وقتی باید هر چیزی سر جایش باشد اما سر جایش نیست؛

آب پاک؛ غذای پاک

مهمتر از همه عدم تعریف توزیع عادلانه قیمت مناسب و شفافی است که در حوزه فعالان سبزیجات تازه محسوس و قابل بررسی و پی گیری های لازم است؛ که به خودی خود موضوع ساماندهی و بهبود مشاغل و ارتقاء کمی و کیفی سبزیجات تازه را مورد ارزیابی قرار می دهد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - پنجشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۶

صاحب نیوز/ نظام هدفمند یا همان نظام آفرینش مجموعه ای از نظم و ترتیب آفرینش و خلقت در همه بخش ها و عرصه های خلقت و هستی است که باید با آن همراه بود، نحوه تعامل با آن را دانست و آنها را رعایت کرد و پاسداشت.

نظام هدفمند بخش های گوناگونی دارد، یکی از مهمترین این بخش ها آب پاک و غذای پاک است. پاک بودن چه از حیث مادی و چه از حیث معنوی و کیفی.

این دو در کنار هم و پرداختن به آن، زمینه این نوشتار در بیان یک محقق و پژوهشگری اصفهانی است.

سیدحسام سید حسینی قهه در این زمینه تحقیقات و مطالعاتی داشته که یک بخش آن در مجموعه آب و غذای پاک؛ حوزه سبزیجات از ابتدای کاشت تا فروش محصول است که در ادامه می خوانید.

این محقق می گوید: بیشتر از یکسال روی این موضوع در بخش سبزی و سبزیجات تحقیقات میدانی انجام داده و به نتایج خوبی رسیده است که این نتایج با توجه به کم آبی بویژه در حوزه زاینده رود قابل بحث و بررسی است.

رودخانه زاینده رود در مسیر خود و انتهای مسیر که به باتالاق گاوخونی ختم می شود تاثیرات مهمی بر سفره های آب زیر زمینی و همچنین آبادانی شهرها و روستا ها از خود به جای می گذارد؛ محصولات کشاورزی پربرکتی در اطراف این رودخانه در اصفهان از این آب عمل آمده؛ حتی یزد و روستاهای اطراف آن که چشمه ها و آب های زیرزمینی آن با باتلاق گاوخونی مرتبو ارتباط تنگاتنگی دارد ( این موضوع را پژوهشگاه ها و دانشکده های زمین شناسی می توانند بهتر و عمیق تر بررسی و نتایج آن را هم به همگان اعلان نمایند).

باید گفت کشاورزان نیازمند حمایت مادی و معنوی هستند. مسوولان در بخش های مرتبط نیز باید برای این دو بخش زاینده رود و محصولات کشاورزی حمایت معنوی و مادی با بصیرت کامل عمل کنند، اما می بینیم اینگونه نبوده و ضعف هایی در این رابطه شاهد بوده ایم.

نهادهایی که در تعریف و دریافت خمس و زکات(در مکتب شیعه سیستم مالی است که برای ارتقاء نظام تعلیم و تربیت در بخش های ختلف اجتماعی، اقتصادی و … تعریف و اعمال مدیریت می گردد) محصولات کشاورزی فعال می باشند، حوزه های علمیه باید در این بخش بسیار فعالتر عمل کنند و نقش مدیریتی را در بهبود و ساماندهی این دو بخش را به منصه ظهور رسانند.

اگر این در این دو بخش خوب کار شود می توان در ارتقاء کمی و کیفی هدفمند سازی یارانه ها تاثیر گذار بوده و علاوه بر حمایت مادی و معنوی کشاورزان ؛ دیگر بخش ها را نیز در رشد و تعالی و پیشرفت ارتقاء داد.

در واقع آب پاک و غذای پاک یک مسئله جهانی است، چه بهتر اینکه سازمان ها و مسوولان مرتبط وقت بیشتری روی این مبحث بگذارند. بیایند و تحقیقات محسوس و  نامحسوس  میدانی انجام دهند.

کشاورزی و محصولات کشاورزی به خصوص سبزیجات یکی از نقش هایی که در کارآفرینی و اشتغالزایی داشته بسیار حائز اهمیت است؛ می توان حوزه فعالان سبزیجات تازه؛ میادین تره بار سراسر کشور(فعالان باپروانه کسب و بدون پروانه کسب) ؛کسبه سبزی فروشان؛  دوره گردها؛  سبزی خردکن ها؛  سبزی پاک کن ها؛  سبزی خشک کن ها؛  طباخی ها؛  شرکت ها و کارخانه های صنایع غذایی و تبدیلی و…؛روش های کمی و کیفی حمل و نقل محصولات کشاورزی از مبدأ به مقصد(سیستم گردشگری تقاضا و عرضه) را نام برد.ghahe2

*ضرورت احیای سنت های پسندیده

باری(سبزیجات) که از کشاورز و مزرعه دار به میدان تره بار وارد می شود، این بار، در این میدان از ابتدا تا انتها جمعیت زیادی را مشغول نموده؛ در گذشت زمان نیز سنت های پسندیده ای را از خود به جای گذاشته و در گذر زمان با بی توجه هایی که از حوزه های علمی (دانشگاه و حوزه ) شده این سنت های ارزشمند کمرنگ تر شده؛ البته خدا را شکر مجددا توجه این دوحوزه (دانشگاه و حوزه )  برای حفظ  این ارزشها فعال گردیده است.

یکی از این سنت های پسندیده را می توان در معاملات بازار سبزیجات بیان نمود با اینکه هیچ گونه ابزار های امروزی در حساب و کتاب نبوده؛ نقدینگی معاملات  در فواصل زمانی کوتاهی پرداخت می شده و از چالشهای سیستم بانکی در امان بوده؛ در سیستم بصیرت افزایی باید به دنبال راه حلی برای این چالش ها  بود.

یکی دیگر از چالش ها که می توان از آن نام برد عدم حمایت از مدیریت توزیع است که در عصر کنونی با توجه به خیل جمعیت سیاستگذاری و برنامه ریزی در توزیع سبزیجات به خوبی انجام نگرفته و جمعیت زیادی از این غذای ارزشمند بی بهره مانده یا به طور مناسب بدست شان نمی رسد.

و مهمتر از همه عدم تعریف توزیع عادلانه قیمت مناسب و شفافی است که در حوزه فعالان سبزیجات تازه محسوس و قابل بررسی و پی گیری های لازم است؛ که به خودی خود موضوع ساماندهی و بهبود مشاغل و ارتقاء کمی و کیفی سبزیجات تازه را مورد ارزیابی قرار می دهد.

اگر آب پاک و غذای پاک در بخش های مختلف در سیاست های حکومتی یک ملت اعمال می شد در این بخش این همه چالش مادی و معنوی نداشتیم و فعالان سبزی هم مشکلاتشان کمتر می شد.

جهاد کشاورزی و دانشگاه های مرتبط با کشاورزی و تولیدات گیاهی، صنایع غذایی و تبدیلی بایدجدی به این مسائل ورود کنند.

ما بهترین و ارزشمندترین جغرافیای آب و خاک را داریم. این حوزه بسیار گسترده است، سال های سال طول می کشد تا یک زمین حاصلخیز کشاورزی ثمر بدهد، امروز اگر آب نباشد کویر شدن زمین قطعی است. بنابراین اینکه این آب موجود چگونه مدیریت شود و حفظ گردد بخش مهمی از آن به جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی بر می گردد و بهره گیری از تجربیات و علوم ارزشمندی است که در گذشته برای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و پیشگیری از بحران ها ارایه گردیده همچون طومار شیخ بهایی بهره برده و از غفلت در این حوزه(حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و پیشگیری از بحران ها) در امان بمانیم.

در همین شهر اصفهان و حومه آن مانند منطقه ابر، بوزان،کردآباد، خوراسگان و پل تمدن به سمت راران و جوهران و اطشاران بهترین زمین ها و محصولات کشاورزی کشت و تولید می شده اما همان زمین های خوب امروز به شهرک و کارگاه های صنعتی تبدیل شده است؛ که از آنچه از این اراضی کشاورزی باقی مانده است باید مراقبت و محافظت نمود واز توسعه مسکن و کارگاه های صنعتی جلوگیری نمود البته لازم به ذکر است سایر اراضی کشاورزی که در جغرافیای شهرا اصفهان و ایران اسلامی است حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی از قلم نیفتد.

دو منطقه براآن شمالی و جنوبی از جمله روستاهای بکر برای زراعت و سبزی کاری بود. امروز بخشی از آن اراضی به باغ تبدیل شده و تنوع کشت محصولات مرغوب و داری ارزش غذایی هستند که قبلا با فراوانی آب در زاینده رود کشت می شده الآن با آن کمیت و کیفیت خبری نیست؛ البته لازم به ذکر است که در اراضی مرکز آموزش کشاورزی کبوتر آباد باغات یک پارچه و تولید میوه های با کیفیت کشت و ترویج داده می شد؛ سیاستگذاری و برنامه ریزی در توسعه محصولات کشاورزی(زراعی و باغی) مهم است البته به شکلی تولیدات متناسب به نیاز جامعه از قلم بیفتد و باغات ما نباید صرفا شکل تفریحی و و یلایی پیدا کنند و زمین های زراعی ما نباید از کشت محصولات متنوع غذایی دور و خارج گردند الحمدلله در حاشیه رودخانه زاینده رود و درطبیعت ایران اسلامی چشم انداز های مناظر زیبای آفرینش هست تا همگان و صنعت توریسم و گردشگری بهره مند گردند.

ghahe3

*یک پیشنهاد:

پیشنهاد من این است که شهرداری اصفهان و اتحادیه میوه و تره بار به هم اندیشی با حوزه های علمی (حوزه و دانشگاه) برای قیمت گذاری شفاف اقدام کنند، و از امکانات به روز اطالع رسانی همچون سایت، تلویزیون شهر در محوطه سبزی میدان میوه و تره بارقیمت اعلام شود.

ضمن اینکه مانیتور نشان می دهد کجای میدان چه نوع سبزیجاتی است؛ فعالان حوزه سبزیجات در توزیع سبزیجات بهتر فعالیت می کنند؛ اتحادیه هم می تواند قیمت را روی سایت خودشان قرار دهد.

بهبود و ساماندهی مشاغل؛ حمایت مادی و معنوی از فعالان حوزه محصولات کشاورزی(همچون سبزیجات تازه) یک ضرورت است. یک ضرورت اجنتاب ناپذیر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد