صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » برای تغییر سبک زندگی به وزارت ايمني لازم داريم

حجت‌الاسلام والمسلمين شهاب مرادي:

برای تغییر سبک زندگی به وزارت ايمني لازم داريم

كارشناس مذهبي خانواده و ازدواج در دانشگاه اصفهان با بيان اين كه در سبك زندگي عربي و غربي بايد ايمني را جدي بگيريم، گفت: ما هيچ كتابي پيرامون ايمني شهري نداريم. ما وزارت ايمني لازم داريم. احتياط و ايمني بايد وارد سبك زندگي ايراني شود.

تاریخ انتشار: ۱۸:۴۰ - جمعه ۱۳۹۲/۰۸/۲۴

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز،  حجت‌الاسلام والمسلمين شهاب مرادي افزود: آمريكا گرگ است، اما ما ميش يا بره نيستيم كه در دست‌هاي آمريكا له شويم. امروز ما شير هستيم و اين جاست كه بايد به چگونگی رابطه گرگ و شير اندیشید.

وی تصريح كرد: من به آمريكا خوش‌بين نيستم. آمريكا اگر يك ثانيه قدرت حمله به ايران داشته باشد، هيچ كاري به هيچ‌جا ندارد. هر كجا كه مورد حمله آمريكا قرار گرفته است داراي سفارت است تنها كشوري كه آمريكا با آن درگير نشده ايران است. در هر شرايطي ما صاحب قدرت هستيم.

حجت‌الاسلام مرادي گفت: بحث بر سر روابط نيست، بر سر قدرت است. بحث بر سر ضعف‌هاي آمريكا است. وي پيرامون حوزه خانواده و ازدواج با بيان اين‌كه خطر فروپاشي خانواده‌هاي ايراني زياد شده است، بيان كرد: امروزه خانه‌هاي مجردي باعث شده است تا جوانان از تشكيل خانواده سرباز زنند و ازدواج را مانند غولي در برابر خود ببينند.

حجت‌الاسلام مرادي اظهار داشت: بالا رفتن سن ازدواج، سخت شدن مراحل تشكيل خانواده و سبك‌هاي جاهلانه براي تشكيل يك زندگي از عواملي است كه در زندگي ايراني رخنه كرده است و جوانان را به زندگي مجردي سوق داده است. وي با بيان اين‌كه ما بايد قدرت هو كردن سبك‌هاي غلط را داشته باشيم، افزود: براي اين‌كه در جوانان يك زندگي را تشكيل دهند از همان ابتداي جهيزيه خريدن تا خانه ديدن براي اجاره از سبك‌هاي غلط پيروي نكنند. تشكيل يك زندگي ساده و بي‌آلايش بيشتر باعث تداوم زندگي است تا زندگي كه در آن انواع و اقسام سبك‌هاي غربي در آن موج مي‌زند. اين كارشناس خانواده گفت: همين سبك‌هاي غلط و پيروي از آن‌ها باعث شده است تا فرايند ازدواج سخت شود براي رسيدن به يك زندگي مشترك بايد رفتارها را تنظيم كنيد.

حجت‌الاسلام والمسلمين شهاب مرادي افزود: نگاه زهدي و نگاه تجمل‌گرايي به زندگي اشتباه است تعادل و ميانه‌روي عامل مهمي است كه مي‌تواند در زندگي بسيار موثر باشد. نبايد در زندگي به جهيزيه‌هاي بي‌ارزش تفاخر كنيم. تعدادي از افراد ازدواج مي‌كنند اما ديد درستي نسبت به ازدواج و زندگي مشترك ندارند. وي بيان داشت: سن بالاي ازدواج، سستي در ازدواج و فرزندان كم باعث پيري و بي‌نشاطي در جامعه مي‌شود و همين عوامل باعث عدم صله‌رحم، روابط اجتماعي ضعيف و در نتيجه اين‌كه صحبت ما به بدخلقي تبديل مي‌شود. با شعار دادن نمي‌شود سبك زندگي را عوض كرد!

حجت‌الاسلام والمسلمين شهاب مرادي گفت: اگر كسي مي‌خواهد جلوي تجملات را بگيرد، بايد به صورت علمي جلوي آن را بگيرد. من اگر قرار باشد انگشتري را بخرم كه دستم نكنم براي چه آن را بخرم؟ پيراهني را بخرم كه نپوشم! جهيزيه را مي‌خرند كه بقيه ببينند. مثلاً مي‌گويند ما حتماً بايد يك كمد پر از وسايل نقره بخريم، يا كمدي پر از چك! اين‌ها اسمش تجمل است و تجمل هم كار آدم‌هاي غربتي!

وی ادامه داد: نيازي نيست كسي را به خاطر اين قبیل تجمل گرایی ها تقبيح يا سرزنش كنيد. فقط هر گاه شما را به این مجالس تجمل پرستی دعوت كردند؛ بگوييد ما به اين گونه مجالس نمي‌رويم و قول بدهيد به اين گونه مجلس‌ها نرويد. اصلاح سبك زندگي يعني همين. با شعار كه نمي‌شود سبك زندگي را اصلاح كرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين شهاب مرادي با بیان خاطره ای گفت: یک بار مرا براي سخنراني به یک مجلس ختم دعوت كردند. اين مراسم در يك تالار برگزار شده بود. همان ابتدا كه پشت تريبون رفتم گفتم كه موافق برگزاري ختم در تالار نيستم، جاي ختم در مسجد است. بگذاريد مردم بيايند مسجد، اگر شام هم مي‌خواهيد بدهيد در مسجد بدهيد، ملكوت مسجد با تالار فرق مي‌كند، ختم بايد موعظه و روضه داشته باشد.

این کارشناس خانواده تصریح کرد: تجمل حماقت است و از همه حماقت‌ها بالاتر است. «لا حمق كاالفخر» هيچ حماقتي بالاتر از فخر نيست. حالا هنگام خواندن خطبه عقد قيمت آيينه و شمعدانش را كه پرسیدم. داماد گفت: هشت ميليون؟ با اين پول مي‌شود به چند تا هيات كمك كرد، هيت‌هايي هستند كه حتي پارچه سياه ندارند. با اين پول‌ها چقدر گره می‌شود باز كرد. يكي ديگر از رسوم اشتباه كه براي ما سبك شده این است که براي خريد دنبال عروس و داماد برویم. خانواده عروس و داماد اگر با هم بخواهند بروند خريد، آن وقت داماد نمي‌تواند سبك خريد كند و مجبور است بدهكار شود؛ مجبور است اول زندگي به ريا آلوده شود و این از عقلانیت به دور است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × 2 =