صفحه اصلی » مذهبی » عناوین برتر دین و اندیشه » ضرورت پرهیز از انجام رفتارهایی که موجب وهن مذهب می شود/ مبنای عزاداری تبلیغ خط سرخ عاشورا باشد

مبلغان و کارشناسان دینی نطنز تاکید کردند/

ضرورت پرهیز از انجام رفتارهایی که موجب وهن مذهب می شود/ مبنای عزاداری تبلیغ خط سرخ عاشورا باشد

به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری حضرت امام حسین (ع)، خبرنگار نطنزنا در گفتگوهایی کوتاه با تعدادی از کارشناسان دینی و فرهنگی به بررسی و تبیین اهداف قیام امام حسین (ع) و باید ها و نباید های عزاداری در این ایام پرداخت.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۷/۲۰

به گزارش صاحب نیوز، با فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع)، خبرنگار نطنزنا در گفتگوهایی کوتاه با تعدادی از کارشناسان دینی و فرهنگی، موضوع اهداف قیام امام حسین (ع) و باید ها و نباید های عزاداری در این ایام را بررسی کرده است.

ضرورت پرهیز از رفتارهایی که باعث وهن مذهب می شود

رئیس اداره تبلیغات اسلامی نطنز در گفتگو با این پایگاه خبری اظهار کرد: ماه های محرم و صفر که به فرموده امام خمینی (ره) اسلام را زنده نگه داشته اند بهترین فرصت در جهت تبلیغ آموزه های دینی در جهت تقویت بنیان های فرهنگی و مذهبی نظام است و از این ظرفیت باید در جهت تقویت اندیشه های دینی و اسلامی که یکی از مهم ترین اهداف انقلاب است به خوبی استفاده شود.

حجت الاسلام ابوالفضل مجیدی تبار به برپایی مجالس عزاداری در این ماه ها اشاره کرد و افزود: باید ازاین فرصت ها برای تبیین اهداف دینی و اسلامی و ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه استفاده کرد؛ چرا که این فرصت ها بهترین ظرفیت برای محکم کردن روح تربیت و پرورش در افراد و جامعه است؛ چیزی که امروزه به شدت دشمن آن را مورد هجمه خود قرار داده است.

وی بر ضرورت سادگی همراه با معنویت در برپایی مراسم های سوگواری تاکید و تصریح کرد: باید در مراسم های عزاداری شأن و منزلت امام حسین (ع) و یارانش حفظ شود و از هرگونه افراط و تفریط در این باره نیز پرهیز گردد تا خدای نکرده موجبات وهن مذهب فراهم نگردد.

حجت الاسلام مجیدی تبار با اشاره به آسیب های مجالس عزاداری بیان داشت: مجالس عزاداری باید به دور از بدعت ها برگزار شود و جوری نباشد که اسلام و تشیع به عنوان یک دین خشونت طلب معرفی گردد؛ باید در مراسم عزاداری ضمن اینکه مظلومیت امام حسین (ع) و یارانش به تصویر کشیده می شود، شخصیت بالا، مقتدر، با عزت و استکبار ستیز ایشان نیز تجلی یابد.

مجالس عزاداری با شائبه های نفسانی همراه نشود

امام جمعه موقت بادرود نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به فلسفه برپایی عزاداری در ماه محرم اظهار کرد: عزاداری باید باعث نورانیت و شفافیت قلب گردد و به فرموده پیامبر اسلام (ص) قلب انسان زنگار می گیرد و مجالس دینی و مذهبی بهترین ظرفیت برای از بین بردن این زنگار است که از میان همین مجالس، برپایی مجالس عزای امام حسین (ع) بهترین مصداق برای پاک کردن این زنگار است.

حجت الاسلام محمد میرزایی افزود: مجالس عزاداری در ایام ماه محرم و صفر نباید با شائبه های نفسانی و سلیقه ای همراه گردد، لذا باید مطابق با سند و همچنین روح مطهر اهل بیت (علیهم السلام) باشد.

وی تاکید کرد: در مراسم گریه بر مظلومیت امام حسین (ع) و یارانش باید به شدت از رفتارهای سخیف و سبک، خرافات، لجبازی های بی مورد، تظاهر و خودنمایی و هزینه های نامعتدل اجتناب گردد.

ضرورت پرهیز از غلو در برپایی مراسم تعزیه خوانی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نطنز با اشاره به برگزاری مراسم های تعزیه خوانی در ایام ماه محرم و صفر اظهار کرد: تعزیه هنری ارزشمند و مقدس بوده و یکی از راه‌های نزدیک شدن به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است و چون این هنر و فرهنگ در نزد مردم جایگاه خاصی دارد و مردم مصائب وارده بر اباعبدالله و یارانش را مجسم می کنند، لذا برگزار کنندگان باید شأن و منزلت آن را با توجه به جایگاه واقعی معصومین (علیهم السلام) حفظ کنند.

علی مشربی افزود: افرادی که که به ایفای نقش در مراسم تعزیه می پردازند می بایست حرمت آن لباس و نقش را نیز حفظ کرده و از آنجایی که دید افراد جامعه به خصوص نوجوانان و کودکان به آنها مثبت است، در رفتارهای خارج از تعزیه نیز باید مراقب باشند تا موجب بدبینی در اقشار مختلف جامعه نگردد.

وی بر ضرورت پرهیز از غلو در برگزاری تعزیه تاکید کرد و گفت: مجریان برگزاری مراسم تعزیه باید از نسخه های معتبر آن استفاده کنند تا از ورود انحراف و آسیب به آن جلوگیری شود و شأن و منزلت ائمه و معصومین نیز در آن حفظ گردد.

هدف در برپایی مراسم سوگواری، تبلیغ خط سرخ عاشوراست

کارشناس فرهنگی اداره تبلیغات اسلامی نطنز نیز در اینباره گفت: فرهنگ عزاداری ما در مجالس روضه و گریه بر امام حسین نباید در ستیز با اهل سنت باشد، بلکه مبنای این سوگواری باید تبلیغ خط سرخ عاشورا و تبیین اهداف امام حسین (ع) و یارانش از قیام باشد.

مجتبی حاجی جمالی افزود: ما نباید به اسم تبلیغ دین در مجالس عزاداری اقدامی در جهت تخطئه و وهن مذهب انجام دهیم، بلکه مبنای هدف ما در این مراسم باید ذلت نپذیرفتن و مبارزه با ظلم و استکبار باشد، همان هدفی که امام حسین (ع) آن را دنبال می کردند.

وی بر ضرورت پرهیز از انجام رفتارهایی که با مبانی مذهبی منافات دارد تاکید کرد و بیان داشت: در برگزاری مراسم های عزاداری باید از نمادها به درستی استفاده کنیم و باید از سنت های مذهبی بر اساس سیره معصومان (علیهم السلام) در بر پایی مجالس سوگواری استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد