صفحه اصلی » بین الملل » عناوین برتر بین الملل » زندگی بشری و جهانی بر پایه الگوهای مکانیکی!

هوش مصنوعی:

زندگی بشری و جهانی بر پایه الگوهای مکانیکی!

الگوهای مکانیکی مورد استفاده در اطلاعات عظیم میتواند منجر به سوءاستفاده حتی به بهای جان افراد بی گناه شود. برقراری روابط ناصحیح میان اطلاعات می تواند آینده ی یک فرد را تحت الشعاع قرار دهد افراد قرنطینه شوند یا قبل از ارتکاب جرم دستگیر شوند..

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۰

.

صاحب نیوز- محمدمهدی قاسمی/ پروژه ی ظهور تکنولوژی ها و جامعه، کار مشترکی میان دفتر برنامه ریزی و ارزیابی خطر سنگاپور در دبیرخانه ی امنیت ملی و مرکز برنت اسکوکرافت شورای اقیانوس اطلس در مقر پیش بینی استراتژیک امنیت بین الملل می باشد.

***

متن زیر بر اساس مقاله منتشر شده این پروژه توسط سرویس رصد صاحب نیوز ترجمه شده است و امیدواریم مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد. صاحب نیوز از نقطه نظرات و تحلیل های مخاطبین و صاحب نظران پیرامون این متن استقبال خواهد کرد (info@sahebnews.ir).

***

این پروژه که توسط RPO آغاز گردید، متمرکز بر اثرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نوآوری های عمده در حوزه های علم و فن آوری می باشد. در طی نشست هایی با محققان و مبتکران پیشرو و شرکت های خصوصی در سیلیکون وَلی، این پروژه به بررسی موضوعات مختلف، شامل رباتیک و تاثیر آن بر توسعه ی سرمایه های انسانی، خطرات الگوهای مکانیکی زندگی انسانی، محاسبات کوانتوم و چالش های آن با امنیت ملی پرداخت.

از طریق تلاش های به عمل آمده، آر پی اُ ظرفیت های سیاست گذاری را به واسطه ی به کارگیری فرآیندهای پیچیده و استفاده از تجزیه و تحلیل و همچنین سیستم های پیشگام افزایش می دهد. اس اف آی، که در تکاپو برای ایجاد همکاری های گسترده تری میان شرکای اصلی خود در جهان بر سر تحلیل قراردادهای آتی می باشد، به ناگه تبدیل به مرکز اتصالی برای مجموعه ی بین المللی در حال گسترش برنامه ریزان استراتژیک در هر دو بخش دولتی و خصوصی شده است.

هوش مصنوعی

ظهور تکنولوژی ها و جامعه

اغلب بدون اطلاع ما از این موضوع، الگوهای مکانیکی زندگی انسانی بخش عمده ای از زندگی ما را تشکیل می دهند. در آینده، به احتمال بسیار الگوهای مکانیکی زندگی انسانی حضوری بیش از پیش در زندگی شخصی و کاری ما خواهند داشت. آنها بیشتر و بیشتر، انتخاب های ما را شکل داده و گزینه های موجود را ترسیم خواهند نمود. در ادامه، این الگوهای مکانیکی به شکلی فراگیر و در لفافه به منظور استخراج و بهره برداری از داده ها و اطلاعات مربوط به ما، که روزانه در مقادیر فزاینده ای جمع آوری و ذخیره می شوند، توسط فضای کسب و کار و همچنین دولت مورد استفاده قرار خواهند گرفت. الگوهای مکانیکی زندگی انسانی همچنین جای مشاغل بسیاری را گرفته اند.

این الگوهای مکانیکی مرموز، در ساده ترین و قدیمی ترین شکل خود، مجموعه هایی از قواعد و دستورالعمل هایی هستند که به منظور پردازش اطلاعات و تبدیل آن ها به خروجی قابل استفاده به کار گرفته می شوند. آن ها «راه حل هایی قابل اثبات، به خوبی تعریف شده، و به طور کلی شناخته شده برای مسئله ی بخصوصی» هستند که میتوانند هر بار با استفاده از دستورالعمل های مشابهی به کار گرفته شوند، گرچه تعداد دستورالعمل های مورد نیاز بسته به داده های ورودی می باشد.

الگوهای مکانیکی زندگی انسانی در بیشتر تاریخ ثبت شده ی بشر حضور داشته اند. حتی ریاضیات پایه، همچون ضرب دو عدد در یکدیگر، شامل استفاده از  الگوهای مکانیکی، مراحلی بخصوص می باشد که همیشه خروجی یکسانی را برای آن دو عدد نتیجه می دهد. حتی قضیه ی فیثاغورس از یونان باستان، که همچنان به هر دانش آموز دبیرستانی آموزش داده می شود، یک الگوی مکانیکی زندگی انسانی می باشد. اگرچه این الگوهای مکانیکی موضوع چندان جدیدی نیستند، تنها چند دهه قبل توسط کامپیوترها بدین گستردگی مورد استفاده قرار گرفتند. تمام نرم افزارها بر اساس الگوهای مکانیکی زندگی انسانی ساخته می شوند و در هر دستگاه دیجیتال موجود در جهان الگوهای مکانیکی زندگی مورد استفاده قرار می گیرند.

جهانی بر پایه ی الگوهای مکانیکی زندگی انسانی

بدون الگوهای مکانیکی زندگی انسانی، هیچ یک از هواپیماهای مدرن، اتومبیل ها، و خطوط ریلی قادر به به کار نمی بودند. شرکت های حمل و نقل همچون FedEx و یو پی اس و حتی اداره پست نیز بدون الگوهای مکانیکی دچار اختلال فلج کننده ای می شدند. بدون این دسته الگوها، هیچ گونه تلویزیون دیجیتال، سیستم کابلی، و خطوط مخابرات هرگز وجود نمی داشت. شبکه ی انرژی به منظور شناسایی خودکار ایرادات فنی و تعدیل بار انرژی به الگوهای مکانیکی زندگی انسانی وابسته است- که این وابستگی با ساخت شبکه های هوشمند انرژی برای مدیریت بهتر آن و به منظور ایجاد شبکه هایی که به مصرف کنندگان اجازه دهد انرژی خورشیدی یا بادی تولید شده توسط آنان را به اشتراک گذارند، روز به روز در حال رشد است. کوتاه سخن آن که، بدون الگوهای مکانیکی زندگی انسانی که در هر لحظه هزاران تصمیم را اتخاذ می کنند، نیروگاه ها به راه نخواهند افتاد؛ بدون این الگوها، انرژی الکتریکی وجود نخواهد داشت. عملکرد تمامی زیرساخت های اینترنت تنها بر پایه ی الگوهای مکانیکی زندگی انسانی ممکن است، از نظریه ی گراف گرفته تا مسیر بسته های داده.

خلاصه آن که، هر آنچه بر پایه ی نوعی از نرم افزارها اجرا می شود بخشی از اکوسیستم دیجیتالی است که زندگی ما را در بر گرفته است، و در آینده جنبه های بیشتری از زندگی ما را فرا خواهد گرفت. به عنوان نمونه، در آینده ای نزدیک همه ی اتومبیل ها به سیستم هایی «هوشمند» مجهز خواهند بود و ما هرچه بیشتر و بیشتر زندگی خود را در دستان الگوهای مکانیکی (برای اجتناب از برخورد، یافتن جای پارک، هشدار خروج از مسیر، و امکاناتی دیگر) خواهیم گذاشت. اتومبیل های آزمایشی خود-ران شرکت گوگل توسط الگوهای مکانیکی زندگی انسانی به راه می افتند که قادرند حجم یک گیگا بایت اطلاعات را در یک ثانیه از طیف گسترده ای از حسگرها پردازش نموده و در هر لحظه هزاران تصمیم در مورد رانندگی اتخاذ نمایند.

الگوهای مکانیکی زندگی انسانی باز هم بخش بیشتری از زندگی ما را به خود اختصاص می دهند

با وجودی که برای سالیان بسیار الگوهای مکانیکی زندگی انسانی فرآیند تصمیم گیری در جنبه های زندگی شخصی ما را همچون یافتن زوج های مناسب در وب سایت های همسریابی تحت تاثیر قرار داده اند، در آینده زندگی شغلی ما نیز به شکل فزاینده ای توسط این دست الگوهای مکانیکی اداره خواهد شد. متخصصان اطلاعات در حال آزمایش و بررسی روابط کاری، کشف الگوها، و ساخت الگوهای مکانیکی زندگی انسانی برای بهبود همکاری میان کارکنان و مدیریت روابط فروش، و کمک به کارکنان به منظور مقایسه ی عملکرد خود با دیگر کارکنان می باشند. هم اینک گروهی به نام Relate IQ در حال بررسی این موارد می باشد. آدامایوانس، از مؤسسین گروه، اخیراً در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال چنین گفت، «ما قصد ساخت الگوهای مکانیکی زندگی انسانی را داشتیم که بتواند همان کاری را انجام دهد که یک مدیر آموزش دیده با بیست سال سابقه و تجربه ی کاری می تواند از عهده ی آن برآید.»

پیشرفت در الگوهای مکانیکی زندگی انسانی توجه بسیار کمتری را از جانب افکار عمومی به نسبت افزایش در عملکرد میکروپردازشگرها دریافت می کند. گرچه، سرعت پیشرفت الگوها حتی از قانون مور، که چهل سال پیش به دقت پیش بینی نمود که تقریباً هر دو سال قدرت میکروپردازشگرها به دو برابر میرسد، نیز پیشی گرفته اند. در سال های 1988 تا 2003، تحقیقی درباره ی بالاترین سرعتی که کامپیوترها قادرند مسئله ای چون افزایش کارایی را حل نمایند انجام گرفت که نشانگر پیشرفتی 43 میلیون برابر بود که نتیجه ی دو عامل شناخته شد: پردازشگرهای سریعتر و وجود الگوهای مکانیکی مؤثرتری در نرم افزارها. در حالی که سرعت پردازشگرها رقمی همچون 1000 بیان شده بود، در همان مدت زمان، عملکرد الگوهای مکانیکی زندگی انسانی چیزی حدود 43000 برابر شده بود.

اجرای اطلاعات عظیم توسط الگوهای مکانیکی زندگی انسانی

این الگوهای مکانیکی زندگی انسانیی بهبود یافته عامل کلیدی در ظهور عصر «اطلاعات عظیم»، مفهومی که تعریف رسمی از آن در دست نیست و به حجم عظیمی از اطلاعات اتخاذ می شود که تولید شده اند اما توسط تنها یک کامپیوتر قابل پردازش نمی باشند و به چندین سیستم برای ذخیره و مدیریت آن ها نیاز است. حجم این اطلاعات «عظیم» چیزی بیش از یک پِتابایت یا یک میلیون گیگابایت می باشد. این «اطلاعات عظیم» شامل تصاویر و فایل های ویدیویی بر روی تلفن های همراه که در یوتیوب آپلود می شوند، فیلم های دیجیتالی که تمام پیکسل های تلویزیون های HD را اشغال می کنند، اطلاعات بانکی موجود در دستگاه های خورپرداز، تصاویر امنیتی گرفته شده در فرودگاه ها و رویدادهای مهمی همچون بازی های المپیک، ضبط برخوردهای زیر اتمی، فرستنده های ضبط عوارض بزرگراه ها، تماس های تلفنی فشرده شده در خطوط تلفنی دیجیتال، و پیام کوتاه به عنوان یک ابزار گسترده ارتباطات می باشد. این همچنین شامل روزانه میلیاردها نتیجه ی موتورهای جستجو در اینترنت، پیام های رد و بدل شده در شبکه های اجتماعی می باشد. در حالی که حجم اطلاعات تولید شده توسط افراد- نوشتن متون، گرفتن عکس، جستجوی اطلاعات، دانلود موسیقی، و پیام های شبکه های اجتماعی- بسیار عظیم می باشد، این حجم در مقایسه با حجم اطلاعاتی که درباره ی آن ها در جهان دیجیتال تولید میشود، اغلب بدون اطلاع آنها، بسیار ناچیز است.

