صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » بیشترین سرانه فضای سبز کشور از آن فولادشهر/بودجه شهرداری فولادشهر به 570 میلیارد ریال رسید

شهردار فولادشهر:

بیشترین سرانه فضای سبز کشور از آن فولادشهر/بودجه شهرداری فولادشهر به 570 میلیارد ریال رسید

طبق قانون در شهرهایی که دارای شهرداری می باشند، صدور پروانه برعهده شهرداری است و شرکت عمران در چنین شرایطی به عنوان یک مالک بزرگ اقدام می کند

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۷

به گزارش صاحب نیوز به نقل از لنجانا، شهرهای جدید معمولاً با هدف جلوگیری از گسترش بی رویه شهرهای بزرگ و جذب سرریز جمعیت آنها و نیز جلب مهاجرین احتمالی به عنوان موج گیر تأسیس می شوند.

 

با این وجود هدف از تاسیس شهر فولادشهر که در زمره یکی از شهرهای جدید در کشور می باشد اسکان کارمندان شهرک های صنعتی و ذوب آهن بود که امروزه شاهد پیشرفت و شکوفایی این شهر در عرصه های مختلفی هستیم.

نزدیکی فولادشهر به مرکز استان و همچنین دسترسی آسان به صنایع بزرگی همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و همچنین کارخانه سیمان سپاهان و نیز وجود 32 هزار واحد مسکن مهر در این شهر شرایط ویژه ای را برای فولادشهر رقم زده است.

با تمام این تفاسیر عباس مرادی شهردار فولادشهر در گفتگوی تفضیلی با لنجانا به تشریح وضعیت شهر و فرصت های پیش روی این منطقه پرداخت که در ادامه مشروح این گفتگو را می بینیم.

لنجانا: جناب آقای عباسی از این که وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید سپاسگذارم، اگر امکان داره در خصوص گذشته فولادشهر و اینکه از چه سالی شهرداری در این منطقه کار خود را آغاز کرده توضیح بدهید؟

شهردار فولادشهر: فولادشهر جزء یکی از شهرهای جدید کشورمان است که پیش از پیروزی انقلاب و در سال 1342 افتتاح شده و در سال 1372 شهرداری این شهر با جمعیتی بالغ بر پانزده هزار نفر کار خود را آغاز کرده است.

shahrdalarg1

لنجانا: بسیاری از مردم مسکن مهر فولادشهر نسبت به وضعیت موجود ناراضی هستند، نقش شرکت عمران فولادشهر، شهرداری و سایر نهادها در بهبود و تسهیل امکانات در این منطقه به چه صورت است؟

مرادی: فصل چهارم قوانین و مقررارت استان، شهر،روستا و شهرداری صراحتا به همین موضوع اشاره دارد و با بررسی دقیق در مفاد آن به وظیفه دستگاه های خدمت رسان و متولیان امر پی می بریم.در این فصل که به نحوه آماده سازی، عمران و واگذاری زمین ها پرداخته است به صورت شفاف عنوان شده که آماده سازی زمین، عملیات های روبنایی و زیر بنایی که شامل مواردی نظیر تامین شبکه های تاسیساتی آب و برق، جمع آوری و دفع آب های سطحی و فاضلاب، احداث مدارس، پاسگاه نیروی انتظامی، آتش نشانی، اماکن تجاری و فضای سبز استاندارد بر عهده شرکت عمران می باشد.

بر همین اساس شرکت عمران فولادشهر باید در راستای تکمیل موارد ذکر شده از محل اعتبارات فروش خدمات(زمین) اقدام نماید و پس از تکمیل، این اماکن را به ادارات و دستگاه های خدمت رسان تحویل نماید.

لنجانا: تا زمان آماده سازی این زیرساخت ها و نیز عملیات های روبنایی و زیر بنایی شهرداری چه روندی را دنبال خواهد کرد؟

در حال حاضر این منطقه تحویل شهرداری نشده و مجموعه شهرداری هم پیگیری هایی را از طریق نماینده عالی دولت در شهرستان به عمل آورده تا نهادهای مربوطه نسبت به انجام وظایف ذاتی خود اقدام نمایند تا مشکلات مردم رفع گردد.از طرفی علارغم ساکن شدن مردم در این منطقه شهرداری برخی از تسهیلات شهروندی را در اختیار مردم قرار می دهد که یقینا کافی نیست و متولی امر هرچه سریعتر باید نسبت به تکمیل پروژه ها و واگذاری به مجموعه های خدمت رسان اقدام نماید.

لنجانا: در حال حاضر صدور پروانه ها و اخذ عوارض از مردم مسکن مهر فولادشهر به چه صورت است؟

شهردار فولادشهر: ظبق قانون در شهرهایی که دارای شهرداری می باشند، صدور پروانه برعهده شهرداری است و شرکت عمران در چنین شرایطی به عنوان یک مالک بزرگ اقدام می کند و تا قبل از استقرار و شروع به كار شهرداري مجاز است براي مالكان اراضي كه در محدوده شهر جديد قرار مي گيرند بر اساس ضوابط طرح جامع و تفصيلي و كاربري زمين اجازه تفكيك، افراز و عمران اعم از آماده سازي و ساخت و سازها را صادر نمايد.

لنجانا: خدمات زیر ساختی و روبنایی سایت صنعتی و بازار روز فولادشهر هم چنان جزء مشکلاتی است که مردم با آن مواجه اند، شهرداری برای برطرف شدن این مشکلات برنامه ای دارد یا خیر؟

شهردار فولادشهر: بازار روز فعلی به صورت موقت در حال فعالیت می باشد اما با این وجود مکاتباتی را با شرکت عمران فولادشهر داشته ایم که زمین مناسبی را برای احداث بازار روز در اختیار شهرداری قرار دهد که تاکنون این مهم میسر نشده و به محض واگذاری زمین اقدامات لازم جهت رفاه بیشتر مردم و رفع مشکلات موجود انجام خواهد شد.

در خصوص سایت صنعتی هم باید به اطلاع شهروندان عزیز برسانیم که اراضی این منطقه توسط شرکت عمران فولادشهر تفکیک و به فروش رسیده که با توجه به این موضوع می بایست از محل فروش خدمات این منطقه(زمین) امکانات روبنایی و زیر بنایی را تکمیل می نمود که متاسفانه اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

با توجه به موارد عنوان شده شهرداری تاکنون این محله را تحویل نگرفته و به محض تکمیل امکانات این منطقه توسط شرکت عمران فولادشهر، شهرداری نسبت به تحویل آن اقدام خواهد کرد.

اما از آنجایی که مردم در این منطقه ساکن شده اند، شهرداری کلیه خدمات شهری از جمع آوری زباله ها تا سایر خدمات مربوطه را به شهروندان این محله ارائه می نماید.

لنجانا: بودجه شهرداری فولادشهر در سال آینده به چه میزان می باشد و چند درصد این بودجه به برنامه های عمرانی اختصاص دارد؟

مرادی: بودجه شهرداری فولادشهر سال آینده در حدود 570 میلیارد ریال است که در مقایسه با بودجه سال جاری رشد 14 درصدی را داشته که در آن بیش از 350 میلیارد ریال به برنامه های عمرانی و مابقی به برنامه های جاری اختصاص دارد.

شاید برخی از مخاطبان برایشان سوال پیش بیاید که چرا هزینه جاری شهرداری به این میزان می باشد که باید عرض کنم، فولادشهر با سرانه بالغ بر 62 متر مربع جزء اولین شهرهایی است که بیشترین سرانه فضای سبز را در کشور به خود اختصاص داده و نگهداری و توسعه آن مترتب صرف هزینه هایی می باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد