صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » اجراي طرح پژوهشي بررسي تاثیر مالچ سنتتیک در تثبیت شن های روان

اجراي طرح پژوهشي بررسي تاثیر مالچ سنتتیک در تثبیت شن های روان

محققان مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي اصفهان موفق به اجراي طرح پژوهشي بررسي تاثیر مالچ سنتتیک در تثبیت شن های روان در منطقه شرق اصفهان شدند.

تاریخ انتشار: ۱۹:۴۱ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۵

رئيس بخش تحقيقات آبخيزداري مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي اصفهان گفت: روش های مختلفی برای کنترل شن هاي روان كه مناطق مسكوني ، كشاورزي وصنعتي را تهديد مي كند استفاده شد که معمول ترین آن استفاده از مالچ نفتی برای تثبیت شن ها است.
اسكندري افزود: درسالهاي اخيرمواد پلیمری مختلفی به عنوان جایگزینی برای مالچ نفتی معرفی شده که دراين تحقيق مناسب بودن آن تاييد شده است.
اسكندري افزود: در اين تحقيق با بررسي در دو بخش صحرايي و آزمايشگاهي مشخص شد استفاده از مالچ سنتتیک آزمایش شده گزینه مناسبی برای تثبیت شن های روان و فرسایش بادی در مناطق بیابانی و تپه های شنی است.
وي گفت: مقایسه اقتصادی کاربرد اين نوع مالچ با مالچ نفتی نشان داد که استفاده از مالچ آزمایش شده در عرصه مقرون به صرفه تر است.
رئيس بخش تحقيقات آبخيزداري مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي اصفهان افزود: با بررسی شاخص های مقاومت در برابر باد، نفوذپذیری و رواناب، جوانه زنی و تغییر خصوصیات فیزیکی در اين تحقیق مشخص شد که اين پلیمر جایگزین مناسبی برای مالچ نفتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد