صاحب نیوز

زیر ذره بین

محصول جشنواره كودك چه بود؟!

آمدند و خوردند و بردند و رفتند!

جشنواره بين‌المللي فيلم كودك ونوجوان اصفهان با تمام حواشي كه داشت بالاخره به كار خود پايان داد و پرونده سال92 آن بسته شد؛‌ جشنواره‌اي كه حرف و حديث‌هاي زيادي به همراه داشت و ما دراين نوشتار به گوشه‌هايي ازآن اشاره مي‌كنيم.

کدخبر: 33242
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۷/۲۰ @ ۱۹:۰۵


معصومه طاهري – صاحب نيوز:

*به حواشي افتتاحيه كه نقدي برآن نوشتيم  تا حدودي ترتيب اثر داده شد و آن هم مربوط به مهجوريت پرچم درمراسم افتتاحييه بود كه در ويژه برنامه پاياني جشنواره  در استوديوي پخش زنده و هم در كنارتريبون پرچم گذاشته بودند.

resized_297875_471

*مشكل اينترنت و نبود جايگاهي براي خبرنگاران اصفهاني درحالي به شدت احساس مي‌شد كه خبرنگاران تهران دركمال رفاه در وي.آي.پي  قرار داشتند.

*در حالي كه خبرنگاران اصفهاني می‌بایست از هفت‌خوان رستم برای ورود به سالن رد مي‌شدند، براي خبرنگاران تهران‌نشين چون کارت‌های هولوگرام صادر شده بود به راحتي و با احترام فعاليت مي‌كردند.در واقع مسولان شهرداري به تمام معنا حرمت خبرنگاران اصفهاني را در برابر رسانه‌هاي تهراني كه البته با تمام اين كارها برد رسانه‌اي جشنواره خيلي محدود بود.

*براي ريخت وپاشهاي بي حساب و كتابس كه شده بود. مسئولان جشنواره از خبرنگاران تهراني خواهش كرده بودند تا حواشي جشنواره را ننويسند وبه قول معروف تهراني ها را در اين راستا نمك گير كرده بودند.

*امسال تبعيض بين خبرنگاران اصفهاني و تهراني از سوي شهرداري اصفهان خيلي بدتر ازقبل بود به صورتي كه باعث ناراحتي و نارضايتي اصحاب رسانه ميزبان شده بود.

به لطف حراست شهرداري!! سالن برنامه به شوي لباس مانكن‌هاي بد حجاب زن ومرد تبديل شده بود.ظاهرا وظيفه حراست تنها برخورد با خبرنگار اصفهاني بوده وبس!

اجراي سنجد(‌عروسك دوست داشتني و نمكين) درمراسم پاياني جالب توجه بود اما گويا آقايان مسول وحتي برگزيدگان جشنواره كودك!! چندان تخيل كودكانه نداشتند! و اين عروسك را جدي نمي‌گرفتند

*به نظر مي‌رسيد حضور بي‌ارتباط نواب صفوي در ميان اهداكنندگان جوايز بيشتر براي خوش تيپش بود و بس.
*هنگام اهدا جوايز، اغلب برندگان در سالن حاضر نبودند! كه صداي اعتراض سنجد هم درآمد و به شوخي گفت: خودم همه جوايز را مي‌برم. گويا حتي برندگان جوايز هم جشنواره را جدي نگرفته بودند.

*درطول برگزاري جشنواره هيچ‌كدام از نشست‌ها و برنامه‌هاي آن پوشش داده نشد و انعكاسي درشبكه‌هاي تلويزيوني نداشت.

*فضا و دكور سالن هيچ ارتباطي به كودكان نداشت و به قول معروف كودكانه نبود. انتظارمي‌رفت تا  تصاويرشخصيت‌هاي كارتوني ملي همانند كاركترهاي اهالي شكرستان يا كلاه قرمزي و دوستانش براي تزئين دكورسالن بكارروند و يا حداقل نشانه‌هايي از حال وهواي كودكان در سالن وجود داشته باشد كه وجود نداشت و مي توان گفت از اين لحاظ برنامه خشك و ضمخت برپا شد.

*یکی از برندگان پروانه زرین فیلم کوتاه با حضور روی سن ودر اختيار گرفتن ميكروفن، از مهمانان خارجی جشنواره بخاطر نحوه پذیرایی و صندلي‌هاي ناجورسالن عذرخواهی کرد.

*صبح جمعه مهمانان خاص جشنواره در برنامه «زنده رود» شبكه اصفهان حاضرشدند اما ظاهرا اين مهمانان از هيچ نظر ارتباطي به جشنواره نداشتند و حتي يكي از آنها بهياد نمي آورد كه فيلمي براي كودكان كار كرده باشد،بجاي ان جاي خالي  مجري هاي دهه 60 مثل خانم خامنه و يا ايرج تهماسب كه هنوز هم كار كودك مي كند خالي بود.

*شايد تنها چيز منحصر به فرد اين جشنواره حضور خالق پت و مت در اصفهان بود كه آنهم چندان انعكاسي نداشت.

جشنواره فیلم کودک

*مهماناني كه عمدتا بي‌ارتباط و با خرج سنگين درجشنواره حضورداشتند حتي حاضر به مصاحبه هم نبودند مانند مهدي پاكدل كه با رفتار بدي خبرنگاران را براي مصاحبه رد مي‌كرد.(پاكدل با همسرش دربه اصفهان آمده بود)

*خلاصه كلام اين‌كه اين جشنواره يا پارتي چند روزه مهمانان و خبرنگاران تهراني درحالي به كارخود پايان داد كه انعكاس چنداني هم در فضاي رسانه ملي نداشت و به غيرازهزينه‌هاي سنگين براي مردم اصفهان دستاوردي نياورد.چرا كه از ابتداي سال شهرداري 60درصد به عوارض اضافه كرده كه ظاهرا يكي از اهداف اين تحت فشار قرار دادن مردم همين ريخت و پاشهاي آقاي شهرداربراي بازيگران و خبرنگاران تهراني بوده!

**به قول يكي از ظرفا وقتي حرف از دستاورد جشنواره كودك شد، گفت: كتاب تاريخ را به ياد مي‌آوريد؟! خلاصه‌اش آن است كه آمدند و بردند و خوردند و رفتند!!