صفحه اصلی » استان » چادگان » پژوهشگران در عسرت گمنامی پژوهش می کنند

رئیس دانشگاه پیام نور چادگان؛

پژوهشگران در عسرت گمنامی پژوهش می کنند

چرا امروز بازیگران سینما و فوتبالیست ها جایگاه آن چنانی دارند و کوچکترین دغدغه ها به دغدغه بخش اعظم جامعه تبدیل می شود ولی پژوهشگران ما در عسرت گمنامی و فلاکت پژوهش می کنند

تاریخ انتشار: ۰۸:۱۹ - شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از چادگان نا، سید ابوالقاسم سید فتاحی در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: با مراجعه به قرآن کریم مشاهده می کنیم در آیات متعددی انسان ها را به تدبیر ،تفکر و تعقل در آیات الهی هم در آفاق و هم انفس فرا می خواند و یک پژوهشگر واقعی شخصی است که به این فراخوان کتاب الهی پاسخ مثبت می دهد و به تدبیر و تفکر جستجو می پردازد و حاصل آن را به عنوان یک پژوهش ارائه می دهد .

وی ادامه داد: بنابراین اگر جهان اسلام و به ویژه پیروان اهل البیت(ع) یعنی شیعیان واقعی توجه وعنایت بیشتری به فراخوان قرآن و روایات اهل بیت(ع) که در این زمینه وارده شده است می کردند و به علوم عظیم مستور در قرآن و معارف اهل بیت (ع)تمسک می جستند امروز هم دنیای آن ها آباد می شد و هم آخرت،ولی بایک نگاه گذرا به وضعیت دنیای اسلام با کمال تأسف میبینیم تفاوت ره از کجاست تا به کجا!!

رئیس دانشگاه پیام نور چادگان بابیان این که توسعه و پیشرفت جهان امروز قابل انکار نیست افزود: چون ما از علوم منبعث از مبدأ الهی و دینی محروم هستیم، بنابراین دنیای امروز را در مقایسه با گذشته زیباتر فرض می کنیم،در صورتیکه اگر براساس دستور العمل های انبیاء الهی و کتب آسمانی و اوصیاء عمل می کردیم بهشت را روی همین کره خاکی رقم می زدیم.

وی در ادامه افزود: درحوزه علوم انسانی وضعیت بسیار وخیم تر است،اگر علوم انسانی را بتوان به دو شعبه تقسیم کرد یعنی علوم انسانی اسلامی با رویکرد تجربی و غربی باید اذعان نمود که علوم انسانی اسلامی در حوزه های علمیه و بعضا” در دروس عمومی دانشگاه ها مطالعه می شود.

سید فتاحی خاطر نشان کرد:در حوزه های علمیه بنا به گفته حجت الاسلام آقای حسینی بوشهری رئیس حوزه علمیه قم، پژوهش بسیار کم رنگ شده و شاید این موضوع آخرین دغدغه حوزه می باشد.

وی تصریح کرد: البته نباید از تک ستاره های حوزوی غافل شد که با تمام توان مشغول پژوهش می باشند و یک تنه در برابر هجمه دنیای کفر  و ارتداد  و وهابیت در حال دفاع از کیان تشیع واهل بیت و اسلام هستند.

سید ابوالقاسم سید فتاحی با اشاره به اهمیت وجود پژوهش در دانشگاه ها افزود: دروس علوم انسانی اسلامی که به عنوان دروس عمومی در دانشگاه ها مطالعه وتدریس می شود،کمترین دستاورد پژوهشی را دارد و نتوانسته دل دانشجوی بریده از همه چیز را بدست آورد.

وی ادامه داد: پژوهش در کشور ما به استثنای حوزه های خاص از جایگاه مناسبی برخوردار نیست و در سطوح کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد، دانشگاه ها برای پایان نامه و مقاله بیشتر به کپی برداری و رونویسی و خرید و فروش روی آوردند.

رئیس دانشگاه پیام نور چادگان بابیان اینکه مطالعه در کشورما در کمترین حد خود می باشد ودغدغه دانستن و معرفت و فضیلت برای جامعه ما حساسیت لازم ندارد افزود: متاسفانه دغدغه ما و جوانان و دانشجویان و فرهنگیان اهل علم ما تشنگی علمی نیست و دنبال سیر کردن سایر تشنگی ها می باشند.

در ادامه سید فتاحی با بیان اینکه چرا امروز بازیگران سینما و فوتبالیست ها جایگاه آن چنانی دارند و کوچکترین دغدغه ها به دغدغه بخش اعظم جامعه تبدیل می شود ولی پژوهشگران ما در عسرت گمنامی و فلاکت پژوهش می کنند افزود:این موضوع برمی گردد به رویکرد جامعه ما که شاید بتوان اسم آن را غفلت گذاشت و یا این که غافل هستیم و یا خود را به غفلت زده ایم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امروزدستاورد مهم و اساسی تمدن غرب در جهان گسترش و توسعه غفلت است و این وعده خداوند در قرآن کریم است که تا تسلیم شیطان وایادی مانند یهود ونصارا آن نشوی دست از تو برنخواهد داشت،آیا می شود دست به غفلت زدایی زد؟حتما” و یقینا” چرا که وعده خداوند و جبهه حق پیروز می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد