صفحه اصلی » استان اصفهان » خوانسار » صدا و سیمای استان به ظرفیت های محرم در خوانسار توجه نماید

رئیس اداره تلیغات اسلامی شهرستان خوانسار؛

صدا و سیمای استان به ظرفیت های محرم در خوانسار توجه نماید

به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان در گفت و گویی تاکید کرد: ظرفیتی که در هیئت های مذهبی خوانسار وجود دارد مرهون عنایت و موهبت سید الشهدا علیه السلام به وجود بزرگان و پیرغلامانی است که طی چندین سال در هیئت های مذهبی حضور داشته اند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۴

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز از خوانسار، بسم الله الرحمن الرحیم  اَلسَّلٰامُ عَلَیْکَ یٰا اَبٰا عَبْدِ اللهِ، وَعَلَى الْاَرْوٰاحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنٰائِکَ، عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَبَقِىَ اللَّیْلُ وَ النَّهٰارُ ، وَلا جَعَلَهُ اللهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیٰارَتِکُمْ ، اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ ، وَعَلٰى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ ، وَعَلىٰ اَوْلادِ الْحُسَیْنِ ، وَعَلىٰ اَصْحٰابِ الْحُسَیْن،

 حجت الاسلام بخشی در ادامه با اشاره به برنامه های اداره تبلیغات اسلامی در محرم امسال اظهار داشت:  در رابطه با برنامه های اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوانسار سعی شده تا با نوع نگاه عمیق و برنامه ریزی دقیق و هم چنین بحث نظارتی، ارشادی، راهبردی و کاربردی ظرفیت های عظیمی که در شهرستان وجود دارد رصد شده و با همکاری دوائر دولتی و دستگاه های فرهنگی و غیر فرهنگی و با همکاری فرمانداری، دفتر امام جمعه و سایر نهاد ها و در جهت بهبود وضعیت هیئات مذهبی شهرستان عمل شود.

وی افزود: خوانسار با توجه به پیشینه خوبی که در خصوص هیئات مذهبی دارد از نظرمقیاس، مساحت، ظرفیت و جمعیت در سراسر کشور بی نظیر می باشد. با توجه به این که در ایام محرم جمعیتی بالغ بر 400 الی 500 هزار نفر که اکثریت آنها از خوانساری هایی هستند که به شهر های بزرگ نقل مکان کرده اند اما علاقه مذهبی و وطنی ایشان موجب شده تا در ایام محرم عزاداری های خود را شهرستان خوانسار انجام دهند ظرفیت کم نظیری را برای شهرستان از این جهت ایجاد نموده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خوانسار بیان داشت: این ظرفیت مرهون عنایت و موهبت سید الشهدا علیه السلام به وجود بزرگان و پیرغلامانی است که طی چندین سال در هیئت های مذهبی حضورداشته اند.

وی یادآور شد:  قدمت عزاداری در خوانسار به چندین قرن قبل باز می گردد و وجود هیئت های مذهبی از قدیم با توجه به این که شهرستان خوانسار از ابتدا شهر شیعه پروری بوده برگزاری عزاداری نیز با این آب و خاک و پوست و خون مردم آن عجین شده و همین عقیده ناب به اهل بیت و ساحت امیرمومنان علیه السلام موجب شده تا خوانسار صاحب یکی از بزرگ ترین هئیت های مذهبی مقیم مرکز با نام هیئت خوانساری ها در تهران باشد.

حجت الاسلام بخشی در ادامه اضافه کرد:  رسالت اداره تبلیغات اسلامی نیز ساماندهی و رصد ظرفیت های این هیئت ها می باشد تا با شناسایی و استفاده از جوانان مخلص ، باسواد، مومن و توانمند در کنار پیرغلامان هیئت های مذهبی موجبات بارور نمودن و جلو بردن هیئت ها را از لحاظ معنوی و مادی فراهم نماید.
اداره تبلیغات اسلامی از بدو تاسیس خود در شهرستان خوانسار در سال 1389 امسال برای اولین بار انتخابات شورای هیئت های مذهبی را برگزار نمود که طی این انتخابات بر اساس آن اعضای هیئت رئیسه شورا از میان هیئت های مذهبی شهرستان انتخاب شدند.

وی افزود: در میان هیئت های مذهبی شهرستان پتانسیل ها و استعداد های بسیار خوبی وجود دارد و جا دارد تا از برخی هیئت های مذهبی شهرستان که در طول سال برنامه های فاخری در مناسبت های مختلف برگزار می کنند قدردانی کنیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان در خصوص مناسبت های مختلفی که در طول سال برگزار می شود اظهار داشت: نگاه اداره تبلیغات اسلامی تنها بر مبنای سوگواری، گریه، حزن و اندوه نیست و بر مبنای روایتی از امام رضا علیه السلام که می فرماید: شیعیان ما از اضافه گل ما سرشته شده اند در شادی ما شادند و در حزن ما محزونند، اداره تبیلغات اسلامی نیز به دنبال آن است تا علاوه بر عزاداری ها و برنامه های ماه محرم جشن هایی نیز به مناسبت ولادت های اهل بیت در هیئت های مذهبی داشته باشد. البته برخی از هیئت های مذهبی در اعیاد مختلف برنامه های مفصلی دارند و ما امیدواریم این جشن ها در تمام هیئت های مذهبی با شور و نشاط مضاعف در شهرستان برگزار شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوانسار در پاسخ به این سوال که اداره تبلیغات اسلامی در خصوص سخنرانی ها و مراسم ها در حسینیه ها و هیئت های مذهبی چه برنامه هایی را برای محرم امسال تدارک دیده است اظهار داشت: خوشبختانه شهرستان خوانسار با توجه به وجود روحانیون بومی و غیربومی ای که در طول سال در شهرستان حضور دارند  و در ایام محرم به صورت ویژه و با دعوت از روحانیون سرشناس ، برنامه های خوبی را برای عزاداران حسینی تدارک دیده است. در سال های قبل هیئت های مذهبی برنامه زیارت عاشورا و مراسم در صبح برگزار نمی کرده اند اما امسال این برنامه در بیشتر هیئت های مذهبی برگزار می شود. در طول روز نیز هئیت های مذهبی در چندین نقطه از شهرستان اقامه عزای حسینی به صورت دسته جات عزاداری را دارند.

حجت الاسلام بخشی با تاکید بر این موضوع که مهمانان و عزاداران حسینی توجه ویژه ای نیز به اقامه عزا در محلات پایین شهرستان و به خصوص روستاهای شهرستان داشته باشند اظهار داشت: در محله امامزاده سید صالح خوانسار هیئت ها ی مذهبی و عزاداری های بزرگی وجود دارد و چه خوب است با توجه به وجود 18روستا که هر کدام دارای شاخصه های عزاداری خاصی می باشند مهمانانی که از شهرهای دیگر در ایام محرم به خوانسار می آیند دراین هیئت ها و محافل عزاداری نیز حضور یابند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر اعزام روحانیون شروع شده و از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، حوزه علمیه اصفهان و اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان برنامه ریزی و اعزام روحانیون صورت گرفته است. علاوه برآن در ایام محرم بسیاری از حوزه های علمیه سراسر کشور تعطیل می باشد که با توجه به این موضوع روحانیون برای انجام وظیفه تبلیغی خود به سراسر کشور اعزام می شوند.

حجت الاسلام بخشی در پاسخ به این سوال که آیا اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوانسار در محرم امسال نسبت به سال های گذشته برنامه ویژه و خاصی را تدارک دیده است اظهار داشت: به دلیل این که یکی از زیر مجموعه های اداره تبلیغات اسلامی موضوع مداحان و در راس آنها پیرغلامان هیئت های مذهبی می باشد، اداره تبلیغات اسلامی برای اولین بار طی چند سال گذشته معرفی پیشکسوتان و پیرغلامان را به همایش تجلیل از پیرغلامان داشته است که طی سال های 90، 91 و 92 سه نفر از پیرغلامان برجسته شهرستان به این همایش کشوری معرفی شدند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوانساراظهار داشت: امسال به صورت ویژه برای اولین بار مراسم تجلیل از پیرغلامان اهل بیت را در شهرستان خوانسار خواهیم داشت که این بمراسم صبح روز شنبه 18 آبان ماه در محل امامزاده احمد شهرستان خوانسار برگزار خواهد شد. در این مراسم از پیرغلامان هیئت های مذهبی و پیرغلامان مداح و نونهالان مداح تجلیل خواهد شد.

حجت الاسلام بخشی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوانسار در پاسخ به این سوال که نحوه نظارت اداره تبلیغات اسلامی بر روی هیئت ها مذهبی در محرم امسال چگونه خواهد بود اظهار داشت: با همکاری اعضای شورای نظارت بر عملکرد هیئت های مذهبی شهرستان که شامل فرماندار، بخشدار، امام جمعه، اداره اطلاعات، فرماندهی نیروی انتظامی می باشند و طی جلساتی که با اعضای این شورا برگزار شد خوشبختانه تمهیدات لازم در این خصوص دیده شده تا امسال نیز شاهد برپایی عزاداری باشکوهی در شهرستان خوانسار باشیم.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی خوانسا در جواب این پرسش که با توجه به وجود برخی آسیب ها در عزاداری ایام محرم به نظر شما برای مقابله با این آسیب ها باید چه اقداماتی انجام پذیرد بیان داشت:در شهرستان خوانسار آسیب به معنای آسیب واقعی وجود ندارد و عزاداری که در حال حاضر در شهرستان شاهدآن هستیم عزاداری است که به صورت سنتی بوده و از سال های قبل و در گذشته مرسوم بوده است و این سبک عزاداری در هر شهری بنا به رسومات و سنت های آن شهر متفاوت است و در هر شهری از ادوات خاصی که نماد حزن و اندوه برای اهل بیت است استفاده می شود.

در شهرستان خوانسار نمادی که ابداعی باشد وجود ندارد بلکه سنت قدیمی ای است که ایجاد شده و مردم با آن عجین شده اند، البته این سنت ها جزء اعتقادات راسخ مردم نیست به گونه ای که اگر نباشد عزاداری ایشان باطل شود و این موارد سنت قدیمی ای بوده که در بین مردم ارج نهاده می شود و ماهم به ان ارج می نهیم چرا که خود را جزئی از همین هیئت های مذهبی می دانیم، مواردی مانند علم کشی، حجله کشی، چهل چراغ و ورود اسب و شتر با توجه به نماد بودن آنها و نمایش مظلومیت سید الشهدا علیه السلام می باشد.

وی در ادامه افزود: در شهرستان خوانسار مراسم تعزیه خوانی و شبیه خوانی که در حسینیه قودجان برگزار می شود یکی از بزرگ ترین مجالس تعزیه خوانی در دهه آخر صفر در سراسر کشور است که ان نیز یکی از سنت های قدیمی است که در شهرستان برگزار می شود و با مدیریت استاد بزرگوار آیت اله سید مرتضی خاتمی برگزار می شود استفاده از نمادهای سنتی و قدیمی از جمله مسائل رایجی است که جزء اعتقادات ما می باشد و ما به وسیله آنها به خدا تقرب می جوییم.

در پایان این گفتگو حجت الاسلام بخشی درخصوص شورای هیئت های مذهبی شهرستان خوانسار اظهار داشت: این شورا دارای ظرفیت های بسیار خوبی در خوانسار است که نباید مورد غفلت قرار گیرد و هرگونه امتیاز نیز در چارچوب این شورا و ثبت هیئت در این شورا داده می شود.

وی افزود: به عنوان مثال اگر صندلی خالی در استان اصفهان به نام خوانسار وجود داشته باشد چرا نباید نمایندگان مومن و باتقوا این جای خالی را پر کنند و از حق خوانسار حمایت کنند. بنده از مدیر کل صدا و سیمای استان اصفهان تقاضا دارم به ظرفیت شهرستان خوانسار توجه کنند و نگاه صرفا کمی به این ظرفیت نداشته باشند بلکه با نگاه کیفی به ظرفیت محرم در خوانسارو با توجه به حضور جمعیتی بالغ بر 400 الی 500 هزار نفر در این ایام در شهرستان از این پتانسیل به نحو احسن استفاده نمایند. شورای هیئت های مذهبی می توانند از این ظرفیت استفاده کنند و این صندلی خالی را پر نمایند. اداره تبلیغات اسلامی نیز صرفا با معرفی این ظرفیت ها و نظارت کلان در صدد کمک به هیئت های مذهبی در شهرستان خوانسار می باشد.

امیدوارم اهداف نظام و انقلاب که با محرم و عاشورای سال1342 آغاز شد و به فرمایش امام ره که همین محرم و صفر و همین عزاداری ها بود که انقلاب ما را بیمه نمود و پیروز کرد پیش برده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد