صفحه اصلی » استان اصفهان » آران و بیدگل » روزهای طلایی فوتبال آران و بیدگل/ تصاویر

تاریخچه فوتبال شهرستان (قسمت پنجم)؛

روزهای طلایی فوتبال آران و بیدگل/ تصاویر

در طول سال‌های طلایی فوتبال آران و بیدگل، تعداد تیم‌های شهرستان به سرعت رشد کرد و فوتبال ورزش اول شهر شد. با وجود این که آن زمان آران و بیدگل به صورت شهر کوچکی زیر نظر کاشان محسوب می‌شد، همواره تیم‌های آن در استان مدعی بودند و حتی در چند دوره موفق به قهرمانی در لیگ شهرستان‌های اصفهان شدند…

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، حسین معینی، مربی فوتبال و پژوهشگر تاریخ آران و بیدگل/ فوتبال از ابتدا ورزشی مهیج و پرطرفدار بود. به همین خاطر همواره مورد توجه جوانان علاقمند به ورزش قرار گرفت و در سراسر جهان گسترش پیدا کرد.

در آران و بیدگل نیز پس از آن که فوتبال در سال‌های اواسط دهه‌ی ۳۰ خورشیدی وارد شهرستان شد، کم کم اقبال عمومی جوانان به آن جلب شد و عنوان پرطرفدارترین ورزش شهر را به خود اختصاص داد. به گونه‌ای که به تدریج هر کوچه‌ی شهر به جولانگاهی برای جوانان فوتبالیست تبدیل شد.

این روند موجب شد باشگاه‌های فوتبال نیز به صورت رسمی کار خود را یکی پس از دیگری آغاز کنند. تاسیس تیم‌های فوتبال معمولا به صورت محلی بود و جوانان هر محله از همان بازی‌های خود در زمین‌های خاکی، تیم‌هایی را به عنوان تیم باشگاهی تشکیل می‌دادند و مسابقاتی را با تیم‌های سایر محلات ترتیب می‌دادند.

shahedbidgol70

تیم فوتبال شاهد بیدگل در سال ۷۰- این تیم در این سال قهرمان لیگ برتر شهرستان های استان اصفهان شد

رقابت‌های لیگ آران و بیدگل از سال ۵۴ کار خود را به صورت منظم آغاز کرد. البته پیش از آن در سال ۴۹ نیز مسابقاتی برگزار و تیم جوانان موفق به قهرمانی در آن شده بود، با این وجود سال ۵۴ آران و بیدگل شاهد برگزاری اولین سری مسابقات برنامه ریزی شده بود که در آن پهلوی (انقلاب) به قهرمانی رسید.

ایجاد لیگ و انجام بازی‌های برنامه ریزی شده باعث شکل گیری جریانی شد که تاکتیک‌های فوتبال مورد توجه واقع شد و تیم‌ها سعی کردند با روی آوردن به تمرینات مدون و منظم، شرایط را برای قهرمانی خود فراهم کنند. این مرحله‌ی جدید به تدریج آران و بیدگل را صاحب فوتبالیست‌هایی توانمند و تکنیکی در کلیه‌ی پست‌ها کرد.

enghelab1372

یم فوتبال انقلاب در سال ۷۲- این تیم در این سال قهرمان لیگ برتر شهرستان های استان اصفهان شد

در طول سال‌های ۵۵ تا ۷۵، تعداد تیم‌های شهرستان به سرعت رشد کرد و فوتبال ورزش اول شهر شد. البته آن زمان آران و بیدگل به صورت شهر کوچکی زیر نظر کاشان محسوب می‌شد، با این حال همواره تیم‌های آن در استان مدعی بودند و حتی در چند دوره موفق به قهرمانی در لیگ شهرستان‌های اصفهان شدند.

resalatbidgol74

تیم فوتبال رسالت بیدگل در سال ۷۴- این تیم در این سال قهرمان لیگ برتر شهرستان های استان اصفهان شد

در طول این سال‌ها تیم‌های شهرستان به عنوان تیم‌هایی قدرتمند شناخته می‌شدند و در اکثر رقابت‌ها با تیم‌های استانی، به پیروزی می‌رسیدند. بازی‌های برگزار شده در شهرستان در این دوره به قدری جذاب بود که چند هزار تن هوادار را برای دیدن جذب می‌کرد. بسیاری از بازیکنان تیم‌های منتخب کاشان که برای شرکت در مسابقات خارج از شهرستان انتخاب می‌شدند، در این دوره از بازیکنان اهل آران و بیدگل بودند.

homaaran79

تیم فوتبال هما آران در سال ۷۹- این تیم در این سال قهرمان لیگ برتر شهرستان های استان اصفهان شد

در سال ۶۷ انقلاب توانست در مسابقات لیگ برتر فوتبال شهرستان‌های آران و بیدگل نایب قهرمان شود. سال بعد تیم هما آران در این مسابقات قهرمان شد و به رقابت‌های زیرگروه کشوری نیز راه یافت.

موفقیت‌های فوتبال آران و بیدگل به این جا ختم نشد و در سال ۷۰، تیم شاهد بیدگل قهرمانی هما آران را در لیگ شهرستان‌های استان تکرار کرد. سپس در سال‌های ۷۲ و ۷۳ تیم انقلاب به ترتیب به مقام قهرمانی و سومی این رقابت‌ها رسید.

sepahan-90

تیم فوتبال سپاهان آران در سال ۹۰- آخرین قهرمانی آران و بیدگل در استان اصفهان توسط این تیم در این سال به دست آمده است.

رسالت بیدگل نماینده‌ی شهرستان در لیگ شهرستان‌های سال ۷۴ بود. این تیم توانست در این سال در استان اول شود. در سال ۷۹ نیز هما آران مجددا قهرمان شهرستان‌های اصفهان شد. بعد از این قهرمانی فوتبال آران و بیدگل افت کرد تا این که در سال ۹۰ سپاهان توانست با قهرمانی در مسابقات شهرستان‌های استان به دسته یک آسیا ویژن صعود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت + 5 =