صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » رسانه های اصفهان مدیر و صدای واحد ندارند/ ما خودمان را ارزان فروخته ایم

#گپ داغ/ محمدرضا رضایی در گفت و گوی تفصیلی با صاحب نیوز:

رسانه های اصفهان مدیر و صدای واحد ندارند/ ما خودمان را ارزان فروخته ایم

متاسفانه امروز همه رسانه ها هم شبیه هم شده اند و خیلی محدود کار مردمی و نو صورت می گیرد. باید تعامل هم داشته باشیم اما نه به معنای مجیز گو بودن، در کشور ما روزنامه میان مردم جایگاهی ندارد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۲۰ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۱۴

صاحب نیوز/ بررسی مشکلات رسانه های اصفهان  و جستجو برای راهکاری عملیاتی گپ داغ صاحب نیوز را به ایستگاه چهارم رساند تا گامی هر چند کوچک در رسیدن به جایگاه مطلوب و حقیقی رسانه های نصف جهان بردارد.

در ادامه گفتگو با مدیران رسانه ای و خبرنگاران باسابقه اصفهانی میهمان دفتر سرپرستی روزنامه جمهوری اسلامی در اصفهان شدیم. محمدرضا رضایی با کوله بار تجربه ی بیش از دو دهه فعالیت در روزنامه جمهوری اسلامی، سردبیری روزنامه اصفهان زیبا و مدیر مسئولی هفته نامه هشت بهشت راهکارهای مختلفی را برای بهبود وضعیت فعلی روزنامه اصفهان برشمرد پاسخ وی به سوالات صاحب نیوز را بخوانید.

رضایی (4)

صاحب نیوز – آیا رسانه ها در استان اصفهان آن جایگاهی که باید داشته باشند دارند؟
این بحث نیاز به آسیب شناسی جدی دارد. به نظر من همزمان با ورود اصفهان در رسانه ها بعد از انقلاب اسلامی نسبت به ارتقاء آن کار اساسی نشده است و ما در این بخش درجا زده ایم.
زمانی که مجوز انتشار محلی گرفته شد همزمان در ارتقاء علمی و فنی و انسانی کار آغاز شد اما بعدها رها شد و آن طرف قضیه خود رسانه های اصفهان که متاسفانه نداشتن دید جمعی برایشان مشکل ساز بوده است این کار را ادامه ندادند.

تشکل های مطبوعاتی مثل انجمن صنفی و خانه مطبوعات هم نخواسته یا نتوانسته اند همگرایی خوبی ایجاد کنند.
این همگرایی در تهران و در روزنامه های کشوری و سراسری چون با مدیران ارشد کشور در اتباط هستند و خودشان را هم در سطح وزیر می بینند به خوبی ایجاد شد  اما آن همگرایی و صدای واحد در اصفهان نیست، دست کم در بخش صنفی که نیست، حالا در موضوع رسانه ای و سیاسی هم بحث دیگری است، در کل تا همگرایی نباشد راه به جایی نمی بریم.

صاحب نیوز – این تحول و بهتر شدن را چگونه می بینید؟
اگر خواستار آن باشیم که در تراز ملی حرکت کنیم باید حول یک محور دور هم جمع شویم، تشکل های ما هم ضعیف عمل کرده اند، من نوعی اگر مسئول شدم اگر نتوانستم همگرایی ایجاد کنم باید فرد دیگری بیاید و اقدام کند. این کارها به واقع نشده است.

من اولین کسی بودم که از خانه مطبوعات و خبرنگاران انصراف دادم، آنجا مصوب شد هر کسی مسئول است دو دوره باشد تا گردش کار و افکار بهتر پیش رود، در زمان حاضر این بحث مادام العمر شده، ما هم با فلانی و بهمانی مشکل نداریم.

صاحب نیوز – چرا رسانه های سابقه دار از سندیکاها و تشکل های این شکلی دوری می کنند؟
سال 83 قرض الحسنه خبرنگاران اصفهان را با 25 عضو هیئت امنا راه انداختیم، یکبار هم اختلاف نداشتیم چون شرطمان گذشت و دوری از منفعت شخصی بود. تشکل اگر روی پای خود باشد وابسته نیست، الان این تشکل در اصفهان از صدر تا ذیل وابسته است، اگر شهرداری کمک ندهد بسته می شود.

صاحب نیوز – خب از طرف دیگر آنها هم خطاب به منتقدانشان می گویند ما تلاشمان را کرده ایم، آنها خودشان چه کرده اند؟
جواب این است که من وقتی عضو تشکلی نباشم بنابراین طبیعی است که دغدغه ای هم نسبت به جایی که عضوش نیستم نداشته باشم. این بحث ها هم راه به جایی نمی برد. شما همین بسیج رسانه را که مدتی است فعال شده ببینید، آن فرهنگ و روحیه حاکم بر بسیج تحکیم یافته، ما در بسیج بزرگ شدیم، تفکر بسیج صدر و ذیل ندارد، اینکه فقط فلانی باشد و بماند؛ اینگونه نیست، ما از نبود آن تشکل ضربه خورده ایم، ابتدای به امر باید تفکر جمعی حاکم شود.

من کاری به بقیه ندارم، ضمن اینکه همه زحمت کشیده اند، اما بیایند همگرایی درست کنند، باید مشکلات صنفی حل شود، سیاسی کاری نداریم، تجربه من در قرض الحسنه خبرنگاران و مجمع مدیران مطبوعات با اینکه حرکت آرام و لاک پشتی بوده اما بینی و بین الله مشکل و اختلافی نداشته ایم. بنا هم گذاشته ایم اگر کسی آمد در میدان سهمی نخواهد، این سهم خواهی درست و قشنگ نیست، من خودم در هر زمینه ای بودم وحدت حاکم بوده است.21 سال است خانه مطلوعات درست شده اما هر بار وارد شده ایم نگذاشته اند، اما تهران متفاوت است چون انسجام بهتری حاکم است.

این تنگ نظری است و در جاهایی بحث شخصی می شود و ارزش ندارد حرفی زده شود. ما کار خودمان را می کنیم، این شد که من قید خانه مطبوعات را زدم، باید در این شهر تشکیلات منسجم داشته باشیم که همه اعضا عضو باشند و مسوولانه، مطالبه گر و تاثیرگذار در پیشبرد اهداف انقلاب باشند اما اینطور نیست.

من قبلا هم گفته ام، یکی از اعضای شورای فرهنگ عمومی استان همین خانه مطبوعات است این بحث را به مدیر ارشاد هم گفتم که این شورا مصوباتی دارد و مسئولان هم می گویند رسانه ها هم در این مباحث کار کنند. اما خب این موضوع چقدر به رسانه ها منتقل شده، من البته کار به شخص خاصی ندارم، وقتی این ها نیست پس این چه تشکلی است.

برای شورای فرهنگ عمومی باید رای گیری شود و نماینده ای مشخص و معرفی شود اما می بینیم اتفاقی نمی افتد. ما امروز داریم بسیج رسانه را تقویت می کنیم، همه هم بیایند ما در را نبسته ایم، من هم کاری نکرده ام اما آن تفکر مدنظر شکل گرفته است.

احسان تیموری صاحب نیوز

احسان تیموری

صاحب نیوز – ضعف آموزش نداریم؟
الان خیلی ها قوی هستند اما تجربی کار کرده اند، خیلی ها هم آموزش دیده اند اما رشته هایشان مرتبط با رسانه نیست. موضوع مهم دیگر مشخص بودن وضعیت بکارگیری و اشتغال خبرنگاران است. اگر خبرنگار بداند در چه وضعیتی است برای 30 سال خودش برنامه ریزی می کند، به شرطی که دغدغه بیمه و حقوق و امنیت شغلی نداشته باشد.

زمانی که آقای ولایتی وزیر امور خارجه بود در یک نشستی شاهد بودیم وزیر خارجه آلمان هر چند وقت برای لحظاتی از جلسه بیرون می آمد و با چند نفر فرد تقریبا مسن و میانسال صحبت می کرد و دوباره به جلسه بر می گشت، بعد مشخص شد اینها اهالی رسانه و خبرنگاران آلمانی هستند، خب این یعنی که ما خودمان را ارزان فروخته ایم و آن جایگاه واقعی را نداریم، این وضع هم روز به روز بدتر شده است.

صاحب نیوز – عدم استقلال مالی رسانه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟
درامد رسانه از آگهی و تبلیغات است اما همزمان توسعه کیفی و کمّی می دهند. ما متاسفانه فقط توسعه کمی داده ایم، روزنامه زیاد شده اما روزنامه خوان زیاد نشده است، باید روی بخش مردمی کار کنیم، مردم بعنوان اصل کار ما فراموش شده اند.

همه رسانه ها هم شبیه هم شده اند و خیلی محدود کار مردمی صورت می گیرد. باید تعامل هم داشته باشیم اما نه به معنای مجیز گو بودن، در کشور ما روزنامه میان مردم جایگاهی ندارد، در همین کشور پاکستان دو میلیون تیراژ در روز داریم و در ژاپن 15 میلیون، این نشان می دهد ما از مردم دور شده ایم.

صاحب نیوز – الآن چقدر حریت و آزادگی قلم داریم؟
خیلی کم شده، البته رسانه ها چاره ای هم ندارند، اگر با سازمانی مشکل پیدا کنند آگهی و رپرتاژ آنها قطع می شود، ولی اگر مردم روزنامه را بخوانند و بخرند طبیعی است که مشکلات کمتر می شود، اگر تیراژ بالا رفت و روزنامه فروش رفت این می شود یک روزنامه مستقل، الان این شده که ما می رویم سراغ روابط عمومی ها، برعکس شده است.

برخی روزنامه ها هم به هر قیمتی آگهی چاپ می کنند چرا که پول ندارند وگرنه یک آگهی دو میلیونی را نباید 300یا 400 تومان منتشر کرد.
ما در رسانه خودمان روی بخش مردمی و مصاحبه های مردمی کارمان را شروع کرده ایم.

صاحب نیوز – بزرگترین مشکل رسانه های اصفهان چیست؟
رسانه های ما آموزش دیده نیستند، همین امروز از برخی از مدیران و سرپرستانشان بپرسید خبر و گزارش فرقشان چیست؟ نمیدانند. خب ارشاد نباید مجوز بدهد، حالا این چون تخصص ندارد وابسته می شود به این و ان، بخشی از این وضعیت به اطلاعات رسانه ها بر می گردد، رسانه ها دسترسی به اطلاعات ندارند، بسیار سخت است که شما بتوانید به اطلاعات یک مجموعه اداری دست بیابید. اما بحث تخصص و آموزش هم بسیار اهمیت دارد.

صاحب نیوز – گفته می شود روزنامه جمهوری اسلامی وضع خوبی به لحاظ دریافت یارانه و کمک دولت دارد؟
نه اینطور نبوده، اینها امسال را دیده اند، هشت سالی که دولت قبل همه یارانه را قطع کرد نمی بینند. ما از روز اول در این روزنامه شاهد ثبات و مدیریت جهادی و طلبگی بوده ایم، حتی در دفاتر و تشکیلات ثبات داشته است، ویژگی آقای مهاجری این است که اگر روزنامه تعطیل شود از هیچ رانتی استفاده نمی کند، آن زمان هم که در دولت قبل یارانه قطع شد ما مردمی کار کردیم تا مشکل حل شد.

صاحب نیوز – در رسانه های اصفهان جریان سازی می بینیم؟
ما یک زمانی در روزنامه اصفهان زیبا جریان سازی راه انداختیم، گاهی می شد مسوول متوجه می شد، تماس می گرفت و می گفت مشکل را حل کرده ایم دیگر منتشر نکنید، برخی روزنامه های اصفهان تخریب می کنند، ما صبح به صبح بحث جدی آب را مطرح می کردیم یا مثلا در بحث آثار تاریخی مجبور شدند وضعیت تپه اشرف را مشخص کنند. به نظرم می شود کار کرد اما چون انسجام لازم نیست کار سخت شده. رسانه تابعی از مردم و افکار عمومی است.

صاحب نیوز – بزرگترین مشکل رسانه های اصفهان را چه می دانید؟
عدم استقلال مالی بزرگترین مشکل است، رسانه های ما همزمان با توسعه کشور پیش نرفتند و دیر از خواب بیدار شدند، حتی برخی آداب نگارش را بلد نبودند.

