صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » عیدانه فاطمی؛ عزت، غیرت و کرامت زن مسلمان

عیدانه فاطمی؛ عزت، غیرت و کرامت زن مسلمان

هنگامی که به دنیا می آید نقش دختری دارد که در ادبیات دینی ریحانه بهشتی است سپس خواهر است که غمخوار و دردانه برادر محسوب می شود و در ادامه زوجه است که تسکین دل همسر به شمار می رود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۱۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از شبکه خبر اصفهان؛ سال 1395 را با میلاد مسعود حضرت زهرا سلام الله علیها شروع و با همین مناسبت به پایان می بریم . سالی که با روز زن آغاز و پایان می یابد، سالی که در آن باید کرامت زن موج بزند و عزت و اعتبار زنان فاطمی پررنگ شود.
سیره حضرت زهرا سلام علیها سراسر نور و امید و کرامت است. حتی درروزهای پایانی عمر شریف ایشان نمونه¬های بارزی از کرامت، عزت و منزلت زن مسلمان و غیرتمند دیده می شود. جان مایه سیره و زندگی این بزرگ بانوی عالم، غیرت، عزت و کرامت است.

غیرت در برابر هجمه ها، ظلمها، بی احترامی ها و هتاکی ها، و عزت در برابر تحقیر ولایت و درخواست بیعت با زور از مولا امیرالمومنین علیه السلام، و کرامت در حفظ شأن و مقام و منزلت زن مومن و مسلمان.
امروز زن مسلمان از درون نیازمند تقویتِ غیرت است در برابر هجمه های فرهنگی و ضد اخلاقی که به شدت جامعه را محاصره کرده و همچنین نیازمند تقویتِ عزتمندی است در برابر سیاستهای ضد زنانه جهان که شأن و منزلت زن را به شدت تحقیر کرده و او را به ابزاری برای بهره کشی و سودجویی بدل ساخته است.
از سوی دیگر جامعه باید از منظر کرامت با زن مسلمان مواجه شود و شان و منزلت او را در جایگاهی که در سیره حضرات معصومین علیه السلام و آموزه های دینی بدان توجه شده است قرار دهد.
زن، مفهومی است که شأن و نقش های مختلفی به خود می گیرد.

هنگامی که به دنیا می¬آید نقش دختری دارد که در ادبیات دینی ریحانه بهشتی است سپس خواهر است که غمخوار و دردانه برادر محسوب می شود و در ادامه زوجه است که تسکین دل همسر به شمار می رود سپس مادر است که بهشت زیر پای اوست و در نهایت زن به معنای جامع محسوب می شود که بخشی از جامعه بوده و هستی جوامع را ظرافت و لطافت بخشیده و مکمل مرد به شمار می رود.
دستیابی به چنین جایگاهی نیازمند توجّه عمیق به نقش و جایگاه و هویت زن مسلمان است و ضرورت دارد همه نهادهای دولتی و رسمی، سازمان های مردم نهاد و تشکل های فرهنگی و مذهبی همه و همه دست در دست هم داده و با افقی روشن و نظامی سامان یافته و برنامه ای منسجم در مقام دستیابی به مقام زن در جامعه اسلامی برآیند و آن را تقویت نمایند.
از این روی سال آینده می تواند سال ” عزت، غیرت و کرامت زن مسلمان ” باشد، سالی که در آن زن و مرد مسلمان و جامعه اسلامی می کوشد عزت و غیرت و کرامت زن مسلمان را به حد کمال رسانده و شأن و شعور جامعه را با این جایگاه و مقام رفیع و والا، هویت بخشد.

محمد قطبی جشوقانی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده + 9 =