صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » ۳ سال گذشت؛ آماری از مهاجرت نخبگان ارائه نشد

کم کاری معنادار دستگاه مسئول؟!

۳ سال گذشت؛ آماری از مهاجرت نخبگان ارائه نشد

درحالی که ارائه آمار ماندگاری و همچنین خروج نخبگان امکان سیاست گذاری وبرنامه ریزی را برای تصمیم گیران فراهم می کند، در سال های اخیر این آمارگیری ها انجام نشده در حالی که بنیاد نخبگان باید این آمار را به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کند تا مبنای تصمیم گیری ها وسیاست گذاری های این نهاد قرار گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۹ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۰

به گزارش صاحب نیوز، در حالی که طی سال های گذشته و در دولت های نهم و دهم بنیاد ملی نخبگان وقت، با ارائه گزارشی ازآخرین وضعیت ماندگاری و خروج نخبگان و برترین های کنکور و المپیاد های علمی از کشور طی چند دوره آمار رسمی خروج و ماندگاری نخبگان کشور را دربازه های زمانی مشخص و پیرو مطالبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نهاد اعلام می کرد، متاسفانه در 3سال اخیر این روند روبه افول گذاشته و هیچ اطلاعات و آماری از سوی بنیاد نخبگان در این زمینه ارائه نشده و این روند متوقف شده و متاسفانه بنیاد ملی نخبگان که اکنون بیش ازیک دهه است که به عنوان متولی اصلی بررسی مشکلات و چالش های نخبگان در کشور فعالیت می کند، طی 3سال گذشته با وجود مطالبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و پیگیری های متعدد رسانه ها و با وجود آن که معاون علمی ریاست جمهوری دولت یاز دهم بار ها در خصوص آخرین وضعیت خروج نخبگان کشور از سوی خبرنگاران مورد سوال واقع شده، اما تا به امروز این پیگیری ها و مطالبات نیز منجر به ارائه آمار واطلاعات جدید از وضعیت مهاجرت نخبگان نشده است  واین موضوع همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

توقف روند ارائه آمار از آخرین وضعیت مهاجرت نخبگان در کشور تاکنون انتقاد های مختلفی را از سوی نهاد های تصمیم گیر و سیاست گذار کشور از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال داشته است.

دکتر سلطانخواه، رئیس کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت وگو با خراسان با انتقاد ازعملکرد بنیاد نخبگان در عدم ارائه گزارش وضعیت نخبگان کشور اعلام کرد: متاسفانه درحالی که ارائه آمار ماندگاری و همچنین خروج نخبگان امکان سیاست گذاری وبرنامه ریزی را برای ما فراهم می کرد، در سال های اخیر این آمارگیری ها انجام نشده در حالی که بنیاد نخبگان باید این آمار را به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کند تا مبنای تصمیم گیری ها وسیاست گذاری های این نهاد قرار گیرد.

این درحالی است که دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مرداد سال گذشته از مکاتبه این شورا با رئیس بنیاد ملی نخبگان جهت ارائه گزارش کاملی ازآخرین وضعیت نخبگان شامل وضعیت بازگشت و خروج نخبگان از کشور خبر داد.

به گفته مخبر دزفولی، طی این نامه از بنیاد نخبگان خواسته شده ظرف یک تا 2ماه آینده این گزارش را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

این اظهارات از سوی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حالی مطرح شده است که اکنون با گذشت بیش از 7 ماه از مهلت تعیین شده هیچ گزارشی در این خصوص از سوی بنیاد ملی نخبگان ارائه نشده است  و درواقع چرایی ممانعت بنیاد ملی نخبگان از ارائه این آمار نیز مشخص نیست.

دکتر سهراب پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در گفت وگو با خراسان در خصوص چرایی عدم ارائه آمار جدید از خروج وماندگاری نخبگان طی 3 سال گذشته به خراسان می گوید:در حال حاضر آمارجدیدی از خروج و یا ماندگاری نخبگان در کشور در دست نداریم واین مسئله از حدود سال 92 به بعد به همین منوال بوده است و تا جایی که من اطلاع دارم هنوز گزارشی در این خصوص تهیه نشده است.

وی اضافه کرد: در زمان دولت دهم با توجه به مسئولیتی که در بنیاد ملی نخبگان برعهده داشتم این موضوع را پیگیری می کردیم و طی آن با 2 گروه نیز قرار داد همکاری امضا کردیم که این 2گروه کار تهیه آمار را که کار بسیار پیچیده وزمانبری بود، برای ما انجام می دادند اما در نهایت این آمار گیری ها طی 2دوره انجام شد وطی آن وضعیت90 درصد نخبگان کشور شامل برترین های کنکور در سنوات مختلف وبرترین های المپیاد های علمی مشخص شد و اطلاعات دقیقی شامل این موارد که چه تعداد از این افراد در کشور هستندو چه تعداد به خارج از کشور مهاجرت کرده اند، به دست آمد.

وی گفت: در آن زمان آمار خروج نخبگان در رشته ریاضی بیشتر بود و در رشته های تجربی و ادبی کمتر به خارج می رفتند.

وی با بیان این که جمعیت آماری ما در این گزارش ها عمدتا افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان بودند؛ می افزاید: ما گزارش مذکور را به شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرهنگستان علوم ارائه کردیم اما با این حال از سال 92 تاکنون دیگر گزارشی در این خصوص ارائه نشده، در حالی که وجود آمار در این خصوص به مراتب بهتر از آن است که ما هیچ آماری از این افراد نداشته باشیم.

سهراب پور با اشاره به اهمیت تهیه آمار وضعیت خروج و یا ماندگاری نخبگان در کشور می گوید: تهیه این آمار از جهات مختلفی حائز اهمیت است ومی تواند مبنای بسیاری از برنامه ریزی ها وسیاست گذاری ها نیز قرار گیرد.

وی پیشتر نیز در گفت وگو با خراسان گفته بود:متاسفانه آمارگیری از خروج نخبگان درچند سال گذشته معلق مانده در حالی که این موضوع بسیارحائز اهمیت است وجزو مطالبات مقام معظم رهبری نیز بوده است.

انتهای پیام/خراسان/ع

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد