صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مرگ و میر در حوزه صنایع دستی عادی است/ تصمیم گیری نادرست و موازی کاری تهدید کننده میراث فرهنگی

در اختتامیه نخستین همایش « هنر و صناعات، در فرهنگ و تمدن ایران اسلامی» مطرح شد:

مرگ و میر در حوزه صنایع دستی عادی است/ تصمیم گیری نادرست و موازی کاری تهدید کننده میراث فرهنگی

مراسم اختتامیه نخستین همایش « هنر و صناعات، در فرهنگ و تمدن ایران اسلامی» با تجلیل از 32 هنرمند صنایع دستی فراموش شده و قرائت پیام دکتر ولایتی به کار خود پایان داد.

تاریخ انتشار: ۲۲:۵۵ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از  هنرما، بهمن نامور مطلق در  دومین روز از همایش« هنر و صناعات، در فرهنگ و تمدن ایران اسلامی»گفت:  مرگ و میر در حوزه صنایع دستی یک امر عادی و طبیعی است و اگر مرگ و میر در صنایع دستی نباشد، هنر آن به روز نمی شود. ما می بایست به جای آنکه نگران مرگ و میر در هنر باشیم به فکر زایش در آن باشیم.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کل کشور گفت: آنچه صنایع دستی مارا تهدید می کند، تکرار و یکنواختی است، باید با عوض شدن دنیا نگرش ما نیز نسبت به دنیا تغییر کند، باید از تکراری شدن ترسید، در بازار جهانی جایگاه هنر خلاق باز است و چشم انداز ایران نیز باید به این سو باشد.

نامور مطلق با اشاره به آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی  گفت:  طراحی عامل بسیار مهمی در صنایع دستی است و برای  ارتقای آن دانشگاه ها باید همت کنند.
وی افزود: با کوچک شدن فضاهای خانگی دیگر طرح های شلوغ نمی توانند جایگاه پیشین خود را در دکوراسیون منازل حفظ کنند. صنایع دستی ایران بازار گذشته خود را از دست داده و این نکته است که به مرگ و میر صنایع دستی می انجامد.

این پژوهشگر با اشاره به تبلیغات سو پیرامون صنایع دستی گفت: متاسفانه صدا و سیما  با دید ترحم به صنایع دستی نگاه می کند و با نشان دادن کارگاه های صنایع دستی در زیرزمین های تاریک، نه تنها کمکی به صنایع دستی نمی کند بلکه به مهجوریت آن دامن می زند، حتی در سریال های شاخص کالاهای چینی تبلیغ می شود.

وی گفت: آینده متعلق به صنایع خلاق است و صنایع دستی با این دید آینده خوبی خواهند داشت. میل به تنوع در آینده بیشتر خواهد شد و بیشترین تنوع نیز در صنایع دستی وجود دارد.

خوانش جدید شهر اصفهان شروع شده است

همچنین مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان در این همایش گفت:  شاید مردم بیشتر با جنبه‌های خدماتی شهرداری‌ها آشنایی داشته باشند اما در دهه‌های اخیر این مسئله فرق‌هایی کرده و شهرداری‌ها وارد عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی نیز شده‌اند.

وی گفت:  با برنامه اصفهان 1400،  گفتمان جدید شهر اصفهان شروع شده که نشان‌دهنده پیگیری یک رویکرد نو در شهرداری اصفهان است.

جمالی نژاد افزود: خوانش جدید در شهر اصفهان ایجاد شده و قرار است این بحث به همه حوزه‌ها تسری یابد و یقیناً در این فضای جدید هنر و فرهنگ حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. و در این گفتمان هنرمندان و ادیبان سرمایه‌های نمادین اصفهان خواهند شد.

تصمیم گیری نادرست و موازی کاری تهدید کننده میراث فرهنگی است

عباس شیردل رییس اتحادیه صنایع دستی اصفهان نیز در این همایش گفت: کسانی نام ایران را پرآوازه کردند، این افراد حتی کاری به فروش نفت نداشتند.

وی افزود: نه تحریم‌ها و نه شرایط جهانی هیچ‌کدام تهدیدکننده میراث فرهنگی کشور نیستند بلکه تهدید جدی، عدم تصمیم‌گیری‌های به موقع و استفاده از فرصت‌ها و همچنین تصمیم‌گیری‌های غلط است.

شیردل گفت:  تصمیم‌گیری‌های غلط ناشی از عدم بهره‌گیری از افراد متخصص و اهل فن صنایع‌دستی است و اتحادیه صنایع‌دستی به عنوان یک نهاد کاملاً مردمی که بیشترین ارتباط را با هنرمندان داراست در بسیاری از سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات، عملاً به حاشیه رانده شده که این امر ناهماهنگی و نارضایتی هنرمندان به دنبال داشته است.

این همایش با قرائت پیام علی‌اکبر ولایتی و تجلیل از 32 نفر هنرمندان صنایع‌دستی رو به فراموشی امروز ظهر به کار خود پایان داد.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد