صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » ادعای رویکرد دوستانه به حوثی‌ها برای توجیه ادامه نظامی گری در یمن

نقشه عربستان برای کاهش مخالفت‌های جهانی

ادعای رویکرد دوستانه به حوثی‌ها برای توجیه ادامه نظامی گری در یمن

ادعاهای الجبیر می‌تواند اقدامی برای توجیه ادامه نظامی گری آمریکا، سعودی و امارات در یمن به بهانه القاعده باشد در حالی که با ادعای رویکرد دوستانه به حوثی‌ها به دنبال کاهش مخالفت‌های جهانی با این طراحی هستند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۴

به گزارش صاحب نیوز، باتوجه به افشاگری ها و فشارهای رسانه های مستقل در بیان حمایت سعودی از القاعده و داعش و سرکوب مردم یمن؛ عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در گفتگو با روزنامه فیگارو فرانسه گفت: گروه‌های داعش و القاعده دو دشمن درجه یک ما در شبه جزیره عربستان هستند و آن‌ها نه در یمن و نه در هیچ جای دنیا حق زندگی و حیات ندارند! اما گروه حوثی‌ها بخشی از بافت اجتماعی عربستان هستند که باید در کنار عربستان باقی بمانند.

با توجه به اینکه وی از رادیکال ترین مقامات سعودی است که نقشی مهم در کشتار مردم یمن داشته این سوال مطرح می‌شود که چرا این مواضع هیچ انطباقی با واقعیت های صحنه و جاری ندارد؟

گویا سعودی پس از یک سال کشتار به این مهم رسیده است که توان مقابله با انصارالله و ارتش یمن را ندارد و تنها گزینه برای فرار از باتلاق یمن رویکرد به راهکار سیاسی است.

بر این اساس سعودی برای فرار آبرومندانه از یمن مواضعی همچون سخنان الجبیر را مطرح کرده است که حلقه تکمیلی آن نیز انتشار گزارش‌هایی در باب حمایت سعودی از نشست کویت است.

از سوی دیگر این امر قابل تاکید است که هر چند شکست سعودی در یمن امری انکار ناپذیر است اما دشمن بودن القاعده و داعش برای سعودی نیز برخلاف اسناد و مدارک موجود است.

از سوی دیگر در هفته‌های اخیر آمریکا در کنار امارات به بهانه اقدام علیه القاعده در حضرموت تحرکات نظامی گسترده‌ای داشته و سعودی نیز به بمباران یمن به بهانه القاعده ادامه می‌دهد.

بر این اساس می‌توان گفت که ادعاهای الجبیر می‌تواند اقدامی برای توجیه ادامه نظامی گری آمریکا، سعودی و امارات در یمن به بهانه القاعده باشد در حالی که با ادعای رویکرد دوستانه به حوثی‌ها به دنبال کاهش مخالفت‌های جهانی با این طراحی هستند.

ماهیت اشغالگری این کشورها زمانی آشکارتر می‌شود که منابع یمنی فاش کردند در حملات این کشور در حضرالموت هیچ القاعده‌ای کشته نشده و آنها در حال ایجاد پایگاه و بارریزی برای القاعده هستند.

انتهای پیام/ بولتن نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد