صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » هنجارشکنی و توجیه مسئولین راهی برای ادامه سرپرستی غیرقانونی است

پاسخ به بیانیه روابط عمومی دانشگاه اصفهان:

هنجارشکنی و توجیه مسئولین راهی برای ادامه سرپرستی غیرقانونی است

کدام واقعیت است؟ تشویش اذهان توسط رسانه ها یا دانشجویی که مجبور می شود برای جلوگیری از برخورد کمیته انضباطی تمامی مسئولیت را خود قبول کند؟ این در حالی است که در اساسنامه معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان اشاره شده اعضای شورای فرهنگی به نام امورفرهنگی حق فعالیت حزبی و گروهی نخواهند داشت…

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - شنبه ۱۳۹۴/۰۷/۲۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از  ندای اصفهان، دانشگاه اصفهان به عنوان یکی از دانشگاه‌های جامع و برتر کشور دارای حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیئت علمی است ولی از آذرماه ۹۲ و با پایان مدت ریاست دکتر محمدحسین رامشت، نزدیک به دو سال است که با دکتر هوشنگ طالبی به عنوان سرپرستی دانشگاه (مسئولیت غیر قانونی بیش از شش ماه سرپرستی) اداره می شود. این در حالی است که تشکل ها و کانون های دانشجویی همراه با دولت یازدهم در مدت سرپرستی ایشان با برگزاری جشن هایی در ایام خاص محرم سال گذشته و ایام فاطمیه، بدور از شأنیت یک محیط علمی و فرهنگی در غالب جشن خوابگاه ها، جشن هلال احمر (به بهانه حمایت مادی و معنوی از کودکان مبتلا به سرطان)، نشست ادبی، مناظره با موسیقی های خارج از ضابطه که موجب تحریک و با رقص و عشوه گری های دختران برای پسران همراه بود (اخبار و فیلم های آن در فضای مجازی منتشر شده است اینجا و اینجا و اینجا و اینجا). این برنامه ها که با مجوز معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و با نظارت امور فرهنگی آن دانشگاه (بیشتر بدون حضور مسئولین) برگزار شده است از جمله هنجارشکنی های تاسف باری است که در عرصه فعالیت های فرهنگی و علمی دانشگاه برگزار می شود.

این در حالی است که فعالیت های سیاسی و جناحی در سایه این اقدامات ضد فرهنگی در حال برگزاری است؛ به عنوان مثال سخنرانی بعضی از آقایان معلوم الحال در خردادماه سال جاری که در پشت تریبون علمی دانشگاه می گوید: «راه مبارزه با نظام، تشکیل حزب و گروه است» و دیگری در بهار سال جاری در مناظره به اصطلاح علمی می گوید: «من یک لیبرال مسلمانم و در بسیاری از موارد تفکر دکتر سروش را نسبت به تفکر شریعتی ترجیح داده و می پذیرم و از طریق اینترنت با دکتر سروش ارتباط دارم و تفکر داعش شیعی را برگرفته از تفکر مرحوم شریعتی می دانم.» یا با نصب تصاویر فتنه گر ۸۸ (محمد خاتمی) علیرغم تذکر صریح سخنگوی قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی که در چند مرحله اعم از بنر، نشریه و تراکت منجر به جریحه دار شدن فضای دانشگاه و دانشگاهیان معتقد گردید (که در برخی موارد باعث ایجاد اعتراض و پاره کردن آن تصاویر توسط افراد ناشناس گردید). بنر تصاویر هاشمی، روحانی و خاتمی (آذر ۱۳۹۳) همزمان با سفر ریاست محترم جمهوری به اصفهان و نصب تراکت و بنر در اطراف غرفه استقبال از دانشجویان در غرفه انجمن اسلامی پیرو خط امام (مهر ۹۴) و توزیع نشریات حاوی عکس های سران فتنه، ازجمله اقداماتی است که در سایه نظارت مسئولین دانشگاه اصفهان بویژه سرپرست دانشگاه به عنوان رئیس شورای فرهنگی و کمیته ناظر بر تشکل ها صورت گرفته است(+).

کدام واقعیت است؟!

علیرغم تمامی این موارد روابط عمومی دانشگاه اصفهان با صدور بیانیه ای، واکنش رسانه های خبری استان نسبت به اقدامات غیر قانونی برگزارکنندگان این جشن و حواشی ساختار شکنانه این مراسم را «حاشیه سازی های مغرضانه» و «تشویش اذهان عمومی در آستانه بازگشایی دانشگاه» قلمداد کرده است و رسالت دانشگاه اصفهان را فراهم نمودن محیطی امن و آرام در جهت آموزش و پژوهش علمی می داند. لیکن با فاصله کوتاهی، ابراهیم رضایی عضو هیأت علمی دانشکده اهل البیت دانشگاه و سرپرست امور فرهنگی در گفتگو با رویش نیوز اعلام می کند: دانشجوبانی که خلاف شئونات را بر روی صحنه جشن انجام داده بودند به کمیته انضباطی دانشگاه معرفی شده اند.

کدام واقعیت است؟ تشویش اذهان یا دانشجویی که به عنوان مسئول کانون مجبور می شود برای جلوگیری از برخورد کمیته انضباطی تمامی مسئولیت را خود قبول کند؟ (اینجا) و (اینجا) این در حالی است که در ماده ۲۰ و ۲۸ تشکیل معاونت فرهنگی این دانشگاه اشاره شده اعضای شورای فرهنگی و معاون امور فرهنگی معتقد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی و ولایت فقیه بوده و امورفرهنگی به احزاب و گروه های سیاسی وابستگی نداشته و اعضای آن به نام امورفرهنگی حق فعالیت حزبی و گروهی نخواهند داشت (+). تصور این است اگر این برنامه ها مجوز داشته پس نظارت و عدم حضور مسئولین دانشگاه کجای این برنامه ها بوده و اگر مجوز نداشته اند که جای تأمل دارد.

در آخرین برنامه تشکلی پیروان به اصطلاح پیرو خط امام در عصر روز سه شنبه شاهد تبلیغ رسانه ای مبنی بر سالروز تولد رئیس و یکی از عناصر فعال فتنه سال ۸۸ بودیم که توسط معاونت فرهنگی تکذیب شد (+).

ادامه دار بودن حواشی

با این وضعیت در این قطب علمی کشور، اعضای شورای عالی انقلاب و نیز وزیر محترم علوم بدنبال کدام راه حلی برای تایید یا ماندن سرپرست دانشگاه می باشند!؟ چرا به نامه‌ها و درخواست‌ها توجه نمی شود!؟ اگر فردی صلاحیت فردی و تعهد مدیریتی جهت احراز یک عنوان را دارد چرا نباید همان ابتدا به‌عنوان مدیر قطعی تعیین شود و اگر هم به‌عنوان سرپرست است چنانچه صلاحیت دارد چرا نباید سریعاً حکم ریاست بگیرد و اگر صلاحیت احراز نشده است دلیل ادامه سرپرستی مگر تضییع حقوق نخبگی و دامن زدن به مشکلات دانشگاه‌ها و تکرار بی‌قانونی و هرج‌ومرج شمرده نمی‌شود؟ چرا در انتصاب تسریع نمی شود؟ انگار نامه‌ها و درخواست‌ها و متاسفانه صداها و فریادها و درخواست‌های دلسوزان فرهنگی اصفهان و دانشجویان و تشکل‌ها و برخی نمایندگان مردم به‌جایی نمی‌رسد و دانشگاه اصفهان به‌عنوان قطب علمی کشور در بهت بی‌سرانجامی و بلاتکلیفی مدیریتی مانده است که اصلاً و ابداً قابل‌ اغماض و توجیه نیست؟

در این برهه از زمان و در آغاز ماه محرم، مردم انقلابی و شهیدپرور اصفهان و اصحاب فرهنگ و دانش این قطب عظیم علمی کشور، هم از کمیسیون فرهنگی مجلس و شخص حجت الاسلام سالک و هم از وزارت علوم و اعضای شورای انقلاب فرهنگی و نیز از جناب استاندار محترم اصفهان خواستارند تا سریعاً به این خواسته که مطالبه عمومی مهم مردمی بوده و نزدیک ۲ سال گرد خورده رسیدگی کنند و دانشگاه را از بلاتکلیفی و مردم و اصحاب علم را از بی‌قانونی رها کنند.

حکم دکتر هوشنگ طالبی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد