صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » جریان اصولگرایی تجربه سال ۹۲ را استفاده نکرد/ وحدت باید «همه با هم» و نه «همه با من» باشد

گفتگو با دکتر محسن نصری فعال سیاسی

جریان اصولگرایی تجربه سال ۹۲ را استفاده نکرد/ وحدت باید «همه با هم» و نه «همه با من» باشد

در شهر اصفهان اگر عده ای لیست های جانبی ایجاد نمی کردند، قطعاً جریان اصولگرا آراءش و تعداد افرادش بیشتر می شد. اگر ما به خاطر انقلاب روی منافع شخصی و حزبی و گروهی مان پا نگذاریم، بعداً هم خودمان هم جامعه مان و هم انقلاب خسارت می بیند

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ندای اصفهان- محمد حامدیان: در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی به خصوص در تهران و تا حدودی در اصفهان، نتایج به گونه ای رقم خورد که برای خیلی ها غیر قابل پیش بینی بود؛ به گفتگو با دکتر محسن نصری استاد دانشگاه، نویسنده و فعال سیاسی رفتیم تا تحلیل بیشتری بر این انتخابات داشته باشیم.

***

ندای اصفهان: به نظر شما در انتخابات چه اتفاقی افتاد که منجر به این نتایج شد؟

دکتر محسن نصری: اولا ما اگر معدل کشور را نگاه کنیم زیر ۵۰ درصد از نمایندگان مال جریان اصلاح طلب و حامیان دولت می شوند، اما اگر برخی کلان شهرها مثل اصفهان و تهران را بررسی کنیم، خوب در تهران ۳۰ نفر از جریان اصلاحات و حامیان دولت انتخاب شدند و در اصفهان ۳ نفر.

نکته اینکه در مجلس شورای اسلامی هر نماینده یک رأی دارد و نماینده شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ، در رأیشان تفاوتی نیست.

نکته بعد می توان گفت اولین بار است که در دوره ی اوّل یک دولت، مجلسی تشکیل شده که حامی آن دولت به صورت صد درصد نیست و این نکته قابل توجهی است که نشان دهنده ی ضعف عملکرد دولت تدبیر و امید است که مجلسی تشکیل شده است که اکثریت آن از تفکر دولت و حامیان آن نیستند و این نکته قابل توجه و تأمل است و باید روی آن تحلیل شود که چه عملکردی دولت در طول این دو سال و نیم داشته است که باعث این اتفاق شده است.

انتخابات

نکته ی چهارم این است که اگر ما به شهرهای کوچک نگاه کنیم می بینیم در شهرهای کوچک رأی ها معمولاً متناسب با جریان معروف به اصلاح طلب و حامی دولت نیست، اما در کلان شهرها این اتفاق رخ داده است. اینکه رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کرده اند که مراقب باشید اشرافی گری و تفکر اشرافی گری در جامعه ما حاکم نشود، این حکایت از این دارد که شهرهای کوچک و روستاهای ما پایبندی شان به انقلاب و اسلام عمیق تر از کلان شهرهاست، از سوی دیگر اثرگذاری جریان دشمن از طریق رسانه، ماهواره ها و شبکه های اجتماعی معمولاً در شهرهای بزرگ تر مثل تهران و اصفهان بیش تر است.

ندای اصفهان- مشارکت مردم در این انتخابات چگونه بود؟

– امّا در رابطه با حضور مردم، مشارکت بالای ۶۰ درصد بوده است که به تعبیری می توان گفت مشارکت خوبی است، مثل همه ی انتخابات هایی که در دوره های پیش داشته ایم، مشارکت مردم مشارکت خوبی بوده است، امّا اینکه با عملکرد دو سال و نیم این دولت مشارکت مثلا مثل انتخابات ۸۸، به ۸۵ درصد نمی رسد و یا در دوره های گذشته ۶۵ درصد مشارکت داشتیم اما این دوره کمتر بوده است، اگر عملکرد دولت در عرصه های اقتصادی، سیاسی داخلی و خارجی خوب بود، قطعاً ما باید مشارکت بیش تری داشته باشیم، همان گونه که جریان حامی دولت در انتخابات تعداد کمتری از صندلی های مجلس را در اختیار گرفتنند. در مسأله مشارکت هم باز به همین شکل می بینیم که عملکرد دولت به صورت منفی اثرگذار بوده است در مشارکت مردم و انتظارمان این بود که درصد بالاتری شرکت کنند ولی این رخ نداد و این نشان دهنده ی مسأله ی مهم عدم رضایت مردم است، حتی اقشاری که نسبت به نظام و انقلاب توجّه ویژه ای ندارند. امّا خوب در مجموع مشارکت حدّاکثری که مد نظر آقا بود، مثل انتخابات های گذشته بالای ۶۰ درصد صورت گرفت.

 تقسیم بندی های اصولگرا و اصلاح طلب دیگر از کارکرد خودش جدا شده است. چرا که در انتخابات دیدیم افرادی را که می گفتند، اصولگرا هستیم اما رفتند با جریان اصلاح طلب و جریان اعتدال دولت ائتلاف کردند و این نشان می دهد که این تقسیم بندی ها تقسیم بندی گویایی نیست. حضرت آقا تقسیم بندی جدیدی برای جریان ها و گروههای سیاسی بیان کردند و آن تقسیم بندی انقلابی و ضد انقلاب و تقسیم بندی بر اساس محوریت اعتماد به آمریکا یا عدم اعتماد به آمریکاست که بارها در سخنرانی های خودشان در ۱۹ دی، در دیدار با مردم قم و در ۲۸ بهمن در دیدار با مردم تبریز فرمودند که من اعتماد می کنم به آن افراد و لیست هایی که دنبال حرف آمریکا نباشند، دنبال اعتماد به آمریکا نباشند، انقلابی باشند، متدین باشند و…. به همین جهت از حالا به بعد تقسیم بندی های دقیق انقلابی – ضد انقلابی، اعتماد به آمریکا – عدم اعتماد به آمریکا می تواند خیلی تقسیم بندی درستی باشد، چرا که آمریکا خیز برداشته از طریق انتخابات و از طریق برجام نفوذ در ارکان نظام انجام دهد. به هر جهت فکر می کنم که امروز محوریت بحث، جریان انقلابی، جریان مؤمن به نظام، مبارزه با استکبار و استکبار ستیزی است.

ندای اصفهان: شما معتقدید که اصولگرایی و اصلاح طلبی از کارکرد خود افتاده است، در حالی که می بینیم هم در اصفهان و هم در تهران و احیاناً در شهرهای دیگر مردم خیلی شان لیستی رأی دادند و این حتی شاید تأییدی باشد بر اینکه هر چند بعضی انشعابات حاشیه ای این جریان کنار رفتند، امّا کلیت این جریان برای مردم قابل قبول است.
– درست است، خدمتتان گفتم، بر اساس دیدگاه حضرت آقا، جریان های انقلابی باید تقسیم بندی و مرزبندی خودشان را مشخص تر و شفاف تر کنند. این نمی شود که فردی بگوید آمریکا قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد و خودش را اصولگرا بداند، این نمی شود که در انتخابات گروه و فراکسیونی در مجلس فعال است به نام رهروان ولایت، این ها بگویند که ما اصولگرائیم، ولی بعد بروند در انتخابات با اصلاح طلب ها و تفکّر دولت ائتلاف بکنند. خوب این ها نشان می دهد که باید یک پالایش جدیدی انجام بگیرد در جریان اصولگرایی و ملاک دیدگاه های حضرت امام (رحمه الله علیه) باشد، نه ملاک حزبی و… . تفکر و گفتمان اصولگرایی درست است، امّا امروز احزاب و گروههایی به نام اصولگرایی از اصول گفتمانی فاصله گرفته اند، برای همین تقسیم بندی که حضرت آقا در انتخابات ارائه دادند، و باید انتظار باشد که مجلس هم پیگیری کند، استکبار ستیزی، مقابله با نفوذ آمریکا، مبارزه با سلطه ی آمریکاست، و اجازه ندهیم اعتماد به آمریکا بخواهد در ارکان نظام ما نفوذ کند.

ندای اصفهان: تحلیل شما در این رابطه چیست، که خصوصا در تهران مردم به لیستی رأی دادند که مورد حمایت رسانه های بیگانه و BBC بود و رهبری هم تاکید داشتند که این اتفاق نیفتد، اما متاسفانه این اتفاق افتاد. به نظر شما در تهران چه خبر است؟

– چند نکته اینجا مهم است؛ یک اینکه اگر شهر تهران را در سال های گذشته هم بررسی کنید، به هر حال درصد قابل توجهی از مردم در شهر تهران، تفکرشان متمایل به اصلاح طلبی است. در فتنه ۸۸ هم دیدیم، در همه ی شهرها و استان ها رای آقای احمدی نژاد بیش تر بود، اما در تهران رأیش کمتر از موسوی بود.

نکته بعدی اینکه، آن جریانی که به نام اصلاح طلبی و به نام دولت تلاش می کند، با توجه به تبلیغاتی هم که رسانه های بیگانه مثل BBC انجام دادند، قشر خاکستری و قشر -به تعبیری- ضدانقلاب را هم به صحنه آوردند و آراء آن ها را هم در سبد آراء خودشان جمع کردند. یعنی وقتی ما می بینیم، شبکه انگلیس می آید و می گوید بیایید در انتخابات و به این افراد رای دهید، طبیعتا سبد رای این ها را بیش تر می کند.

نکته سومی هم وجود دارد، اینکه جریانی که گفتمان اصولگرایی است (نه احزابی که به نام اصولگرایی سوء استفاده کنند) اگر کار تربیتی، کار اخلاقی و کار رسانه ای انجام ندهد و خودش و تفکراتش را در جامعه به شکل درست ترویج ندهد، طبیعی است که نسل جدید ما روزبروز در عرصه کشور نقش بیش تری پیدا می کند (ما در این دوره ۵۵ میلیون شرکت کننده داشتیم و سنشان هم ۱۸ سال به بالا بود)، خوب این نشان دهنده این است که این ها نیاز دارند، بصیرت و آگاهی و شناخت پیدا کنند تا بتوانند، تصمیم های صحیح تری اتخاذ کنند.

احساس می شود که جریان رسانه ای و تبلیغاتی انقلابی و معتقد به انقلاب و نظام و نیز فعالیت های تربیتی و فرهنگی در عرصه های گوناگون و اقشار مختلف جامعه ما ضعیف شده است؛ و من فکر می کنم الان آقایان باید تصمیم بگیرند، گفتمان انقلاب را در جامعه نهادینه کنند و به جامعه و نسل جدید انتقال دهند. به تعبیری جامعه پذیری و فرهنگ پذیری در باب گفتمان انقلاب که سالیانی است، حضرت آقا در قالب های مختلفی به آن اشاره کرده اند، به آن توجه نشده است. تا وقتی که از این طرف کار مثبت و درستی انجام نگیرد و از آن طرف هم دشمن فعال باشد، بازار شایعه و دروغ و فریب هم در شبکه های اجتماعی ما فعال باشد، جوان ۱۸ ساله ای که می خواهد رای بدهد، با همه اعتقادی که به انقلاب و نظام دارد، دچار اشتباه می شود.

من فکر میکنم این عوامل موثر بود که در کلان شهری مثل تهران آراء جریان مربوط به اصلاح طلب و جریان مربوط به به دولت بیشتر شود.

اگرچه شما در مجلس خبرگان می بینید این اتفاق رخ نداده است. درست است افرادی مثل آیت الله مصباح یزدی رای نیاوردند، اما از آن طرف می بینید، آقای موحدی کرمانی، آقای امامی کاشانی، آقای جنتی و … رای می آورند، پس این جور نیست که همه فضا دست آن ها باشد و اینکه به نوعی باید تلاش شود که این قشر خاکستری با بصیرت و با توجیه شدن نسبت به منافع ملی نقشش را مثبت تر ایفا کند.

ندای اصفهان: اینکه آقای هاشمی رأیش حتی از آقای روحانی بالاتر شده است، دلیلش چیست و آیا می تواند پیام خاصی داشته باشد؟

– به هر جهت، آقای هاشمی رای ثابتی در تهران دارد، به اضافه این که جریان ضدانقلاب که گفتم با جهت دهی که BBC انجام داد، به رای آقای هاشمی اضافه شد. در عین حال دولت آقای روحانی هم به تعبیری دولت آقای هاشمی است، چون از همان اول در تبلیغات تا امروز آقای هاشمی از این دولت حمایت کرده است و آقای روحانی هم اول کارشان گفتند: من اگر رییس جمهور شوم، راه آقای هاشمی را ادامه می دهم. بنابراین آقای روحانی اگر به نوعی دست پرورده آقای هاشمی است، طبیعی است که آراءش کمتر از استاد خودش شود.

ندای اصفهان: موضوعی هست که هنگامی که پدیده های اجتماعی رخ می دهد، به خصوص بعضی از جریان انقلابی می آیند خوش بینانه تحلیل می کنند، در صورتی که اگر جریان انقلابی بیاید زودتر با واقعیت روبرو شود و به دنبال آسیب شناسی و رفع آسیب ها باشد، شاید استفاده خیلی بیش تری برای انقلاب و نیروهای انقلاب داشته باشد. به نظر شما با توجه به اتفاقی که در این انتخابات افتاد، نیروهای انقلابی چه بهره ای می توانند از آن ببرند، چه هشدار و پیامی برای آنها دارد، چگونه باید از آن استفاده بکند؟

– من یک پیامش را در جواب سؤال قبل گفتم، باید روی انتقال گفتمان انقلاب اسلامی کار بشود و متأسفانه ما در این زمینه و انتقال گفتمان انقلاب اسلامی به نسل جوان در آموزش و پرورش، در دانشگاهها و در جاهای دیگر کم کار کرده ایم.

همچنین آقایان درس عبرت دیگری می توانند بگیرند به نام «وحدت»، ما می بینیم در تهران یا در اصفهان و بعضی شهرها آقایان مدعی اصلاح طلبی و حامیان دولت یک لیست واحد می دهند، ولی متأسفانه در جریان اصولگرایی آقایان تجربه سال ۹۲ را هم استفاده نکردند. آنجا دیدیم که وقتی وحدت را رعایت نکردند و به نفع همدیگر کنار نرفتند، رقیبشان رأی آورد. حالا هم ما می بینیم، در همین شهر اصفهان (که حالا سه نفر اصلاح طلب و دو نفر اصولگرا رأی آوردند) اگر عده ای لیست های دیگر جانبی ایجاد نمی کردند، قطعاً جریان اصولگرا آراءش و تعداد افرادش بیشتر می شد. بنابراین اگر ما به خاطر انقلاب روی منافع شخصی و حزبی و گروهی مان پا نگذاریم، بعداً هم خودمان هم جامعه مان و هم انقلاب خسارت می بیند.

ندای اصفهان: یک ائتلاف خوبی بین اصولگرایان شهر در این دوره اتفاق افتاد، نظرتان در این مورد چیست و چگونه باید ادامه پیدا کند؟

– من به یکی از دوستانی که در جلسات ائتلاف اصولگرایی هم بودند، گفتم که ما هفتم اسفند که انتخابات برگزار می شود را نباید پایان کار بدانیم، بلکه باید آغاز کار باشد، باید به نقاط ضعف و نقاط قوت این ائتلاف توجه کنند و آن ها را بررسی کنند برای مسائل دیگر و حرکت های بیشتر (فقط هم بحث انتخابات نیست) جریانی که گفتمان انقلاب اسلامی محور اصولشان است، باید این ها بتوانند با همدیگر جلساتی داشته باشند، وحدت بیشتری داشته باشند، نقاط ضعف هم را برطرف کنند، دایره شان را یک مقداری وسیع تر کنند که افراد در اقشار گوناگونی را مد نظر قرار دهند، به تعبیری وحدت یعنی “همه با هم”، اگر بنا باشد وحدت “همه با من” بشود، خوب طبیعتاً خسارت هم در آن ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد