صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » دلسوزی و درد شناسی شاخصه نماینده اصلح

گزینه های روی میز انتخاب اصلح (4)؛

دلسوزی و درد شناسی شاخصه نماینده اصلح

دردشناسی یکی از کابردی ترین و با اهمیت ترین شرایط و ویژگی های بعد از تدین و محاسن اخلاقی برای یک نماینده است.

تاریخ انتشار: ۰۶:۴۷ - سه شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱

صاحب نیوز به نقل از اصفهان بیدار/ در سال جاری بار دیگر یکی از فصول جمهوری اسلامی با دهمین دوره انتخابات مجلس رقم خواهد خورد. ۲۶ آذرماه با شروع ثبت نام از دواطلبین نمایندگی مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری فرایند برگزاری انتخابات آغاز می شود اما نمایندگی مردم در مجلس نیازمند شرایطی است که در ابتدای امر لازم است تا این شرایط در شورای نگهبان و در زمان برگزاری انتخابات توسط مردم احراز شود.

اصفهان بیدار قصد دارد تا ضمن رجوع به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مردم انقلابی و همیشه در صحنه اصفهان را با شرایط لازم برای انتخاب نماینده اصلح بیشتر آشنا کند. در همین رابطه می خوانید: (تدین محوری ترین اصل در انتخاب اصلح)، (شجاعت عاملی تعیین کننده در انتخاب اصلح) و (انتخاب اصلح در گرو کفایت و کارآمدی نمایندگان)

* دلسوزی و درد شناسی ویژگی شاخص نماینده اصلح

مجلس شوراى اسلامى، مجلس مردم است. مجلس خانها نیست؛ مجلس آحاد مردم است؛ نماینده ‏اى که انتخاب می شود، باید دلسوز مردم باشد، صادق باشد، صمیمى باشد و بخواهد براى مردم کار کند. بعضى تظاهر به کار می کنند، اما کار نمی کنند. این، به درد نمی خورد. باید براى مردم کار کرد. صداقت و دلسوزى نماینده‏اى را که می خواهید انتخاب کنید، تشخیص دهید و بعد او را برگزینید. خطبه‏ هاى نماز جمعه تهران(۰۷/ ۰۱/ ۱۳۷۱)

هنر ملت ایران و مردم شهرها و حوزه‌هاى انتخابیه این است که دقت کنند، نگاه کنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب کنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در میدانهاى انقلاب؛ دردشناس‌ترین و دردمندترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب کنند. دیدارمردم یزد(۱۲/۱۰/۱۳۸۶)

دلسوزی و درد مردم را داشتن نه درد منافع شخصی و منافع حزبی و سیاسی یکی از ویژگیهایی است که اگر نماینده فاقد آن باشد وقت و انرژی مجلس را هدر می دهد. ولی این سوال مطرح می شود که این دلسوزی در اصل به چه معنایی است؟ ما مشاهده می کنیم که گاه نمایندگان از تریبون مجلس به طرح مشکلات حوزه انتخابیه خود می پردازند آیا این منش و رفتار می تواند دلیلی برای دلسوزی نماینده باشد؟

دیده بان بصیر و رهبر حکیم انقلاب به این مسأله اینگونه پاسخ داده اند که: اینکه نمایندگان، از همه‏ گوشه و کنار کشور انتخاب می شوند، به آن خاطر است که مصالح همه‏ کشور در «قانون» متجلى شود. یعنى نماینده شأنش این است که قانونى را بگذراند که این قانون، بتواند کشورى را که داراى مناطق فقیر و دوردست و مناطقى با اقتضائات گوناگون است، اداره کند. همگان از همه‏ اوضاع مطلع هستند. اینکه نماینده باید به فکر حوزه‏ انتخابیه‏ خود باشد، معنایش این است. و الّا اینکه ما فرض کنیم، نماینده وظیفه دارد بیاید بایستد آنجا و مشکلات حوزه‏ انتخابیّه‏اش را به عنوان وظیفه‏ نمایندگى بیان کند، نه. این، وظیفه‏ نمایندگى نیست. بیان مشکلات حوزه انتخابیه، البته کار خوبى است و اگر به شکل صحیحى انجام گیرد، مفید است. اما اینکه ما خیال کنیم که نماینده فلان شهر و فلان حوزه‏ انتخابیه بودن، معنایش این است که بیاییم و بگوییم «آنجا اسفالت ندارد»، یا «آب ندارد»، یا «دانشگاه ندارد» یا چه و چه، این وظیفه‏ نمایندگى نیست. شما باید قانونى را بگذرانید که بتواند امور همه جاى کشور را متکفل شود بما فیه حوزه‏ نمایندگى شما؛ تا مبادا حوزه‏ نمایندگی تان، از قانونى که همه‏ جانبه وضع نشده است، به اقتضاى کیفیتش، خارج بماند. مسئله این است. در این کار، برادران و خواهران عزیز؛ باید با صمیمیت و اخلاص وارد شد. [۱]. دیدار با نمایندگان دوره‏ چهارم مجلس شوراى اسلامى(۲۰/۰۳/۱۳۷۱)

در بین کامندان و کارگزاران هر نظام و سیستمی نیروها به دو بخش صف و ستاد تقسیم می شوند و معروف است که اگر نیروها از صف به ستاد راه یابند کارایی بیشتری نسبت به افرادی دارند که مستقیما وارد رده ستاد شده اند. نیروهای ستاد تصمیم سازان هر مجموعه هستند و نیروها صف اجرا کنندگان تصمیم. وقتی فردی مراحل صف را از پایین ترین سطح تا رده های بالا تجربه کرده باشد به خوبی ضعف های تصمیات ستاد را لمس کرده و به آنها واقف می باشد. این افراد وقتی در جایگاه ستاد قرار می گیرند واقع بینی و همه جانبه نگری در تصمیمات آنها بیشتر مشهود خواهد بود. اگر ما بخواهیم از قاعده در انتخابات مجلس برای شناخت افراد دلسوز و درد شناس کمک بگیریم باید ببینیم نامزدهای انتخابات مجلس از کدام طبقه جامعه هستند و چه مراحلی تا رسیدن به موقعیت فعلی خود یعنی نامزدی انتخابات مجلس طی کرده اند. در چه سطح از تخصص هستند و چه برنامه هایی دارند و این برنامه ها تا چه حد کارشناسی شده است و قابل تحقق می باشد.

بنا بر این؛ به جرات می توان گفت دردشناسی یکی از کابردی ترین و با اهمیت ترین شرایط و ویژگی های بعد از تدین و محاسن اخلاقی برای یک نماینده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99