صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » در سیاست خارجی دوست و دشمن همیشگی نداریم

معاون سابق وزارت کشور:

در سیاست خارجی دوست و دشمن همیشگی نداریم

معاون سابق وزارت کشور با اشاره به اینکه در سیاست خارجی دوست و دشمن همیشگی نداریم، گفت: تحلیل صحیح آنچه در 13 آبان تحت عنوان تسخیر لانه جاسوسی رخ داد نیازمند بازگشت به گذشته و نگریستن به این واقعه از دریچه همان چشم بصیرت بین گذشتگان است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۶ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۳

به گزارش صاحب نیوز، حجت ایوبی در گفتگو با مهر با بیان اینکه مردم ایران پیروزی انقلاب اسلامی را به نوعی پیروزی بر آمریکایی ها می دانستند، اظهار داشت: آمریکایی ها سابقه استعماری طولانی در ایران دارند و در این سال ها روابط ناعادلانه و سلطه گرانه ای در ارتباط با ایران را رقم زدند.

وی افزود: این رفتار مختص آمریکایی ها نبود و بسیاری از جوامع غربی نیز سال ها طول کشید تا نظام جمهوری اسلامی ایران را باور کرده و به رسمیت بشناسند.

رئیس سازمان اکو تصریح داشت: آنها بر پایه اطلاعات غلط توسط منافقان تصور می کردند که این نظام موقت است اما به تدریج این مسئله را درک کردند که نظام ما بر پایه دولت وقت شکل گرفته و محکم و جاودانه است و به تدریج رفتارشان تغییر کرد.

دیپلماسی هر کشور بستگی تامی با منافع ملی آن دارد

وی با بیان اینکه دیپلماسی و مناسبات هر کشوری بستگی تامی با حفظ منافع کشور دارد، ابراز داشت: در جریان مراودات دیپلماتیک با کشورهای جهان با کسی دشمنی نداریم مگر با رژیم صهیونیستی که آن را به رسمیت نمی شناسیم اما باید توجه داشت باشیم که هر گونه گفتگو و مذاکره باید با منافع ملی کشور همراه باشد.

ایوبی با بیان اینکه در سیاست خارجی دوست و دشمن همیشگی نداریم، تاکید داشت: منافع هر کشوری به ایده آل ها، منافع و ارزش ها، مسایل اقتصادی و تمامیت ارضی و ایدئولوژی ارتباط دارد و ممکن است منافع کشور در تعویض نحوه برخورد با کشوری که سوابق سلطه دارد، قرار گیرد.

وی با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) درباره اینکه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا انقلاب دوم است، بیان داشت: برای درک این موضوع و تحلیل صحیح آن مانند تسخیر لانه جاسوس آمریکاباید به فضا و زمان گذشته برگردیم و همه چیز را در محور زمانی خود تحلیل کنیم و در این صورت است که به ارزش این حرکت عظیم و انقلابی دانشجویان در تسخیر سفارتی که به جز جاسوسی فعالیت دیگری نداشت، پی می بریم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − چهارده =