صاحب نیوز – روزنامه های استان اصفهان رقیب سایر سراسری ها هستند؟
اصفهان امروز متنوع کار کرده، اصفهان زیبا هم قوی تر شده، نسل فردا گستردگی کارش را بیشتر کرده و زاینده رود هم که بیشتر اینترنتی بسته می شود. این هم یک گیر قانونی است، کسی که نمی تواند روزنامه بگرداند نباید مجوز بدهند و باید ارشاد برخی مجوزها را باطل کند. حساسیت داشتن روی مدیرمسوول و تحریریه رسانه مهم است. قدیمتر ها می گفتند کار در کنار همکار، منتها ما چون ضعف آموزش بوده و نیروها متناسب با این کار جذب نشده اند این مشکلات هم بیشتر محسوس است.
الان برگشتی روزنامه زیاد است حتی جام جم، بالاخره مردم دنبال سلیقه خودشان هستند، اصفهان هم اهل مطالعه کم داریم، ما در نشریه خودمان صفحه آخر را ساندویچی بسته ایم، مخاطب امروز دنبال تنوع و سرعت است. هر چند مشکلات و ضعف هایی در توزیع داریم.

صاحب نیوز – هشت بهشت روزنامه می شود؟
روزنامه نمی شویم، هم خسته هستم و هم فرصت و زمانش نیست. برای کار خوب باید وقت گذاشت، من در اصفهان زیبا که بودم هر زمانی که مطلبی را نخوانده بودم فردایش دردسری به دنبال داشت.

صاحب نیوز – می گویند شما مافیا دارید و البته یک حلقه خاص و بسته است؟!
ما تنها نشریه ای هستیم که ویژه نامه در می آوریم، یک مطلب هم از شهرداری در آن نیست، در هشت بهشت ویژه های مناسبتی کار می شود، در روزنامه جمهوری اسلامی ما هر هفته سه صفحه خاص اصفهان داریم، این مدت من یک جمعه خانه نبوده ام و کار کرده ام. در دو دولت نهم و دهم سهمیه آگهی ما کامل قطع شد اما ما کارمان را داشتیم و ادامه دادیم.

کار ارشاد بواقع اشتباه است. مصوب کردند 30 درصد اگهی را به روزنامه های سراسری بدهند و 70درصد را به نشریات محلی، نتیجه این می شود که پنج روزنامه 100 آگهی می گیرند اما به ما از ابتدای سال تا کنون یک آگهی رسیده است. ضمن اینکه محتوای مطبوعاتمان هم قوی نیست. ما در نشریه خودمان بخشی از ویژه نامه ها را رایگان در مدارس توزیع کردیم و به همراه آن مسابقه و جایزه گذاشتیم. این ها باعث آشنایی نسل جوان با روزنامه می شود.
مافیا آنست که دستش همه جا باز است.

رضایی (2)

صاحب نیوز – جایگاه نقد در اصفهان چطور است؟
اگر سلامت می خواهیم باید نقد هم داشته باشیم. نقد منصفانه نه نقد مخرب، رسانه ها این مرز را رعایت نمی کنند، باید عملکرد را نقد کرد نه زندگی خصوصی افراد را.

صاحب نیوز – بیشتر کدام روزنامه ها را می خوانید؟
من معمولا ایران و جام جم را اشتراک هستم، اطلاعات هم می خوانم، سایت برخی رسانه ها مانند ایرنا را هم می بینم. ضمن اینکه شاهد هستم صاحب نیوز هم در استان اصفهان جای خودش را باز کرده است.

صاحب نیوز- با شنیدن این کلمات چه چیزی به ذهن شما می رسد ؟!

بازنشستگی: پایان فصل اول و شروع بکار کارهای دیگر
شهید دکتر بهشتی: انقلاب اسلامی
رپرتاژ: چاشنی روزنامه
کارت هدیه: ……
بیمه خبرنگاری: حداقل کاری که می شود انجام داد
خانه مطبوعات: مأمن مطبوعاتی ها
صاحب نیوز: رسانه متعهد
انتخابات: سرنوشت کشور

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد