صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » حج و زیارت با این املاک چه می‌کند؟

حج و زیارت با این املاک چه می‌کند؟

در کنار این زمینهای مرغوب و ویرانه‌ها، ملک‌هایی هم هستند که به برخی ادارات و سازمانهای کشوری و لشکری وحتي بانكها تعلق دارند‌…

تاریخ انتشار: ۱۷:۲۶ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۲

اگر درگوشه و کنار شهر بنگرید خرابه‌های زیادی را می‌یابید که اکثرا مامن معتادان و خلاف کاران هستند‌. تعدادی ازاین خرابه‌ها متعلق به افرادی است که بنا به دلائل مختلف همچون دعوای و‌ارثان‌، سفر صاحب ملک به خارج، فراري بودن صاحب ملك و…به این روز درآمده‌اند. اما تعدادی دیگر که شمار آنها بسیار زیاد است متعلق به سازمان‌هایی همچون سازمان اوقاف هستند. که متاسفانه سوء‌مدیریت در این سازمان سال‌هاست موقوفه‌های زیادی را به این روز درآورده است‌. چنان که اکثرا اگر از اهالی محلی بپرسید چرا فلان زمین ویرانه است می‌گویند متعلق به اوقاف است و بس‌.

 در کنار این زمینهای مرغوب و ویرانه ها،  ملک‌هایی هم هستند که به برخی ادارات و سازمانهای کشوری و لشکری وحتي بانكها تعلق دارند‌. داستان دلال بازی و ورود غیر مجاز این ادارات به بازار ملک داستاني قدیمی است‌. داستانی که حتي چند سال قبل صداي رئيس جمهور اسبق را دراورد و احمدي نژاد را مجبور به رسانه اي كردن اين ماجراها كرد كه نمونه اش بحث خريد وفروش ملك توسط بانكها بود.

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

 اين موارد اگر نگوییم با اخلال اقتصادی در کشور رابطه مستقیم دارد باید بگوییم ضعف سازمانهای نظارتی عامل اصلی آن است. در این میان ملک مرغوبي در حوالی بلوار کشاورز خیابان شهید میثمی وجود دارد كه یکی از همین املاک است‌ ونظر ما را به خود جلب كرد. اهالی محل می‌گویند اوائل دهه 80 تابلوی سازمان حج  و زیارت در نزدیکی ملک فوق نصب شد و مدتی بعد مشغول کندن زمین شدند و چاله‌ای عمیق با بیش از10‌متر‌عمق در آن حفر کردند‌. اما الان سال‌هاست این زمین بی‌صاحب رها شده و جز آزار و اذیت اهالی چیز دیگری از صاحبان ملک دیده نشده است. وسعت ملک بسیار زیاد است و دور‌تا دور آن با بلوک ‌دیوار‌کشی شده‌، اما قسمتی از اين ديوار هم در منطقه خطرناکی  از گودال حفرشده توسط اين سازمان فروریخته و قسمتهای دیگرش به پناهی برای معتادان و خلاف کاران تبدیل شده است. اهالی می‌گویند حج و زیارت با سوء‌مدیریت این ملک باعث عقب ماندگی محل شده به طوری که شهرداری خانه‌های نزدیک به ملک را سرویس دهی نمی کند‌.

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

کوچه مجاور بیش از‌35‌سال است که آسفالت نشده اما کوچه‌های دیگر وضع متفاوتی دارند‌. بخاطر سوء مدیریت سازمان حج‌، شهرداری ملک ‌مجاور زمین حج  و زیارت را در دل شهر به انبار کود تبدیل کرده است‌. یکی از اهالی می‌گوید: سازمان حج  و زیارت آن روزهای اول آمد و ‌‌‌‌گودال بسیار بزرگی در زمین حفر کرد که هم برای کودکان و‌ ‌نوجوانان خطر جانی دارد و‌ هم در زمستان با بارش باران‌، شهرداری از اینجا به عنوان چاله مهار آب استفاده می‌کند اما ‌صدای آبی که به گودال می‌ریزد برخی شب‌ها آسایش اهالی را سلب می کند‌. ظاهرا مکان مورد نظر شبها نیز از نور برق بی بهره است و همچنین در کنار اين موضوع‌‌‌، قرار داشتن يك پارک تفريحي در مجاورت گودال می‌تواند برای کودکان و حتی بزرگسالان خطرآفرين باشد.

متاسفانه سوء‌مدیریت حج و زیارت و اهمال کاری شهرداری به همین چیز‌ها خلاصه نمی‌شود‌.

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

زمين معق به حج و زيارت در منطقه 13

 زنی که درهمسایگی این ملک خانه‌ای دارد می‌گوید: به همت حج و زیارت اینجا به مکانی برای برخی خلاف‌کاران تبدیل شده که از وجود دیوارهای آن در شب سوء استفاده می‌کنند‌. این نکته بیش از همه برای ما اهمیت داشت که اغلب اهالی، حج  و زیارت را مقصر اصلی این اتفاقات می‌دانند و این برای سازمانی که نام مقدس حج را یدک می‌کشد زیبنده نیست‌. البته بعضی‌ها هم از لغت حج و اوقاف استفاده می‌کردند که با توجه به عدم اطلاع‌رسانی عمومی درباره جدا شدن این دو نهاد از هم این نکته نیز قابل تامل است. در داخل گودال تعدادزیادی لاستیک ريخته شده که درصورت شيطنت یک نفر و به آتش کشیدن آنها آسیب زیادی به محیط زیست و سلامت اهالی، وارد خواهد شد‌. در هر صورت همان گونه که اهالی می‌گویند این اقدام حج  و زیارت غیر قابل فهم است و به نظر می‌رسد نهادهای نظارتی می‌بایست در باره علت خرید‌، حفر و عدم ساخت چنین ملک بزرگی در طول یک دهه‌، از این سازمان دلیل قانع کننده‌ای بخواهند. چه آنكه با توجه به وضع مالي خوب نهادها و سازمانها در دوسال قبل نمي توان نبود اعتبار مالي را بهانه خوبي براي اين سوء مديريت قلمداد كرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد