صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » واکسیناسیون سراسری دام های استان اصفهان در اردیبهشت/ تراکم تب برفکی در غرب و جنوب استان بیشتر است

معاون سلامت دامپزشکی استان اصفهان؛

واکسیناسیون سراسری دام های استان اصفهان در اردیبهشت/ تراکم تب برفکی در غرب و جنوب استان بیشتر است

گزارش ها و اخبار متعدد خبرنگاران ما از شهرستان های مختلف در جای جای استان اصفهان از جمله خوانسار، گلپایگان، سمیرم، فریدن، فریدونشهر و دهاقان مبنی بر ابتلا و تلف شدن دام های سنگین و سبک بر اثر تب برفکی پیش از این منتشر و اطلاع رسانی شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۱/۲۳

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به خسارت های زیاد بیماری تب برفکی در بین دام ها اظهار کرد: این بیماری انواع مختلی دارد و هر از گاه در کشورمان و استان اصفهان هم شایع می شود.
محمد کشتکار در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: هر ساله تدابیر لازم به منظور مبارزه و پیشگیری از بیماری اتخاذ می شود اما بسته به شرایط و بیشتر شدن رطوبت هوا بیماری هم تشدید و فراگیر می شود که این موضوع را امسال بیشتر شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه هر چهار ماه یکبار واکسیناسیون دام ها توسط دامپزشکی در همه نقاط انجام می شود خاطر نشان کرد: سال گذشته موارد نادری از تب برفکی در استان داشتیم اما امسال کانون های تجمعی متعددی به ما گزارش شده است.
این مسوول با تاکید بر اجرا و برگزاری برنامه های آموزشی و بازدیدهای روزانه به همراه نمونه برداری تصریح کرد: واکسیناسیون افزون بر یک و نیم میلیون راس دام سنگین و سبک از مهرماه 94، ضد عفونی سازی مکان های تجمعی دام برای سه هزار و 550 مورد، شش هزار و 200ساعت نفر کلاس آموزشی و تهیه و توزیع افزون بر پنج هزار تراکت و بروشور آموزشی در این مدت انجام و ارائه شده است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به نصب 450 بنر در سطح استان بویژه در میادین دام و جایگاه های جمع آوری شیر اظهار کرد: این بیماری در همه فصول سال ممکن است شایع شود اما رطوبت زیاد در ماندگاری  ویروس بیماری موثر است.
به گفته وی، بیشترین محل های شیوع بیماری تب برفکی در مناطق و شهرستان های غرب و جنوب اصفهان و تراکم در شهرستان های دارای بارش بهاری بوده است.
دکتر کشتکار با بیان اینکه برای ورود دام عشایر در مناطق ییلاقی هم پیش بینی های لازم شده است خاطر نشان کرد: عشایر اواخر اردیبهشت از استان های جنوبی وارد ییلاق استان اصفهان می شوند و تعداد دام هایشان نیز زیاد و قابل توجه ا ست.
این مسوول ادامه داد: افزون بر یک میلیون دام در شهرستان های سمیرم، چادگان، فریدن و فریدونشهر و بوئین میاندشت در این فصل ورود و تجمع می کنند.
وی تصریح کرد: نیمه دوم اردیبهشت پیش رو پوشش واکسیناسیون سراسری را در استان اصفهان خواهیم داشت و امیدواریم با تامین واکسن لازم از سوی موسسه رازی و به علت ورود دام زیاد عشایر مشکل خاصی درخصوص واکسیناسیون به موقع دام ها نداشته باشیم.

گزارش ها و اخبار متعددی از خبرنگاران ما از شهرستان های مختلف در جای جای استان اصفهان از جمله خوانسار، گلپایگان، سمیرم، فریدن، فریدونشهر و دهاقان مبنی بر ابتلای دام های سنگین و سبک پیش از این منتشر و اطلاع رسانی شده است.
بر این اساس، بيماري ویروسی تب برفكي از ديرباز در بين دامداران و روستائيان شناخته شده است و در كل دنيا با اسامي بسيار متنوعي بيان مي شود.
عامل اين بيماري ويروسي است از خانواده پيكورنا ويريده بوده كه داراي واريته هاي بسيار متنوعي در كل جهان است اما علايم باليني آن تقريبا مشابه است از اين رو كارخانه هاي واكسن سازي اين بيماري، ميباست واريته هاي ويروسي موجود در منطق و حتي در كشورهاي همجوار را شناخته تا بتوانند واكسن موثر تركيبي(پلي والان) را بر عليه بيماري بسازند.
اين بيماري، نشخوار كنندگان اهلي و وحشي را گرفتار كرده و به سادگي از تمام راهها و سريع منتشر مي گردد. اين بيماري در دام ها به دو شكل ايجاد بيماري مي کند.
نوزاد دام اغلب به فرم قلبي مبتلا ميشوند يعني ويروس به عضله قلب نوزاد دام ها راه يافته و باعث نكروز عضله قلب گشته و مرگ سريع در نتيجه ايست قلبي رخ مي دهد.
اما در دام هاي بالغ بصورت فرم برفك يا همان آفت خودش را نشان مي دهد. زخم هائي بصورت طاول در محوطه دهاني ايجاد و به خاطر دردناكي، ميزان مصرف غذاي دام به شدت كاهش مي یابد ابن زخم ها به ناحيه سم پاها كشيده شده و باز به خاطر دردناكي حيوان به شدت دچار لنگش مي گردد. گاهي اين تاول ها در ناحیه پستان دام نيز دیده مي شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد