صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » مقالات » اینقدر اهمیت دارد؟ ضد فوتبالی ترین مطلب دنیا!

اینقدر اهمیت دارد؟ ضد فوتبالی ترین مطلب دنیا!

مسئله ی مالی یکی از حقایق فوتبال امروز ماست. بزرگ شدن بازیکنان توسط رسانه ی ملی و اختصاص برنامه های جذاب حاشیه ای به این مسئله و حمایت های بی دریغ سیاسیون از فوتبال همه و همه دست به دست هم داده است تا از یک ورزش پرمسئله بسازد…

تاریخ انتشار: ۰۵:۵۰ - شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۵

.

صاحب نیوز- محمدصالح بینا

راستش را بخواهيد وقتي خواستم چنين مطلبي را بنويسم با مسائل مختلفي روبرو بودم. اول اينكه وقتي اراده مي كني در مورد مسئله اي كه طرفداران بسياري دارد مطلب قلمي كني بايد منتظر  واكنش هاي متفاوت و ضد و نقيضش باشي! از يك سو بسياري از جوانان و دیگر رده هاي سني مخاطب اين مسئله اند و از سوي ديگر عده ي كثيري از اين راه نان مي خورند و اين يعني راه رفتن روي لبه ي…

“فوتبال”، ورزشي كه بيش از اينكه يك ورزش باشد يك مجموعه از مسائل است و ميليونها يا ميلياردها انسان را به خود مشغول كرده است.

از بازيكن و داور و فدراسيون و سازمان ليگ و ارگان هاي مختلفي كه مستقيما با اين مسئله روبرو مي باشند تا ميليون ها مخاطب و تماشاچي كه بسياري از آنان نيز مستقيم فوتبالي اند. فعلا در اين مقال گنجايش پرداختن به همه ي مسائل تحت الشعاع فوتبال نيست و قصد دارم فقط به ارتباط كشور خودمان با مسئله ي فوتبال بپردازم.

فوتبال ایران

از حدود 1280 شمسي كه فوتبال توسط انگليسي هاي فاتح نفت! به جنوب كشورمان وارد شد تا امروز حدود 112 سال مي گذرد، سال هايي كه اين مسئله داراي فراز و نشيب فراواني بوده است.

بعضي سال ها ورود تيم ملي كشورمان به جام جهاني جزء مسائل اول كشورمان بود؛ بعضي سال ها مثل سال های 1347 تا 1357 نیز رويارويي دو تيم تاج (استقلال) فعلي و پرسپوليس تجلي تقابل حكومت آن زمان و مردم بوده است. (پس از انحلال تیم شاهین، بازیکنانش در پرسپولیس بازی می کردند و سکوهای پرسپولیس، کمابیش جایگاه مخالفان شاه محسوب می‎شد، تاج که نماد حکومت شاهنشاهی محسوب می‎شد نیز در تقابل و رقابت با پرسپولیس قرار گرفت). اوقاتی  هم مثل سال های دهه ی هفتاد ورود سیاسیون به عرصه ی فوتبال  باعث ایجاد تحولاتی در این عرصه شد.

 بعضي سال ها هم مثل دهه ي اخير آنقدر حواشي متنوع دامنگير اين به اصطلاح ورزش شده كه ذهن همه ي  افراد جامعه را به خود مشغول ساخته است.

وقتی با نگاهی اجتماعی  به مسئله ای مثل فوتبال نگاه شود، واضح است مثل بقیه ی مسائل باید تمام ابعاد آن را در نظر گرفت. زمانی که مسئله ای وارد جامعه ای می شود بدون اینکه فرهنگ حواشی آن وارد شود، با پدیده ی “تأخّر فرهنگی” روبرو هستیم. مسئله ای که در مورد پدیده هایی مثل تلفن همراه و یا اینترنت به وضوح می توان مشاهده کرد و حتی در مورد شیوه ی رانندگی ایرانیان– با وجود قدمتی در حدود80 سال-  نیز می توان این مسئله را به خوبی عنوان نمود.

فوتبال هم مثل همه ی مقوله های وارداتی همین حکم را دارد. شاید فوتبالیست های آبادانی صد سال قبل هرگز تصور اتفاقات امروز فوتبال ایران را نداشتند. شاید هیچگاه تصور نمی کردند امروز در این کشور تیم های همیشه طلبکار فوتبال از دولت کمک های میلیاردی در یافت می کنند که ورشکست نشوند اما عرضه ی دریافت حق هواداری از هوادارانی که مدعی اند چندین میلیون نفرند را ندارند.

به قول رضا امیرخانی عزیز در “نفحات نفت” بدیهی است که وقتی شما برای راننده تاکسی حقوق ماهانه تعریف کردی هیچ مسافری جابجا نخواهد شد، چون راننده هیچ وابستگی به مشتری خود حس  نمی کند و دقیقا بعضی از تیم های فوتبال امروز ما این وضعیت را دارند.

هیچ اهمیتی ندارد که تماشاچی فوتبال زیبا ببیند چرا که این فوتبالیست برای تماشاچی بازی نمی کند و خدا نفت را برای ما نگه دارد!

مسئله ی مالی یکی از حقایق فوتبال امروز ماست. بزرگ شدن بازیکنان توسط رسانه ی ملی و اختصاص برنامه های جذاب حاشیه ای به این مسئله و حمایت های بی دریغ سیاسیون از فوتبال همه و همه دست به دست هم داده است تا از یک ورزش پرمسئله بسازد.

گاهی اهمیت این ورزش (مسئله) آنقدر مهم می شود که رییس جمهور، رییس مجلس و… دیدارهایی را به رییس فوتبال جهان اختصاص می دهند و انگار حافظه ها از یاد برده اند دخالت های با و بی بهانه ی همین نهاد بین المللی در مسائل داخلی کشور ها را. و مسئله آنقدر غم انگیز است که مسئول روابط عمومی نهاد مدعی فوتبال کشور به خبرنگار اجازه نمی دهد در مورد نام جعلی ریز کشورهای حاشیه خلیج فارس برای خلیج همیشه فارس از ایشان چیزی بپرسد مبادا به جنابشان بر بخورد…

وقتی در انتخابات ریاست جمهوری 76 تقابل تیم های آبی و قرمز به تقابل دو نامزد آن روز بدل شد، می شد پیش بینی کرد این مسئله فقط یک ورزش ساده نیست و می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد.

وقتی گردش مالی یک ورزش از مرز میلیاردها می گذرد و اسطوره ی فوتبال کشور در برنامه ی زنده ی تلویزیونی مدعی می شود چند میلیارد برای دستمزد یک بازیکن زیاد نیست، باید جور دیگری به این مسئله نگاه کرد؛ یا این همه هزینه قابلیت برگشت به کشور را دارد، یا این هزینه برای امنیت ملی لازم است و اهمیت استراتژیک دارد و در دراز مدت به کشور باز می گردد و یا مثل برخی دیگر از قسمت های کشور اهمیتی که به آن داده می شود بیش از آن چیزی است که استحقاق آن را دارد.

اگر بخواهیم اهمیت فوتبال را در مسائل امنیتی، ملی و بین المللی بررسی کنیم، با شرایط فعلی فوتبال کشور، شما قضاوت کنید آیا معامله سود داشته است یا زیان؟ پیشفرض بنده در این نوشته واضح است؛ وقتی می توان در عرصه هایی مثل والیبال، کشتی، وزنه برداری، تکواندو و… در عرصه های جهانی درخشید چه اهمیتی دارد رتبه پنجاه و ششمی! در میان فوتبال جهان. مغلطه است اگر رنگ مدال فوتبال را پررنگ تر بدانیم چرا که همان رسانه ای که می تواند فوتبال را در اذهان پررنگ کند، می تواند جایگزینی دیگری برایش دست و پا کند، می تواند کشتی را که ورزش ملی ماست پررنگ کند.

القصه، در رم باستان برده ها با هم می جنگیدند و اشراف تماشا می کردند و لذت می بردند، امروز هم بازی همان بازی است فقط جای اشراف و برده ها عوض شده است! اشراف بازی می کنند و بقیه لذت می برند و این وسط هیچ کس به فکر جان از دست رفته ی جوانی که برای خداحافظی یک بازیکن سکته می کند نیست…

هیچ کس به فکر فرهنگی که در تماشای یک بازی به تاراج می رود نیست…

هیچکس یادش نیست الدنیا لهوٌ و لعبٌ…

هیچکس…

دیدگاه‌ها

 1. بنده گفته :

  جانا(صالحا) سخن از زبان ما می گویی!!!

 2. امیر گفته :

  دمت گرم !
  زدی تو خال

 3. aRdalan گفته :

  ایول منم دیگه از فوتبالی که مافیا بازی شده فوتبالی که تیم ملیش بازیکن اش از کشور های دیگه میان بدم امده خدایش والیبال خیلی ارزشش بیشتر از فو تباله ماست

 4. محمد حسین گفته :

  احسنت احسنت صالح جون
  حرفی است که باید طلا گرفت
  دستت طلا ایشالا بری کربلا
  ولی …..
  داغ دل ما را تازه کرد…….
  کاش همه دست به دست هم بدهند و اینگونه مطالب را بدون ترس و واهمه از واکنش ها در همه جا مطرح کنند شاید برخی مسئولین بی فکر و دنیا طلب و… سر عقل بیان و یه کاری بکنن.
  مطلب بسیار زیباست.
  به فکر این باشید که این موضوع سر زبان ها بیفتد

 5. منصور گفته :

  برخی از نکات نویسنده قابل تامل است اما بسیاری از ابعاد نادیده گرفته شده است. این مسلم است که عدم شفافیت زیادی در فوتبال امروز ایران وجود دارد اما این به معنای حذف فوتبال نیست. مضافا این که دخالت فیفا در سالیان گذشته کاملا بجا و قانونی بوده و به معنای درست کلمه دخالت نبوده بلکه ساختار فوتبال ما را اندکی اصلاح کرده است.

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد