6-18-2
۰۹:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۸

وقتی اصلاح طلبان و اصولگرایان علیه دولت متحد می شوند

نشست پرسش و پاسخی با عنوان مطالبات دانشجویان با حضور علی شکوری راد به نمایندگی از اصلاح طلبان، حسین قربان زاده مدیر مسوول روزنامه تهران امروز و نماینده ائتلاف ۱+۲،غلامحسین بلندیان از نزدیکان پورمحمدی و حجت الاسلام بهمن شریف زاده روز گذشته (دوشنبه) به میزبانی انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

قربان زاده: قالیباف در سال 88 در طیف منتقدین جدی دولت بود

بلندیان: نمی خواهم بگویم که اصولگرایان در سال 88 به چه کسی رای دادند!

شکوری راد: ما اصلا با شما دوست نیستیم

شریف زاده: مشایی به خاطر مقابله با همین تفکرهای غلط تکفیر می شود؛ شما به دنبال هاشمی هستید

به گزارش خبرنگاران سیاسی ایرنا، در این مناظره، دانشجویان و فعالان سیاسی نیز به بیان دیدگاه های خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.

پیش از آغاز مناظره انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران بیانیه ای را درباره فقدان امنیت تحصیلی در دانشگاه ها، تفکیک جنسیتی، قانون گریزی مکرر و تغییر در فضای فعلی با هدف ارائه هجمه به عملکرد دولت آقای احمدی نژاد ، قرائت کرد که حواشی هایی را با خود به همراه داشت!

*** شکوری راد: آن شهید والامقام با دانشجویان مناظره می کرد اما اکنون رییس قوه قضاییه از کنار دانشگاه عبور نمی کند

علی شکوری راد فعال سیاسی اصلاح طلب در آغاز این مناظره در پاسخ به سووالات مجری برنامه مبنی بر این که، چه می شود که امروز دانشگاه و دانشجو متهم می شوند، چه باید اندیشید که چنین فضایی در ذهن حاکمیت وجود نداشته باشد؟ آیا با حضور فرضی اصلاح طلبان امیدی به تغییر دراین نگاه است ؟ گفت: بعد از یک وقفه دو سال و نیمه که ما را از تریبون های دانشگاهی محروم کرده بودند و اجازه نمی دادند در هیچ جمع دانشگاهی سخنرانی کنیم امروز در جایی پشت تریبون قرار می گیرم که برای من بسیار پرخاطره است!

وی افزود: دانشجوی امروز فاصله زیادی با دانشجوی همتراز با آرمان های انقلاب دارد زیرا از برخی رویکردها بازداشته شده است!

شکوری راد اظهارداشت: دانشگاه تهران در گذشته و در مواقع برگزاری مراسم مختلف مملو از جمعیت بود!(در حالی که سالن چمران مملو از حضور دانشجویان بود) اما امروز برای برگزاری مراسمی همچون یادبود شهید چمران دانشجویان باید برای دریافت مجوزهای لازم از مسوولان دانشگاه با مشکلات عدیده ای روبرو باشند.

وی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس دانشگاه تهران را مورد انتقاد قرار داد و گفت: از وزیر علوم که مسوول ستاد انتخابات سال 88 بود و رییس دانشگاه که در دورانی سمتی در وزارت اطلاعات داشت، انتظار بالایی نمی رود و طبیعی است که با وجود این افراد دانشجویان باید برای دریافت مجوز دردسرهای زیادی بکشند.

شکوری راد با اشاره به دوران رکود سیاسی در ایام پس از رحلت امام (ره)،گفت: رهبر معظم انقلاب در آن زمان در یکی از بیاناتشان فرمودند خدا لعنت کند کسانی که دانشگاه ما را غیر سیاسی کرده اند.ما امروز این جمله را به افرادی که خواهان غیرسیاسی شدن دانشجویان هستند، می گوییم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز انجمن های دانشگاه ها به تعطیلی کشیده و دانشجویان در حبس و یا در حال رفت و آمد به دادگاه ها هستند و حتی امروز بسیاری از فرهیختگان و یا اساتید اخراج شده و یا از تدریس محروم شده اند.

شکوری راد، صندلی های خالی از دانشجو و اساتید سالن های دانشگاه ها را ناشی از عملکرد نادرست مسوولان دانشگاهی دانست .

وی با اشاره به در پیش بودن یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: امروز در شرایطی هستیم که دو نفر از نامزدهای دوره گذشته(موسوی و کروبی) در حبس بوده و یا بسیاری از اساتید و دانشجویان در زندان بسر می برند.

شکوری راد ادامه داد: دانشجویان ما بحران های زیادی تحمل کرده اند و این موضوع به علت نبود احزاب در کشور است زیرا هر زمان حزبی تشیکل شد به صورت غیرقانونی منحل شد و این وضعیت تاکنون ادامه دارد ، اوضاعی که موجب غیر سیاسی شدن دانشجویان شده است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفتارشهید بهشتی با دانشجویان در زمان تصدی ریاست قوه قضاییه گفت: آن شهید والامقام با دانشجویان مناظره می کرد امااکنون رییس قوه قضاییه از کنار دانشگاه عبور نمی کند تا برای دانشجویان سخنرانی انجام دهد.

***شریف زاده: اجرای شریعت با تدبیر موجب رشد انسان می شود

حجت الاسلام بهمن شریف زاده حول مطالبات دانشجو و دانشگاه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا در برخی از رشته های دانشگاهی تفکیک جنسیتی صورت گرفته است؟ گفت : بنده پیش از هر سخنی از چنین نشستی که دانشجویان دانشکده فنی تهران تشکیل داده اند ،تشکر و قدردانی می کنم.

وی ادمه داد: در آغاز این نشست بیانیه ای که از سوی انجمن اسلامی این دانشکده حاوی مطالبات دانشجویان بوده و قرائت شد، تشکر می کنم و اظهار خرسندی می کنم که تمام مطالبات گویای آرمان های انسانی است و نشان می دهد که مطالبات دانشجویان در این راستا و با توجه به خواسته های بشری است .

حجت الاسلام شریف زاده در ادامه با اشاره به مطالبات دانشجویان خاطرنشان کرد: بیان این مطالبات ما را دلگرم می کند چرا که برگرفته از فطرت انسانی است اما چه باید کرد که بتوانیم به این مطالبات دست پیدا کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: همانطور که می دانید پاسخ های گوناگونی در دولت های گذشته از دولت توسعه اقتصادی گرفته تا دولت امروز برای تحقق مطالبات داده شده است که این نشان از راه حل هایی دارد که دولت های گذشته، متفکران و اندیشمندان به این مساله اهمیت نشان داده اند.

