صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » فست فود و ته دیگ، عامل سرطان/ آسپرین مانع ابتلا به سرطان نمی شود

در همایش تخصصی سرطان اصفهان مطرح شد:

فست فود و ته دیگ، عامل سرطان/ آسپرین مانع ابتلا به سرطان نمی شود

همایش تخصصی سرطان با حضور کادر بهداشتی و درمانی استان در بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۹:۵۴ - پنجشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۱۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سلامت نا، دکتر صادقی، در همایش علمی تخصصی سرطان که امروز در بیمارستان الزهرا(س) به حضور بیش از 300 نفر از پزشکان متخصص، عمومی و پرستاران و ماماهای استان اصفهان برگزار شد، درباره علل اولیه وقوع سرطان گفت: نمک یکی از علل سرطان معده شناخته شده است که می بایست بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: تغذیه در ایجاد سرطان نقش مهمی دارد به نحوی که مثلاً گوشت قرمز می تواند برای این موضوع مضر باشد و به طور کل می توانیم بگوئیم عامل مهم ایجاد کننده سرطان، عوامل محیطی است.

این فوق تخصص هماتولوژی تصریح کرد: برخی ها می پرسند که برخی ها می پرسند که آیا دارویی هست که با مصرف آن دچار سرطان نشویم و یا آیا آسپرین در این مورد نقش خوبی را ایفا می کند؟ مطالعات نشان می دهد که اینطور نیست بلکه در صورت ابتلاء، سرطان فقط کاهش پیدا می کند.

دکتر صادقی در تشریح پیشگیری کلی از سرطان ابراز داشت: در ابتدا باید روش زندگی مردم درست شود مثل کنترل مصرف گوشت قرمز و همچنین فعالیت فیزیکی مناسب داشته باشند و استرس را از خود دور نگه دارند و از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کرد.

سخنران بعدی همایش سرطان که به میزبانی بسیج جامعه پزشکی بیمارستان الزهرا(س) برگزار شده بود در بیان بحث های تخصصی سرطان گفت: متأسفانه 50 درصد پولیپ های بالای 2 سانت سرطانی می شوند که در این بین پولیپ روده باید با کولونوسکوپی بررسی شود.

دکتر محمودزاده افزود: توصیه وزارت بهداشت به همه بیماران این است که حتّی آپاندیس هم باید در این موارد جدی گرفته شود.

محمودزاده خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که طرسان هر چه سریع تر تشخیص داده شود درمان ساده تر و را معنای سرطان دانست و ارزان تری را در پی دارد.

این هماتولوژیست افزایش بیش از حد و غیرقابل کنترل رگه های سلولی را سرطان دانست و اذعان کرد: اگر ژن P53 در سلول فعال باشد امتحان سرطان خیلی کمتر خواهد بود و اختلال در این ژن می تواند به علّت عوامل ژنتیکی هم باشد.

سخنران همایش علمی سرطان بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) گفت: خیلی از سرطان ها ماهیت خوش خیم دارند امّا تعداد تقسیمات آن بیش از حد معمول است و اگر ژن P53 عمل نکند با یک سرطان بدخیم مواجه خواهیم شد که باید هر 6 ماه یکبار کنترل شود.

وی در بخش توضیح سرطان های پوستی افزود: سرطان های پوست از جمله ملانوم در معرض آفتاب بیشتر اتفاق می افتد. در واقع هر تغییر ظاهری در بحث این نوع سرطان بسیار حائز اهمیت است.

محمودزاده به افراد بالای 50 سال توصیه کرد: خال روی پوست این گونه افراد باید سالانه 1 بار توسط پزشک بررسی شود.

این پزشک در خصوص نحوه برخورد با سرطان گفت: در ابتدا باید با سرطان معده بالای 1 سانت برخورد جدی شود. حتی شیمی درمانی هم در صورت شرایط مناسب می تواند توصیه شود. این کار به علت این است که احتمال اوت سرطان وجود دارد و باید روی این موضوع تأثیرگذار بود، و باید گفت که در سرطان پستانِ 1 سانت قبل از شیمی درمانی 30 درصد و بعد از آن 15 درصد احتمال اوت دارد.

مهدی محمودزاده شایع ترین سرطان را سرطان پوست دانست و افزود: دوّمین رتبه سرطان در آقایان پروستات و در بانوان کانسر برست یا همان سرطان سینه است.

دکتر محمودزاده ادامه داد: سرطان معده هم شیوع بالایی پیدا کرده است و در ایران سرطان معده در رأس این گروه سرطانی است ولی در غرب سرطان کولون در این گروه افراد بیشتری را درگیر خود کرده است.

0

این فوق تخصص هماتولوژی برخی از عادات غذایی را غلط دانست و ابراز کرد: با گسترش فست فودها و استفاده زیاد از ته دیگ بخصوص ته دیگ های بسیار پرچرب، شاهد افزایش روزافزون سرطان هستیم.

وی سرطان را شایع ترین علت مرگ و میر کودکان بعد از بیماری های عفونی عنوان کرد و در بیان آمار در استان اصفهان تصریح کرد: در استان اصفهان سرطان مثانه رتبه سوم را دارد.

این متخصص یکی از بیماری هایی که بسیاری درگیر آن هستند را هماچوری دانست و افزود: هماچوری می تواند به صورت میکروسکوپی و بدون درد بروز کند و علائمی سبیه عفونت امّا بدون میکروب را دارد.

محمودزاده در خصوص نخوه پراکندگی جنسیتی سرطان مثانه گفت: اگر سرطان مثانه در آقایان رتبه چهارم را داشته باش، همین بیماری در زنان دهمین رتبه را از آن خود کرده است و در نقطه مقابل در زنان سرطان تخمدان بیشتر در اولویت است.

این هماتولوژیست کاهش وزن در طول 6 ماه را یکی از نشانه های سرطان دانست و گفت: علاوه بر کاهش وزن کم خونی هم از نشانه های بروز سرطان در فرد است امّا باید توجه داشت که علّت 50 درصد از کم خونی ها فقر آهن است ولی در فقر آهن هم باید علّت اصلی مشخص و بررسی های گوارشی انجام شود و تنها استثنائ در این مورد، دوران مِنس زنان است.

وی از تژثیرات درمان بر سرطان هم گفت: هر سرطانی که سرعت تقسیم بیشتری داشته باشد به داروهای شیمی درمانی بهتر جواب می دهد و نباید از نمای بد به آن نگاه کرد.

سخنران همایش علمی سرطان اصفهان از کنار هم بودن بیماری های خطرناک یاد کرد و خاطرنشان کرد: در مورد ریزفاکتورها سرطان های متفاوت انواع مختلفی دارد. افرادی که عفونت های مختلف دارند و افرادی که هپاتیت دارند هر 6 ماه یکبار باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرند و این معاینه به علّت احتمال وجود توده ای در کبد باشد که پیش زمینه سرطان کبد است.

دکتر مهدی محمودزاده در پاسخ به سؤالی درباره عوارض این درمان ها گفت: 2 تا 3 درصد افرادی که به هر دلیلی مثلاً به خاطر MS شیمی درمانی می شوند بعد از 5 سال دچار سرطان خون می شوند.

وی همچنین اظهار داشت: 15 سال پس از ترک سیگار طول می کشد تا فرد به حالت طبیعی برگردد.

محمودزاده در پایان در خصوص نقش همه عوامل در درمان سرطان گفت: یک سوم درمان سرطان مربوط به رژیم غذایی مناسب، یک سوم مربوط به تغییر استیل زندگی و مابقی آن مربوط به عوامل ژنتیکی و غیرقابل کنترل است.

گفتنی است در حاشیه این مراسم مؤسسه خیریه کسا که بیش از 700 کودک سرطانی را در استان تحت پوشش خود دارد اقدام به معرفی این مؤسسه از طریق بروشورها نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد