صفحه اصلی » اقتصادی » قرض‌الحسنه‌ها مجاز به اخذ چک سفید امضا نیستند

بازرس بانک مرکزی:

قرض‌الحسنه‌ها مجاز به اخذ چک سفید امضا نیستند

بازرس بانک مرکزی گفت: قرض‌الحسنه‌ها مجاز به اخذ چک سفید امضا نیستند باید به نام صندوق پر و چک بایگانی و ثبت شود .

تاریخ انتشار: ۲۲:۳۲ - شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۸
به گزارش صاحب نیوز به نقل از شهرضانیوز، علیرضا جعفری عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات قرض‌الحسنه‌های شهرستان شهرضا، اظهار کرد: قرض الحسنه از نیکوترین سنت‌های اسلامی است که در قرآن کریم مکرر از آن یاد شده است همچنین در روایات منقول از معصومین (ع) بسیار به این امر سفارش شده است.
وی با تأکید بر اینکه باید جامعه را تشویق کنیم که نیاز نیازمندان را تأمین کنند، گفت: یکی از بهترین شیوه‌های تأمین نیازمندان این است که از قرض‌الحسنه استفاده شود که هم کمک مالی برای افرادی است که نیازمند سرمایه‌ای برای اداره زندگی خود هستند و هم زمینه را برای فعالیت‌های خیرخواهانه افراد فراهم می‌آورد.
بازرس بانک مرکزی افزود: بر اساس قانون نظارت بر قرض الحسنه‌ها وابسته به بانک مرکزی است و نیروی انتظامی در فعالیت های حسابداری و حسابرسی آن ها نقشی ندارد.
وی با بیان اینکه قرض الحسنه‌ها باید تابع قانون و مقررات بانک مرکزی باشندع افزود: سقف وام قرض‌الحسنه براساس دستورالعمل 5 میلیون تومان است اما مصوبه‌ای  در بانک مرکزی به تصویب رسیده که تا 15 میلیون تومان با بهره‌ 4 درصد قرض‌الحسنه‌ها مجاز به پرداخت تسهیلات هستند.
جعفری با بیان اینکه بعضی از صندوق‌های قرض‌الحسته رنگ و بوی خانوادگی گرفتند، بیان کرد: بر اساس دستورالعمل نظارتی هیئت مدیره و هیئت امنا و افراد درجه اول حق گرفتن وام از قرض‌الحسنه را ندارند.
وی با اشاره به اعطای دسته‌های حواله به مشتری‌ها گفت: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نظر دارند که دسته حواله به کسی ندهند چرا که فاقد پشتوانه حقوقی است و حساب‌های حواله‌ای و جاری باید در صندوق‌ها بسته شود.
بازرس بانک مرکزی با اشاره به برخورد نامناسب بعضی از قرض‌الحسنه‌ها با ارباب رجوع، افزود: قرض‌الحسنه یک نهاد اسلامی است و مبنای کار آن سود نیست و مبنای آن برکت است.
وی تصریح کرد: اگر صندوق قرض‌الحسنه مجوزی هنوز اخذ نکرده باشد و شاکی داشته باشد وی را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم و این امر سبب سوءسابقه برای صندوق می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مردم داری باید هدف نخست صندوق‌های قرض‌الحسنه باشد، اظهار کرد: قرض‌الحسنه‌ها مجاز به اخذ چک سفید امضا نیستند باید به نام صندوق پر و چک بایگانی و ثبت شود.
جعفری با بیان اینکه قرض‌الحسنه‌ها مجاز نیستند جدولی وام به مشتری اعلام کنند، گفت: قانون ساماندهی صندوق‌های قرض‌الحسنه در آبان سال 94 تصویب شد و در مرحله اول سه مرحله اخطار برای رفع اشکال به صندوق داده می‌شود اگر اشکالات را برطرف نشد، صندوق به مراجع انتظامی و قضایی برای برخورد معرفی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سقف اقساط قرض‌الحسنه‌ها 36 ماه است و بیشتر از آن براساس نظر خود صندوق است، اظهار کرد: مسدود کردن حساب در قرض‌الحسنه ممنوع است و نباید بخشی از وام را صندوق‌ها مسدود کنند.
بازرس بانک مرکزی با اشاره به اینکه بعضی از صندوق‌ها در پرداخت وام سلیقه‌ای عمل می‌کنند، پرداخت وام باید براساس آیین نامه باشد، افزود: قرض‌الحسنه‌ها نباید از اساسنامه خارج شوند کار قرض‌الحسنه پرداخت وام است.
وی با بیان اینکه بانک‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند، تصریح کرد: متأسفانه در 4 سال اخیر صندوق‌های قرض‌الحسنه رها شدند و سبب شده که از آنها مالیات اخذ شود، ای امر باید از سوی نمایندگان مجلس پیگیری و بررسی شود.
صندوق‌های قرض‌الحسنه شهرضا در راستای ایجاد اشتغال قدم بردارند
محسن گلابی در این جلسه اظهار داشت: با توجه به پیشرفت تکنولوژی صندوق‌های قرض‌الحسنه باید از قالب سنتی بیرون آیند و خدمات خود را به‌روزرسانی کنند.
وی با بیان اینکه نباید با دید بنگاه اقتصادی به صندوق‌های قرض‌الحسنه نگاه کرد، افزود: قرض‌الحسنه ریشه اسلامی دارد و اگر بخواهیم سود را در آن وارد کنند اصل قرض‌الحسنه زیر سئوال می‌رود.
فرماندار شهرستان شهرضا گفت: قرض‌الحسنه می‌تواند در فعالیت اقتصادی نقش مؤثری داشته باشد، میزان استفاده از این ابزار بستگی به میزان وجود انگیزه‌های خیرخواهانه در افراد وابسته است.
وی با بیان اینکه گاهی برخی از افراد دچار مشکلاتی می‌شوند که بهترین راه تأمین مالی برای آنها قرض‌الحسنه است، بیان کرد: ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه می‌تواند تأثیر بسزایی در ایجاد امنیت اقتصادی و آرامش در زندگی اجتماعی ما داشته باشد و همبستگی جامعه را به شدت ارتقاء بخشد.
گلابی با تأکید بر اینکه باید شکل جدید به قرض‌الحسنه‌های شهرستان داد، گفت: در شهرستان با مشکل بیکاری و اشتغال روبه رو هستیم.
وی با بیان اینکه با ایجاد اشتغال و رفع نیاز و فشار اقتصادی می‌توان برای کاهش بزهکاری و فساد جامعه کمک نمود، اظهار کرد: بسیاری از هنجار شکنی‌ها زایده و معلول فقر و فشار اقتصادی هستند.
فرماندار شهرضا بیان کرد: تجربه عینی و تحقیقات میدانی که به عمل آمده نشان داده که فرهنگ قرض دادن به افراد نیازمند و نهادهای قرض‏الحسنه، در رفع مشکلات مردم بسیار مؤثر بوده است و اثرات مثبتی را در زندگی مردم و جامعه بجای گذاشته است.
وی با اشاره به اینکه 31 قرض‌الحسنه در سطح شهرستان شهرضا داریم، افزود: با جمع سرمایه‌های سرگردان اقشار مختلف و استفاده از نظرات کارشناسان اقتصاد امکان ایجاد تأسیسات و کارخانجات مختلف و در نتیجه کاهش بیکاری را در شهرستان را می‌توان دنبال کرد.
گلابی با بیان اینکه اگر هر قرض‌الحسنه‌ای 100 میلیون تومان سهام خریداری کند می‌تواند کارخانه‌ای را ایجاد کند، گفت: ایجاد کارخانه سبب به وجود آمدن اشتغال می‌شود و درآمد قرض‌الحسنه‌ها افزایش پیدا می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه باید بانک اطلاعاتی از قرض‌الحسنه‌های شهرستان شهرضا باید ایجاد شود، تصریح کرد: در شهرستان شهرضا یک معدن به نام خود شهرستان نیست و همه معادن از حوزه شهرستان خارج شده‌اند که در حال بازگرداندن آنها به حوزه شهرستان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 + شانزده =