صفحه اصلی » استان » آران و بیدگل » ماموریت خطیر امام عسکری(ع) قبل از شروع امتحان غیبت

غلبه بر اختناق عباسیان و معرفی امام عصر(ع) به شیعه؛

ماموریت خطیر امام عسکری(ع) قبل از شروع امتحان غیبت

امام حسن عسکری(ع) علاوه بر این که در هدایت جریان رو به رشد شیعه موفق بودند، توانستند وجود مبارک حضرت حجت(عج) را نیز به شیعیان معرفی کنند و نظام هدایت غیبی تشیع را پایه ریزی کنند.

تاریخ انتشار: ۲۰:۱۷ - شنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، حجت الاسلام محمد تازه مرد، کارشناس مذهبی/ با تلاش‌هایی که ائمه‌ی بزرگوار(ع) انجام دادند، در زمان امامین عسکریین(ع) گستره‌ی قلمرو تشیع بسیار وسیع شده بود و تقریبا از همه‌ی دنیای اسلام آن روز برای حضرات ائمه(ع) نامه می‌فرستادند و دستور می‌گرفتند.

پیروزی در عرصه‌های فرهنگی با وجود فشار خلفا

سامرا از ابتدای تاسیس در زمان معتصم عباسی، به شکل یک دژ نظامی درست شد و از سوی خلفا به عنوان جایگزینی مناسب برای بغداد به عنوان پایتخت مورد توجه قرار گرفت. با توجه به بافت فرهنگی سامرا، نفوذ عباسیان در این شهر طبیعی می‌نمود. با این حال مراسم تشییع جنازه‌ی امام‌هادی و امام عسکری(ع) غوغایی در شهر ایجاد کرد.

سکان هدایت شیعه در دست امام جوان

امام حسن عسکری(ع) در ۲۲ سالگی و در زمان معتز عباسی به ولایت رسید و پس از شش سال در ۲۶۰ در زمان معتضد شهید شد. حضرت در طول این سال‌ها با ۴ تن از خلفای عباسی معاصر بود. البته خلفای زمان ایشان به قدرتمندی خلفای قبل نبودند، با این حال فشار عظیمی بر حضرت وارد می‌کردند تا از نفوذ ایشان و گسترش قلمرو شیعه جلوگیری کنند.

نکته‌ی قابل توجه این است که تمام تشکیلات وسیع و دامنه دار تشیع در آن زمان را در زیر آن فشارهای سنگین و همه جانبه از سوی حکومت، یک جوان بیست و چند ساله اداره می‌کرد. این اتفاق مسأله‌ای است که اگر خوب به آن پرداخته شود جایگاه الهی ائمه بیشتر مشخص می‌شود.

رسالت سنگین حضرت عسکری(ع)

وجود مبارک امام زمان(عج) از ابتدا در پرده‌ی غیب بوده‌اند و بعد غیبی وجود ایشان بر بعد محسوس و ظاهری، پیشی داشته است. بنابراین در دوران امامان پس از حضرت رضا(ع) جریانی برای حاضر کردن تشیع برای این فضا و قبول امام غائب آغاز شد.

رسالت سنگینی که بیش از همه‌ی ائمه‌ی بزرگوار بر دوش حضرت عسکری(ع) بود معرفی حضرت حجت(عج) به عنوان یک واقعیت غیبی بود. این معرفی هم باید به گونه‌ای باشد که امام زمان(عج) به مردم شناسانده شود و هم اتفاقی رخ ندهد که چشم تیزبین ماموران پرشمار حکومت عباسی متوجه آن شود.

امام حسن عسکری(ع) علاوه بر این که در هدایت جریان رو به رشد شیعه موفق بودند، توانستند وجود مبارک حضرت حجت(عج) را نیز به شیعیان معرفی کنند و نظام هدایت غیبی تشیع را پایه ریزی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99