الگوهای مکانیکی زندگی انسانی نقش بسیار تعیین کننده ای در ظهور عصر اطلاعات عظیم داشته اند، که البته قدرت پردازش و ذخیره سازی تقریباً نامحدود کامپیوترها عامل دومی به حساب می آید. الگوهای مکانیکی زندگی تعیین می نمایند که کدام دسته از اطلاعات ارزش ذخیره سازی و تحلیل داشته و کدام دسته باید دور ریخته شوند، گرچه هرچه بیشتر به پیش می رویم، تقریباً تمامی اطلاعات موجود ذخیره می شوند چراکه کاربرد احتمالی آنان در آینده چندان قابل پیش بینی نبوده و همچنین هزینه ی ذخیره سازی اطلاعات تقریباً به هیچ کاهش یافته است. در تجزیه و تحلیل اطلاعات، الگوها قادرند تا در میان عوامل به ظاهر نامرتبط ارتباط هایی را استنتاج نموده و سپس با یا بدون دخالت انسان تعیین نمایند که چه اقداماتی باید انجام گیرد.

هر کجا که سر برگردانیم نتایج الگوهای مکانیکی زندگی انسانی و اطلاعات عظیم را مشاهده می کنیم. تمام جستجوهای اینترنتی بر اساس الگوهای مکانیکی زندگی انسانی می باشند. وب سایت Netflix با استفاده از الگوهای مکانیکی زندگی انسانی دانلودهای قبلی را بررسی نموده و در ادامه فیلم های احتمالی دیگری را برای سفارش پیشنهاد می نماید- و 60 درصد دانلودها بر اساس همین پیشنهادات می باشند. به همین ترتیب، وب سایت آمازون با استفاده از اطلاعات ذخیره شده درباره ی خریدهای قبلی کتاب هایی را برای خرید پیشنهاد می کند که باز از دقت بالایی برخوردار است. کریستوفر اشتاینر خاطر نشان می شود که، «اگر در حال پیگیری حساب خود هستید، در همین لحظه الگوهای مکانیکی زندگی انسانی کنترل حساب های مالی شما، سهام شما، و حساب بازنشستگی شما را در اختیار دارند و بزودی آنها تصمیم خواهند گرفت که با چه کسی پشت تلفن صحبت کنید؛ آنها تعیین می کنند که چه موسیقی از رادیو شما پخش شود؛ آنها تعیین کننده ی میزان شانس شما در دریافت اعضای نجات بخش برای عمل پیوند خواهند بود؛ و برای میلیون ها نفر، الگوهای مکانیکی زندگی انسانی بزرگترین تصمیم زندگیشان را خواهند گرفت: انتخاب همسر!

برخی از الگوهای مکانیکی زندگی انسانی ریشه در هوش مصنوعی داشته و قادر می باشند تا خود را بهبود بخشند. بر اساس گفته های کریستوفر اشتاینر، خالق اثر پرفروش این را خودکار سازید( این را اتوماتیک سازید)، «آنها مشاهده می نمایند، آزمایش می کنند، و می آموزند- تماماً مستقل از خالقانشان». «با استفاده از تکنیک های پیشرفته ی علوم کامپیوتر مانند یادگیری ماشینی و تشکیل شبکه های عصبی، بر اساس نتایج الگوهای مکانیکی زندگی انسانی جدید و پیشرفته تر تولید نمایند. هم اکنون الگوهای مکانیکی زندگی انسانی توانسته اند سمفونی هایی به تاثیرگذاری سمفونی های بتهوون بنویسند، با دقتی بیشتر از یک دکتر بیماران را معاینه نمایند، گزارشات خبری به خوبی یک گزارشگر مهارت دیده بنویسند، و اتومبیل هایی را در بزرگراه های شهری با کنترلی بسیار بهتر از یک انسان برانند.»

یکی از تاثیرگذارترین کاربردهای الگوهای مکانیکی زندگی انسانی و هوش مصنوعی، ابررایانه ی شرکت IBM به نام واتسون است که به طرز خجالت آوری شرکت کنندگان انسانی مسابقه ی تلویزیونی خطر را مغلوب ساخت. واتسون تشکیل شده از صدها میلیون اسناد مجزای دیجیتالی شامل دایره المعارف ها، دیگر کتاب های مرجع، و داستان های روزنامه ها. «هنگامی که واتسون با سوالی روبرو می شود، فوراً مشغول کار شده تا تشخیص دهد چه چیز پرسیده شده است (با استفاده از الگوهای مکانیکی زندگی انسانی متخصص در روابط پیچیده) و سپس شروع به پرس و جو از تمامی این اسناد می نماید تا با یافتن و تطبیق الگوها به جواب رسد.» شرکت IBM هم اکنون مشغول استفاده از توانایی های خارق العاده ی مبتنی بر الگوهای واتسون  در زمینه ی پزشکی به منظور کمک در فرآیند تشخیص بیماری می باشد. «واتسون به پزشک معالج نمیگوید که چه کار باید بکند؛  تنها چندین گزینه با میزان اطمینان متفاوتی را فراهم می آورد، به همراه شواهدی در حمایت از درمان مطلوب پیشنهادی.»

الگوهای مکانیکی زندگی انسانی پیشرفته همچنین از اهمیت بالایی برای اقدامات نظارتی آژانس امنیت ملی برخوردار بوده اند. از طریق برنامه ی «منشور»، این آژانس با استفاده از الگوهای مکانیکی همچون Hadoop، که توسط گوگل و یاهو نیز مورد استفاده قرار می گیرد و رایگان می باشد، دست به مرتب سازی، برقرار ساختن رابطه، و تجزیه و تحلیل میلیاردها تماس تلفنی ضبط شده، ایمیل، و دیگر اطلاعات موجود در اینترنت جهانی در هر روز زده است. روبات ها بر اساس الگوهای مکانیکی کار می کنند و به شکل رو به رشدی در حال متصل شدن به اینترنت می باشند و اطلاعات را درون جریان های «اطلاعات عظیم» قرار می دهند، و از قدرت محاسباتی ابر برای فعال ساختن هوش مصنوعی خود استفاده می نمایند.

الگوهای مکانیکی زندگی انسانی در حال گسترش و پخش شدن در مجاری عظیم اطلاعات حاصل از میلیاردها حسگر موجود در اشیاء طبیعی و دست ساز انسان و همچنین خود انسان ها که روزانه مولد های اطلاعاتی همچون گوشی های هوشمند حمل می نمایند. سیستم ردیاب در یک تلفن هوشمند اطلاعاتی را درباره ی موقعیت یک فرد به ابر اطلاعاتی فرستاده و سپس آن را در قالب اطلاعاتی تحلیل شده به نقشه های گوگل می فرستد. اریک اشمیت، رئیس هیئت مدیره ی گوگل پیش بینی می کند که تا سال 2020 تقریبا همه به این شبکه ی گسترده ی اطلاعاتی متصل خواهند بود و در نتیجه باعث پدید آمدن بیش از 50 میلیارد گره های منحصر به فرد تولید کننده ی اطلاعات ز طریق استفاده از اینترنت، گوشی های هوشمند، تبلت ها، و دیگر وسایل دیجیتال به علاوه ی استفاده از دستگاه هایی که از خود ردپایی دیجیتالی به جای می گذارند، از دستگاه های خودپرداز تا باجه های فرودگاه ها، و خانه ها و دفاتر و اتومبیل های هوشمندی که مملؤ از حسگرهایی خواهند بود که بر هر جنبه ی زندگی ما نظارت خواهند داشت می شود. اما بدون الگوهای مکانیکی زندگی انسانی که این حجم اطلاعات عظیم را تحلیل نمایند و بر اساس این اقدام کنند، تمام این اطلاعات بی فایده خواهد بود.

شبکه ای از همه چیز بر پایه ی الگوهای مکانیکی زندگی انسانی

در 20 سال آینده ما در آستانه پذیرش اتوماسیون عظیمی بر مبنای الگوهای مکانیکی زندگی انسانی قرار می گیریم که با عنوان «شبکه ای از همه چیز» به پیش می آید. در ادامه، به طرز پیش رونده ای اشیاء و وسایلی چون ربات ها، لوازم خانگی، پالت های هوشمند مخصوص حمل و نقل، گوشی های هوشمند و حسگرهای بیشتر از آنچه تصور کنید مجهز به آدرس IP مخصوصی خواهند بود و به شبکه ی خصوصی یا اینترنت متصل خواهند بود. این امر به لطف اتخاذ استاندارد جدیدی برای آدرس های اینترنتی به نام IPv6 ممکن شده است. سیسکو تخمین میزند که به یمن IPv6، برای هر اتم از سطح زمین در اینترنت 100 آدرس IP می تواند وجود داشته باشد. بر اساس محاسبات دیگری، می توان یک میلیون آدرس IPمعین در هر ثانیه برای حدود 600000 سال بدون ترس از تمام شدن آنها در اختیار داشت. بدین ترتیب هر وسیله ای بر روی زمین می تواند آدرس IP منحصر به فردی را به خود اختصاص داده و همچون یک حسگر عمل نماید. این حسگرها قادر خواهند بود اطلاعاتی را درباره ی موقعیت جغرافیایی آن شیئ و شناسایی آن و هر نوع اطلاعات دیگری که آن وسیله برای جمع آوری و انتقال آنان همچون دما، رطوبت، سرعت باد، و میزان سلامت، برنامه ریزی شده است فراهم آورند؛ که همه ی این داده ها توسط الگوهای مکانیکی زندگی انسانی تجزیه و تحلیل خواهد شد. و این امر مواد سازنده ی مورد نیاز شبکه ای از همه چیز را فراهم خواهد نمود. سیسکو تخمین می زند که به زودی 15 میلیارد «چیز» به اینترنت متصل خواهند بود که این رقم تا سال 2020 به 50 میلیارد میرسد. تنها در چند دهه، این رقم به چندین تریلیون می رسد.

خطرات احتمالی جهان مبتنی بر الگوهای مکانیکی زندگی انسانی

در حالی که الگوهای مکانیکی زندگی انسانی، اطلاعات عظیم، و شبکه ای از همه چیز سهم فراوانی در علم، مراقبت های بهداشتی، استفاده ی بهینه از منابع، و شهرهای هوشمند دارند، نگرانی هایی در باب «بخش تاریک» اطلاعات عظیم مبتنی بر الگوهای مکانیکی زندگی انسانی وجود دارد. نگرانی های فراوانی در باب محیط خصوصی افراد در مقابل فضاهای تجارتی چون گوگل، یاهو، آمازون، و دیگر اقدامات جمع آوری کننده ی حجم عظیم اطلاعات که توسط الگوهای مکانیکی زندگی انسانی برای هدف قرار دادن افراد معینی به منظور بازاریابی تحلیل می شوند وجود داشته است. یکی از چالش های Netflix نشان داد که تحلیلگران تنها با استفاده از چند دسته ی اطلاعاتی موجود در Netflix می توانند عضو خاصی از این شبکه را شناسایی کنند. در حالی که شرکت های تجاری به منظور فروش محصولات خود مقادیر بسیاری از اطلاعات را جمع آوری می نمایند، دولت به طور بالقوه می تواند از این حجم اطلاعات برای جاسوسی و ردیابی افراد استفاده نماید. افشاگری های اخیر درباره ی برنامه ی منشور آژانس امنیت ملی بحث عمده ای را درباره ی احتمال نظارت دولت در زمان حال و آینده برانگیخته است. الگوهای مکانیکی زندگی موجود در پشت تحلیل اطلاعات عظیم می تواند به منظور شناسایی افرادی خاص از جمله مخالفان مورد استفاده قرار گیرد.

الگوهای مکانیکی مورد استفاده در اطلاعات عظیم می تواند منجر به سوءاستفاده حتی به بهای جان افراد بی گناه قرار گیرد. برقراری روابط نا صحیح میان اطلاعات می تواند آینده ی یک فرد را تحت الشعاع قرار دهد؛ برای مثال، کارفرمایان به هنگام استخدام مرورگر اینترنتی که توسط آن فرم تقاضا به شیوه ی آنلاین پر شده است را مورد توجه قرار می دهند. یا تجزیه و تحلیل روند آنفولانزا در گوگل مورد استفاده قرار می گیرد تا فردی که جستجوی اینترنتی در باب علائم آنفولانزا کرده است تا از ابتلای همکارانش ممانعت به عمل آورد را قرنطینه سازند.

همچنین نگرانی های فراوانی درباره ی استفاده از الگوهای مکانیکی زندگی پیشگویانه وجود دارد که می توانند در سناریوهایی مانند فیلم «گزارش اقلیت» مورد استفاده قرار گیرند که در آن  افراد قبل از ارتکاب جرم دستگیر می شوند. بر اساس روابط میان برخی الگوهای رفتاری و صفات معین، الگوهای مکانیکی می توانند افرادی را که «گرایش» به جرم و جنایت، رفتار ضد اجتماعی، و یا اقدامات دیگری که هنوز رخ نداده است شناسایی کرده و توجیهی بر اقدامات پیشگیرانه علیه افراد باشند. در حال حاضر، شرکت های بیمه و نهادهای مرتبط با آزادی مشروط از الگوهای مکانیکی زندگی پیشگویانه به منظور کمک به تخمین احتمال خطر استفاده می نمایند، و همچنین مکان های زیادی در ایالات متحده از سیاست های پیشگیرانه به قصد تعیین این که «چه خیابانی، چه گروهی، و چه افرادی نیاز به توجه بیشتری دارند» استفاده می نماید، تنها به این دلیل که یک الگوهای مکانیکی آنها را مستعد ارتکاب جرم شناخته است.

دولت اوباما، شیوه ای را اتخاذ نموده است که بر طبق آن، افسران اطلاعاتی و اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین دست به کشتار مضنونین بر اساس الگوهای رفتاری آنها می زنند- بدون هیچ شناسایی قطعی. با این روش، سازمان سیا حتی از هویت کسانی که به قتل می رساند آگاهی ندارد. یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی سابق ادعا می کند که در اوج عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان در سال های 2009 و 2010، بیش از نیمی از حملات بدین شیوه انجام می گرفت.

این مخاطرات یکی از محدودیت های اساسی تحلیل اطلاعات بر پایه ی الگوهای مکانیکی زندگی انسانی را برجسته می سازند: نتایج بر اساس ارتباط هستند، و نه علیت!

(ادامه دارد…)

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × دو =