صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » رسانه و جنگ نرم » شورای عالی فضای مجازی به موضوع VOD ورود می کند

به دلیل شفاف نبودن فضا

شورای عالی فضای مجازی به موضوع VOD ورود می کند

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: با توجه به اینکه VOD تازه در شرایط شروع کار بوده و فضا غیرشفاف است، مرکز ملی فضای مجازی به این حوزه جهت شفاف سازی ورود خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
به گزارش صاحب نیوز، در حالی که 6 شرکت دوشنبه هفته گذشته مجوز ویدئوی درخواستی (VOD) و عملا کار در این حوزه آغاز شده است، شورای عالی فضای مجازی مدعی است فعالیت در این حوزه شفاف نیست و می خواهد به آن ورود کند.
این در حالی است که وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد مدت هاست روی VOD در حال کار هستند و معلوم نیست شورای عالی فضای مجازی چرا ناگهان تصمیم به ورود به این عرصه گرفته است.
ابوالحسن فیروزآبادی درباره اینکه مجوزهای VOD وزارت ارشاد چه تضمینی برای بقای استارت آپ های از پیش شکل گرفته در کشورمان مبتنی بر تلویزیون اینترنتی دارد، گفت: نمونه بارز این قبیل کسب وکارها را در سرویسی که می توان از آن به عنوان یوتیوب ایرانی نام برد، شاهد هستیم که تضمین خاصی برای آن لازم نیست.
رییس مرکز ملی فضای مجازی به تسنیم گفت: این کسب وکار به دلیل اینکه از زبان ها و فیلم های محلی پشتیبانی می کند، با استقبال خوبی توسط مردم روبرو است و لذا همین موضوع تضمینی قوی برای بقای آن به حساب می آید.
وی درباره محدودیت در تعداد بازیگران VOD و چالش هایی که این موضوع می تواند در آینده به دنبال داشته باشد نیز گفت: با توجه به اینکه تازه در شرایط شروع کار هستیم و فضا غیرشفاف است، مرکز ملی فضای مجازی به این حوزه جهت شفاف سازی ورود خواهد
کرد.
فیروزآبادی تصریح کرد: شیوه صدور و اعطای مجوزهای لازم در این حوزه را بررسی خواهیم کرد و با شفافیت کامل به سمت ساماندهی این فضا می رویم.
براساس این گزارش نخستین سری از مجوزهای پروژه ملی سامانه نمایش درخواستی هفته گذشته توسط موسسه رسانه های تصویری به نیابت از وزارت ارشاد به شش شرکت اعطا شد.
یکی از نکات مبهم این مجوزها حق السهم دولت است. ابتدا اعلام شد وزارتخانه های ارشاد و ارتباطات از حق خود در VOD برای رونق کسب و کار شرکت های تازه وارد به این عرصه می گذرند.
اما ایوبی رییس سازمان سینمایی گفت: هنوز قطعی نیست که در آینده از محل ارایه خدمات VOD حق السهمی برای دولت تعیین شود و این موضوع را باید به همان آینده موکول کرد.
منبع: فناوران

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99