صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » مجلس نهم محافظه کار بود/ دولتمردان جدید رسما با توسعه دانش بومی مخالفند

گفتگو با دکتر محمدحسین رامشت ریاست سابق دانشگاه اصفهان؛

مجلس نهم محافظه کار بود/ دولتمردان جدید رسما با توسعه دانش بومی مخالفند

اصفهانی ها در رأی دادن خیلی زرنگ هستند و نمی آیند نمایندگان را در یک طیف انتخاب کنند. نمایندگان مجلس اصفهان یکی امام شناس و انقلاب شناس، دو نفر پیگیر وکالت امور جاری مردم، یکی لابی گر و هماهنگ کننده خوب و یکی هم قانون دان و قانون گذار است…

تاریخ انتشار: ۰۲:۵۶ - جمعه ۱۳۹۴/۱۱/۲۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ندای اصفهان- مجید طلایی

همچنان ساده و بی آلایش است. روزگاری طبقه اختصاصی ریاست قبل از خود را با دیگر کارمندان دانشگاه به اشتراک گذاشت و امروز نیز اتاق ساده و بی پیرایه اش در دانشکده علوم انسانی حاکی از افتادگی درخت پرثمر استاد تمام جغرافیا است.

دکتر محمدحسین رامشت که ۸ سال سابقه ریاست دانشگاه اصفهان را در کارنامه خویش دارد اینک در آستانه ۶۰ سالگی هنوز با همان عشق و شور انقلابی در حال تدریس است. طلایه دار ساخت و ساز و عمران دانشگاه، تنها راه حل باز نمودن گره مشکلات را کار جهادی و بسیجی می داند.

متن زیر گفتگوی تفصیلی ندای اصفهان با ایشان در ایام الله دهه مبارک فجر و در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که در ادامه می خوانیم.

دکتر محمدحسین رامشت

ندای اصفهان: به عنوان اولین سوال، تحلیل حضرتعالی در خصوص انقلاب اسلامی ایران و مقایسه آن با سالهای قبل از انقلاب چیست؟

دکتر محمدحسین رامشت: انقلاب شکوهمند اسلامی به ما مردم شأنیت انسانی داد. در مدیریت جوامع معمولا عده ای هستند که خودشان را شأنیتی بالاتر از عوام می دانند و حد حاکمیت را برای خودشان قائل می شوند و دیگران را با نگاه رعیت نگاه می کنند. این رابطه را پیامبران الهی به هم زدند. اگر فضای سیاسی و اجتماعی پیامبران اولوالعزم مانند نوح و موسی و دیگران را نگاه کنید در واقع قیامشان به این بود که بگویند شما انسان هستید و مرتبه انسانی دارید. انقلاب اسلامی هم چون نشأت گرفته از همان تفکرات بود و ما مردمی بودیم که عده ای در جامعه ما تحت عنوان حاکمان همه چیز را متعلق به خود می دانستند و بقیه مردم را به قولی جزء آدم حساب نمی کردند، حضرت امام خمینی(ره) با انقلاب این شأنیت را به ملت دادند که در سایه توسل به وحدانیت شما می توانید این شأن را پیدا کنید و نه تنها در جامعه ایران این اتفاق افتاد بلکه بعد از ۳۷ سال حرف ما با مستکبران عالم که می گویند همه دنیا باید برده ما باشند همین است. صحبت های حضرت امام و مقام معظم رهبری را دقت کنید راجع به آمریکا و قدرتهای بزرگ همه حرف این است که ما حق انسانی خودمان را طلب می کنیم و آنها حاضر نیستند این را به رسمیت بشناسند و همه دعواها بر سر همین است. اگر ما به مقام انسانیت و شأنیت انسانی خودمان نائل بشویم آن وقت مردمان موحدی می شویم که در بسیاری از وجوه زندگی تسری پیدا می کند و محبت جایگزین خصومت در جامعه می شود و بردگی جایش را به پیشرفت می دهد و رابطه ارباب و رعیتی تبدیل به رابطه برادری و اخوت می شود.

ندای اصفهان: اقای دکتر به نظر شما نقاط قوت و ضعف انقلاب اسلامی در این ۳۷ سال چه بوده است؟

– انقلاب اسلامی یک فرایند است و همه وقایعش تجربه ای است گرانبها. می توانید از افراد ضد انقلاب بپرسید تا بدانید انقلاب اسلامی چه کرده است و آنها بهتر خواهند گفت. ما انقلاب را نمی توانیم بگوییم نقطه ضعف داشته چرا که در جریان تحولات اجتماعی یک اتفاقی می افتد، چه خوب و چه بد، یک آزمایشگاه است برای اینکه ما بهتر بتوانیم قضایا را درک کنیم. مثل این است که شما بگویید من دانشگاه می روم و در این چهار سال که درس می خوانم ممکن است از یک درس بیفتم و یا کم نمره بگیرم، اینها را نمی توان نقطه ضعف شما تلقی کرد بلکه یک تجربه است که متوجه می شوید که کجا باید بیشتر کار کنید و علاقه مندی ها و ذائقه علمی تان کدام است، نمی توان نقطه قوت و ضعف گفت.

آرمان های حضرت امام، آرمان های پیامبر(ص) و ائمه است. گاه ما از آن بهره گرفته ایم و گاه خود را از آن محروم کرده ایم، ولی می دانیم که همه آن آرمان ها، آرزومندی های قلبی ماست و برای دستیابی آن البته کوشش می کنیم.

ندای اصفهان: آقای دکتر همگامی مسئولین با مردم در راستای اهداف و آرمانهای انقلاب را چگونه می بینید؟

– رندی می گفت ۳۷ سال است که مسئولین دولتی می خواهند انقلاب اسلامی ایران را ساقط کنند ولی مردم نمی گذارند. وقتی آدم نگاهی به رؤسای دولت های قبلی می کند می بیند چندان هم بی ربط نگفته است. البته نه اینکه همه این طور بودند مثلا من در دولت احمدی نژاد اسمش را می گذارم گناه آدم، آدم گناه کرد و همان گناهش باعث بیرون رفتنش از بهشت شد. دلیل بیرون رفتنش از بهشت کار بد نبود در واقع آمد بیرون که وجود خودش را پیشرفت دهد و توسعه دهد. این داستان خلقت خداوندی این گونه نوشته شد چرا که او تنها کسی بود که امانت خدایی را پذیرفت. همانطور که حافظ می گوید قرعه به نام من دیوانه زدند لیکن این دیوانگی از سر عشق است نه از جنون.

ندای اصفهان: نظرتان در مورد انتخابات بعنوان یکی از ثمرات انقلاب چیست؟

– انتخابات یک میراث بزرگ انبیا در شأنیت بخشیدن به مقام آدمی است و مردم ایران از این گوهر نایاب با دو چیز حراست و حمایت می کنند؛ اولا شرکت در آن و دوما رأی دادن بهآنها که به شأنیت امت واقعا اعتقاد دارند و نه آنها که انتخابات را ابزاری برای از میان بردن آن شأنیت می دانند.

ندای اصفهان: ارزیابی شما در مورد مجالس شورای اسلامی گذشته تا کنون چیست؟

– مجالس ما عملکرد نسبتا مثبتی داشته اند ولی شاید مدرس نداشته ایم. مرحوم مدرس می گفت دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ماست. نمایندگان ما اینگونه نیستند؛ البته نقاط مثبت زیادی هم داشتیم، ما دو قطب در کشور داریم؛ قطب مجلس در مقابل قطب اجرایی کشور و معمولا این دو همدیگر را تعدیل می کردند. دعواها و درگیری هایی بوده ولی اینها را رقابت ناسالم نمی توان تلقی کرد. در واقع نمی گذاشتند قدرت در یک جا متمرکز شود. این از لحاظ قدرت بسیار مؤثر است، یکی از مواردی که در سیاست مطرح می شود نحوه توزیع قدرت است. در ایران این مبادی توزیع کننده قدرت هستند و مجلس یکی از ویژگی های عمده اش که تا کنون اجرا کرده این بوده که نگذاشته که دولتها همه قدرت را قبضه کنند و اعمال قدرت کرده است و این تعدیل بسیار مؤثر است.

ندای اصفهان: در قضیه برجام نقش مجلس نهم را چگونه ارزیابی می نمایید؟

– مجلس نهم خیلی محافظه کار عمل نمود و ننگ برجام را به قیمت سرافکندگی ایرانیان وفادار به خمینی خرید. در قضیه برجام مجلس نهم، فتحعلی خان قاجار را از سرافگندگی تاریخی رهانید. از این به بعد بجای ترکمان چای بگویید برجام. یک ضرب المثلی هست که وقتی قراردادی خیلی بد باشد می گویند این از ترکمانچای بدتر شد. برجام جایگزین ترکمانچای شد، در آینده بچه های ما اگر معامله ای کردند و خیلی مغلوب شدند می گویند این از برجام هم بدتر شد.

ندای اصفهان: انتقادات زیادی در خصوص رای اعتماد به وزرای دولت وجود دارد. نظرتان در مورد رای اعتماد مجلس به وزرای دولت یازدهم چیست؟

– در واقع مجلس تقریبا به نمایندگان رسمی میرحسین موسوی رای اعتماد داد. مجلس اینگونه رفتار کرد چون محافظه کار بود. چون مدرس نبودند.

ندای اصفهان: ارزیابی حضرتعالی در مورد نمایندگان شهر اصفهان در مجلس چیست و عملکرد آنها را چگونه می بینید؟

– یکی امام شناس و انقلاب شناس، دو نفر پیگیر و وکالت امور جاری مردم، یکی هماهنگ کننده موارد با نمایندگان مجلس و یکی هم قانون دان و قانون گذار.

اصفهانی ها در رأی دادن خیلی زرنگ هستند نمی آیند نمایندگان را در یک طیف انتخاب کنند برای آنکه خواسته ها و امور معیشتی متفاوت دارند. برای همین دو نفر را انتخاب کردند که وقتی برای کارهای روزمره گیر افتادند بروند سراغشان. یکی از نمایندگان را انتخاب کردند چون ایشان امام شناس و انقلاب شناس خوبی است و انقلاب را متوجه می شود و با اصول اصلی انقلاب نمی توان با ایشان معامله کرد، و چون می داند انقلاب چیست موضع گیری آگاهانه می کند. یکی از نمایندگان اصفهان هم لابی گر خوبی است. باید در مجلس قدرت لابی گری خوبی داشته باشید و همگرایی ایجاد کنید، ایشان در نشست با کمیسیون های مختلف برای مواردی که مربوط به اصفهان است رأی جمع می کند.

مجلس جای هیاهو نیست، مجلس جای استدلال و اقناع است. ما نمی خواهیم در مجلس نماینده ای داشته باشیم که عربده بکشد چرا که مجلس جای این کارها نیست. باید با قواعد و قوانین آشنا باشد و مصوبه ای را برای اصفهان بگیرند. مثلا نمایندگان اصفهان طرحی را داشتند که می خواستند جرائم شهری را به شهرداری ها بدهند، اگر این طرح از طرف اصفهانی ها می رفت مقاومت می کردند، اینها رفتند قانونی را پیدا کردند که مربوط به جرائم بود که برای کمک به امورات شهری بخشی از جرائم به شهرداری ها واگذار شود. بعد برای تصویب این قانون از آن استفاده می کردند. اگر به نام اصفهان بود تصویب نمی شد. در نمونه دیگر وقتی حوادث غیرمترقبه را مطرح می کردند یکی از نمایندگان اصفهان تلاش کرد که در این حوادث خشکسالی را هم بیاورد، وقتی خشکسالی گنجانده می شد معنی آن این بود که بالاخره از آن مبلغ مقداری هم به اصفهان می رسد که این را بدون سر و صدا انجام دادند. نمایندگان مجلس این کارها را باید بلد باشند نمایندگان اصفهان در حوزه خودشان نقش آفرینی خوبی داشتند.

ندای اصفهان: چند سوال در حوزه دانشگاهی… برخی انتقاد می کنند که ریاست دانشگاه باید وقتش بین معاونین و رؤسای دانشکده ها تقسیم شود و حل مشکلات ارباب رجوع، کارمند و کارگر و حتی اعضای هیات علمی ربطی به ریاست دانشگاه ندارد ولی در زمان ریاست هشت ساله شما ارتباط مستمری بین شما و بدنه دانشگاه (کارمندان، کارگران و اعضای هیات علمی و حتی دانشجویان و ارباب رجوع) وجود داشت. در این مورد صحبت نمایید.

– هرکدام بالاخره ایده ای است و پیامدهایی هم دارد. آنچه مهم است آنکه باید نامه حضرت امیر به مالک اشتر را خواند و دید هرکدام چه مقدار در طراز این نامه قرار می گیرند.

این نامه مفصل است، این یک طراز است اگر حضرت را به عنوان یک مدیر و مدبر قبول دارید، رفتارهایتان را باید بر اساس اصول مدیریتی او قرار دهید نه اینکه هر کاری را خواستید انجام دهید. باید بروند و نامه را بخوانند و ببینند رابطه مردم و مسئولان و کارمندان باید چگونه باشد، بدانند که باید با چه کسانی نشست و برخاست کنند؟ آیا مردم باید به او دسترسی داشته باشند؟ و یا با مردم باید چگونه رفتار کرد؟

ما اگر می توانستیم یک کلاس بگذاریم که هرکس می خواهد مدیر شود اول این نامه را به او آموزش می دادند، این اصول روش مدیریتی کاملا برای همه مشخص می شد.

ندای اصفهان: در خصوص رشد شتاب علمی کشور که مدنظر مقام معظم رهبری می باشد و متاسفانه با توقف روبرو شده نظرتان را بفرمایید؟

– دولتمردان جدید رسما با توسعه دانش خصوصا دانش بومی مخالفند و بر این اعتقادند که به جای این کارها و برپا داشتن توسعه بر مبنای دانش که یک آرزوی بلند پروازانه و دست نیافتنی شمرده می شود، راه حل توسعه ایران را در تغییر روابط دیپلماسی و بین المللی می دانند. آنها معتقدند اگر این روابط بهبود یابد لزومی ندارد که ما در زمینه دانش سرمایه گذاری در این سطح داشته باشیم. روابط را با امریکا بهبود می بخشیم آنها دانش را تولید می کنند و ما از آنها دریافت می کنیم. به همین خاطر طرح تجمیع رشته ها را دنبال کرده و بیش از ۵۰۰ رشته دانشگاهی را حذف کرده اند. اکثر بورسیه ها را به نوعی عدم نیاز داده اند و اخیرا هم اجازه رسمی شدن اساتید پیمانی را متوقف کرده اند. حتما فردا هم طرح زودرس بازنشستگی اساتید را با ظرافتی خاص اجرا می کنند. از همه مهمتر آنکه داشتن تحصیلات عالیه را به تمسخر گرفته برای آنها شعر درست می کنند و داشتن درجات دانشگاهی را نوعی ضد ارزش تعریف کرده تا جامعه تب دانش خواهی را رها کند. اگر به این مجموعه اقدامات قبض چاپ مجلات علمی و پژوهشی را هم بیافزاییم آنوقت درخواهیم یافت که برای اولین بار در تاریخ ایران آن هم در عصر حاکمیت والیان فقیه، مرتبت دانش با ترفند بالابردن کیفیت، تقلیل یافته است.

ندای اصفهان: آقای دکتر یک سری واژه ها بیان می شود لطفا نظرتان را با عبارت کوتاه در خصوص آن واژه بفرمایید؟

– دانشگاه اصفهان: میراث فرهنگی آینده

– انقلاب اسلامی ایران: شور زندگی

– مجلس شورای اسلامی: بلوغ ایرانیان موحد

– انتخابات: عزت و قدرت ملی

– شورای نگهبان: صافی نامحرمان

– هاشمی رفسنجانی: خسته از گذشته

دیدگاه‌ها

  1. هیات علمی گفته :

    درود بر آقای دکتر رامشت مرد پرکار روزهای سخت
    چه عبارت جالبی انتخاب کردید: ” طلایه دار ساخت و ساز و عمران دانشگاه”
    احسنت…
    این روزها بیشتر قدر و نعمت گوهر وجودی ایشان را اعضای هیات علمی و کارمندان متوجه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد