صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » شجاعت عاملی تعیین کننده در انتخاب اصلح

گزینه های روی میز انتخاب اصلح (2)؛

شجاعت عاملی تعیین کننده در انتخاب اصلح

شجاعت کارگزاران در شرایط جنگ نرم و مواجه با امپراطوری تبلیغات رسانه های صهیونیستی و نفوذی های داخلی آن ها که در تئوری پردازی های خود استقلال خواهی را به تمسخر گرفته و جهانی شدن را برای ایران اسلامی امری بدیهی فرض کرده اند که جز با وابستگی امکان پذیر نیست، اهمیتی به سزا پیدا می‌کند.

تاریخ انتشار: ۰۷:۱۶ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه تحلیلی خبری اصفهان بیدار/ در سال جاری بار دیگر یکی از فصول جمهوری اسلامی با دهمین دوره انتخابات مجلس رقم خواهد خورد. ۲۶ آذرماه با شروع ثبت نام از دواطلبین نمایندگی مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری فرایند برگزاری انتخابات آغاز می شود اما نمایندگی مردم در مجلس نیازمند شرایطی است که در ابتدای امر لازم است تا این شرایط در شورای نگهبان و در زمان برگزاری انتخابات توسط مردم احراز شود.

اصفهان بیدار قصد دارد تا ضمن رجوع به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مردم انقلابی و همیشه در صحنه اصفهان را با شرایط لازم برای انتخاب نماینده اصلح بیشتر آشنا کند. در همین رابطه می خوانید: (تدین محوری ترین اصل در انتخاب اصلح.)

* شخص ترسو، صلاحیت مدیریت و کارگزاری در جامعه اسلامی را ندارد

انتخابات، یک کار بزرگ و یک اقدام شرعى و یک اقدام خدایى است؛ بگردید آدم هاى مناسب را براى این کار مهم پیدا کنید. آدمِ مناسب چطور آدمى است؟ … باید در مقابل توپ و تشر این و آن خارجى، داخلى، زورگویان، قدرت‏مداران شجاع باشد و دل خود را نبازد. کسى که دل خود را در مقابل توپ و تشر باخت، دستش هم براى امضا می ‏لغزد؛ پایش هم براى جلو رفتن می ‏لرزد؛ نمی شود به او اعتماد کرد.(۱۳/ ۱۱/ ۱۳۷۸)

وقتى امام بزرگوار این حرکت عظیم را به وجود آورد، یک عامل عمده آن، شجاعت امام بود؛ و الّا خیلی ها بودند که تقوا داشتند و مردمان مؤمن و با خدا بودند؛ اما شجاعت لازم را نداشتند. اگر شجاعت نباشد، انسان مرعوب می شود و دشمن از همین نقطه ضعف استفاده می کند. به ‏مجرّد اینکه یک مسئول در هر نقطه از نقاطى که گفتم- چه در مجلس، چه در دولت، چه در قوّه‏ قضائیّه، چه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، چه در شوراى نگهبان و چه در سایر مراکز مهم- شجاعت نداشت و آن صفت مهم و مؤثر در او نبود، او را مرعوب م‏ی کنند. این تهدیدها، این حرف ها و این خط و نشان کشیدن ها، اغلب براى مرعوب کردن مسئولان کشورهاست. …بسیارى از تحلیل هایى که رادیوهاى بیگانه در باره مسائل گوناگون در فضاى کشورها می ‏پراکنند، براى این است که نخبگان کشورها را مرعوب کنند؛ آن‏ها احساس کنند که نمی ‏توانند کارى بکنند و دستشان بسته است. نیروى عظیم مردم را نبینند؛ قدرت جغرافیایى و توانایی هاى فرهنگى خود را نبینند؛ همه ‏اش چشمشان به دست دشمن و قدرت دشمن و موشک دشمن و اقتدار دشمن باشد. این بی ‏شجاعتى، بسیار خطر بزرگى است. (۱۹/ ۱۰/ ۱۳۸۰)

شجاعت از صفات لازمی است که کارگزاران باید به آن آراسته باشند و از مواردی است که در نهج البلاغه بر آن تأکید شده است.

