صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » «کفایت و کارآمدی» کارگزاران نظام شرطی اساسی در انتخاب «اصلح»

گزینه های روی میز انتخاب اصلح (3)؛

«کفایت و کارآمدی» کارگزاران نظام شرطی اساسی در انتخاب «اصلح»

لازم است جریانات سیاسی در چینش لیست های انتخاباتی امتیازی ویژه برای کارآمدی و تخصص افراد در نظر بگیرند و مردم نیز در انتخاب به جای افراد مشهور و صاحب نام به دنبال افراد با کفایت و کارآمد باشند.

تاریخ انتشار: ۰۵:۲۷ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از اصفهان بیدار/ در سال جاری بار دیگر یکی از فصول جمهوری اسلامی با دهمین دوره انتخابات مجلس رقم خواهد خورد. ۲۶ آذرماه با شروع ثبت نام از داوطلبین نمایندگی مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری فرایند برگزاری انتخابات آغاز می شود اما نمایندگی مردم در مجلس نیازمند شرایطی است که در ابتدای امر لازم است تا این شرایط در شورای نگهبان و در زمان برگزاری انتخابات توسط مردم احراز شود.

اصفهان بیدار قصد دارد تا ضمن رجوع به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مردم انقلابی و همیشه در صحنه اصفهان را با شرایط لازم برای انتخاب نماینده اصلح بیشتر آشنا کند. در همین رابطه می خوانید: (تدین محوری ترین اصل در انتخاب اصلح) و (شجاعت عاملی تعیین کننده در انتخاب اصلح).

* تخصص و تعهد دو شرط لازم برای مدیران

اگر مردم دنبال رئیس جمهور یا دنبال نماینده مجلس می گردند یا دنبال دیگر کسانی هستند که می خواهند آنها را با انتخاب تعیین کنند، در پی آن هستند که انسانهای کارآمدی را بر اریکه‌ مسؤولیت بنشانند تا آنها بتوانند سطح کارآمدی نظام را افزایش بدهند و مشکلات مادی و معنوی مردم را حل کنند؛ این خواست مردم است. حالا گروه ها و احزاب و عناصر سیاسی هم هر کدام نقطه نظرهایی دارند؛ آن نقطه نظرات برای خودشان است. مردم می خواهند کسانی مسئولیتها را به عهده بگیرند که دلسوز، با کفایت و کارآمد باشند. بیانات رهبر معظم انقلاب درخطبه‌هاى نمازعیدفطر (۱۳۸۳/۰۸/۲۴).

در برهه ای از تاریخ انقلاب اسلامی توسعه سیاسی شعار دولت قرار گرفت و آفاتی را نیز به همراه داشت که یکی از این آفات سیاست زدگی در مسائل جاری کشور است. در واقع در بعضی از عرصه ها سیاسی کاری یعنی استفاده از هر وسیله ای برای کسب قدرت، جایگزین توسعه سیاسی شد. یکی از نمادهای این سیاست زدگی آن است که مشاهده می شود در انتخابات های مجلس شورای اسلامی و شورای شهر، شهرت افراد به هر بهانه ای بر کارآمدی آن ها غلبه می کند و جریانات سیاسی برای جذب آراء مردم سعی می کنند تا حتما چند چهره مشهور مثلا ورزشی یا هنری و… که هیچگونه سابقه‌ اجرایی نداشته اند را در لیست خود بگنجانند.

در این سبک انتخاب، شهرت افراد در سطح جامعه یا در بین قشری خاص بر تخصص و کارآمدی آنها غلبه کرده است؛ لذا می بینیم بعضا افرادی که از همین طریق به مجلس راه یافتند کمترین تاثیرگذاری را در فرآیند قانون گذاری داشته‌ و حضور آنها در حد خالی نماندن یکی از کرسی های مجلس خلاصه می شود. اما رأی این افراد در مواقع خاص به کمک جریان های سیاسی برای به کرسی نشاندن حرف خود آمده است. آفتی دیگری که در این نحو معرفی نماینده مشاهده شد آن است که افراد متخصص و کارآمد از گردونه انتخاب حذف می شوند.

متأسفانه این شیوه‌ جریانات سیاسی در چند دوره انتخابات تکرار شده و به سمت نهادینه شدن در فرهنگ سیاسی کشور پیش می رود. در حالی که اگر به درستی مورد ارزیابی قرار گیرد فرهنگی غلط است که چیزی جز اغراض سیاسی پشت پرده آن نیست. نمی توان منکر این موضوع شد که مجلسی کامل است که افراد متخصص از اقشار گوناگون در آن حضور داشته باشند چرا که یکی از وظایف مجلس بالا بردن سطح کارآمدی نظام و نقش آفرینی در صحنه های حساس و بن بست ها است و این امر جز به مدد نمایندگان کارآمد و متخصص امکان پذیر نیست.

در جمهوری اسلامی تخصص و تعهد دو شرط لازم برای مدیران است اما وقتی شهرت تنها معیار برای نامزد شدن و انتخاب کردن قرار می گیرد هر دو شرط تخصص و تعهد نقض می شود!

لذا برای رفع این عیب که در دراز مدت باعث آسیب پذیری نظام و افت سطح تاثیر گذاری و کارآمدی و در نهایت منفعل بودن به جای فعال بودن در مواقع حساس را در پی دارد؛ لازم است از سویی جریانات سیاسی در چینش لیست های انتخاباتی امتیازی ویژه برای کارآمدی و تخصص افراد در نظر داشته باشند و از سوی دیگر مردم نیز با چشم باز انتخاب کرده و به جای انتخاب افراد مشهور و صاحب نام به دنبال افراد با کفایت و کارآمدی باشند که این کفایت و کارآمدی در عرصه های مختلف مدیریتی آن ها ثابت شده باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99