صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » آنچه درباره آن نمی دانیم!

جن چیست؟

آنچه درباره آن نمی دانیم!

یکی از موجودات پنهان از حواس ما که قرآن کریم نیز به آن اشاره نموده است و سوره ای به نام آن وجود دارد جن است. در میان مردم مطالب درست و غلط مختلفی در مورد این موجود مطرح است که لازم دیدیم اندکی به این بحث بپردازیم…

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۴

.

صاحب نیوز- حجت الاسلام مهران آدرویش

توجه: به توصیه صاحب نیوز، خواندن این مطلب برای افراد زیر 15 سال مجاز نمی باشد!

***

مقدمه:

یکی از موجودات پنهان از حواس ما که قرآن کریم به آن اشاره می نماید و بلکه سوره ای تحت همین عنوان نازل شده است جن است. جن نیز مانند بسیاری از موضوعات دیگر دستخوش خرافات گردیده است. لذا در این مقاله با توجه به آیات و روایات و مطالبی که در تفاسیر قرآن وارد شده است و همچنین تجربه بشری، مطالب مختصری تقدیم می گردد. البته اطلاعات گسترده و دقیقی در مورد این موجود در دسترس نیست و لزومی هم ندارد که اطلاعات کاملی داشته باشیم؛ زیرا انسان اشرف مخلوقات است «ولقد کرمنا بنی آدم» (1)

جن چیست

صحنه ای از فیلم ملک سلیمان نبی

همچنین رسول اکرم(صل الله علیه و آله) که اشرف کائنات است از جنس آدمی است و قطب و محور و معیار و طرف اصلی و مخاطبش انسان کامل یا همان امام معصوم(علیه السلام)است. و لذا به قول استاد مطهری(ره): «بودن با جن ها نه تنها افتخار نیست که کسر شأن آدمی است»(2) (البته منظور این است که نوع انس از نوع جن برتر است و الا یک جن مؤمن ممکن است از یک انسان مؤمن بالاتر باشد). تحقیق مفصل در مورد جن ضمن این که اتلاف عمر است خروجی روشنی هم نخواهد داشت. اما چون در قرآن و روایات به آن اشاره شده است و در میان مردم هم مطالب درست و غلط در مورد این موجود مطرح است اندکی به این بحث خواهیم پرداخت.

معنای لغوی جن:

جن در لغت به معنای پنهان است. لذا به باغی که زمینش پوشیده از درختان است جنات گویند «جنات تجری من تحت الانهار» یا به قلب که در سینه پوشیده شده جنان گویند. به سپر که رزمنده را از حملات پوشش می دهد جنه گویند. به دیوانه (کسی که عقلش پنهان است) مجنون گویند. و به بچه ای که در رحم مادر است جنین گویند. جمع جن جنّه (با تشدید نون) است. خداوند متعال در قرآن می فرماید: «من الجنه و الناس» (3). اما کلمه اجنه که در عرف به غلط به عنوان جمع جن بکار می رود در واقع جمع جنین است کما این که خداوند در قرآن می فرماید: «و اذ انتم اجنه فی بطون امهاتکم»(4) واحد جن، جنی و مؤنث آن جنیه (با تشدید نون) است.

تعریف جن: جن موجودی عاقل و نامرئی بین انسان و ارواح که قادر است به اشکال مختلف درآید و از سه عنصر آب و باد و آتش با هدف عبودیت خداوند خلق شده است.

دلایل وجود جن:

 الف) قرآن کریم:

 قرآن کریم به کرات از این موجود سخن گفته (28بار نام جن در قرآن مجید تکرار شده و هفتاد و دومین سوره قرآن سوره جن است) به عنوان مثال: «ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون» یا آیات29 تا 32 سوره مبارکه احقاف یا سوره جن یا آیات 26و27 سوره حجر و…

 ب) روایات ائمه اطهار(علیهم السلام):

 بسیاری از صحابه رسول خدا (صل الله علیه و آله) و ائمه به ویژه صحابه امام صادق و امام باقر (علیهما سلام) حضور جن ها را در نزد آنان مشاهده نموده اند و روایت کرده اند و ائمه (علیم السلام) نیز تأیید نموده اند. (به عنوان نمونه می توانید به منتهی الامال ج1 ص86 و87 مراجعه نمائید)

 ج) مشاهدات علما و عوام:

 علما نیز از دیدن این موجود نامرئی خبر داده اند؛ از جمله علامه طهرانی(ره) گوید: در حضور علامه طباطبائی شخصی که قدرت احضار جن را داشت پارچه ای آورد و اطراف آن را گرفتیم سپس اورادی خواند و چندین جن را زیر پارچه احضار کرد و ما از زیر پارچه آنها را مشاهده نمودیم(5). همچنین شیخ بهائی در کشکول و فخر رازی در تفسیر کبیر مشاهده جن ها را تأیید نموده اند.

 د)عقل: عقل نیز دلیلی بر مخالفت و رد جن ندارد چون وجود همچون موجودی امکان دارد و هیچ تناقضی در کار نیست.

قیافه و شکل جن:

دقیقا مثل انسان است. یعنی دو دست دارد، دو پا دارد، یک سر دارد، دو گوش دارد، یک دهان، یک چانه و مو و… اما تفاوت های اندکی هم دارد از جمله این که پای آنها گرد است (سم ندارد بلکه گرد است مثل این که دست را مچ کنید) و سر مخروطی شکل و کشیده دارند (نه گرد) چشمانشان ریز و قد کوتاه دارند. این قیافه واقعی جن است. اما جن می تواند خود را به شکل های مختلف در آورد(6)؛ «الجن یتشکل باشکال مختلفه الاّالانبیاء و الائمه المعصومین (علیهم السلام)» یعنی جن به صورت های مختلف ظاهر می شود مگر به شکل پیغمبران و امامان(علیهم السلام). ما غالبا جن را نمی بینیم و مشاهده جن اغلب اتفاقی است یعنی نه ما می خواستیم ببینیم نه جن خواسته دیده شود اما در هنگامی که جن خود را متراکم می کند قابلیت رؤیت و دیده شدن دارد و این اتفاق غالبا در شب اتفاق می افتد.

هدف از خلقت جن: «ما خلقت الجن و النس الا لیعبدون» (7)

تفاوت های انس و جن و فرشته: اشتراک هر سه موجود، برخوردار بودن از تجرد و اراده و اختیار و عقل و مسئولیت و نظام مند بودن زندگی است(8). با این تفاوت که جن و انس بدن دارند اما فرشتگان بدن ندارند و اگر هم با بدن دیده شده اند آن بدن تمثل آن فرشته بوده است نه خود فرشته «فتمثل لها بشرا سویا» (9): یعنی در قوای ذهنیّه انسان به صورت مناسب ظاهر می شوند، بر خلاف انس که بدن ظاهری دارد و بر خلاف جن که بدن دارد اما به صورت متشکل یعنی اگر خود را فشرده کند در خارج دیده می شود.

 فرشته هوای نفس و شهوت ندارد اما انس و جن هوای نفس و شهوت دارند(10).

همه فرشتگان معصومند اما همه انس و جن معصوم نیستند.

فرشتگان هم در ذات خود مجردند هم در فعل خود یعنی با اراده کارهای خود را انجام می دهند نه با وسیله. اما انس و جن ذاتا مجردند ولی فعلا مادی هستند یعنی با ابزار باید کارها را انجام دهند.

همه فرشتگان و جن ها طی الارض دارند اما همه انسان ها طی الارض ندارند.

فرشته ها قیامت به معنای حساب پس دادن ندارند اما انس و جن قیامت دارند.

فرشتگان همه تسلیم خدا هستند اما انس و جن مسلم و کافر دارند. البته یهودی و مسیحی و… هم دارند.

انسان مسلمان شیعه و سنی دارد اما جن مسلمان فقط شیعه است و به فرموده آیت الله قاضی(ره)، استاد علامه طباطبائی(ره)، جن سنی نداریم؛ چون هنوز برخی از جن هائی که در غدیر خم شاهد من کنت مولاه فهذا علی مولاه گفتن پیامبر(صل الله علیه و آله) بوده اند زنده اند و بر این واقعه شهادت می دهند(11).

فرشته محدود است و صاحب مقام معلوم «و ما منا الا له مقام معلوم» (12) اما انس و جن از ظرفیت نامحدود بر خوردارند.

در انس و جن جنسیت (مذکر و مونث) هست اما فرشتگان جنسیت ندارند.

جن و انس استعداد دارند و به مرور تکامل می یابند اما فرشتگان استعدادشان فعلیت یافته است و استعداد بالقوه ندارند. لذا دوران کودکی و جوانی و رشد و … ندارند؛ همین هستند که هستند؛ بودند، هستند و خواهند بود و تکامل ندارند.

فرشتگان از نور خلق می شوند اما بدن انسان از خاک و گل آفریده شده و بدن جن از نار و آتش و به قول قرآن از مارج یعنی از زبانه آتش خلق شده است «و خلق الجان من مارج من نار» (13) و باز فرموده: «و لقد خلقنا الانسان من صلصال من حماءِ مسنون و الجان خلقنه من قبل من نار السموم» (14) در ضمن از من قبل معلوم می شود که جن قبل از انسان خلق شده و بنا به روایت امام باقر(علیه السلام) 7000سال قبل از آدم(15) کما اینکه به فرموده امام علی(علیه السلام) شیطان 6000 سال بود که خدا را عبادت می کرد لذا وقتی انسان می میرد بدنش خاک می شود ولی جن دود می شود و لذا جن ها قبرستان ندارند.

فرشتگان زن و مرد و ازدواج و زاد و ولد ندارند اما انس و جن زن و مرد(16) و ازدواج و زاد و ولد دارند(17). حتی در بین فقها بحث است که آیا انس و جن می توانند با هم ازدواج کنند؟ برخی از فقها معتقدند که می شود و برخی حرام می دانند. فرشتگان نمی میرند (مگر هنگام برپائی قیامت) اما انس و جن مرگ دارند.

عقلانیت در انسان از جن قوی تر است لذا مومنین از جن، در مجالس انسان های مومن شرکت می کنند و استفاده علمی می نمایند. و اگر آدمی بازی گری نمی کرد امکان استفاده های زیادی از حیث فهم وقایع تاریخی و… از این موجود طویل العمر فراهم می شد؛ چه این که جن ها حداقل 2000 سال و حداکثر ده هزار سال عمر می کنند و یازده برابر دیرتر از انسان پیر می شوند. اما قدرت های خارق العاده جن از اکثر انسان ها بیشتر است و قابلیت تغیر شکل دارند و می توانند از دیوار عبور کنند همانطور که حرارت آتش می تواند.

قد جن ها کوتاه است (تقریبا دو وجب) ولی می توانند خود را به اندازه یک گنجشک کوچک کنند و یا بالعکس می توانند خود را به اندازه یک اتاق بزرگ کنند(18).

جن ها تمام زبان ها را می فهمند و به تمام زبان ها می توانند صحبت کنند. اما زبان مخصوص به خود را هم دارند و صدائی سوت مانند دارند که اگر کسی آمادگی قبلی نداشته باشد صدای آنها می تواند او را بیمار کند.

جن در زیبائی و زشتی نیز گوی سبقت را از آدمی ربوده است.

پیامبران و ائمه انس، پیامبران و ائمه جن نیز هستند(19) و این که آیا جن ها نیز به مقام پیامبری و امامت می رسند یا نه دقیقا معلوم نیست.

پدر جن جان یا شومان بوده و پدر انسان آدم(علیه السلام) است اما ملائکه با کن فیکون بوجود می آیند نه با زاد و ولد.

غذای فرشتگان تسبیح و تقدیس است و غذای انسان انواع نعمت های موجود در طبیعت اما غذای جن هوای بودار است(20) مثل هوائی که در آشپزخانه ها هست همانگونه که غذای آتش اکسیژن است. لذا شاید از همین جهت در روایات سفارش شده با دستی که به غذا چرب شده به ویژه اگر بچه باشد نخوابید؛ چه این که امکان دارد جن را جلب کند و مس جن، دیوانگی را به دنبال خواهد داشت.

فرشتگان را نمی شود کشت اما انس و جن را می شود به قتل رساند.

انس و جن خواب دارند اما فرشتگان خواب ندارند.

 فرشتگان با انسان دشمنی ندارند اما برخی از جنیان با انسان ها دشمنی دارند لذا علی(علیه سلام) بارها با جنیان درگیر شد و تعداد زیادی از آنان را کشت.

فرشتگان پاکیزگی، بوی خوش، وضو، غسل، حجاب، خانه امام(علیه السلام)، تلاوت قرآن، ذکر و یاد اهل بیت(علیهم السلام) را دوست دارند و حضور به هم می رسانند و و با خود برکت می آورند. اما جائی که سگ باشد یا کثیف باشد یا حیض و جنب باشد یا آلات موسیقی و مجسمه باشد دوری می کنند. لذا فرموده اند: نزد محتضر، افراد حائض و جنب نباشند چون همانطور که از اسم محتضر هم معلوم است زمان احتضار زمان حضور افراد زیادی نزد محتضر است؛ از جمله اهل بیت(علیهم السلام)، شیاطین، و فرشتگان و هر کدام در سعادت و شقاوت محتضر می کوشند. اما جن کافر در این امور، بالعکس فرشتگان هستند. لذا جن جائی که زن بی حجاب باشد، زباله باشد، سگ و آلات موسیقی و… باشد حضور دارند؛ چشم چرانی می کنند و با خود نحسی به ارمغان می آورند. لذا در روایات از موارد فوق نهی شده ایم. زن بد حجاب باید بداند که با بی حجابی و دوری از عفت، جن های کافر را به دنبال خود می کشاند و نحوست در تعقیب اوست. و بالعکس حجاب، فرشتگان و برکت را به دنبال خود به ارمغان می آورد.

عوالم سه گانه: سه عالم جن و انس و فرشتگان از یکدیگر جدا هستند. اما هر چه به گذشته بر می گردیم این سه عالم به یکدیگر نزدیک تر می شوند. این قربت و اختلاط در قرآن مجید و تاریخ و روایات نمونه های زیادی دارد. همانند تسخیر جن توسط سلیمان(علیه السلام) و یا جریان هاروت وماروت (دو فرشته الهی که روش مبارزه با جادو را به مردم آموختند) و یا سخن گفتن فرشتگان با مریم(سلام الله علیها) و ساره همسر ابراهیم(علیه السلام) و… اما هر چه از زمان پیامبر و ائمه(علیم السلام) دور می شویم ارتباط بین این سه عالم کمتر می شود. اما در زمان ظهور حضرت مهدی(عج) دو باره این سه عالم به یکدیگر نزدیک خواهند شد. مثلا خواص لشکر امام زمان(عج) از انس 313 نفر و از جن 613 نفر است. و یا اولین بیعت کننده با امام زمان(عج) جبرئیل(علیه السلام) است و نزدیک ظهور مردم صدای جبرئیل و شیطان را از آسمان و زمین خواهند شنید.

تلاش در جهت ورود به عالم فرشتگان مطلوب است اما تلاش در جهت ورود به عالم جن ها مطلوب نیست و بلکه تسخیر جن حرام است. انسان هائی که به فکر تسخیر جن هستند باید بدانند که این کار هم حرام است هم اتلاف عمر است و بسیار خطرناک است؛ زیرا احتمال دیوانه شدن در هنگام دیدن جن یا قالب تهی کردن و یا پیری زودرس و افسردگی و صدمه دیدن و قطع شدن نخاع در اثر حرکت شدید بدن و فشار سنگین به سیستم کنترل مغز و یا به تسخیر جن درآمدن و یا تسخیر دو طرفه بسیار است.

 نقل است که در نجف شخصی تسخیر جن می نمود و برای این کار به بیرون شهر می رفت. وقتی او را تعقیب کردند دیدند بر تپه ای رفت و بنا کرد به جسارت کردن به امیرالمومنین(علیه السلام)! به او گفتند: این چه کاری است؟ گفت: من آنها را مجبور به فاش کردن یک سری از اسرار می کنم و آنها هم من را مجبور به این کار می کنند.

 البته بسیاری از افرادی که مدعی ارتباط با جن هستند دروغ می گویند و دچار توهمند. اما آنها هم که راست می گویند، دچار مشکلات عدیده می شوند. و غالبا داخل شدن در این راه با خود شخص است اما خروج از آن اختیاری نیست و جن ها به راحتی  از کسی که تسخیرشان نموده، دست بردار نیستند و درصدد انتقام بر می آیند. جوان 28ساله ای بود که در اثر ارتباط با جن به خیال ثروتمند شدن و دسترسی به اطلاعات اقتصادی، به تسخیر جن درآمد. و جن ها به شرطی به او اطلاعات می دادند که مادرش را کتک بزند و اگر سرپیچی می کرد خودش را کتک می زدند. قریب به 6 سال درمان افسردگی های او طول کشید و برخی افراد قوی توانستند رابطه جن ها را با او قطع کنند و مجبور شد برای درمان خودش چند برابر آنچه به دست آورده بود را هزینه کند. با وجودی که 28سال بیشتر نداشت اما به خاطر فشار روحی که تحمل کرده بود به نظر یک انسان چهل و چند ساله می رسید. ضمن این که هزینه ورود به جریان تسخیر جن، خروج از ایمان و ورود به کفر است. چون شرط ورود به دنیای جن جسارت و اهانت به قرآن و مقدسات و انجام کارهای کثیفی همچون خوردن خون و قاذورات و… است (نستعوذ بالله من شرور انفسنا)

معنای دیگری از جن: جن گاهی به معنی موجود پنهان و شرور می آید. مثلا روایت است که اگر آب خوردید، درب ظرف را بپوشانید تا جن وارد آن نشود که منظور میکروب است نه جن اصطلاحی. یا پیامبر(صل الله علیه و آله) فرمود: خداوند جن را چند جور آفریده و یکی از آنها مار است. منظور این نیست که مار جن است بلکه منظور این است که مار پنهان می شود. یعنی معنای لغوی جن منظور است نه معنای اصطلاحی آن.

فرق جن و دیو و پری: هر سه از یک نوع هستند اما با هم تفاوت هائی دارند. از جمله این که دیوها بسیار زشت و خشن هستند چشمان آنها بین عمودی و افقی(مایل) است و رنگشان خاکستری است. برعکس پری که بسیار زیباست و چشمانش مثل انسان افقی است و رنگشان سفید است. و البته بر خلاف نظر شایع  بال ندارند. اما رنگ جن سرخ است و چشمانش مثل گربه عمودی است. لذا اگر جن بخواهد خود را به شکلی در آورد معمولا به شکل گربه یا مار یا سگ سیاه در می آورد. اما این گونه نیست که هر گربه ای یا مار و سگی جن باشد و بلکه این مساله آنهم در شهرها بسیار نادر است. غالبا بین سه دسته فوق ارتباطی هم نیست.

جن ها کجا زندگی می کنند و تعدادشان چقدر است؟

جن ها روی زمین زندگی می کنند به دلیل «وَأَنَّا ظَنَنَّا أَن لَّن نُّعجِزَ اللَّهَ فِی الْأَرْضِ وَلَن نُّعْجِزَهُ هَرَبًا» (و این که ما می دانیم، هرگز نمی توانیم در زمین خدا را ناتوان سازیم، و هرگز نمی توانیم با فرار، از سلطه او خارج شویم)(21)

و امام صادق(علیه السلام) فرمودند: در بیابانی که رنگ خاکش سرخ مایل به زرد است اذان بگوئید و توقف نکنید که محل زندگی جن است(22). آمار دقیقی از جمعیت آنها نداریم اما تعداد آنها بیش از انسان هاست و حداقل دوبرابر هستند. اگر چه طبعا بواسطه عمر طولانیشان بیش از این هستند.

آیا موقع ریختن آب جوش بسم الله بگوئیم؟

 بسم الله رمز بین انسان و جن است. یعنی جن ممکن است غافل گیر بشود و از ناحیه آدمی دچار مشکل شود. لذا بسم الله هشدار به جن است. و این امر آن قدر مشهور است که ضرب المثل شده و به کسی که دیر به دیر مشاهده می شود می گویند: تو شدی جن و من بسم الله. اگرچه روایتی در مورد بسم الله گفتن موقع ریختن آب جوش برای هشدار به جن ندیده ام ولی برخی از بزرگان و مرتبطین با جن گفته اند: موقع ریختن آب جوش یا پرت کردن اشیا بسم الله را بگوئید (به هر حال، احتیاط دور از عقل نیست). یکی از دوستان می گفت: در مجلس عروسی کسی در پشت دیوار خانه (که یک خرابه بود)، می خواست آب جوش بریزد، گفتن: بسم الله بگو. اما او به تمسخر گرفت و آب جوش را ریخت و همان جا بدنش شروع به لرزیدن کرد و کارش به جنون کشید.

 آیه الله صمدی آملی (شارح کتب علامه ذوالفنون حسن حسن زاده آملی) با یک واسطه نقل می کردند که پسر تاجری دارای قدرت عجیبی شده بود به طوری که از دیوار عبور می کرد و هر موقع پدر و مادرش می خواستند خلوتی داشته باشند این پسر آنجا حضور پیدا می کرد و مزاحم والدینش می شد. معالجات جواب نداد و اطبا درمانده شدند. آدرس یک مرتاض در هندوستان به او داده شد. مرتاض پسر بچه را روی تختی خواباند و زیر تخت دیگی پر از یخ گذاشت و چند ساعت اورادی را خوانده بود. سپس دیگ را بیرون آورد. یخ ها ذوب شده بودند و آب به جوش آمده بود. مرتاض گفته بود: جن حرارتی را وارد بدن این کودک کرده بود و من این حرارت را خارج کردم. آیه الله صمدی بعد از نقل این واقعه گفتند: موقع ریختن آب جوش بسم الله بگوئید.

آیا جن از آینده خبر دارد؟

تا قبل از عیسی(علیه السلام) به آسمان هفتم هم راه داشتند. اما از زمان عیسی(علیه السلام) تا آسمان چهارم و از زمان رسول خدا(صل الله علیه و آله) از آسمان ها با شهاب سنگ رانده شدند. لذا اطلاعاتشان محدود و ناقص است. در عین حال کسانی که جن را تسخیر می کنند از قدرت او بهره مند می شوند و ممکن است از اسم و رسم شما در برخورد اول خبر دهند. و کارهائی را تحت عنوان ارتباط با ارواح به نمایش بگذارند در حالی که جن انجام می دهد نه روح. به هر حال به محض دیدن چند عمل خارق العاده نباید وا داد و مرید اینگونه اشخاص کثیف شد؛ چه این که امکان کسب قدرت بیشترآن هم از طریق سیر و سلوک مورد تأیید دین، وجود دارد.

پشت پرده ای از کربلا:

رئیس جن های شیعه، زعفر نام داشته که چند سالی است رحلت نموده؛ زمان رحلتش در برخی کشورها برای او مجلس عزا به پا شد. و در حال حاضر فرزند بزرگش سعفر رئیس جنیان شیعه است.

 زعفر در اوائل جوانی به دست امام علی(علیه السلام) مسلمان شد. زعفر گوید: عاشورای 61 ه.ق شب عروسی من بود. و من مشغول پوشیدن لباس های دامادیم بودم که متوجه شدم دو جن زیر تخت من گریه می کنند. علت گریه را جویا شدم. گفتند: رفته بودیم مقدمات مجلس شما را فراهم کنیم اما در بازگشت متوجه شدیم دشمنان، امام حسین(علیه السلام) را محاصره کرده اند.

زعفر گوید لباس های رزمم را پوشیدم و با36 هزار نفر از افرادم طی الارض کردیم به کربلا؛ دیدم لشکر چهار فرسخ در چهار فرسخ ایستاده اند. از زمین تا آسمان صف هائی از جنیان، ملائکه، کروبین، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل هر یک با چند هزار از ملائکه و ارواح 124000 پیامبر، لیکن حسین ابن علی(علیه السلام) در محاصره دشمن، نوک شمشیرش را بر زمین نهاده و بر شمشیرش تکیه نموده بود. تمام پیامبران الهی منتظر اشاره ای از او بودند ولی حضرت به هیچ کس توجه نمی نمود. اندکی بعد مظلومانه سرش را بالا آورد و مرا به محضر خویش فراخواند. تمام ملائکه متوجه من شدند. عرض کردم با 36 هزار نفر در رکاب شما هستم اگر اجازه بدهید در رکاب شما بجنگیم. حضرت فرمود: آنها شما را نمی بینند. گفتم: کاری می کنیم که ببینند و اگر کشته شویم شهید خواهیم بود. حضرت فرمود: شما از انسان ها باوفاترید. ما را دعا کرد ولی اذن میدان نداد.

درمان جن زدگی: جن زدگی بیماری روانی و جنون در اثر لمس و مس شیطان است.

 امام رضا(علیه السلام) در درمان آن فرموده اند: برای دفع جن زدگی و بیماری صرع و جنون سوره های حمد و فلق و ناس را بر آب بخوانند و بر سر و روی جن زده بپاشند.

 همچنین گفته شده دعای هفدهم صحیفه سجادیه بر فرد جن زده مفید است.

منبع: کتاب مارج (ویژه نامه مارج معاونت تربیت و آموزش عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه)

—————————————————–

(1)    اسرا 70

(2)    آشنائی با قرآن تفسیر سوره الرحمن

(3)    الناس 6

(4)    سوره نجم آیه22

(5)    علامه طباطبایی(ره) می فرمودند:
روزی آقای بحرینی که یکی از افراد معروف و مشهور در احضار جن و از متبحرترین در علم ابجد و حساب مربعات بود در مجلس ما حضور یافت. چادری آوردند، دو طرفش را به دست من داد و دو طرف دیگر را به دست های خودش گرفت. این چادر به فاصله دو وجب از زمین فاصله داشت. در این حال جنیان را حاضر کرد، صدای غلغله و همهمه شدیدی از زیر چادر برخاست. چادر به شدت تکان می خورد چنان که نزدیک بود از دست ما خارج شود. من محکم نگه داشته بودم، آدمک هایی به قامت دو وجب در زیر چادر بودند و بسیار ازدحام کرده و تکان می خوردند و رفت و آمد داشتند، من با کمال فراست متوجه بودم این صحنه، چشم بندی و صحنه سازی نبوده و صد در صد وقوع امر خارجی بوده است. (رجایی، تهرانی، جن و شیطان، ص47)

(6)    از امام صادق(ع) نقل شده است:
«روزی امیرالمؤمنین(ع) در کوفه بر فراز منبر مشغول خطبه بود که ناگهان اژدهایی در حالی که به شدت به طرف مردم می دوید و آنها از او می گریختند پدیدار شد. حضرت فرمود: «راه را برای او باز کنید».
مار بزرگی جلو آمد و از منبر بالا رفت و پاهای حضرت را بوسید و خود را به پاهای مبارک حضرت مالید و سه بار دمید. سپس پایین آمد و رفت و حضرت خطبه را ادامه داد. وقتی مردم توضیح خواستند ایشان فرمود: او مردی از جن بود که می گفت: فرزندش را یکی از انصار به نام جابر بن سمیع، بدون اینکه به او آزاری رسانده باشد با سنگ کشته است و اکنون خون فرزندش را می طلبید.» (بحارالانوار، ص172)

(7)    سوره ذاریات، آیه56

(8)    جنیان موجوداتى داراى اختیار و تکلیف هستند. «یمعشر الجن قد استکثرتم من الإنس»‏ بازخواست شدن جنیان در قیامت، بیانگر مکلف بودن آنان و برخوردارى آنان از اختیار و بالطبع تکلیف است.

(9)    مریم 17

(10)    «فِیهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ» (الرحمن / 56)  در آن باغ هاى بهشتى زنانى هستند که جز به همسران خود عشق نمى‏ورزند و هیچ انس و جنّ پیش از اینها با آنان تماس نگرفته است‏

(11)   ادب فنای مقربان آیه الله جوادی آملی

(12)   سوره مبارکه الصافات آیه 164

(13)   سوره الرحمن آیه 15

(14)   سوره حجر آیات 26و27

(15)   تفسیر قمی ج1 ص36

(16)   «و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا» (سوره مبارکه جن آیه 6)

(17)   ابن عربی در فتوحات گفته است تناسل بشر به القای آب نطفه در رحم است و تناسل جن به القای هوا در رحم اثنی(جنس ماده) می باشد(جن الشیطان، ص57)

(18)  از حضرت امام صادق(ع) روایت شده:
روزی حضرت رسول(ص) نشسته بود، مردی به خدمتشان رسید که بلندی قامتش مثل درخت خرما بود. سلام کرد، حضرت جواب داد و سپس فرمود«خودش و کلامش شبیه جن است». سپس به او فرمود کیستی؟ عرض کرد: من هام، پسر هیم، فرزند لاتیس، پسر ابلیس هستم. (بحارالانوار،ص83)

(19)   چنانکه علامه طباطبایی فرمودند: اتفاقاً در این باره از خود جنیان هم سؤال شده که آیا پیغمبر شما از جنس خود شماست در پاسخ گفته اند: پیامبران ما انسانند و اینک ما به رسالت ختمی مرتبت ایمان آورده ایم و او را آخرین پیامبر می دانیم.(جن و شیطان)

(20)   ابن بابویه» نقل کرده است:«گروهی از طایفه جنیان خدمت پیامبراکرم(ص) شرفیاب شدند وعرض کردند: ای رسول خدا چیزی برای خوردن به ما عطا فرما، حضرت هم استخوان و بازمانده غذا را به آنها عطا کرد.» (وسایل الشیعه، جلد1، ص252)

(21)   سوره مبارکه جن آیه12

(22)   در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که: در وادی شقره (بیابانی که رنگ خاکش سرخ مایل به زرد است) نماز نخوان زیرا در آنجا منازل جن است. (وسایل الشیعه، ص452)

دیدگاه‌ها

 1. احمد گفته :

  انسان مسلمان شیعه و سنی دارد اما جن مسلمان فقط شیعه است و به فرموده آیت الله قاضی(ره)، استاد علامه طباطبائی(ره)، جن سنی نداریم؛ چون هنوز برخی از جن هائی که در غدیر خم شاهد من کنت مولاه فهذا علی مولاه گفتن پیامبر(صل الله علیه و آله) بوده اند زنده اند و بر این واقعه شهادت می دهند(۱۱).

  خدایی خودتان این …. را قبول دارید؟ مثل مثلی میماند که کسی از دیار غربت آمده باشه و هرچی بخواد برای انسانهای ساده و نادان تعریف کند واتفاقا متاسفانه دیگران هم قبول کنند.

  • نويسنده گفته :

   سلام انکار هر مطلبی مثل اثبات آن دلیل می خواهد شما استدلال نکردید استبعاد کردید ولی ما بر گفتار خود دلیل نقلی از آیت الله قاضی و علامه طباطبائی و آیت الله جوادی آملی آوردیم و مرحوم قاضی از جن نقل کرده پس نه ما از غیب آمده ایم نه خدای نانخواسته مخاطب خود را ساده لو فرض کرده ایم به هر حال تشکر می کنم

 2. احمد گفته :

  زعفر در اوائل جوانی به دست امام علی(علیه السلام) مسلمان شد. زعفر گوید: عاشورای ۶۱ ه.ق شب عروسی من بود. و من مشغول پوشیدن لباس های دامادیم بودم که متوجه شدم دو جن زیر تخت من گریه می کنند. علت گریه را جویا شدم. گفتند: رفته بودیم مقدمات مجلس شما را فراهم کنیم اما در بازگشت متوجه شدیم دشمنان، امام حسین(علیه السلام) را محاصره کرده اند.

  زعفر گوید لباس های رزمم را پوشیدم و با۳۶ هزار نفر از افرادم طی الارض کردیم به کربلا؛ دیدم لشکر چهار فرسخ در چهار فرسخ ایستاده اند. از زمین تا آسمان صف هائی از جنیان، ملائکه، کروبین، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل هر یک با چند هزار از ملائکه و ارواح ۱۲۴۰۰۰ پیامبر، لیکن حسین ابن علی(علیه السلام) در محاصره دشمن، نوک شمشیرش را بر زمین نهاده و بر شمشیرش تکیه نموده بود. تمام پیامبران الهی منتظر اشاره ای از او بودند ولی حضرت به هیچ کس توجه نمی نمود. اندکی بعد مظلومانه سرش را بالا آورد و مرا به محضر خویش فراخواند. تمام ملائکه متوجه من شدند. عرض کردم با ۳۶ هزار نفر در رکاب شما هستم اگر اجازه بدهید در رکاب شما بجنگیم. حضرت فرمود: آنها شما را نمی بینند. گفتم: کاری می کنیم که ببینند و اگر کشته شویم شهید خواهیم بود. حضرت فرمود: شما از انسان ها باوفاترید. ما را دعا کرد ولی اذن میدان نداد.

  • نويسنده گفته :

   من هم مثل شما از این بخش مقاله لذت می برم و البته قلب هر انسان آزاده ای به درد میاد

 3. ناشناس گفته :

  درمتن آمده است که جن ازدیوار عبور میکند.همچنین آمده است که اگر زنی بی حجاب باشد جن ها چشم چرانی میکنند با توجه باینکه زنان در خانه و حمام بی حجاب هستندلذا دایما در معرض چشم چرانی جن ها قرار دارند. بخصوص در آشپزخانه که هوای مورد نظر جن ها را دارد. با این توصیف آیا زنان در خانه و حمام و رختخواب باید حجاب خود را حفظ کنند ؟؟؟

  • نويسنده گفته :

   سلام بله باید در حدی که متشرعه پوشش خود را در خانه حفظ می کنند حفظ کند. البته منظور از حجاب در خانه پوشش مناسب در منزل است و اصولا پوشش و عفت همه جا خوب است حتی اگر انسان تنها باشد. چون پوشش با کرامت انسان سازگار است. لذا معصومین، وقتی حمام می رفتند یا همبستری داشتند یا قضای حاجت کاملا برهنه نمی شدندو مقداری از پوشش را حفظ می کردند..زنان و مردان در گذشته این موارد را که امروز برای ما عجیب است رعایت می کردند. مادرها در خانه سر خود را با مقنعه می پوشاندند و مردان با لنگ به حمام می رفتند آن مقدار هم که چاره ای از آن نیست خداوند خیر الحافظین است و عفت افراد عفیف را از جن حفظ می کند. البته ما اخلاقی بحث کردیم و الا از نظر فقهی زن نزد محارم می تواند بدون مقنعه و حتی راحت تر باشد چون فقه کف اسلام است .تشکر

  • محمد حسين گفته :

   خدا در قران می فرماید وقتی آدم و حوا از آن درخت خوردند عورتشان معلوم شد بعد با برگ درخت خود را پوشاندند مگر در بهشت بجز این زن و شوهر کس دیگری هم بود؟پس حفظ پوشش خوب است و به انسانیت نزدیکتر است.لذا اخلاقا حرفهای نویسنده درست است و خداوند دوست دارد انسان را در نماز پوشیده ببیند با وجودی که خدا نا محرم نیست.

  • علي گفته :

   ایکلف الله نفسا الا وسعها نه واجب نیست اما با توجه به واقعیت مذکور در متن بهتر است خود را پوشاند و در واقع مطلب شما با مطلب حاج آقا قابل جمع است ولی نویسنده دارد یک خبر از غیب عالم و راهکار
   آن را می دهد. و دید ما را وسعت می بخشد به هر حال حوزه بحث اخلاقی است نه فقهی

 4. mercas گفته :

  آقامون امامِ غایب دستور فرمودند که این مقالهِ دین و ان….دیشه (همان دیسِ خودِ مان) را برایِ جنیان و فرشتگان و بهشتیان و خودِ مان ساکنینِ جهنمِ اسلامی بگذارم شاید فهم ما برّه پایین و این ایمانِ لعنتی را بیاوریم. ایمان جان کجائی، بیا جنّ آمده! لاکن خودِ جنِّ بوداده میباشد.

 5. محسن گفته :

  برای سلامتی اقا امام زمان صلوات

 6. ناشناس گفته :

  عرض کردم با ۳۶ هزار نفر در رکاب شما هستم اگر اجازه بدهید در رکاب شما بجنگیم. حضرت فرمود: آنها شما را نمی بینند. گفتم: کاری می کنیم که ببینند و اگر کشته شویم شهید خواهیم بود. حضرت فرمود: شما از انسان ها باوفاترید. ما را دعا کرد ولی اذن میدان نداد.
  خجالت بکشید از این حرفهایی که جن ها میزنند پرهیز کنید خداوند تو قران میگه از جن ها فاصله بگیرید و اگر سراغشان برید گمراه میشوید آنوقت امام حسین بگه ک جن ها از انسانها با وفاترند عجب حتما امام حسین جن هایه کافر رو ندیده بوده احیانا.
  انسان اشرف مخلوقات هستش تمام فرشتگان و مخلوقات به انسان سجده کردند به دستور خداوند بجز شیطان . که از جنس شیطان هستش .
  جن ها هیچ وقت مورد اعتماد پیامبران و معصومین و امامان نبودن و حتی هیچ وقت هم به کمک انسانها نیامدند و اگه انسانی با جن ها مشورت کند و کمک بخواهد گمراه هستش .
  و اینم در آخر بگویم ک جن ها از انسان ها با وفایند و در این باور باشید.
  خدا خودش به داد این ملت برسه که به حرف جن ها گوش میدهند و داستان های آنها رو باور میکنند .
  خداوند رحمان و رحیم هست

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد