صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی به قیمت برکناری دو تن از معاونانش!

راز تایید یک حکم پس از دوسال سرگردانی/

تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی به قیمت برکناری دو تن از معاونانش!

همزمان با تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی بر دانشگاه اصفهان پس از دو سال سرپرستی وی بر این دانشگاه، برخی رسانه ها معتقدند هزینه این تایید حکم از دست دادن دو تن از معاونان طالبی در دانشگاه اصفهان بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۱۷

به گزارش صاحب نیوز، خبر تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی بر دانشگاه اصفهان پس از 6 ماه سرپرستی قانونی و 18 ماه سرپرستی غیر قانونی بر این دانشگاه خبری بود که در هفته جاری و همزمان با روز دانشجو توسط اکثر رسانه های استان اصفهان و کشور منتشر شد و مورد توجه جامعه دانشگاهی استان و به خصوص دانشگاهیان دانشگاه اصفهان قرار گرفت.

اما سوال مهمی که در این بین بی جواب مانده و هنوز پاسخ واضحی درباره آن از هیچ مرجع رسمی صادر نشده این است که علت عدم تایید حکم هوشنگ طالبی برای نشستن بر کرسی ریاست دانشگاه اصفهان در 2 سال گذشته چه بوده است و در هفته اخیر چه اتفاق قابل توجهی افتاده است که به یکباره منجر به تایید حکم ریاست طالبی شد؟

واضح است علت تاخیر 2 ساله در تایید حکم طالبی دلایلی همچون عدم برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی یا فرصت نشدن برای طرح موضوع در جلسه و این گونه موارد نبوده است؛ بلکه هر چه بوده است بر می گردد به سوابق سیاسی و عملکردی هوشنگ طالبی و تیم مدیریتی وی که از آذرماه 92 به همراه خود به طبقه ششم ساختمان مرکزی دانشگاه اصفهان آورد.

سخن گفتن از علت دقیق این تاخیر 2 ساله بر عهده مطلعین از این موضوع نظیر نمایندگان مجلس عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئول نهاد رهبری دانشگاه اصفهان است که البته پیگیری های خبرنگار صاحب نیوز در این مدت جهت شفاف سازی علت اصلی تاخیر از این مسئولین عموما به نتیجه نرسید و یا با پاسخ های کلی و مبهم یا عدم پاسخگویی رو به رو می شد.

اما موضوع قابل تامل در این بین استعفای دو تن از معاونان هوشنگ طالبی در دانشگاه اصفهان در روز های پیش از تایید حکم ریاست وی است. برخی گمانه ها حکایت از این دارد که شرط تایید حکم ریاست طالبی در کمیته 5 نفره برکناری دو تن از معاونان وی بوده که در سوابق عملکردی خود نقاط سوال بر انگیزی وجود دارد. ندای اصفهان با طرح این گمانه نوشته است:  حال سخنی دیگر (که ان شاء الله شایعه ای بیش نیست) مطرح است که سرپرست محترم دانشگاه اصفهان طی مذاکراتی با وساطت نهاد رهبری برای تکیه زدن بر کرسی ریاست دانشگاه یا به نوعی ادامه روند مسئولیت، به تغییر معاونین جناحی و سیاسی خود مشروط شده است تا حکم ریاست وی تایید شود.

مسئول روابط عمومی دانشگاه اصفهان هم که در این مدت دو ساله روز های پرکاری را از نظر صدور تکذیبیه پشت سر گذاشته بود با اعلام بی اطلاعی از علت تاخیر در تایید حکم ریاست طالبی در گفتگو با فارس اظهار کرد:  پرونده ریاست دانشگاه اصفهان پیش از این در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده‌بود.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم در خصوص معرفی رییس دانشگاه اصفهان به کمیته 5 نفره گفته است: هوشنگ طالبی برای اعلام نظر نهایی به کمیته مذکور معرفی شده و منتظر نظر کمیته انتخاب روسای دانشگاه ها هستیم.

مسعود کثیری هم چنین با اعلام صریح استعفای دو تن از معاونان دانشگاه اصفهان گفت: نعمت‌الله اکبری معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان به دلیل پست مدیریتی خود در رده استانی مجبور به استعفا از معاونت پژوهشی شد و ابراهیم میرشاه جعفری معاون آموزشی دانشگاه اصفهان نیز به دلیل مشابه معاون پژوهشی این دانشگاه مجبور به استعفا شدند.

وی ارتباط این دو استعفا با تایید حکم ریاست طالبی را گمانه زنی دانست و افزود: این دو استعفا که در هفته گذشته بوده ارتباطی با معیارهای تایید ریاست دانشگاه اصفهان نداشت اما به دلیل همزمانی شاید گمانه‌زنی‌هایی صورت گرفته‌است.

اگر چه سند صریحی مبنی بر ارتباط تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی و استعفای دو تن از معاونانش وجود ندارد، ولی به نظر می رسد جدا شدن دو تن از دوستان صمیمی هوشنگ طالبی در آستانه تایید حکم ریاست وی از بدنه مدیریت دانشگاه چندان غیر مرتبط نباشند.

ارتباط نزدیک و تنگاتنگ تیم مدیریتی فعلی و به خصوص دو معاون مستعفی با هوشنگ طالبی در یک مرکز علمی خصوصی خارج از دانشگاه (دو شغله بودن اکثر تیم مدیریتی دانشگاه و عضویت در کادر علمی دیگر مراکز علمی موضوعی است که در جای خود قابلیت نقد و بررسی دارد) موضوعی است که نشان می دهد جدا شدن دو تن از معاونینی که یاور هوشنگ طالبی در روز های سخت سرپرستی وی بر دانشگاه بوده اند در  آستانه تایید حکم ریاست وی به دلیل پست مدیریتی در رده استانی (پست هایی که هیچ نام و نشانی از آن ذکر نشده است) کمی غیر طبیعی به نظر می رسد.

با این حال انتظار می رود پس از گذشت مدت طولانی اداره دانشگاه توسط سرپرست و مشاهده برخی نابسامانی ها در روند مدیریت این قطب علمی در این مدت، تایید حکم ریاست هوشنگ طالبی به عنوان ریاست دانشگاه اصفهان باعث ایجاد تحولی شگرف در  الگوی مدریتی دانشگاه درحوزه های علمی و فرهنگی شود.

 

دیدگاه‌ها

 1. هیات علمی گفته :

  باسلام
  متاسفانه شاهد تاییدی بودیم که قشر فرهنگی و دانشگاهی انتظارش از شورای انقلاب فرهنگی بیش از این بود تا مقاومت در برابر فتنه و فتنه گران را ادامه دهد.
  فارغ از مباحث جناحی متاسفانه بازهم شاهد هستیم که پیش ار این در هشت سال دوره مدیریت اقای طالبی شاهد ان بودیم.
  در این دو سال هم از لحاظ علمی،پژوهشی و عمرانی شاهد رکود سابقه بودیم و متاسفانه مجددا دانشگاه اصفهان به عقب بازگشت و دوران رشد طلایی خود را دست داد!

 2. امید سرباز سید علی گفته :

  خوبه روشنگری میکنید امیدوارم خدا ازتون راضی باشه
  چند تا را نکته را پیگیری کنید :
  اولیش خود مسئول روابط عمومی هستش
  ببنید کجاها بوده چکار میکرده این روزا هم اونجا فعاله بلاخره چطوریه که بعضی ها که دم از ادعا تو دانشگاه دارن از این ادما دفعا میکنن
  دومیش همون خط دو شغله هاست
  البته ظلم به طالبی و تیمش نشه خیلی از مدعیان ارزش ها هم چند شغله رسمی هستن لذا
  سومیش جریان دفتر نهاد دانشگاه اصفهانه اونم بلاخره نه تو این قضیه بلکه تو خیلی قضیه ها حرفه ای عمل می کنه سهمش محفوظه
  به نظرم بد نیست یه احوالی از اوضاعش بگیرید
  البته در مورد عملکرد دکتر طالبی در این دو سال و اون هشت سال میشه یه چیزایی بهتری پیدا کرد

 3. ناشناس گفته :

  ركود دو سال گذشته سراسري است و ربطي به ايشان ندارد!!!!!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شش + 6 =