صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » رنج مردم بیش از 8 منطقه اصفهان از حاشیه نشینی/ با گذشت دو سال از عمر دولت یازدهم هنوز کار خاصی در حوزه مسکن صورت نگرفته است

از جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان چه خبر؟

رنج مردم بیش از 8 منطقه اصفهان از حاشیه نشینی/ با گذشت دو سال از عمر دولت یازدهم هنوز کار خاصی در حوزه مسکن صورت نگرفته است

صد و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز در صحن علنی شورا برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از اصفهان بیدار، یک صد و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان، نایب رئیس و چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر کرج، شهردار اصفهان و مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان برگزار شد.

* شهرداری می تواند با تغییر کاربری زمین های زراعی به احیای ناژوان بپردازد

مهدی جمالی نژاد، شهردار اصفهان در این جلسه با اشاره به معضلاتی که گریبانگیر شهر اصفهان است، اظهار کرد: این مشکلات درد مشترک بین شهرداری و همه ارگان های شهر است.

وی افزود: شهر اصفهان به دلیل اینکه شهری با قدمت و از جنس میراثی است تفاوت های قابل توجهی با شهرهای دیگر داشته است و از این رو برای برطرف کردن معضلات شهری همواره با میراث فرهنگی درگیر بوده است تا آسیبی به بدنه فرهنگی شهر وارد نشود.

شهردار اصفهان خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، در زمینه مسائل مربوط به حوزه حمل و نقل و اراضی ادامه داد: برای عمران و آبادانی شهر لازم است تا بخشی از زمین ها و اراضی دولتی در اختیار شهرداری قرار بگیرد تا همه مردم از منافع امور عمرانی بهره مند شوند.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه در بحث آلودگی هوا نیاز است تا شهرداری به حوزه هایی از قبیل محیط زیست ورود کند و در این راه حرکت جهادی و قوی صورت بگیرد.

جمالی نژاد ادامه داد: چنانچه زمین های زراعی که ظرفیت کشاورزی ندارند در اختیار شهرداری قرار بگیرد و اصلاح شوند برای همه منفعت خواهد داشت که نمونه آن زمین های حاشیه رودخانه در بخش ناژوان اصفهان و خیابان آتشگاه است که درختان آن با قدمتی چند صد ساله خشکیده اند و اگر اجازه احیای این درختان و اراضی صادر شود شهرداری با تغییر کاربری اقدام خواهد کرد.

آزادسازی رینگ چهارم یا حفاظتی شهر اصفهان، روند افزایشی کار روی پروژه مترو، تصویب پروژه های شهری در رابطه با موضوع کاهش ارتفاع ساختمان ها، ایجاد کارگروهی برای حل مشکلات مرتبط با کارخانه ریسباف و حل شدن مشکلات مربوط به زمین های خیابان فرایبورک از دیگر مواردی بود که جمالی نژاد به آن ها اشاره کرد.

* مردم بیش از 8 منطقه از معضل حاشیه نشینی رنج می برند

ابوالفضل قربانی در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: در حال حاضر یکی از معضلات بزرگ کلان شهر حاشیه نشینی می باشد که هر چند شروع این پدیده در کشور با انجام انقلاب شاه و ملت و تقسیم اراضی همراه بود ولی به واسطه موضوعات و مسائل دیگر نه تنها از این معضل اجتماعی کاسته نشد بلکه روز به روز به تعداد و وسعت آن نیز افزوده شده است.

وی افزود: در شهر اصفهان پیش از این تنها از یک منطقه به عنوان بخش حاشیه نشین نام برده می شد ولی اکنون بیش از 8 محله و منطقه از این معضل رنج می برند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: لازم است اولاٌ آمار دقیقی در ارتباط با تعداد ساکنین، وسعت و لیستی از معضلات و ریشه یابی و علت های توسعه این مناطق فراهم شود، ثانیاٌ شورا و شهرداری کمیته ای ویژه ای به منظور بررسی و رسیدگی به مشکلات و معضلات حاشیه نشینی و همچنین جلوگیری از ایجاد مناطق جدید و گسترش آن تشکیل دهند، ثالثاٌ شهرسازی نسبت به جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف در این مناطق اقدامات عاجل و جدی صورت دهند و رابعاٌ تمام دستگاه ها و ادارات استان اقدامات اساسی را در خصوص رسیدگی به مسائل حاشیه نشینی در شهر اصفهان به ویژه مناطقی که در مجاورت شهر اصفهان و در محدوده شهرهای دیگر استان قرار دارند را تحت نظر استانداری به انجام رسانند.

* اصفهان یکی از رئوس آلودگی هوا در ایران و جهان است

وحید فولادگر در نطق پیش از دستور خود در این جلسه به پدیده وارونگی هوا در اصفهان اشاره و اظهار کرد: متاسفانه امروز اصفهان یکی از رئوس آلودگی هوای ایران و جهان شده است.

وی خطاب به همه مسئولان شهری و حوزه محیط زیست گفت: آیا اولویت ها تغییر یافته و باید به مسائل حاشیه ای پرداخته شود و آیا کمبود اعتبار بهانه خوبی برای پیگیری نکردن موضوع است؟

* لزوم فرهنگ سازی برای بهره برداری بهتر از 120 دوربین ثبت تخلف جدید

سردار کریم نصر نیز در این جلسه و در نطق پیش از دستور خود ضمن گرامیداشت روز ملی حمل و نقل اظهار کرد: به بهانه روز ملی حمل و نقل امروز در اصفهان 120 دوربین ثبت تخلفات ترافیکی به بهره برداری می رسند و با این کار می توان تا حدودی بر اوضاع ترافیک شهری نظارت داشت اما فرهنگ سازی در حوزه کنترل و نظارت یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود تا مدیریت خوبی در این خصوص حاصل شود و نیز لایی کشیدن و حرکات مارپیچ در بزرگراه ها مسئله ای است که اجرای جدیدی قانون به وسیله پلیس را می طلبد.

وی تاکید کرد: رسیدگی به کمربند شهری و رینگ حفاظتی شهر یکی از اولویت های شهر است که در این زمینه باید عبور کامیون ها از قسمت شهدای صفه و شهید اقارب پرست مدیریت شوند.

* ایجاد دبیرخانه تخصصی برای جذب طبقه خلاق و نخبه در شهر خلاق ایران

اصغر آذربایجانی در تذکری با اشاره به روحیه استکبارستیزی و بیداری اسلامی که امروزه در جهان منبعث گشته است، اظهار کرد: جهان غرب با ایجاد فضای اسلام هراسی به دنبال گوشه گیر نمودن اسلام بود که بر خلاف این تئوری امروزه با روشنگری شکل گرفته و اتحاد جهان اسلام شاهد اعتلای اسلام عزیز در میان تمامی مردمان جهان و کشورها هستیم.

وی به پیشینه فرهنگی و تمدنی اصفهان در ادوار مختلف تاریخی اشاره کرد و افزود: این پیشینه باعث شد تا اصفهان به عنوان یک شهر تمدن و مکتب ساز و نیز به وجود آورنده مکاتب منحصر به فردی در رشته های مختلف هنری و فلسفه و حکمت تحت عنوان مکتب اصفهان معرفی گردد.

وی پیرامون زیست بوم فرهنگی اصفهان بیان کرد: امروزه مشکلات بسیار زیاد زیست محیطی تار و پود این شهر فرهنگی را رنج می دهد و برای برون رفت از وضعیت موجود باید گام های اساسی برداشت.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به بیان امتیازات اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به عنوان پایتخت جهانی صنایع دستی، به عنوان پایتخت ورزش پهلوانی و زورخانه ایی، به عنوان دبیرخانه میراث فرهنگی ناملموس جهان و به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق در حوزه صنایع دستی در پیشینه زیست بوم فرهنگی پرداخت و گفت: در شهر خلاق با ارایه یک چشم انداز قوی و خلاقانه می توان زمینه رشد استعدادها و پشتیبانی از خلاقیت را به صورت گسترده در شهر هدایت و نظم بخشید و با ارایه و آوازه آن در جهان زمینه پیشبرد گردشگری و سرمایه گذاری در شهر را فراهم نمود.

وی اضافه کرد: در نگاه اقتصادی با توجه به تحریم های کشور می توان با رویکرد شهر خلاق با تاکید بر اهمیت صنایع خلاق از جمله صنایع دستی با احیا و باز تولید هنرهای صناعی که در هویت و تاریخ اصفهان ریشه دارد و با محیط زیست سازگارتر است گام ویژه ای در جهت تقویت اقتصاد شهر با رویکرد تقویت زیست بوم فرهنگی اصفهان گام برداشت.

وی تاکید کرد: شهر خلاق مکانی برای رشد و نمو خلاقیت‌ها در فضای دینامیکی شهرها، منزلی برای خلاقیت‌های هنری، نوآوری‌های علمی و تکنولوژیکی و صدای رسای فرهنگ‌ها، شهری برای تحقق همه‌ی پتانسیل‌های خلاق خود و پرچم‌دار فعالیت‌های فرهنگی و توسعه‌ای و به طور خاص مفهوم شهر خلاق با بسیاری از مفاهیم دیگر از جمله‌ صنایع خلاق، فعالیت‌های فرهنگی و فعالیت‌های هنری خلاق، طبقه‌ خلاق و اقتصاد خلاق (دانایی‌محور) پیوند خورده است.

وی در رابطه با مولفه ها و شاخصه های توسعه شهری که مدیریت شهری در تدوین برنامه اصفهان 1400 باید به عنوان داشته ها و ظرفیت های فراهم شده برای مزیت های رقابتی اصفهان مدنظر قرار دهد، گفت: توجه ویژه به داشته های ارزشمند شهر خلاق و نگاه به این امتیازات استراتژی ها، راهبردها و برنامه های توسعه ایی و همچنین احیا و بازآفرینی هویت و تمدن گذشته اصفهان با نگاه به آینده برای خلق تمدن های نوین بر اساس مبانی فرهنگی و هویتی اصفهان مورد اهمیت است.

وی ادامه داد: در نگاه شهر خلاق با استفاده از مشارکت و جذب طبقه خلاق می توان زمینه ایجاد و آفرینش تمدن نوین را رقم زد کما اینکه در نگاه توسعه ایی بایستی به دنبال خلق بسترهای نو در زمینه های دانش، فرهنگ، هنر و اقتصاد باشیم و این نگاه به صورت جدی در تدوین و تصویب برنامه اصفهان 1400 مدنظر قرار بگیرد تا ما هم برای آیندگان ارزش افزوده و مزیت های رقابتی فراهم نماییم و شهرهای دیگر گوی سبقت را از ما نگیرند.

وی در پایان پیشنهاد کرد تا مدیریت شهری با ایجاد دبیرخانه ایی تخصصی زمینه لازم را جهت مشارکت و جذب طبقه خلاق و نخبگان فراهم آورد و با ارایه راهکارهای مناسب زمینه استفاده از ظرفیت بین دستگاهی را برای ارتقای سطح مزیت های رقابتی اصفهان با تدوین راهبردها و استراتژیک های مشترک فراهم کند.

* اقدامات هر دستگاه بصورت مجزا برای عملیاتی شدن طرح جامع مبارزه با آلودگی هوا ارائه شود

ندا واشیانی پور در تذکری پیرامون آلودگی هوای شهر اصفهان به رونمایی تدوین طرح جامع مبارزه با آلودگی هوای اصفهان در سال گذشته توسط استاندار اصفهان اشاره کرد و گفت: همه ی دستگاه ها با همت جمعی و انجام بندهای این طرح می توانند تعداد روزهای ناسالم را به کمترین میزان برسانند.

وی افزود: برنامه جامع کنترل کیفی هوای اصفهان یک برنامه علمی و اجرایی است که دارای سه طرح در خصوص کاهش آلودگی هوا است که عبارتند از طرح جامع خطرپذیری و مدیریت بحران استان اصفهان،‌ طرح جامع کاهش آلودگی هوای محیط زیست و طرح آمایش سرزمین استان.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان بیان کرد: در این برنامه 38 اقدام اساسی در هشت محور شامل حمل و نقل و مدیریت ترافیک سوخت و بهینه سازی مصرف انرژی، منابع ثابت آلاینده فضای سبز، نظارت و پایش، مدیریت بحران،‌ توسعه انرژیهای نو، پدیده گرد و غبار و فرهنگی اجتماعی دیده شده است؛ لذا پیشنهاد می شود در دستور کار شورای اسلامی شهر اصفهان به عنوان نمایندگان مردم گزارشی از دستگاه ها با حضور استاندار در خصوص اقدامات هر دستگاه بصورت مجزا برای عملیاتی شدن طرح مذکور ارائه شود و ضروریست معاون حمل و نقل شهرداری اصفهان گزارشی از وضعیت اقدامات فنی صورت گرفته طرح محدوده ترافیکی شهر به شورا ارائه نموده تا بتوان تصمیم مقتضی با حضور مسئولین راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی اتخاذ کرد.

* با گذشت دو سال از عمر دولت یازدهم هنوز کار خاصی در حوزه مسکن صورت نگرفته است

عبدالرسول جان نثاری نیز در این جلسه اظهار کرد: در بحث نظام مهندسی ایراداتی وجود دارد که ساختاری بوده و طی دو سالی که از حضور دولت یازدهم گذشته است، اصلاحیه خاصی از سوی وزیر مربوطه صورت نگرفته است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در زمان دولت نهم و دهم موضوع مسکن مهر مطرح شد اما دولت یازدهم هنوز مشخص نیست که برای مسکن چه برنامه ای دارد و وام های مسکن تا چه حد تحقق پذیر خواهند بود.

وی در نهایت بر لزوم لحاظ شدن مشارکت مردم و مالکان بر اظهارات نظام مهندسی و همچنین جلوگیری از پرداخت هزینه اضافه در زمان کسب پروانه ساخت و حتی پس از آن تاکید کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد