صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » زنگ خطر تخریب محیط زیست در چادگان به صدا درآمد

با دفن انبوه زباله در طبیعت و نبود مدیریت پسماند؛

زنگ خطر تخریب محیط زیست در چادگان به صدا درآمد

در شهرستان چادگان بصورت روزانه زباله ها از شهرها و روستاها جمع آوری می شود و متأسفانه بدلیل نبود مدیریت جامع، در محیط اطراف شهرها و روستاها بصورت تلنبار و غیر اصولی دفع وپراکنده می شود و طبیعت زیبا و بکر شهرستان را تهدید می کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - دوشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۱۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از چادگان نا،سید حسن معین الدینی/ شهرستان چادگان درحدفاصله ۱۲۰کیلومتری ودر جنوب غربی اصفهان واقع شده است که یک شهرستان زیبا و توریستی می باشد(روزانه حداقل ۲۰۰۰۰توریست) و با الطاف اللهی به راحتی می توان چهار فصل را به معنای واقعی در آن مشاهده نمود.

این شهرستان با جمعیتی بالغ بر  ۳۴۰۴۰نفر و از دو بخش (بخش مرکزی باجمعیت۲۸۰۱۷بیست و هشت هزار و هفده نفر) و (بخش چنارود باجمعیت۶۰۲۳ شش هزارو بیست و سه نفر)تشکیل شده است که دو رود زیبا(پلاسجان و زاینده رود)از داخل آن عبور می نماید و دریاچه زیبای زاینده رود همچون نگین در داخل این شهرستان می درخشد.

یکی از مهمترین تهدیدات زیست محیطی که احتمال دارد در سالهای آتی باعث در هم ریختن محیط بکر و زیبای این شهرستان شود مبحث دفع زباله می باشد و زباله یا طلای کثیف که دست پخت بشر می باشد محیط زیست شهرستان چادگان را تهدید می نماید.

در شهرستان چادگان بصورت روزانه زباله ها از شهرها و روستاها جمع آوری می شود و متأسفانه بدلیل نبود مدیریت جامع، در محیط اطراف شهرها و روستاها بصورت تلنبار و غیر اصولی دفع وپراکنده می شود.

لطفا”بر روی عکس ها کلیک کنید

جایگاه دفع زباله مرکز شهرستان(شهرچادگان)در فاصله ای کمتراز ۴۰۰ متر و در بالای تپه ای زیبا و مشرف بر شهر و درحاشیه مجتمع های ویلایی و نزدیک بیمارستان ۳۲ تخته خوابی،جنب ساختمان نیروی انتظامی،کنار جاده اصلی واقع شده است که روزانه حداقل ۱۸۰۰۰کیلوگرم به اضافه پنج تانکر چندتنی فاضلاب خانگی در آن سرریز می شود.

به نظر میرسد باتوجه به عمق سفره های آب زیرزمینی(حداکثر۶۰متر)و موقعیت جایگاه زباله علاوه بر تهدید آلودگی محیط زیست تهدید سلامت آبهای زیر زمینی(آشامیدنی)مسئله ای فراتر از سایر تهدیدها باشد.

لطفا”بر روی عکس ها کلیک کنید

شایسته است که بدانیم زباله ها بدون تفکیک وبصورت مخلوط (بهداشتی،بعضاًعفونی،صنعتی و…) درجایگاه زباله تلنبار می شوند، ضمن اینکه بدلیل نزدیک بودن جایگاه زباله به شهر و جاده اصلی دسترسی افراد سودجوی برای تفکیک و بهره برداری کاذب به محل زیاد بوده که این نیز خطری جدی برای خانواده آن ها محسوب می شود.

زباله های تلنبارشده از سال۱۳۷۲ تاکنون منبع و مخزن تکثیر وجولان بسیاری از حیوانات موذی وبیماری ها می باشد که باعث رعب و وحشت مسافرین وهمشهریان گرامی می شود.

در درون زباله ها بعضاً پسماندهای پزشکی نیز به چشم میخورد که مطمئنا” در آینده نزدیک با بهره برداری از بیمارستان ۳۲تخته خوابی و درصورت عدم احداث زباله سوز استاندارد این مسئله جدی تر نیز خواهد شد.

گاه گاهی جهت کاهش حجم زباله ،زباله ها توسط کارگران شهرداری و یا افراد متفرقه آتش زده و سوزانده می شوند که دود غلیظی با حجم بسیار زیاد بالای شهر زیبای چادگان رامی پوشاند و علاوه بر استنشاق گازهای مسموم کننده(فوران و…) توسط شهروندان باعث اعتراض عموم می شود.

لطفا”بر روی عکس ها کلیک کنید

و اما این فقط قصه شهرچادگان بود مطمئناً ماجرای جمع آوری و دفع زباله در شهر رزوه و روستاهای شهرستان تلخ تر از این قصه می باشد که در گزارش های آتی به آن خواهیم پرداخت.

حال باتوجه به ماده ۵ آئین نامه مدیریت جمع آوری و دفع ودفن پسماندهای شهری و همچنین موقعیت استراتژی و توریستی شهرستان آیا سزاوار است که چنین عمل شود.

سهم ما ازفردای این شهرستان زیبا چه می باشد؟؟؟؟؟…….

انتهای پیام/چ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده + سیزده =