وی اظهار داشت : به نظر می رسد راه حل هایی را که برای مطالبات از گذشته تا به امروز ارایه شده خوب است اما در واقع پاسخ به همه این مطالبات آن هم به صورت یک جا امکان پذیر نیست به خاطر این که همه این راه حل ها در دنیا تجربه شده است و به رغم تمام ظرفیت ها همچنان با مشکلاتی بر سر این راه حل ها وجود دارد.

شریف زاده ادامه داد: پاسخ های گوناگونی در دولت های مختلف برای تحقق این وعده ها داده شده است؛ دولت آقای خاتمی دولت قانون بود و معتقد بود تثبیت قانون می تواند احقاق حقوق نادیده گرفته شده انسانها را دربر داشته باشد. البته برای آن تلاش های بسیاری هم صورت گرفت یا برخی معتقدند حل این مشکلات نیازمند تشکیل احزاب است اما به عقیده من راه حل این نیست چون همه این راه حل ها در دنیا تجربه شده است.

شریف زاده با بیان این که تمام اعتراضات دانشجویی در تمام دنیا وجود دارد گفت: ممکن است در یک کشور شرقی این اعتراضات نسبت به جوامع غربی بیشتر باشد اماهمین جوامع غربی که مدعی هستند نمی توانند به اعتراضات دانشجویی و مطالبات آن ها به صورت یکجا پاسخ دهند بنابراین باید به این مقوله عمیق تر نگاه شود.

این استاد حوزه و دانشگاه درادامه خاطرنشان کرد:متفکران و اندیشمندان ما باید به این مساله بیشتر توجه کنند و معتقدم که تمام مشکلات و تدابیری که برای حل آن در طی سالیان سال اندیشیده شده بدون تردید حول محور نگاه به انسان شکل گرفته است.

شریف زاده با یادآوری این که این مشکلات پیرامون مطالبات و خواسته های انسان ها از قرون وسطی شکل گرفته و تا زمان نهضت روشن اندیشی کماکان پابرجا بوده است، گفت: تفکر در حل و بررسی مشکلات همه حول نگاه انسان شکل گرفته است بنابراین ما باید انسان را به بهترین شکل نگاه کنیم و به عنوان اصل قرار دهیم.

وی در ادامه توضیح داد: در دنیا همیشه یک دوضلعی نسبت به انسان و خدا به وجود آمده، این که در دوران قرون وسطی سرطنابی که نام خداوند بر آن نوشته شده بود می کشیدند و در دوران مدرن سر طنابی که نام انسان در آن درج شده بود می کشیدند.هیچ وقت این حل نشد و امروزه این مشکلات به همین نوع نگاه ها برمی گردد.

شریف زاده اضافه کرد: راه حل آن رفع تعارض بین انسان و خداوند است،انسان به عنوان یک اصل نخست است بنابراین شریعت برای انسان است و به همین دلیل است که انسان در پای شریعت ذبح نمی شود بلکه شریعت آمده است انسان را به درجه سعادت و کمال برساند و این انسان است که باید پاس داشته شود و آنگاه شریعت برای رشد و کمال او تدبیر کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با ارایه توضیحاتی درمقوله انسان درباره اسلامی شدن علوم گفت: بحث اسلامی شدن علوم در میان متفکرین وجود داشته واکنون نیز وجود دارد و در این راستا برخی متفکرین می گویند علم ماهیت است،علم فراملی و فرانحله ای است وعلم حالت فرامذهبی و فرا دینی دارد بنابراین دانش اسلامی یا غیراسلامی نداریم چه در حوزه علوم طبیعی و چه در حوزه علوم انسانی این تفکر رایج است.

وی افزود: اما در مقابل این تفکر، تفکر دیگری نیز وجود دارد مبنی براینکه علم می تواند مقید به غیراسلامی و متصل به وصف دینی شود اما از بیان دیگر این نگاه هم وجود دارد که آنچه ما از علوم و دانش ها در اختیار داریم تجربه ای از دانش غربی است که ما باید آن را بومی سازی کنیم.

شریف زاده در ادامه اظهارداشت: ما بومی سازی را در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و همچنین در گفته های رییس جمهوری شنیدیم؛ نکته مهم در این است که علم یعنی کشف واقعیتی که خود اندازه دارد این اندازه در علوم انسانی بر معیار تعریف از انسان تنظیم شده است، اندازه ای که انسان می تواند به آن برسد و همین اندازه گزاره های علوم انسانی را شکل می دهد، هرچند این گزاره ها الزاما نادرست نیستند اما می توانند محدود باشند چون نگاه انسان محدود است.

وی در ادامه با ارایه توضیح بیشتری گفت: در قرون وسطی تعریف از انسان بسیار کوچک بود یعنی در حد متولد شدن و از دنیا رفتن صدق پیدا می کرد اما در گذر زمان و با شکل گیری نهضت روشن اندیشی در پی آن همه ادعاها و اختراعات تعریف دیگری از انسان نیز فراتر از تعاریف قرون وسطی شکل گرفت که البته این تعریف هم هنوز کوچک است.

وی افزود: نگاه رییس جمهوری به تعریف از انسان برگرفته از عرفان دینی به انسان است بنابراین انسان موجودی نیست که از لحظه تولد تا مرگ خلاصه شود بنابراین وقتی تعریف از انسان ها بی اندازه باشد به فراخور آن علوم نیزتوسعه می یابد.

*** احمدی نژاد زایده تفکر اصولگرایی به معنای امروز نیست!

غلامحسین بلندیان معاون سابق سازمان بازرسی کشور در ادامه این نشست در پاسخ به سووالات مجری برنامه مبنی بر این که چرا در سال84 برخی اطاعت از رییس جمهوری را اطاعت از خدا می دانستند! و تا سال 88 احمدی نژاد را منتسب به امام زمان (عج)می دانستند اما امروز در مقابل وی ایستاده اند و چه تضمینی وجود دارد که بار دیگر شاهد معجزه هزاره سوم نباشیم و از دل جریان اصولگرا، احمدی نژاد دیگری بوجود نیایید که بخواهید مقابل آن صف بکشید؟ گفت: آقای احمدی نژاد زاییده تفکر اصولگرایی به معنای امروزی نیستند یعنی اصولگرایان کاندیدایشان احمدی نژاد نبود!

بلندیان در ادامه اظهار داشت: از سال 54 که ماموریت تاسیس تشکل های دانشجویی را در دانشگاه ها داشتیم مطالبات ما همان مطالبات مردم بود. شعار ضد استبدادی و استعماری می دادیم و خیل عظیمی از دانشجویان به این شعارها پافشاری و سعی می کردند خودشان را در تراز این شعارها قرار دهند و همین دانشجویان بودند که با تلاش خود نظام سازی کردند، جهاد سازندگی و سپاه زایده تفکر دانشجویان و مدیران عالی کشور بود.

نماینده پورمحمدی در ادامه با بیان این که از من می پرسید 8 سال قبل به چه کسی رای دادید گفت: مگر شما از تفکر من در 8 سال پیش خبر داشتید؟ احمدی نژاد زایده تفکر اصولگرایی به معنای امروز نیست. اصولگرایان کاندیدایشان احمدی نژاد نبود. اگر من و امثال بنده جزو تفکرات اصولگرایی هستیم چرا وقتی احمدی نژاد در سال 84 رییس جمهور شد افرادی مانند بنده را اخراج کرد! به همین خاطر من نباید پاسخ دهم چرا دیروز فردی را تایید کردم که امروز تغییر کرده است.!!ما این فرد را همان روز اول نیز تایید نکردیم!!

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر برخی اصولگرایان توانسته اند در کابینه اول دولت احمدی نژاد حضور یابند به این معنا نبود که از احمدی نژاد حمایت کردند بلکه احمدی نژاد در دور اول دولت خود تلاش کرد از تفکرات نزدیک به خود افراد را انتخاب کند!

بلندیان با طرح این سوال که آیا در شرایط فعلی جامعه ایران و جامعه جهانی بحثی را تحت عنوان ژئوپلتیک و ارتباطات مطرح می کنند؟، جمهوری اسلامی ایران در کجای جامعه جهانی قرار گرفته است؟، گفت: آیا ما به عنوان مردم ایران و قشر روشنفکر دانشجویی نباید چنین مطالباتی را با وسعت و عظمت این انقلاب داشته باشیم؟ انقلابی با این وسعت امروز باید مدعی باشد که در جایگاه جغرافیای سیاسی و ارتباطات جهانی باید جایگاه مهمی را داشته باشد.

وی با بیان این که دولت آینده باید بتواند از چنین ظرفیتی برخوردار باشد گفت: دولت آینده باید بتواند اقداماتی را انجام دهد که مشکل اول آن بحث معیشت نباشد، دولت آینده باید اقداماتی را انجام دهد که در صحنه جهانی از احترام بالایی برخوردار باشد!

*** وزارت اطلاعات به جای سرویس دهی به مردم در حال نوعی حکومت کردن است

حسین قربان زاده از دیگر مناظره کنندگان که به عنوان نماینده قالیباف حضور یافته بود، در پاسخ به سووالات مجری برنامه مبنی بر این که قالیباف زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بود در خصوص ختم قائله 18 تیر 78 به رییس جمهوری وقت نوشته بود آیا آقای قالیباف در صورت رییس جمهور شدن باز هم با دانشگاه برخورد نظامی خواهد کرد؟، گفت: قالیباف نه تکنوکرات است نه ساکت فتنه به حساب می آید وعملکرد قالیباف در دوران نیروی انتظامی مشخص است زیرا پلیس از مقابل مردم به کنار مردم آمد.

وی با یادآوری مطالبی که دانشجویان در این جلسه در خصوص بازنشستگی اجباری اساتید و یا ستاره دار کردن دانشجویان مطرح کردند افزود: این اقدام غلطی است و معتقدم اگر دولت ما سیاست زده باشد سیاست زدگی به دانشگاه هم سرایت می کند و این جدای از سیاسی بودن دانشگاه است.

قربان زاده ادامه داد: حماقت است که به انجمن اسلامی دانشجویان مجوز برگزاری چنین نشست هایی داده نشود. دانشگاه جای نخبگان است و حاشیه نشین کردن نخبگان به ضرر کشور است، ما از آقای شریف زاده توقع داریم که در خصوص 8 سال عملکرد دولت پاسخگو باشد نه این که اینجا نظریه پردازی کند!

وی ادامه داد: جامعه پویا نیاز به دانشگاه پویا دارد و این خاص امام (ره) بوده است که امیدواریم رویکرد سیاست زدگی در جامعه نباشد.

نماینده قالیباف با جبهه گیری مقابل حرف های شریف زاده در قبال مدیریت جهانی و یا بررسی عملکرد دولت گفت: بهتر بود احمدی نژاد و مشایی به جای مدیریت جهانی به حل وضعیت معیشتی اهتمام ورزند!

وی ادامه داد: بنده به رییس جمهوری می گویم آقای احمدی نژاد، مملکت در این 8 سال چیز دیگری جز کشتی فرنگی نداشت. بیچارگی در استان ها بیداد می کند و ما از رجعت چاوز حرف می زنیم. فارغ از موضوع اصولگرایی و اصلاح طلبی و بیداری اسلامی و انسانی آیا 8 سال برای پاسخگویی کافی نیست؟ امروز چاوز بسیجی می شود و قالیباف تکنوکرات غربزده؛ قالیباف از طرفی به خاطر سکوت در فتنه متهم می شود و از طرفی به خاطر نامه به خاتمی.!

قربان زاده همچنین در این مناظره پاسخ به پرسش دانشجویان در مورد علت اینکه نامه قالیباف به خاتمی در سال 78 به درستی پاسخ نداده شد ، گفت: آن زمان اصلا آقای قالیباف فرمانده نیروی انتظامی نبودند وی سال 1379 به فرماندهی نیروی انتظامی انتصاب یافت ولی نامه ای را که امضاء کردند کجای نامه آقای قالیباف به آقای خاتمی توهین آمیز و خارج از انقلابی گری بود؟ مگر همه اتفاقات در سال 78 درست بود؟ اشتباهاتی از سوی برخی لباس شخصی ها صورت گرفت و برخی دیگر نیز از این نمد برای خودشان کلاه دوختند. اما در زمانی که قالیباف فرمانده نیروی انتظامی بود پلیس از اینکه مقابل مردم باشد به کنار مردم آمد و در همین دوران پلیس اجتماعی شکل گرفت.

« علی شکوری راد » در پاسخ به سوالی مبنی بر اولویت های اتخاذی از سوی رییس جمهوری آینده گفت: هرکس که در این شرایط به هم ریخته هشت ساله، وارد شود کار سختی را پیش رو دارد؛ به تعبیرخاتمی باید سال ها کار کنیم به نقطه ی صفر برنامه چهارم برسیم!

وی در ادامه رویکرد تبلیغی اش نسبت به اصلاح طلبان افزود: باید به خواسته های مردم که همان اجرای برنامه های قانون اساسی است، توجه شود .

شکوری راد با ایراد گرفتن از قانون کنونی، بیان داشت: قانون همیشه به نفع حاکمیت تفسیر شده و شورای نگهبان برداشت خود را عمل می کند.

وی افزود: نیروی نظامی از چارچوب خارج شده و به تعیین دولت برای خود می پردازد .

نماینده اصلاح طلبان ضمن نقد وزارت اطلاعات گفت: این وزارتخانه به جای سرویس دهی به مردم در حال نوعی حکومت کردن است.

وی ادامه داد: دومین موردی که باید توجه شود حس کرامت انسان ها است که اگر عمل شود باقی مسایل به جای خود باز می گردد.

شکوری راد با مطرح کردن بحث تورم، فقر و گرانی گفت: میزان امید در بین مردم کاهش یافته و شاهد فرار مغزها و استعدادهای درخشان هستیم!

این نماینده اصلاح طلب گفت: شرایط دولت احمدی نژاد که باید با حاکمیت باشد قوز بالا قوز شده و این مشکلات را ایجاد کرده است !

وی در ادامه سخنانش گفت: اینها مشکل مردم نیست مشکل قانون است و مردم کار ندارد چه کسی در چه جایگاهی چه کار می کند.

*** شریف زاده :احمدی نژاد می گوید تدبیر، گشت ارشاد نیست

حجت الاسلام شریف زاده در بخش دوم مناظره در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا هشت سال برای به بار نشستن فلسفه جهانی شدن کافی نبوده است؟ گفت: در جواب این پرسش ها باید در ابتدا سوال کرد که چرا برخی اصولگرایان به احمدی نژاد بی مهر شده اند و مشایی را منحرف می نامند؟

وی ادامه داد: آنان پاسخ داده اند که احمدی نژاد اصولگرا نبوده و سخت در اشتباه هستند زیرا مخالفتشان با احمدی نژاد دلیلی دارد.

شریف زاده خاطرنشان کرد: اعتراض به احمدی نژاد از زمان مخالفت وی با نحوه عملکرد گشت ارشاد آغاز شد؛ می گفتند چرا احمدی نژاد به گشت ارشاد ایراد گرفته است؟ آنان بعد از مخالفت احمدی نژاد نسبت به نحوه عملکرد گشت ارشاد گفتند که اگر وی موافق بود در تهران کولاک می کردیم و سپس در روزنامه ها نوشتند که رییس قوه مجریه حامی عملیات مقابله با بد حجابی نبود.

شریف زاده با اشاره به تئوری مطرح شده درباره انسان، گفت: تئوری که مطرح شده به صورت عملیاتی نیز اجرا شده زیرا با اجرای آن در برخی جهات همچون گشت ارشاد ترمز کشیده شد.

وی با اشاره به گفته های احمدی نژاد که اعتقاد دارد انسان اصل است و شریعت برای انسان است، گفت: شریعت باید با تدبیر اجرا شود تا انسان رشد کند ولذا تدبیر چاره کار گشت ارشاد نیست دین خدا با( باتوم) در هیچ عقل و دلی فرو نمی رود و انزجار ایجاد می کند.

وی با ارائه توضیحاتی درباره نوع نگاه مشایی نسبت به ایران و اسلام اظهار داشت: مشایی گفته ایرانیان بهترین قرائت را از اسلام داشته اند زیرا اسلام در وهابیت به معنی سربریدن و در شرق آسیا به عنوان تداخل با شرک بهره برداری شده اما اسلام ایران معتدل است.

*** شریف زاده: عده ای مطرح شدن واژه ایرانی را زیر سوال می برند

شریف زاده با بیان این که عده ای مطرح شدن واژه ایرانی را زیر سوال می برند، گفت: عده ای تصور کردند که با این تئوری ایران در عرض اسلام گذاشته شد، اما مطرح شدن این به علت آن است که ایرانی واجد ظرفیتی است که هر حقیقتی وارد آن شود بهتر ازهمه درک خواهد شد.

*** شریف زاده:رییس جمهوری با طرح تفکیک جنسیتی مخالف بود

وی ادامه داد: احمدی نژاد با برخوردهای امنیتی مخالفت کرده است، دولت او مانند دولت خاتمی و هاشمی نیست، چند وزیر از دولت احمدی نژاد خارج شدند به همین خاطر وی را منحرف می نامند. احمدی نژاد بارها اظهار داشت که وزارت اطلاعات نباید برخورد پلیسی کند بلکه مردم باید احساس امنیت کنند. ما تاکنون در طول این 34 سال حتی در خصوص مسائل فرهنگی اتاق فکری نداشته ایم و یکی از مشکلات اساسی نبود اتاق فکر و اجراهای سلیقه ای است.

وی افزود: باید در تمام چیزها اعم از نحوه پوشش، طراحی لباس و مسائل فرهنگی اتاق فکر وجود داشته باشد.

شریف زاده درباره مطرح شدن تفکیک جنسیتی در دوره دولت احمدی نژاد گفت: این کار دسته گلی از سوی وزیر بود و رییس جمهوری نیز با آن به طور جدی مخالفت کرد و بعد از مطرح شدن این طرح خطاب به وزیر اعلام کرد که چرا به انسان بی احترامی می کنید.

شریف زاده همچنین درباره اصلاح طلبان و تقارن آنان با هاشمی، گفت: من از اصلاح طلبان تعجب می کنم که به شیوه و عملکرد احمدی نژاد دقت نکرده و شعارهای دفاع از هاشمی را سر می دهند. احمدی نژاد برای آنچه که شما مطالبه می کردید مقابل تفکر غلط اصولگرایی ایستاده است. مشایی هم به این خاطر تکفیر می شود اما باز هم بدنبال هاشمی هستید.

***بلندیان: دولت نباید مطالب بدون سرو ته مطرح کند!

« غلامحسین بلندیان » نماینده پور محمدی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که سال 88 اصولگرایان از چه کاندیدایی حمایت کردند و چرا از مسوولیت شانه خالی می کنید؟، به تخریب صحبت های شریف زاده پرداخت و نتوانست پاسخ قانع کننده ای را به این پرسش دهد.

وی در ادامه افزود: ما باید به عمل بپردازیم و به نتیجه مباحث عملیاتی فکر کنیم زیرا تئوری به درد دنیا و آخرت نمی خورد.

بلندیان خطاب به شریف زاده گفت: مباحث تئوریک محقق نشده بلکه عکسش عملیاتی شده است. من نمی خواهم نسبت به این که اصولگرایان در چه سالی و به چه کسی رای داده اند موضوع را باز کنم!

وی جامعه را در ایام انتخابات گذشته دچار دو دستگی دانست و گفت: فضا در آن ایام تیره شده بود و در آن فضا باید دلسوزان تلاش می کردند که شفاف سازی شود لذا در فضای غیر شفاف تنها کسانی سود می برند که آن طرف حضور دارند و با ما دشمنی می کنند!

نماینده پور محمدی دولت را موظف به اجرای برنامه خواند و در ادامه تخریب هایش گفت: دولت نباید مطالب بدون سرو ته مطرح کند!

بلندیان در ادامه طفره رفتن از پاسخ به سوال مطرح شده از وی با بیان این که در طی سال های گذشته ارزش پول ما تقلیل یافته و در بحث فرهنگ عمومی دچار عدم حمایت هستیم،با ابراز نارضایتی از سوی حضار مواجه شد.

*** قالیباف هزینه انتقاد از دولت را پرداخته است!!

نماینده قالیباف در مناظره دانشجویی نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا قالیباف در دوره قبلی انتخابات از احمدی نژاد حمایت کرده است، گفت: قالیباف در آن سال در طیف منتقدین جدی دولت بوده است.

ˈعلی قربان زادهˈ گفت: در آن سال هیچ حمایتی از احمدی نژاد و یا موسوی از سوی قالیباف انجام نگرفته است و وی در آن سال از دولت احمدی نژاد انتقاد داشته و تمامی اخبار در این زمینه شایعه است! آقای قالیباف دائم متهم است که علیه دولت انتقاد می کند و البته هزینه این انتقاد را هم پرداخت کرده است!

وی ادامه داد:من در ستاد آقای قالیباف بودم هیچ وقت آقای قالیباف شیوه مدیریتی آقای احمدی نژاد را قبول نداشتند. دعوای رییس جمهوری با طیف آقای هاشمی هم بیشتر جنگ زرگری بود تا جنگ گفتمانی! آقای احمدی نژاد در مناظره های تلویزیونی گفتندˈ پسران آقای هاشمی کجا هستند و چه می کنندˈ اگر همه کارگزاران را بچلانید دو نفر از آن بیرون می آید که یکی از آنها حتما آقای محمدرضا رحیمی معاون اول آقای احمدی نژاد است.(با خنده) امثال آقای محمدشریف ملک زاده تفکر همسو با آقای هاشمی دارند و الان در دولت آقای احمدی نژاد هستند.

قربان زاده بدون داشتن ارئه مدارک مستند گفت:احمدی نژاد مدعی مبارزه با مفاسد اقتصادی بودند و حرف از دولت پاک زدند اما بزرگترین فساد مالی تاریخ ایران در همین دولت اتفاق افتاد.!(تشویق حضار)

وی به سوال مطرح شده از سوی دانشجویان به طور کامل پاسخ نگفت و بیشتر تخریب عملکرد دولت را نشانه گرفت.

***شکوری راد:می گوییم اصلاح طلب هستیم، چون جمهوری اسلامی از چارچوب خودش خارج شده

ˈعلی شکوری رادˈ که قرار بود سوالاتی را از سایر دعوت شدگان مطرح کند، ابتدا به تشریح اصلاح طلبی و اصولگرایی پرداخت و گفـت: تبار اصولگرایان به جناح راست می رسد که عنوان اصولگرایی را احمدی نژاد به جناح راست هدیه کرد و آنان نیز که نام جناح راست به مذاقشان خوش نمی آمد خود را اصولگرا نامیدند.

شکوری راد افزود: ما اگر می گوییم اصلاح طلب هستیم، یعنی جمهوری اسلامی از چارچوب خودش خارج شده و می خواهیم آن را اصلاح کرده و به چارچوب اصلی خود برگردانیم.

نماینده اصلاح طلبان در ادامه سخنانش که با استقبال عده ای از مخاطبان مواجه شد، گفت: اصولگراترین افراد همان اصلاح طلبان هستند و اصولگرایی ما یعنی همان چیزی که در منظور انقلاب کنندگان سال 57 برای تحقق عدالت و آزادی انجام گرفت.

شکوری راد با بیان این که تئوری پردازی های شریف زاده در سیاق همان کار احمدی نژاد است که بحرانی را با بحرانی بزرگ تر پوشانده است ، گفت: این تئوری ها که حرف های جذاب دارد و در راستای سیاست عوام فریبی است در طی این هشت سال از ابتدا وجود داشته و باید پرسید که شما اگر ادعای اصولگرایی داری، وجه تمایزتان با اصلاح طلبان چیست؟ !

« غلامحسین بلندیان » در پاسخ به این پرسش گفت: اصلاح طلبی اگر ریشه در داخل و در دل مردم داشته باشد مورد قبول همه دلباختگان به انقلاب است اما اگر از خارج اداره شود با آن مخالف هستیم.

حجت الاسلام « بهمن شریف زاده» نیز گفت: ما برای گفت و گوی دوستانه آمده ایم و از شکوری راد بعید است این گونه حملاتی را داشته باشند؟.

شکوری راد در پاسخی تند خطاب به شریف زاده اظهار داشت:ما اصلا با شما دوست نیستیم؛(با خنده حضار) این پاسخ توهین آمیز مورد اقبال عده ای از مخاطبان قرار گرفت و تا دقایقی صدای تشویق های مکرر از این اختلاف افکنی به گوش رسید.

شریف زاده در ادامه گفت: من آماده ام تا با همه گفت و گو کنم تا به ائتلاف انسانی برسیم و اگر خود شما مایل به دوستی نیستی انگیزه ام را عوض نمی کند.

وی افزود: بهترین و بالاترین اصلاح طلبان دوستان من بوده اند ونخستین بار است که با شما برخورد می کنم.

شریف زاده در پاسخ به اظهارات شکوری راد ادامه داد: علت پرداختن به بحث های تئوریک این بود که مطالبات مطرح شده از سوی دانشجویان اقتصادی نبود بلکه انسانی بود و اگر بحث ما تئوریک بوده وارد بحث اقتصادی نشویم و اگر به بحث نوع نگاه به انسان می پردازنم دوستان تئوری می دانند و به بحث اقتصادی می پردازند.

وی ادامه داد: شما باید به گود بیایید و در موضوع بحث کنید. در حوزه اقتصاد آقای احمدی نژاد بسیار عملگرا بود. مطالبات انجمن اسلامی از مسئله امنیت و تفکیک جنسیتی بود و من گفتم که آقای احمدی نژاد مخالف تفکیک جنسیتی است.

شریف زاده گفت: من نه این اصولگرایی مصطلح را با نگاه بسته می پذیرم و نه آن اصلاح طلبی با نگاه خاص به انسان را می پذیرم بلکه در مطالبات انسانی پاسخ می دهم.

ˈ علی قربان زادهˈ هم در ادامه مباحث میان مناظره کنندگان گفت: قاعدتا باید به کارنامه سابقه فرد کاندیدا نگاه کنیم و این شبیه به خواستگاری است ،باید کارنامه کاندیداها بررسی شود تا تضمین کارهای اجرایی اش شود.

نماینده قالیباف افزود: اگر در سال 84 و 88 بر اساس همین میزان سابقه بررسی می شد آیا به این اوضاع می رسیدیم؟

ˈعلی شکوری رادˈنیز در ادامه مناظره در دانشکده فنی دانشگاه تهران به بررسی شعارهای اصلاح طلبان در ابتدای حضورشان پرداخت و شعارهایی همچون ولی نعمت بودن مردم، توجه به قانون اساسی و اصلاح طلبی را مطرح کرد!

وی عملکرد برخی روزنامه ها همچون کیهان را مورد انتقاد قرارداد و گفت: شریعتمداری و برخی رسانه ها ریشه اصلاحات را به خارج نسبت داده اند اما هیچ پرونده ای در این زمینه ها وجود ندارد.

شریف زاده ادامه داد: آنان اگر از خاتمی سند داشتند یک روز اصلاح طلبان را زنده نمی گذاشتند.

وی با دفاع چند باره ازتمامی اصلاح طلبان ادامه داد: اصلاح طلبان کوچکترین جهت گیری با بیگانگان نداشته اند!

***شکوری راد:در دوره اصلاح طلبان هیچ فسادی نداشتیم!

شکوری راد به قیاس دوره اصلاحات و دولت نهم و دهم پرداخت و در ادامه اتهام زنی گفت:ˈ ما در آن دوران به خاطر وجود ناظران هیچ فسادی نداشتیم ˈاما در دولت احمدی نژاد چشم ناظرین را کور کرده اند و در دولت شفافیت وجود ندارد!

وی افزود: اگر پرونده ای از اصلاحات در قوه قضاییه و اطلاعات وجود داشت به طور قطع سران اصلاحات را محاکمه می کردند.

شکوری راد در ادامه حملاتش به دولت، گفت: چرا احمدی نژاد این همه تحمل می شود؛ این به خاطر این است که از هم چیزهایی دارند!

***بلندیان:ریشه داشتن اصلاح طلبی در خارج مشکل ساز است

در ادامه بلندیان پیرو همان صحبت های قبلی اش اظهار کرد: اصلاح طلبی اگر در داخل باشد موردی ندارد ولی ریشه داشتن آن در خارج مشکل ساز است.

وی در ادامه به معرفی کاندیدای برتر پرداخت و گفت: کاندیدای اصلح باید اصل و نسب و تجربیات داشته باشد واین می تواند ملاک مردم باشد.

***شریف زاده:گفت و گوی تمدن ها که جنبه تئوری جهانی دارد ایراد نیست اما نگاه احمدی نژاد به مدیریت جهانی اشکال دارد؟

همچنین شریف زاده در ادامه اظهار کرد: اصلاح طلبی را از جهت انسانی باید به آن نگاه کرد و رویکردهایی همچون گفت و گوی تمدن ها بحثی در زمینه تئوری جهانی است.

وی ادامه داد: حالا عده ای حرف های احمدی نژاد در رابطه با مدیریت جهان را تئوری غلط می دانند و این افراد سخت در اشتباه هستند.

شریف زاده اظهار کرد: ˈدر حال حاضر اتهام زنی به هر اهل اندیشه ای که وارد بحث های معرفتی می شود می گویند مباحث تئوریک را جمع کنیدˈ.

وی همچنین به آزادی مطبوعات در دوره های قبل پرداخت و گفت: در دوره احمدی نژاد فقط یک روزنامه و آن هم در زمان نبود رییس جمهوری در کشور بسته شد.

شریف زاده رویکرد احمدی نژاد در عرصه مدیریتی و اجرایی را مناسب خواند و گفت: حضور جوانان در کارهای اجرایی، ایجاد تحول در نظام اداری و شکوفایی در زمینه های اجرایی در هیچ کدام از دولت های قبل صورت نگرفت.

در ادامه قربان زاده نماینده قالیباف در مناظره به جانبداری اش از شهردار تهران ادامه داد.

شکوری راد در ادامه بازهم تیر اتهامات را به دولت نشانه گرفت و به شریف زاده گفت: چرا فضا شفاف نیست؟ و چرا در دانشگاه ها با اخراج اساتید و دانشجویان فضای امنیتی و پلیسی ایجاد شده است؟

شکوری راد گفت: اگر می گویم در دولت اصلاحات فسادی انجام نشد نشانه اش این است که نتوانستند چیزی پیدا کنند، پرونده شهرام جزایری هم هیچ ربطی به اصلاحات نداشت و بعد از طرح کردند دیدند که بیشتر از مدیران اصلاحات، مدیران خودشان گرفتار آن شده اند.

وی عنوان کرد: اینکه مدیران اصلاحات فسادی نداشتند به خاطر گزینش درست بود اما در دوره آقای احمدی نژاد چشم ناظران را بستند و همه دریچه ها را کور کردند در این شرایط اگر احمدی نژاد هم سالم بود خود به خود فاسد می شد.

شکوری راد گفت: 700 میلیارد دلار درآمد نفتی اگر در هر جای این مملکت هزینه می شد آبادانی به بار می آورد. اگر اصلاحات کوچکترین فسادی داشت قوه قضائیه و وزارت اطلاعات تمام قد ایستاده بودند که مچ بگیرند. تمام پرونده ها را شخم زدند ولی یقه یکدیگر را گرفتند.

شکوری راد افزود: چرا آقای احمدی نژاد این همه تحمل می شود به خاطر این است که از همدیگر چیزهایی دارند.

وی خطاب به شریف زاده گفت: آقای شریف زاده سایت بازتاب چندی پیش درباره آقای احمدی نژاد ادعایی کرد که این ادعا از طرف دفتر رئیس جمهور تکذیب شد. آیا این تکذیبیه را آقای احمدی نژاد صادر کرده بود ؟ چون ادبیات آن تکذیبه با ادبیات آقای احمدی نژاد یکی نبود.

شکوری راد گفت: ادعای سایت بازتاب این بود که یکی از حامیان مشایی مدعی شده که احمدی نژاد نواری از مکالمه با دست اندرکاران دارد که به او می گویند شما فقط 16 میلیون رأی دارید اما ما می خواهیم 24 میلیون اعلام کنیم. البته آقای احمدی نژاد این را قبول نکرده است.

شریف زاده در بخش دیگر این مناظره گفت: یکی از کارهایی که خاتمی انجام داده بحث گفتگوی تمدنها است که آقای شکوری راد یا آن را نمی شناسد و یا می شناسد و از آن دم نمی زند. شما یک بار خدمت آقای خاتمی برسید و از ضرورت گفتگوی تمدنها سووال کنید تا نگویید آقای احمدی نژاد به جای گفتگوی ادیان به مسائل داخل بپردازد.

وی افزود: کار خاتمی در گفتگوی تمدنها کافی نبود چون نیروهای خاتمی چندان اهل اندیشه نیستند. خاتمی مساله مدنیت را که یک مساله تئوریک است در جامعه مطرح کرد و در ذیل آن آزادی مطبوعات را عنوان کرد اما سووال من این است که چرا اصلاح طلبان هاشمی را که آزادی مطبوعات در دوره خاتمی در مقابله با جو خاص دوره هاشمی بود ، مطرح می کنند. من از خبرنگار روزنامه شرق پرسیدم که شما چرا می گویید هاشمی ، پاسخ داد : آقای هاشمی معتدل شده است؛ آیا هاشمی عوض شده است؟! به این ، عوام فریبی می گویند.

وی افزود: در سال 91 و آخرین سال دولت آقای احمدی نژاد وقتی رییس جمهور ی به سازمان ملل سفر کرده بود از سوی یک وزارتخانه که در تطابق کامل آن با آقای احمدی نژاد بحث وجود دارد روزنامه شرق تعطیل شد که آقای احمدی نژاد بعد از بازگشت در حضور همه خبرنگاران وزیر ارشاد را توبیخ کرد.

شریف زاده اشاره کرد: خاتمی درباره بدنه مدیریت کشور چه کاری کرد؟ در حالی که یکی از اعتراضات جدی اصولگراها و اصلاح طلبان به آقای احمدی نژاد در همین رابطه است؛ احمدی نژاد بدنه مدیریتی کشور را تغییر داد و انقلابی انجام داد که مورد اعتراض قرار گرفت به این بهانه که شما قدیمی ها را برداشتید و جدیدی ها را گذاشتید.

وی درباره تکذیبیه ریاست جمهوری نسبت به سایت بازتاب نیز عنوان کرد: نهاد ریاست جمهوری در این مسائل بدون نظر آقای احمدی نژاد هیچ تکذیبیه ای را نمی تواند صادر کند.

***شکوری راد:حصر دوکاندیدا ریاست جمهوری غیرقانونی است

وی در ادامه سخنانش که با تشویق حضار روبرو شد، گفت: حصر دو کاندیدای ریاست جمهوری غیر قانونی و مسوول آن وزارت اطلاعات است و این زندانی شدن باید با حکم قضایی انجام بگیرد.

شکوری راد ادامه داد: در آستانه انتخابات هستیم اما اصلاحات نمی تواند میتینگ داشته باشد و اطلاعات حتی مانع روزنامه ها هم می شود.

وی افزود: در این شرایط از هاشمی و خاتمی می خواهیم که در انتخابات ثبت نام کنند و مردم انتظار دارند که اصلاح طلبان پای کار بیایند.

بلندیان هم که به عنوان نماینده یکی از کاندیداها در این مناظره حضور یافت، اظهار داشت: شرط اساسی برای حضور رجل سیاسی بودن است و باید سابقه اجرایی و توانمندی وجود داشته باشد.

*** شریف زاده:زلف هاشمی و خاتمی با هم گره خورده است/بیشترین فاصله طبقاتی در دوران هاشمی بوده است

شریف زاده در ادامه در پاسخ به ادعاهای شکوری راد و نسبت دادن وی به عنوان نماینده دولت، گفت: نماینده دولت نیستم و دولت نماینده ای انتخاب نکرده است.

وی ادامه داد: شکوری راد که خود را اصلاح طلب می داند با ایمانی خاص از هاشمی یاد کرده و حال اطمینان داریم که اکنون زلف این دو با هم گره خورده است.

شریف زاده درباره دوران هاشمی و قیاس آن با فضای کنونی گفت: بیشترین فاصله طبقاتی را در دوران هاشمی داشته ایم و حتی در آن ایام شهر طبقاتی هم شکل گرفت زیرا می گفتند هر کس فلان درآمد را ندارد باید از تهران و یا شهرهای بزرگ مهاجرت کند.

***شریف زاده احمدی نژاد خود زخم خورده فضای امنیتی است/برخی آقایان عملکرد دولت را توهم می دانند

وی درباره بحث امنیتی شدن دانشگاه ها هم گفت: احمدی نژادی که حق ندارد برای بازدید و ملاقات به زندان اوین برود، خودش زخم خورده فضای امنیتی است و اتهامات ثابت نشده به اطرافیان دولت نشان می دهد که این افراد هم از این فضای امنیتی بی بهره نبوده اند.

شریف زاده، مسکن مهر، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، مردمی بودن دولت و برخی تحولات را نشانه پیشرفت دانست و گفت: انگار برخی آقایان این عملکردها را توهم می دانند و نمی خواهند آن را ببینند.

***توهین های مکرر نماینده قالیباف به دولت/سیاست زدگی در دوران اصلاحات نیز وجود داشت

قربان زاده هم در ادامه دوباره به جانبداری از شهردار تهران پرداخت و وی را مدیر و مدبرعنوان کرد و برای چندمین بار وی را مدیر توانمند در عرصه اجرایی دانست.

وی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را مورد انتقاد قرار داد و با نوعی توهین آن را گداپروری عنوان کرد.

قربان زاده گفت: من هم موافقم که آقای احمدی نژاد انقلاب کرد ولی اینکه قلب چه چیزی را به چه چیز، مسئله ای است که باید در آن تامل کرد. ما نمی توانیم با شعار ولایت سرکار بیاییم و بعد در فضای جدید روی موج جدید سوار شویم و رفتار دوگانه انجام دهیم، رفتار دوگانه مذموم است . مثل اینکه وقتی مشاور رییس جمهوری دستگیر می شود، یاد بازدید از بازداشتگاه اوین می افتیم یا موضوع خانه نشینی (یازده سپتامبر!). اینها ریشه در سیاست زدگی دارد البته این نقد را به اصلاح طلبان هم دارم چون آنجا هم این اتفاق افتاد و دولت گرفتار سیاست زدگی شد.

قربان زاده خطاب به شریف زاده گفت: شما می گویید در دوران این دولت فقط شرق تعطیل شد؟ آن هم وقتی که وی در نیویورک بود؟ آقای احمدی نژاد در پاستور نشسته بود که همشهری تعطیل شد . ما را تهدید کردند که خودتان تعطیل کنید ، ما این مساله را به آقای قالیباف گفتیم اما آقای قالیباف گفت شما خودتان تعطیل نکنید ، روز بعد از آن روزنامه توقیف شد. ما با بدبختی توانستیم روزنامه را دوباره راه بیاندازیم. روزنامه تهران امروز به خاطر ویژه نامه ای که از عملکرد احمدی نژاد منتشر کرده بود توقیف شد؛ آقای شریف زاده لطفا نگویید فقط شرق توقیف شد.!

وی افزود: عملکرد افراد را عادلانه مقایسه کنیم و ببینیم در فضای فعلی کدامیک از کاندیداها به حرفی که می زنند پایبند هستند؛ قالیباف را معجزه هزاره سوم و پیامبر بعد از خاتم نمی دانم اما قالیباف کسی است که 34 سال نظام برای وی زحمت کشید و حالا نظام باید از این ظرفیت استفاده کند، مدیریت وی در جاهای مختلف و از جمله شهرداری ثابت کرده که مدیریت کارآمدی است آن هم با تحریم مضاعف دولت و تحریم بین المللی همه شهرداری ها در طول تاریخ حدود 33 درصد به شهرداری ها کمک کرده اند ولی آقای احمدی نژاد زیر 5 درصد به شهرداری تهران کمک کرده است. این تحولات فعلی شهر تهران در اوج این تحریم ها به وقوع پیوسته است.

در ادامه مناظره مجری برنامه خطاب به کارشناسان سوالی با مضمون این که نظر شما درباره حصر دو کاندیدای سال 88 چیست؟ را مطرح کرد.

شکوری راد در این باره گفت: این دو نفر هیچ کار خلاف قانون نکرده اند زیرا اگر خلافی بود قوه قضاییه اعلام جرم می کرد و بعد طبق قانون محکوم می شدند اما این کار انجام نشده است.

وی ادامه داد: این حصر و نحوه برخوردها با هیچ چیزی سازگار نیست زیرا این دو افراد شناخته شده ای در این کشور هستند و هر کدام خدمت کرده اند.

***شکوری راد: اگر موسوی برای نماز بایستد شماری از مخالفین وی به اواقتدا می کنند

شکوری راد به قیاس موسوی و امام جمعه تهران پرداخت و گفت: ˈمعتقدم اگر موسوی برای نماز بایستد بسیاری از مخالفانش به وی اقتدا می کنند، اما اگر جنتی جلو قرار گیرد هیچ کدام از فقها به آن اقتدا نمی کنند ˈ خنده و تشویق حضار ˈ

بلندیان هم در پاسخ به این سوال گفت: می توانست نسبت به این دو از راه های دیگری استفاده شود و حصر تنها راه نیست.

***شریف زاده:

شریف زاده نیز در پاسخ به این پرسش گفت: در آن ایام آمریکا و رژیم صهیونیستی از رفتار برخی افراد فتنه گر حمایت کردند اما آیا مخالفتی نسبت به این رفتار از سوی آقایان صورت گرفت؟

وی با بیان این که در آن تظاهرات ها قسمتی مطالبه بود اما بخشی به فتنه شبیه شد، گفت موسوی و یا شاید کروبی تا پایان به شمارش آرا اعتراض داشته اند اما رهبر معظم انقلاب به طور دقیق راه قانونی را نشان دادند ولی پاسخ دقیقی از موسوی و کروبی دریافت نشد.

شریف زاده ادامه داد: نمی خواهم بگویم برای حصر خانگی تصمیم درستی بوده یا غلط، بسیاری از آقایان که من حامی شان هستم موافق با حصر نیستند ولی روشن شدن آن امری است که برای امنیت ضرورت دارد.

وی گفت: باید مشحص شود مواضع این دو نسبت به حمایت از رژیم صهیونیستی و آمریکا چیست؟

شریف زاده اظهارداشت: پاسخ خاتمی به پرسش های ایجاد شده مشخص بود اما آن دو جوابی نداده اند.

وی با بیان این که بسیاری از دوستان نظر دارند که در فضای اندیشه شیوه حصر مناسب نیست گفت: حصر چیزی را حل نمی کند و دوستان ما موافق حصر و یا صحبت هایی که در مجلس پیش آمد نیستند.

لازم به ذکر است زمانی که مجری این نشست این سووال را از شریف زاده پرسید به طور مکرر مجری و سایر دانشجویان مانع پاسخ وی شدند چرا که با سووالاتی حاشیه دار فضای حاکم بر سالن را برای مدتی متشنج کردند.

قربان زاده هم در این باره گفت: با این دو باید در دادگاه صالحه رفتار می شد و مطابق قانون عمل صورت گیرد.