مولا امیرالمومنین حضرت امام على(ع) نیز بر این مهم در جاى جاى کلماتشان تأکید کرده اند، از جمله درباره معیارهاى گزینش فرماندهان، خطاب به مالک اشتر می فرمایند: «فولِّ من جنودک … أهل النجدهِ و الشجاعه» ؛ (نامه ۵۳نهج البلاغه)»

«براى فرماندهى سپاه … افرادى را از خاندان پارسا و داراى سوابق نیکو و دلاور و سلحشورانتخاب کن!»

امیرالمومنین شجاعت را یکی از اوصاف لازم براى افرادى که طرف مشورت قرار می گیرند، قرار داده‌اند بنابراین وقتی که شخص ترسو، قابلیت مشورت ندارد، به هیچ عنوان صلاحیت مدیریت و کارگزاری در جامعه اسلامی را ندارد.

آن حضرت در این باره‏ می ‏فرماید: «و لا تدخلنَّ فی مشورتک … و لا جباناً یضعفک عن الأُمور» ؛ در مشورت… افراد ترسو را راه نده چون روحیه تو را سست می کنند.

شجاعت مدیران نقشی تعیین کننده در موفقیت یا عدم موفقیت آنها دارند و در چند حیطه وجود این صفت در فرد نقش موثری ایفا می کند از جمله در پذیرش اصل مسئولیت و مدیریت، در مواجه شدن با حوادث غیر منتظره، در پذیرش خطا و اشتباه، و از همه مهمتر مواجه شدن در میدان جنگ گرم و سرد و روبرو شدن با دشمنان و قدرت های بزرگ ارعاب مدیران برای وابسته کردن آنها.

مقام معظم رهبری در مورد اهمیت این صفت در مسئولان متذکر می شوند: بسیارى از ملت ها بدبخت شدند، به خاطر اینکه رؤسا و مسئولانشان شجاعت نداشتند. ملت، شجاع و آماده‏ حضور در صحنه بود؛ اما مسئولانى که باید زمام ها را در دست گیرند و پیشرو باشند و حرکت کنند، شجاعت لازم را نداشتند. شما اگر اهل تاریخ باشید، وقتى به تاریخ نگاه می ‏کنید، می ‏بینید هر جایى که مسئولان و رؤسا و کارگزاران و دست اندر کاران اداره‏ کشور از شجاعت برخوردار نبودند، آنجا یک پاى زندگى مردم لنگید. اگر همه‏ آن ها دچار بى شجاعتى و ترس شدند، مردم بدبخت شدند. (۱۹/ ۱۰/ ۱۳۸۰)

* بدبختی مردم کمترین آسیب وجود صفت ترس در مسئولان است

بدبختی مردم شاید کمترین آسیب وجود صفت جبن و ترس در مسئولان می باشد و سوابق تاریخ نیز بر این مطلب صحه می‌گذارد که گاه ترس و مرعوب شدن مسئولان افتخارات چند صد ساله ملتی را به تاراج می گذارد و نمونه واضح آن حکومت قاجار و قراردادهای ترکمانچای و گلستان است که قسمت های وسیعی از ایران را جدا کرد.

بی شجاعتی مسئولان که مرعوب شدن آنها در برابر موج تبلیغات بیگانه را در پی دارد در شرایط فعلی جامعه ما و در شرایط جنگ نرم و مواجه با امپراطوری تبلیغات رسانه های صهیونیستی و نفوذی های داخلی آن ها که در تئوری پردازی های خود استقلال خواهی را به تمسخر گرفته و جهانی شدن را برای ایران اسلامی امری بدیهی فرض کرده که جز با وابستگی امکان پذیر نیست، اهمیتی به سزا پیدا می‌کند.

لذا در مورد نخبگانی که شرایط حداقلی برای نامزدی انتخابات مجلس را دارند باید موضع آنها در برابر استکبار جهانی و جریان نفوذی آنها در داخل کشور مورد توجه قرار گیرد تا عیار شجاعت آن ها بدست آید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99