صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » موشکافی دو نامه رهبر انقلاب به جوانان

موشکافی دو نامه رهبر انقلاب به جوانان

شاید نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی مقدمه و تلنگری باشد برای ورود به نظم نوین جهانی نظمی که پایه ان بر مبنای معنویت و عقلانیت و عدالت باشد تاریخ شاهد آینده ای به مراتب بهتر از حال خواهد بود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۴ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۳۰

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قلمکده | مریم عمادی اندانی در یادداشتی بر دو نامه رهبر انقلاب به جوانان آمریکایی و اروپایی که با استقبال و واکنش جهانی همراه بود و باعث شکست دشمنان اسلام شد تحلیلی دارد که در ادامه مطالعه می کنید.

در دی ماه سال93 نشریه شارلی ابدو تصویر موهنی از پیامبر اسلام منتشر کرد که به دنبال آن به دفتر این نشریه حمله شد و افکار عمومی غرب، مسلمانان را عامل این حادثه تروریستی تلقی کرد. به فاصله کمتر از یک سال اتفاق تروریستی بزرگتر از اولی در 22 آبان ماه امسال در فرانسه رخ داد که حداقل 160کشته و200 زخمی بر جای گذاشت. گروهک تروریستی داعش نیز مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفت و این دو حادثه عاملی شد برای آغاز دور جدیدی از فعالیتهای اسلام هراسانه در غرب. در هشتم آذرماه 1394 در حالی که حدود ده ماه از انتشار نخستین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی می گدشت، دومین نامه ایشان به جوانان غربی منتشر شد.

این نامه دارای نکات مهم سیاسی و بین المللی است که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  • نامه رهبر انقلاب تبدیل تهدید به فرصت

اقدام پیش روانه رهبر انقلاب در مخاطب قرار دادن جوانان غرب دعوتی است که تهدیدات را به فرصت تبدیل نموده است. ” در برابر پدیده اسلام هراسی مطلقا نباید منفعل شد” این خود زمینه یک پرسش است به نظر ما برکاتی دارد و می تواند این تهدید را به فرصت کند. در نامه اول این که تنها دو هفته بعد از اتفاق تروریستی شارلی ابدو منتشر شد ایشان دو خواسته اصلی را مطرح کردند: اول کاوش درباره انگیزه های سیاه نمایی گسترده علیه اسلام در طول دو دهه گدشته و دوم به دست آوردن شناخت مستقیم و بی واسطه از اسلام .

ایشان از جوانان خواستند که اجازه ندهید شما را در مرزهای ساختگی و دهنی محصور کنند. نامه دوم رهبر انقلاب نیز مانند نامه اول در حدود دوهفته پس از حادثه ترویستی فرانسه متشر شد در این نامه ابتدا با بیان ناراحتی از حادثه پاریس بر موضوع تروریسم میان مردمان این روزگار اشاره کردند در ادامه نامه نیز به رفتارهای متناقض سیاستمداران غربی در قبال اتفاقات و حوادث بین المللی، حمایت کشورهای غربی از گروههای تروریستی، از بین بردن فرهنگ های ملی با توجیه همانند سازی های فرهنگی، دلایل گرایش جوانان غربی به گروههای چون داعش، اشتباهات سیاستمداران غربی در نحوه ی مواجهه با حوادثی چون پاریس و .. اشاره کردند.

  • دعوتی فراتر از قواعد دیپلماسی عمومی

اما چرا رهبر معظم انقلاب در هر دو نامه جوانان غربی را مورد خطاب قرار داده اند؟ چرا سیاستمداران غربی که اتفاقا یکی از عاملان چنین حوادثی بودند مورد خطاب قرار نگرفته اند؟ ” به این سبب که آینده ملت و سرزمین تان را در دستان شما می بینم و نیز حس حقیقت جویی را در قلب های شما زنده تر وهوشیارتر می یابم اما به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمی کنم چون معتقدم که انان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده اند.”

در حقیقت رهبر انقلاب با رویکرد تاکید بر نقاط مشترک و با استفاده از دو ابزار اخلاق و حقیقت جویی اقدام به نگارش این دو نامه کرده اند موضوعاتی که اتفاق گمشده ی جهان سیاست و دیپلماسی امروزین است. این اقدام در ظاهر خارج از عرف دنیای سیاست و دیپلماسی کنونی است و به همین علت می توان چنین اقدامی را فراتر از دیپلماسی عمومی اریابی نمود چراکه اساسا دعوت به فطرت و حقیقت فراتر از دیپلماسی و جهان سیاست است.

  • رسانه های متفاوت برای مخاطبان متفاوت

” امروز دنیا ، دنیای رسانه ها و تبلیغ و تبیین است. امروز در مقابل شما امپراتوری خبری دشمنان دنیای اسلام قرار دارد که غالبا در کنترل صهیونیست ها ست. امروز یک اتوبان یکطرفه خبر و تحلیل از طرف رسانه های خبری به سمت افکار عمومی دنیا و از جمله افکار عمومی کشورهای عربی و اسلامی و خود مسلمانان جاری است.” از همین رو در زمانه دیکتاتوری رسانه های رسمی غرب هم نامه اول و هم نامه دوم عمدتا توسط رسانه های نوین منتشر شده است تا بهتر و سریعتر توسط مخاطبینش دریافت شود.

دکتر کوین بارت تحلیل گر برجسته آمریکایی معتقد است اعتقاد دارم ایشان(حضرت ایت الله خامنه ای) به بهترین نحو توانسته اند حقیقت را به گونه ای مهربانانه و همدردانه بیان سازند. به عقیده وی رهبر انقلاب تصمیم گرفته پیام خود را برای افراد جوان بفرستد نه روشنفکرها یا سیاستمداران زیرا افراد جوان بیشتر پذیرای اطلاعات جدید بوده و می دانند چگونه از رسانه های جایگزین و اجتماعی برای اشاعه پیام هایی که در رسانه های اصلی منتشر نمی شوند استفاده کنند.

نکته مهم دیگر انتشار این نامه در ایام پیاده روی اربعین و استفاده از ظرفیت بزرگ ترین تجمع انسانی برای تبلیغ و انتشار نامه در فضای حقیقی و عینی است ان هم در حالی که می دانیم از جمعیت بیش از 20میلیونی که در این مراسم شرکت می کنند جوانان زیادی از آمریکا و اروپا نیز حضور دارند. یکی از موکب ها جوان های غربی را برای دریافت نامه رهبر انقلاب به سوی خود فرا می خواند. یکی از جوان هایی که نامه ی رهبر انقلاب را دریافت کرده بود گفت نامه رهبر انقلاب به دست آزادی خواهان جهان خواهد رسید. رسانه های غربی همان طور که نمی توانند راهپیمایی عظیم اربعین را پنهان کنند نخواهند توانست این نامه را بایکوت رسانه ای کنند.

  • دروازه ورود به نظم نوین جهانی

نگاه کلان به جهان نشان می دهد که نظم مستقر حاکم قبلی دنیا در حال تغییر و تبدیل است قدرت غربی بر این دو پایه بود پایه های اخلاقی و معنوی و ارزشی و پایه نظامی و سیاسی و امنیتی و عملی که هردوی اینها متزلزل شده است. همان نکته ای که نخست وزیر مجارستان در دیدار هفته گذشته خود با رهبر انقلاب گفت ” این بحران ها غرب را وادار کرده است که رویکرد و نگاه خود را به شرق نزدیک کند تا با یافتن ارزشهای معنوی بتواند به راه حل هایی دست یابد.”

رهبر انقلاب نیز با بیان این جمله که برخی از متفکرین دلسوز غربی سالهاست که این خطر را متوجه شده و در خصوص آن هشدار داده اند فرمودند: ” البته اکنون یک رویش معنوی آرام و نامحسوس هم در اروپا و هم در آمریکا با محوریت جوانان در حال شکل گیری است و در اینده نیز احتمال دارد اروپا بتواند بین پیشرفتهای مادی و علمی و فناوری با معنویت همگامی به وجود آورد. ” شاید نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی مقدمه و تلنگری باشد برای ورود به نظم نوین جهانی نظمی که پایه ان بر مبنای معنویت و عقلانیت و عدالت باشد تاریخ شاهد آینده ای به مراتب بهتر از حال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99