری از تکرار آن، در آینده فراهم نمایند.»[۲] اما چیزی طول نکشید که وزیر خارجه عربستان با تمام گستاخی و بی شرمی نسبت به این سخنان موضع گرفت و گفت: «ایرانیان و رئیس جمهورشان آخرین کسانی هستند که می توانند درباره سلامت حجاج سخن بگویند»[۳]

۶- عربستان همچنین به هیئت ایرانی- از جمله دو وزیر کابینه دولت تدبیر- که بنا بود برای پیگیری امور حجاج ایرانی به این کشور سفر کنند روادید نداد و با تلاش های فراوان پس از گذشت چند روز وزیر بهداشت توانست از طریق کشور واسط به عربستان سفر کند!

۷- این همه در حالی است که وزارت کشور به تحصن در مقابل سفارت عربستان در تهران مجوز نداد و دلیل آن را مشکلات احتمالی بیان می کرد که ممکن است برای حجاج ایرانی در عربستان پیش بیاید!

۸- «اگر کشور ما و ملّت ما بخواهد در مقابل عناصر اذیّت‌کننده و موذی عکس‌العمل نشان بدهد، اوضاع آنها خوب نخواهد بود؛ ما تا حالا خویشتن‌داری کردیم. در قضایای متعدّدی خویشتن‌داری کردیم؛ دست ایران اسلامی از خیلی‌ها بازتر است، توانایی‌های ما، امکانات ما از خیلی‌ها بیشتر است؛ می دانند که اگر بخواهند هماوردی کنند با نظام جمهوری اسلامی، در هیچ صحنه‌ای حریف نمی شوند. ما رعایت ادب اسلامی، رعایت حرمت برادری در امّت اسلامی را نگه داشتیم؛ ما می توانیم عکس‌العمل نشان بدهیم. اگر بنا شد عکس‌العمل نشان بدهیم، عکس‌العمل‌های ما خشن هم خواهد بود، سخت هم خواهد بود.»[۴] ساعتی از این سخنان رهبر معظم انقلاب نگذشته بود که دولت عربستان نسبت به وظایف و تکالیف خود در قبال حجاج و دولت جمهوری اسلامی به اذعان نماینده دولت عکس العمل های مثبتی نشان داد.

۹– حال سوال اساسی اینجاست که چرا تعاملات فراگیر دیپلماتیک دولت تدبیر و امید به نتیجه نرسید اما سخنرانی رهبر معظم انقلاب موجب چنین دست آوردهایی گردید. پاسخ این سوال را نیز می توان در سخنان فرمانده کل قوا در فردای آن روز در جمع فرماندهان ارتش یافت: «سربرآوردن ملت مستقلی که با زورگویان و وابستگان به آنها مخالف است، برای نظام سلطه قابل تحمل نیست، بنابراین در مقابل این ملت دشمنی می‌کنند و تصور اینکه «اگر فلان حرف را نزنیم یا فلان کار را نکنیم و ملاحظه‌ی دشمن را بکنیم، دشمنی‌ها کم می‌شود»، تصور نادرستی است»[۵]

پی نوشت

[۱] http://baharnews.ir/news/12415/

[۲] http://kebnanews.ir/128038/%D9%85%D8%AA%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%84%D9%8/

[۳] http://nasimonline.ir/detail/News/1028883/170

[۴] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=30933

[۵] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=30938

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد