صفحه اصلی » استان اصفهان » لنجان » بمب باران شیمیایی حلبچه یک نسل کشی بود/ صدام و همدستانش صحنه های دلخراشی در دفاع مقدس رقم زدند

بمب باران شیمیایی حلبچه یک نسل کشی بود/ صدام و همدستانش صحنه های دلخراشی در دفاع مقدس رقم زدند

از همان ابتدای حضورم در جبهه های جنگ شاهد صحنه های دلخراشی بودم اما هیچکدام به اندازه قتل عام زنان و کودکان بی دفاع برایم دردناک نبود. مردم همه به صحراهای اطراف شهر پناه می بردند اما غافل از اینکه گازهای سمی تا چند دقیقه دیگر جان آنها را خواهد گرفت.

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - سه شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۲۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از لنجانا، ۲۵ اسفند ماه که مصادف با سالروز بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه از سوی صدام است، جزء یکی از تلخ ترین حوادث جنگ ایران و عراق به حساب می آید که در این اقدام وحشیانه بر اساس آمارهای اعلام شده بیش از پنج هزار غیرنظامی بی گناه به شهادت رسیدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی حلبچه توسط رژیم بعث عراق جزء آن دسته از اقداماتی است که همواره مورد سرزنش جوامع بشری قرار گرفته و به عنوان لکه ننگی در کارنامه سیاه رژیم بعث عراق همچنان باقی است.

در این خصوص گفتگویی با ابراهیم سلیمیان یکی از بازماندگان دوران دفاع مقدس داشتیم که از نزدیک شاهد جنایات رژیم بعث عراق در شهر حلبچه بوده که در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید.

IMG_6857

لنجانا: معرفی مختصری را از خودتون و حضورتان در جبهه داشته باشید؟

بنده ابراهیم سلیمیان معروف به احمد رضا سلیمیان هستم که در اوایل سال ۶۱ به همراه همرزمان خودم عازم جبهه های کردستان شدم و در همان ابتدا در گردان جندالله سنندج و بعد از آن در تیپ شهدا به فرماندهی شهید محمود کاوه مشغول به خدمت شدم.

لنجانا: زمانی که به جبهه اعزام شدید چند سال داشتید؟

۱۸ سال

لنجانا: آیا در اون دوران ازدواج کرده بودید؟

خیر، بنده در سال ۶۲ و قبل از عملیات خیبر که برای مدت کوتاهی به لنجان برگشته بودم ازدواج کردم.

IMG_6856

لنجانا: چه شد که سر از حلبچه در آوردید و تا پیش از بمباران شهر حلبچه در کجا مشغول به فعالیت بودید؟

در آن زمان من در واحد اطلاعات عملیات تیپ ۹۱ بقیت الله بودم و تیپ ما در کنار لشکرهای امام حسین(ع) و ۸ نجف اشرف پیش از بمباران شیمیایی حلبچه توسط عراق در منطقه حضور داشت. با پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات والفجر ۱۰ و آزادسازی بسیاری از مناطق کردنشین و در کنار آن استقبال مردم این منطقه از رزمندگان سپاه اسلام، صدام در یک اقدام وحشیانه و با هدف انتقام گیری از ساکنین بی دفاع و مظلوم شهر حلبچه بخاطر عدم مقاومت در برابر نیروهای ایرانی، این منطقه را با بمب های شیمیایی مورد هدف قرار داد.

لنجانا: شما در آن زمان در حلبچه حضور داشتید؟

اصولا نیروی نظامی در این منطقه حضور نداشتند و مردم عادی و غیر نظامی در این منطقه ساکن بودند و طبیعتا ما هم در منطقه مربوط به استقرار یگان های ایرانی حضور داشتیم و از آن منطقه شاهد چنین فاجعه هولناکی بودیم.

لنجانا: از آغاز بمباران شیمیایی کمی بیشتر توضیح دهید؟

به کارگیری سلاح ‏های شیمیایی از سوی رژیم بعث عراق آن هم برای ساکنین بی دفاع و مظلوم حلبچه که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل داده بودند برای همه تلخ بود. بنده از همان ابتدای حضورم در جبهه های جنگ شاهد صحنه های دلخراشی بودم اما هیچکدام به اندازه قتل عام زنان و کودکان بی دفاع برایم دردناک نبود. مردم همه به صحراهای اطراف شهر پناه می بردند اما غافل از اینکه گازهای سمی تا چند دقیقه دیگر جان آنها را خواهد گرفت.

لنجانا: به نظر شما در آن زمان چنین اقداماتی مختص و محدود به رژیم بعث عراق بود و الان پایان یافته است؟

ما در دوران دفاع مقدس با یک تفکر ظالمانه و خطرناک که حامیانش مستکبرین عالم بویژه آمریکا و اسرائیل جنایتکار بودند سروکار داشتیم که هنوز هم این تفکر وجود دارد. امروزه جریان تروریستی تکفیری داعش که سر از بدن افراد جدا می کند کار جدیدی انجام نمی دهد چراکه در دوران دفاع مقدس هم شاهد بریده شدن سر همرزمان خودمان توسط دشمن بودیم.

در تفکر و نگاه دشمنان هیچگونه تغییری ایجاد نشده است و تنها منطقه درگیری از کشوری به کشور دیگر انتقال می یابد.

لنجانا: با این وجود چه راهکاری را برای مقابله با جریان های تروریستی-تکفیری  در منطقه ارائه می دهید؟

کشورهای اسلامی منطقه باید با وحدت و همدلی و نیز تاسی از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در خصوص مشکلاتشان تصمیم بگیرند. ایران با وحدت، همدلی و روحیه انقلابی توانست بر دشمنانش پیروز شود و به طور یقین کشورهای منطقه هم توانایی انجام چنین کاری را دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × چهار =