صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » بررسی مشکلات پرستاران فقط به روز پرستار ختم نشود

با پرستاران؛

بررسی مشکلات پرستاران فقط به روز پرستار ختم نشود

مسئولان فقط در روز پرستار به یاد این قشر زحمت کش نیفتند و بررسی مشکلات پرستاران فقط به روز پرستار ختم نشود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۱/۲۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از اصفهان بیدار، زینب؛ نامی که خداوند بر دردانه امیرالمومنین حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) گذاشت و پنجم جمادی الاول مقارن شده است با سالروز میلاد عقیله بنی هاشم، بانوی صبر و پایداری و پرستار پنج امام معصوم.

مقام معظم رهبری، درباره اهمیت پرستاری می فرمایند: «نقش پرستاری و بیمارداری در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار، نقش درجه اول است؛ معادل است با نقش یک پزشک ماهر. بسیاری از این نکته غفلت دارند. لذا آن وزن و ارزشی که باید برای پرستار در نظر گرفته شود، از ذهن آنها مغفول می ماند و به آن توجه نمی کنند».

همچنین حضرت امام خمینی (ره) نیز در خصوص پرستاران فرموده اند: «یک مریضی که از خانه اش آمده است به بیمارستان، این مریض، خودش را مثل یک غریب می داند. اگر این پرستارها با او با ملایمت، با رفتار انسانی، با محبت… رفتار کنند، این حس غربت از او منفصل می شود و آرامش برایش حاصل می شود و این آرامش روحی، در بهبودی او کمک می کند».

* پرستاران صاحبان مشاغل سخت

پرستاران از گذشته تا کنون صاحبان یکی از سخت ترین مشاغل هستند و مواردی همچون قرار گرفتن در محیط آلوده و دارای اشعه های درمانی، کار کردن در شیفت شب و دوری از خانواده در این زمان و همچنین ارتباط دائمی با بیماران و تحمل درد و رنج بیماری در کنار آن ها این حرفه را به یکی از سخت ترین مشاغل تبدیل کرده است.

با گسترش بیماری های عفونی واگیردار مانند ایدز و هپاتیت این خطر بر سایر مخاطرات شغل پرستاری افزوده شده که گاه از سر بی دقتی برخی پرستاران، سرنگی که به بیماران این گروه زده می شود باعث ابتلای خود فرد پرستار به آن بیماری شده است.

آری بیمار زندگی را از زاویه درد و رنج می بیند، تلخی دارو و درد آمپول؛ تنهایی و شدت درد بیمار همه و همه دست به دست هم می دهند که بیمار خود را در پایان راه زندگی تصور کند اما پرستاران به عنوان تنها مونس بیمار به مثابه فرشته ای بر بالین او ظاهر می شوند و با یاری رساندن به بیمار، امیدوار کردن بیمار به زندگی و رفع نیازهای روحی و جسمی بیمار مرحمی بر زخم های او خواهند شد که این کار موجبات رضای پروردگار را نیز فراهم خواهد کرد.

* بهبود بیمار بهترین و مرگ بیمار بدترین خاطره پرستاران

مریم داوری یکی از پرستاران شهرمان بوده که از حدود ۵ سال پیش تا کنون به حرفه مقدس پرستاری مشغول است. او ۴ سال در مرکز دیالیز حضرت آیت الله ناصری و یک سال هم در بیمارستان حضرت سیدالشهدا (امید سابق) کار کرده است. او سلامتی و بهبود یک بیمار را جزء بهترین خاطرات خوب و شیرین و مرگ آنها را از بدترین و تلخ ترین خاطرات زندگی خود می داند و می گوید: بیمار جزیی از خانواده و بیمارستان جزیی از زندگی ما است و نمی توانیم نسبت به بیماران بی تفاوت باشیم.

* عشق ورزی به حرفه پرستاری

داوری علاوه بر این حرفه به حرفه سخت دیگری به عنوان خبرنگار در یکی از واحدهای خبری نیز مشغول است اما معتقد است که شاغل بودن هیچ لطمه ای به زندگیش وارد نکرده و با وجود ساعات کاری زیاد و شیفت کاری شب عاشق کار خود بوده و به پرستاری عشق می ورزد.

وی در ادامه از مسئولین در خواست می کند: با توجه به اینکه در حوزه سلامت نسبت به جمعیت بیمار با کمبود پرستار روبرو هستیم به نظر می رسد رسیدگی به این امر باید در اولویت وزارت بهداشت قرار گیرد چرا که به فرموده رهبر معظم انقلاب بی اعتنایی به حرفه پرستاری بی اعتنایی به سلامت جامعه است.

* پرستاران حضرت زینب را الگو قرار دهند

این پرستار شهرما تاکید می کند: پرستاران باید حضرت زینب (س) را الگوی خود قرار دهند و با صبر، گذشت، استقامت، فداکاری، مهربانی و حس نوع دوستی در راستای بهبود حال بیماران گام بردارند.

* گریه برای درد کشیدن کودکی بیمار

مژگان نصر نیز یکی دیگر از پرستاران و کارکنان مرکز آموزشی درمانی کودکان حضرت امام حسین (ع) است، به گفته او پرستاری یکی از مشاغل بسیار سخت بوده و تنها راه کنار آمدن با سختی های آن برخورداری از حمایت مسئولین و خانواده است.

وی می افزاید: ما به عنوان قشر پرستار و شاغلان در بیمارستان نمی توانیم دیدن بیماری یک بیمار را تحمل کنیم و گاه با دیدن صحنه ای از درد کشیدن یک کودک بیمار خودمان نیز دردمند شده و به گریه می افتیم.

* نبود امنیت شغلی برای فرشتگان سفیدپوش

نصر ادامه می دهد: برخی از پرستاران علاوه بر مشکلاتی که دارند، در معرض افسردگی نیز قرار دارند چرا که با دیدن صحنه های درد نمی توانند بی تفاوت باشند.

وی می افزاید: پرستاران نسبت به سختی کارشان از حقوق مکفی و امکاناتی مانند امکاناتی که سایر ارگان ها و سازمان های دولتی دارند، برخوردار نیستند و علاوه بر این موارد امنیت شغلی لازم را هم ندارند و در وهله اول خطاهای پزشکی بر عهده پرستار گذاشته شده و این پرستار است که مواخذه می شود.

* کمبود پرستار در برخی مراکز درمانی

وی می گوید: با وجود اینکه فارغ التحصیلان رشته پرستاری و سایر رشته های مرتبط زیاد است اما متاسفانه برخی از مراکز درمانی با کمبود نیروی کار مواجه هستند.

و پرستاران با الگو قرار دادن حضرت زینب (س) روحیه صبر، پایداری، شجاعت، مهربانی را در خود تقویت کنند و مسئولان نیز فقط در روز پرستار به یاد این قشر زحمت کش نیفتند و بررسی مشکلات پرستاران فقط به روز پرستار ختم نشود.


* مسئولان چه وظایفی در قبال جامعه پرستاری دارند؟

بدون تردید فرشتگان سفیدپوش، با مشکلات فراوانی در زمینه های مختلف از جمله معیشت و نبود امنیت شغلی دست و پنجه نرم می کنند. توجه مردم و مسئولان به این مسائل، پرستاران را از نظر روحی، تقویت می کند تا بهتر بتوانند به شغل مقدّس خود بپردازند. مشکلاتی از قبیل حقوق، مزایا، مسکن، ایاب ‌و ذهاب، شیفت شب و در نظر گرفته نشدن مسائل رفاهی و تفریحی از جمله مواردی است که هر سال در روز پرستار مطرح می شود اما هنوز برای رفع این نیزها اقدامی صورت نگرفته است.

بد نیست فرمایشات مقام معظم رهبری در این باره را مورد بازخوانی قرار دهیم که فرموده اند: «مسئولان باید در برنامه ریزی های خود، نگاه ویژه ای به شغل پرستاری داشته باشند و برای حل مشکلات آنان، از جمله مسائل معیشتی، استخدامی، آموزش حین خدمت و دوران استراحت پرستاران، در چارچوب مقدورات و امکانات دولت، بیش از پیش تلاش نمایند».

معظم له همچنین خطاب به مسئولان و مردم می فرمایند: «حضور در محل کار حتی در ایام تعطیل، نشان دهنده سختی مضاعف حرفه پرستاری است که این مسئله، باید همواره مورد توجه مردم و مسئولان باشد».

باشد که بهانه این روز قدمی در راستای بهبود معیشت فرشتگان سفیدپوش جامعه برداشته شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99