صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » بخور نخورهای نوروز از منظر طب سنتی/ دموی مزاجان بیشتر مراقب باشند!

فصل بهار، همگام با طب سنتی/ 1

بخور نخورهای نوروز از منظر طب سنتی/ دموی مزاجان بیشتر مراقب باشند!

فصل بهار بهترین و معتدل ترین فصل در میان فصول چهارگانه است. مزاج بهار گرم و تر است و برای دموی مزاجان که دارای طبع گرم و تر هستند، مفید نیست.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۱/۵

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سلامت نا؛ با شروع فصل بهار و بازگشت مجدد طراوت و شادابی طبیعت، سلول های بدن ما نیز همزمان عملکرد و نیازهای جدید و متفاوتی در مقایسه با فصل زمستان خواهند داشت.

به عبارت دیگر، تغییرات ایجاد شده در بدن ما منعکس کننده تغییرات ایجاد شده در طبیعت است.
میل و کشش به خوردن مواد غذایی و تنقلات خاص در فصول مختلف را که همگی تجربه نموده ایم ناشی از همین حقیقت است.
البته هر چه بیشتر به خوردن مواد غذایی طبیعی و تازه گرایش داشته باشیم و کمتر به سراغ خوراکی های صنعتی و فست فودها برویم پیام های طبیعی صادره از بدن را در زمان مناسب بهتر درک می کنیم.

هوا در فصل بهار به تدریج گرم می شود و سرمای زمستان رو به پایان می رود. گرم شدن هوا باعث می شود قدرت دستگاه گوارش ما قدری ضعیف شود، بنابراین در فصل بهار بهتر است از غذاهای سبک و متعادل استفاده کرد.

 **مناسبترین تغذیه در فصل بهار از دیدگاه طب سنتی

 فصل بهار بهترین و معتدل ترین فصل در میان فصول چهارگانه است. مزاج بهار گرم و تر است و برای دموی مزاجان که دارای طبع گرم و تر هستند، مفید نیست.

در فصل زمستان به علت سرما، مواد زاید در بدن منجمد شده و باقی می مانند و در فصل بهار که هوا کم کم گرم می شود، این مواد زائد به تدریج ذوب شده و به حرکت در می آیند. به همین دلیل بیماری های قدیمی قد علم می کنند و اگر عضوی از بدن ضعیف باشد، مواد زائد به آن حمله کرده و در آن تجمع پیدا می کنند.  گاهی نیز مواد اضافی به سمت پوست هجوم می آورند تا بلکه از آنجا راهی برای خروج بیابند. به همین دلیل بروز دمل ها و جوشهای پوستی در این فصل شدت می یابد.

**توصیه های غذایی در بهار

علمای طب سنتی عقیده دارند که در فصل بهار باید به تلطیف غذا پرداخت. غذاهایی که خون رقیق در بدن تولید می کنند، اغلب طبیعت گرم دارند و مصرف غذاهای با طبیعت گرم در این فصل مناسب نیست بلکه باید غذاهای غلیظ و با طبیعت سرد مصرف شود، تا هیجان و رقت اخلاط و مواد را تعدیل کند.

 همچنین گرسنگی باعث تحریک بیشتر اخلاط می شود. پس کم کردن مقدار غذا نیز در بهار صحیح نیست. اما منظور از تلطیف غذا این است که غذایی خورده شود که هر چند از لحاظ مقدار زیاد است اما ارزش غذایی کمی دارد؛ مثل میوه ها و سبزیجات.

بنابراین باید به طبیعت فرصت داد که مواد اضافه را آماده کرده و از بدن دفع کند. مصرف خوراکیهای لطیف مثل گوشت پرندگان و تخم مرغ آب پز عسلی و نوشیدن شربت های خنک مثل شربت غوره، انار و سکنجبین در این فصل توصیه می شود.

**پرهیزات غذایی در فصل بهار

در فصل بهار و تابستان گوشت پرندگان مانند کبک و بلدرچین مصرف شود و گوشت گوسفند کمتر مصرف شود، همچنین باید دانست که مصرف گوشت گاو و گوساله مساوی با بیماری است.

مصرف زیاد گوشت باعث افزایش گرمی و رطوبت در بدن می شود و چون مزاج فصل بهار هم گرم و تر است، مصرف بیش از حد گوشت باعث ایجاد بیماری در بدن می شود.  همچنین بهتر است در فصل بهار از خوردن غذاهای شور و غلیظ مانند کله پاچه، گوشت گاو، خامه و ماست ترش پرهیز کرد. و غذاهای کنسروی، مانده و پرخوری نیز در این فصل بسیار مضر است.

**تدابیری برای کنترل بیماری های بهاری

فصل بهار خارش، آلرژی و جوش بیشتر است. خون دماغ و خونریزی از لثه بیشتر دیده می شود. خواب آلودگی ها و بی حالی نشانه افزایش غلظت خون است، در بهار بیشتر دیده می شود.

تمام موادغذایی که باعث افزایش رطوبت و گرمی در بدن می کند, در فصل بهار باید پرهیز شود و به قول طب نوین موادغذایی با کالری بالا و به قول طب سنتی غذاهایی که ارزش غذایی بالایی دارند باید پرهیز شود.

گرم شدن هوا،  قدرت هاضمه را ضعیف می کند و یعنی معده افراد نمی تواند آبگوشت یا چلوخورشت را هضم کند. هضم بد غذا اخلاط نامناسب را در بدن می سازد. فراموش نکنید که مصرف گوشت، شیرینی و آجیل را در فصل بهار باید کاهش پیدا کند و مصرف غذا باید کم شود و غذای ساده با هضم راحت مصرف شود. در فصل بهار و تابستان گوشت پرندگان مانند کبک و بلدرچین و از این قبیل مصرف شود و گوشت گوسفند کمتر مصرف شود زیرا باید دانست که مصرف گوشت گاو مساوی با بیماری است.

**بخور نخورهای نوروز از نظر طب سنتی

پیدایش بهار طبیعت، طبیعت بدن نیز دچار تغییر و تحول می‌شود که برای حفظ سلامتی باید متناسب با این تحولات ضمن مراقبت‌های بهداشتی، تغییراتی در تغذیه، استراحت، فعالیت بدنی و حتی پوشیدن لباس اعمال کرد که به حفظ سلامتی افراد کمک بسیار خواهد کرد.

مزاج فصل بهار، معتدل است، برخی افراد فصل بهار را به دلیل بروز بیماری‌هایی مثل تب‌ها، بثورات یا جوش، ورم‌ها و آلرژی‌ها بهار را در رطوبت و گرمی معتدل می‌دانند. بیماری‌هایی که در این فصل بروز پیدا می‌کند به دلیل مزاج بد فصل نیست بلکه به علت باقی ماندن موادزائد بدن در زمستان و رقیق شدن و به حرکت درآمدن آنها در فصل بهار ایجاد می‌شود.

در پایان به یاد داشته باشید که اگر بدن نتواند مواد زائد را به طور کامل دفع کند، این اخلاط به سوی اندام‌های ضعیف رفته و باعث تولید امراض شایعی مانند دمل‌ها، ورم‌های چرکی، جوش ها، خارش، ورم‌های حلق، خونریزی بینی، زکام، گرفتگی صدا، سرفه، صرع، سکته ها و بیماری‌های دیگر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد