صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گفتگو » توافق نامه ژنو مرهون گفتمان دولت قبل

گفتگو با دکتر محسن نصری

توافق نامه ژنو مرهون گفتمان دولت قبل

باید این آگاهی به همگان داده شود که توافق با 5+1 تحت هر شرایطی یگانه راه حل مشکلات نیست و اینکه مشکلات موجود با توافق و سازش با غرب و آمریکا میسر خواهد شد تفکر اشتباهی است و باید رسانه ها روشنگری کنند…

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۹ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۰

.

سرویس گفتگو- حسین اسدی/ این روزها صحبت از مذاکرات ژنو به سوژه شماره یک رسانه ها و مطبوعات تبدیل شده و هر کسی فراخور دیدگاه خود این دستاورد را نقد و تحلیل می کند. به دلیل حساسیت و وجود دیدگاه های مختلف و بعضاً ضد و نقیض در فضای سیاسی کشور، صاحب نیوز برای روشن شدن هر چه بیشتر ابعاد توافق نامه تصمیم به مصاحبه با استاد محسن نصری استاد حوزه و دانشگاه گرفت. دعوت دانشجویان از این رزمنده دوران دفاع مقدس در مناظرات سیاسی با چهره های اصلاح طلب از وی  چهره ای علمی به مردم شهر اصفهان معرفی کرده است. صاحب تالیف “شکوه ملی در فناوری هسته ای” و “تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران” در یک گفتگوی صمیمی پاسخ گوی سوالات ما شد. “دانسته ها و ندانسته های یک انقلاب”، “سبک زندگی علوی” و “سفرنامه عشق” از دیگر تالیفات استاد محسن نصری است.

مذاکرات ژنو

صاحب نیوز- جناب نصری با عرض سلام واحترام در یک نگاه کلی نتایج توافقات ژنو را چگونه می بینید؟  

محسن نصری- بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین. ببینید نظام جمهری اسلامی چندین سال است که به دنبال راهکاری مناسب و منصفانه در عرصه بین المللی برای احقاق حقوق شهروندان در قالب مذاکرات دو جانبه با کشورهای 5+1  است و این مهم در گام اول در ژنو سوئیس اتفاق افتاد و من درباره کلیت این توافق توجه شما را به چند نکته جلب می کنم:

1) اینکه این توافق یک توافق اولیه و گام ابتدایی در راه رسیدن به توافق نهایی است و باید منتظر ماند تا مذاکرات به سر منزل مقصود برسد.

2) این که معدل توافق نامه با توجه به «شرایط فعلی جامعه» باید در نظر گرفته شود

3) اینکه از قبل قرار بود هر دو طرف به توافقی دوجانبه و برد برد برسند

صاحب نیوز- وقتی بندهای توافق نامه را نگاه می کنیم به نظر می رسد کمی کفه ترازو به سمت 5+1 سنگینی می کند!! شما با این نظر موافق نیستید؟؟

تا حدودی این حرف شما درست است و شاید بتوان گفت که توافق برد برد صورت نگرفته است چراکه بیش از 51 درصد به نفع 5+1 و درصد کمتری به نفع ایران است و موضوع همزمانی، هموزنی و همترازی در توافق نامه رعایت نشده است. برای مثال در خصوص رفع تحریم ها، غرب تحریم های اصلی و ضروری ایران را در گام نخست حذف نکرده است. مثلاً  در این توافق صحبتی از تحریم بانک مرکزی و صادرات نفت ایران به میان نیامده است و غرب تحریم های پتروشیمی، خودرو، فلزات را که خود کارخانجات غرب به عنوان مواد اولیه و خام به آن نیازمندند حذف کرده است هر چند که حذف این تحریم ها برای صنایع ما نیز سودمند است.

صاحب نیوز- در مورد مفاد NPT  و مفاد توافق نامه چی؟

در متنNPT  هیچ صحبتی از درصد غنی سازی کشورها به میان نیامده است و صرفاً بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای تاکید شده است و بنابراین کشوری می تواند درصدهای بالاتر غنی سازی را برای مصارف صلح آمیز داشته باشد ولی طبق توافق ژنو ایران غنی سازی 5 % را  قبول کرده است و دیگر نکته در مورد تعداد سانتریفیوژهای کشور است برای مثال الآن در نطنز ما 19000 سانتریفیوژ داریم که فعال هستند و طبق توافق نامه نباید این تعداد اضافه شود.

صاحب نیوز- پروتکل الحاقی برای ما چه موانعی ایجاد می کند؟

در مورد پروتکل الحاقی که به پروتکل 93+2 معروف است و در دولت اصلاحات و برای اعتمادسازی و شفاف سازی به صورت داوطلبانه اجرا شد ایران ملزم می شود به مأموران آژانس اجازه بازدید و بازرسی بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی از تاسیسات هسته ای و یا هر تاسیساتی که ماموران آژانش تشخیص فعالیت اتمی در مورد آن داده باشند بدهد و همان طور که می دانید آژانس و ماموران آن سابقه مطلوبی در این امر ندارند و این بازدیدها می تواند مانع پیشروی عملی ایران در مسائل علمی محرمانه شود. خود آمریکا و کشورهای اروپایی نیز  پروتکل الحاقی را امضا نکرده اند.

صاحب نیوز- به نظر شما تیم مذاکراتی باید در آینده پیگیر کدام حقوق کشور باشد؟

خروج پرونده هسته ای کشور از شورای امنیت سازمان ملل و عادی شدن پرونده هسته ای، حذف تحریم ها و رفع قطعنامه های بین المللی باید از اولویت های تیم باشد.

صاحب نیوز- بعضی رسانه ها به حسب وظیفه و دغدغه بلافاصله پس از توافق موضع گیری کردند؛ و این در حالی است که مسئله هسته ای جزء سیاست های کلان نظام و فرا دولتی است و دولت نمی تواند به طور مستقل و سر خود تصمیم گیری کند، به نظر شما اصحاب رسانه و صاحب نظران چگونه باید به یاری تیم مذاکره کننده بیایند؟

به نظرمن رسانه ها باید تمام مفاد توافق نامه را به طور دقیق اطلاع رسانی کنند و مردم را در جریان جزئیات مذاکرات و مفاد NPT بگذارند؛ اما نکته خیلی مهمی که باید نسبت به آن هوشیار باشیم این است که باید این آگاهی به همگان داده شود که توافق با 5+1 یگانه منجی مشکلات کشور نیست و این تصور در جامعه حاکم شود که مشکلات موجود تنها با توافق و سازش با غرب و آمریکا میسر خواهد شد و این  همت و بیداری رسانه های ما را می طلبد.  به هرحال به این توافق نامه ایراداتی وارد است و ایده آل جمهوری اسلامی نیست. وظیفه رسانه ها و صاحب نظران ومتخصصین در نقد و تکمیل توافق نامه می تواند در رسیدن به توافق نهایی موثر باشد؛ منتها  نقد توافق نامه باید نقدی عالمانه منصفانه باشد و نباید نسبت به توافق نامه سکوت کرد؛ کما اینکه بسیاری از مسئولین و رسانه ها انتقاداتی به توافق نامه وارد کرده اند. ضمن اینکه به نظر من اگر غربی ها تصور کنند که در ایران همه به خاطر توافق ذوق زده شده و آن را یک پیروزی بزرگ قلمداد می کنند، این خود یک آسیب است و باعث سوء برداشت غربی ها خواهد شد و زمینه را برای اعمال فشار بیشتر در دور جدید مذاکرات بر ایران فراهم می کند و ما باید بسیار هوشیار باشیم و عاقلانه و منطقی با طرف مقابل رفتار کنیم.

صاحب نیوز- تفسیر شما از پیام کوتاه رهبری در پاسخ به رئیس جمهور چیست؟

نمی توان نظر قطعی در خصوص پاسخ  رهبری داد ولی به نظر من این پیام دو نکته مهم داشت: یکی اینکه ایشان در پاسخ به آنچه رئیس جمهور از توافق ژنو به عنوان موفقیت یاد کرده بود، فرمودند: “دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید در خور تقدیر و تشکر از هیئت مذاکرات هسته‌ ای و دیگر دست اندر کاران است”  که به نظر من این جمله خود جای تأمل و مداقه در  محتوای نامه رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده دارد.

و نکته دوم اینکه ایشان در ادامه فرمودند: “ایستادگی در برابر زیاده خواهی ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد، و چنین خواهد بود ان‌شاء الله.” که همان مطالبه اصلی رهبری و گفتمان انقلاب است و حاوی این پیام است که در مذاکرات نباید به حداقل ها قانع شویم و به راحتی در برابر زیاده خواهی غرب و آمریکا سر خم کنیم.

صاحب نیوز- جناب نصری یعنی قانع شدن به حداقل ها و ابراز خشنودی و رضایت بیش از اندازه از توافق نامه یک آسیب در مورد توافق نامه است؟

بله دقیقاً. برای مثال همین مبلغی که شایعه شده بود که قرار شده آمریکا به ایران بازگرداند؛ شاید این تصور وجود داشته باشد که بازگشت این مبلغ حیاتی و تحول آفرین است و این در حالی است که اگر جامعه برای مثال 1 درصد صرفه جویی که در این چند ساله به خوبی آن را تمرین کرده اند را رعایت کنند مبلغی به مراتب بیشتر از این عاید اقتصاد جامعه خواهد شد و لذا نباید یک فضا و جو کاذب بر جامعه حاکم شود؛ چرا که می تواند روی پافشاری و مقاومت مردم تاثیر سوئی داشته باشد که به هیچ عنوان برای آینده مذاکرات و تیم مذاکره کننده نمی تواند مفید باشد.

صاحب نیوز- جناب نصری شما سابقه  پژوهش و تالیف چندین کتاب در بررسی تاریخ انقلاب و نقش آمریکا در ایران داشته اید؛  آیا می توان به آمریکا و اروپا اعتماد کرد؟؟

باید منتظر ماند ولی در یک نگاه کلی به تاریخ 70 ساله اخیر ایران، 35 سال قبل از انقلاب و 35 سال پس از پیروزی انقلاب و مطالعه تاریخ استعماری آمریکا و غرب می توان به عدم صداقت و درستی سران استکبار  پی برد؛ چرا که به تعهدات زیادی عمل نکرده اند و در این خصوص نمره خوبی در ایران و جهان ندارند. از طرفی تجربه تاریخی رفتار جبهه استکبار با سایر دول و ملل در جهان نشان می دهد که این جبهه تنها در فکر حفظ و گسترش منافع نامشروع خود در سایر کشورها است و اصولاً خوی استکباری جبهه استکبار بر این مدار است که برای سایر ملت ها حق قائل نمی شود و به نظر من اینکه برای ایران حق هسته ای قائل می شوند و حاضر به رفع تحریم ها شده اند به خاطر مقاومت و ایستادگی و عجز آن ها در به زانو آوردن ملت و دولت جمهوری اسلامی است و این نشان دهنده عظمت ایران در جامعه جهانی است.

صاحب نیوز- جناب نصری همان طور که مستحضر هستید هشت سال از این مذاکرات هم زمان  با دولت آقای احمدی نژاد بود و برای خیلی از مردم این شبهه ایجاد شده که چرا این نتایج و توافق در دولت قبل محقق نشده است، فارغ از تفاوت دیدگاه و استراتژی سیاست خارجه دولت احمدی نژاد و روحانی، دولت مهرورزی چه نقشی در این توافق داشته است؟!

همان طوری که آقای ظریف پس از ورود به کشور در یکی از نشست ها اعلام کردند، بدون شک مقاومت و گفتمان دولت قبل در دستیابی ایران به این توافق موثر بوده است و اگر ایران به تنهایی در برابر کشورهای 5+1 با صلابت و از موضع قدرت و نه از موضع ضعف وارد مذاکره می شود، به دلیل زحمات دولت آقای احمدی نژاد و آقای جلیلی است و اگر بخواهم  صریح تر بگویم اینکه اگر استراتژی سال 82 و 83 که به تعطیلی موقت UCF  اصفهان انجامید به همان منوال ادامه پیدا می کرد آیا ایران می توانست از موضع قدرت با غرب و آمریکا مذاکره  کند؟؟ اگر امروز جبهه استکبار به حق انرژی هسته ای قائل است به خاطر مقاومت دولت و مردم بوده است.

صاحب نیوز- با تشکر وسپاس از شما

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس گفته :

  دولت مهرورزی چه نقشی در این توافق داشته است؟! هيچ وايجاد ديوار بي اعتمادي خيلي بلند

  • خواننده گفته :

   نه ناشناس
   درسته که این پرونده در دولت اعتدال پیش رفته ولی اگه جلیلی و دولت شل رفتار میکردن الان شاید خبری از 5 درصد غنی سازی و پذیرفته شدن حق ایران وجود نذاشت

 2. مهدی گفته :

  90 درصد مانور دولت بر روی وزارت خارجه
  90 ذر صد مانور وزارت خارجه بر روی مذاکرات ژنو
  90 درصد قوت تیم مذاکره کننده نتیجه تلاش و مقاومت دولت احمدی نژاد
  نتیجه اینکه 90 درصد اعتبار دولت اعتدال از دولت احمدی نژاد وام گرفته شده است

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد