صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » عناوین برتر فرهنگ و هنر » شب نشینی با محوریت بزرگترها/ سادگی هیچ وقت از مد نمی افتد

آیین سنتی شب یلدا

شب نشینی با محوریت بزرگترها/ سادگی هیچ وقت از مد نمی افتد

این شب را که اگرچه بعضی از شوق رسیدنش شاید در جلد خود نگنجند اما هستند کسانی که از الان از غم رفتنش در حزننند را به بهترین نحو سپری کنیم؛ شبکه های اجتماعی را اسستثنائا امشب در خدمت یلدا قرار دهیم، نسخه های وجودی خود را ارتقاء بخشیم و دعا کنیم یلدا فتح بابی شود تا در طول سال و به بهانه های هرچند واهی گرد هم آییم و قدر هم را بدانیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۲ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۳۰

به گزارش صاحب نیوز به نقل از نطنزنا، شب نشینی و به قولی نشستن گردهم و گوش دادن به خاطرات بزرگترها از جمله پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها در آخرین شب پاییز که از آن به یلدا نام برده می شود از قدیم الایام یکی از سنت های دوست داشتنی و قابل احترام ایران زمین بوده و هنوز هم هرچند تکنولوژی و به نوعی فاصله گرفتن از زندگی سنتی به سمت مدرنیته سعی کرده بر چهره دوست داشتنی آن غبار بریزد ولی همچنان احترام این شب از طرف کوچک و بزرگ رعایت می شود.

در هیاهوی این زندگی، یلدا فرصتی شیرین برای کنار هم بودن و لذت بردن از این باهم بودن است، لذتی که شاید هیچگاه در طول سال فرصت آن فراهم نشود و اگرهم فراهم شود یا به آن اهمیت چندانی داده نمی شود و اگر هم مهمش کنیم شیرینی اش آنچنان قابل لمس نباشد؛ اما یلدا هم خود ذاتا شیرین است و هم خوراکی های مخصوصش.

به نظر می رسد شب یلدا یک نمونه بارز و آشکار از اجرای صله ارحامی است که بارها اسلام بر به جا آوردن آن تاکید کرده و نسبت به ترک آن هشدار داده است، این دور هم نشستن ها و شنیدن مشکلات در کنار خاطرات هرچند با کسانی که نسبت به آن ها قطع رابطه شده بسیار تاکید شده است.

دین اسلام همچنان که نسبت به صله رحم و کمک به نیازمندان و رفع گرفتاری ها تاکید کرده و عمر زیاد، رزق بسیار، آبادی شهرها و … را از برکات اجرای آن می داند؛ نسبت به ترک آن نیز هشدار داده و آن را نهی کرده است و البته بعضی از مراجع عظام انجام آن را واجب می دانند.

امام علی(علیه السلام) می فرماید:‌ ان لاهل الدین علامات یعرفون بها… وصله الرحم، برای اهل دین علاماتی است که با آن‌ها شناخته می‌شوند و صله رحم یکی از آن‌ها است؛ امام صادق(ع) نیز در روایتی به نقل از پیامبر اکرم(ص) می فرماید:‌ افضل اعمال بعد از ایمان صله رحم است و در نکوهش و مذمت قطع رحم همین بس امیرالمومنین (ع) می‌فرماید:‌ اقبح المعاصی قطیعه الرحم و العقوق،‌ زشت‌ترین معصیت‌ها، قطع رحم و عاق (والدین ) شدن است.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که باید تلاش کنیم پیشرفت جامعه و حتی کارو تلاش هرگز نباید زاویه دید ما را نسبت به این مقوله مهم تغییر داده و حتی نگرش ما نسبت به آن کم رنگ شود؛ هیچ کس منکر تاثیر بسیار بالای تکنولوژی در پیشرفت و توسعه نیست؛ همان توسعه ای که یکی از نتایج صله رحم ذکر شد.

اگر کمی دقت کنیم تمام فعالیت های ما در طول شبانه روز باید منتهی به یک خروجی شود و آن هم رفاه و آسایش ماست، حال اگر این فعالیت ها باری شود بر روی نگرانی ها و دغدغه ها و به دنبال آن سلب آرامش انسان ها، به طور قطع به یقین خود فعالیت ما زیر سوال خواهد رفت.

به قول قذیمی ها سادگی هیچ وقت از مد نمی افتد؛ متاسفانه آن هایی که دارند هر روز برای رفاه خود در بازار مد غرق می شوند و هیچگاه سیر نمی شوند اما قدیمی ها با کم ترین امکانات در پوشش خانه های کاه گلی، کرسی های قدیمی و چراغ های شب سوز و با خوشمزه ترین آجیل ها صحنه های به یاد ماندنی را برای فرزندان و نوه های خود در ذهن ها باقی می گذاشتند که حتی امروزه هر چه قدر در آخرین مدلش خرج کنی نمی توانی گوشه ای از آن را زنده کنی.

استفاده درست از تکنولوژی، اینترنت و حتی شبکه های اجتماعی می تواند راهگشا باشد ولی مطمئنا نتیجه و اثری که حضور فیزیکی در کنار هم و به دور از شبکه های اجتماعی دارد هیچگاه به مانند گروه تشکیل دادن در فلان شبکه اجتماعی و عضو کردن تمام اعضاء و به قولی راه اندازی گپ خودمانی و حتی تصاویر و استیکرهای یلدایی را نخواهد گرفت.

یلدا یک دور هم نشینی بسیار ساده است که در آن نه اضطراب و تشویش، نه مشکلات اقتصادی، نه فرد گرایی و نه … جای دارد و به نوعی یک آیین ساده و سنتی است که هیچ یک از مشکلات زندگی مدرنیته فعلی را ندارد.

بیاییم این شب را که اگرچه بعضی از شوق رسیدنش شاید در جلد خود نگنجند اما هستند کسانی که از الان از غم رفتنش در حزننند را به بهترین نحو سپری کنیم؛ شبکه های اجتماعی را اسستثنائا امشب در خدمت یلدا قرار دهیم، نسخه ی وجودی و درکنار هم بودن را ارتقاء بخشیم و دعا کنیم یلدا فتح بابی شود تا در طول سال و به بهانه های هرچند واهی گرد هم آییم و قدر هم را بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد