صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » آیا احمدی‌نژاد شاکی خصوصی دارد؟

آیا احمدی‌نژاد شاکی خصوصی دارد؟

«احمدی‌نژاد شاکی خصوصی دارد»؛ این جمله دادستان کل کشور در اواسط ماه گذشته این سؤال را در افکار عمومی ایجاد کرد که شاکی خصوصی رئیس‌جمهور سابق کیست و برای چه از او به دستگاه قضایی عارض شده است؟

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۹ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از فارس،

27فروردین ماه سال جاری بود که پایگاه اطلاع رسانی دولت از احضار محمود احمدی نژاد – رئیس جمهور وقت – به دستگاه قضایی خبر داد تا سیامک مدیرخراسانی قاضی صاحب‌نام شعبه 67 دادگاه کیفری استان تهران به شکایت کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از وی رسیدگی کند.

* شکایت مجلس هشتم از دولت دهم

این کمیسیون در سال 89 و در دوره مجلس هشتم بر اساس مواد 233 و 236 آئین نامه داخلی مجلس سه تخلف دولت در زمینه “عدم تشکیل به موقع وزارت ورزش و جوانان و معرفی وزیر مربوطه در اجرای فرایند ادغام وزارتخانه‌ها”، “عدم ارائه اساسنامه شرکت ملّی نفت” و “عدم تخصیص بودجه ارزی مترو” را به قوه قضائیه ارجاع داد.

مجلس همچنین در شکوائیه خود، بررسی “اهمال قوه مجریه در ارائه گزارش عملکرد سالانه اجرای قانون برنامه چهارم توسعه و فاصله گرفتن از هدف سند چشم انداز”، “تخلفات مکرر و عدیده در اجرای قانون بودجه بر اساس گزارشات دیوان محاسبات کشور (از جمله گزارش تفریغ بودجه، گزارش مربوط به اجرای اصل 44 و گزارش واگذاری سهام و پرداخت سود سهام عدالت)” و “استکاف از ابلاغ برخی قوانین مصوب مجلس و عدم ارسال برخی مصوبات دولت به رئیس مجلس برای تطبیق آنها با قانون” را خواستار شده بود.

* نظر دستگاه قضا درباره شکایت مجلس از دولت

سه‌شنبه سی ام فروردین ماه سال 90، معاون اول قوه قضائیه با اظهار نظری درباره شکایت مجلس از دولت، از تشکیل پرونده قضایی برای رسیدگی جدی به موضوع و ارجاع آن به واحد مربوطه خبر داده و تأکید کرده بود “تخلف و نقض قوانین از هیچ مقامی پذیرفته نیست”.

سیدابراهیم رئیسی با بیان اینکه “تصمیمات منجر به عدم اجرای قانون قابل پیگیری قانونی است”، متذکر شده بود “از سازمان بازرسی کل کشور خواسته شده در راستای انجام وظایف نظارتی خود، مسائل مطرح شده از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس را به دقت بررسی و فوراً اعلام نظر کند”.

* شاکی کیست؟

انتشار تصویر ابلاغ‌نامه شماره 9210100325400075 دادگستری نشانگر تشکیل پرونده‌ای به شماره کلاسه 9009982132600010 برای احمدی نژاد است و اگر چه در آن به اتهامات وارده به رئیس جمهور سابق اشاره نشده اما قید یک نام در آن خبرساز شد: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد