maleki
۱۴:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۲

اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق:

آمریکا به برخی کشور‌ها یارانه می‌دهد که از ایران نفت نخرند/ ۲سال و نیم با ۱+۵ مذاکره کردیم؛ ۲ساعت هم برای تحریم داخلی مذاکره کنیم

تحریم خارجی اگر برداشته شود و تحریم داخلی سرجایش باشد فقط ۲ اتفاق یعنی واردات بیشتر و فروش نفت خام بیشتر اتفاق می افتد. از اجرای برجام تاکنون ۵۴ تحریم جدید مطرح شده است

به گزارش صاحب نیوز، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق با بیان اینکه اقتصاددانان فرانسوی و انگلیسی می گویند محال است تحریم های خارجی زندگی و اقتصاد مردم را فلج کند، گفت: آمریکایی ها می گویند این خود ایرانی ها هستند که خودشان را تحریم می کنند.
حجت الله عبدالملکی در گفتمان سیاسی اقتصادی انقلاب اسلامی در رشت در تشریح تحریم های اقتصادی با بیان اینکه دو نوع تحریم داریم، اظهار کرد: تحریم ها شامل تحریم خارجی و داخلی می شود.

وی با اشاره به تحریم های خارجی، از جمله تحریم نفتی، بانکی و…، گفت: در تحریم بانکی هیچ بانکی با ایران صاردات و واردات ندارد یا هیچ کالایی معامله نمی شود.

هدف دشمن ناراضی کردن مردم از انقلاب است

این کارشناس برجسته اقتصادی با بیان اینکه تحریم واقعی این است که دشمن می خواهد مردم از انقلاب ناراضی باشند، افزود: مردم انقلاب کردند که در بعد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی به یک سری اهداف برسند اما دشمن با ایجاد شرایط دشوار کاری می کند که انقلاب را کنار بگذارند و کم کم خبری از انقلاب اسلامی در کشور نباشد.

90 درصد تحریم های اقتصادی ایران داخلی است

عبدالملکی با بیان اینکه اقتصاددانان فرانسوی و انگلیسی می گویند محال است تحریم های خارجی زندگی و اقتصاد مردم را فلج کند چون ایرانی ها راه حل را پیدا می کنند، گفت: آمریکایی ها می گویند این خود ایرانی ها هستند که خودشان را تحریم می کنند و 90درصد تحریم ها را در کشور ایجاد می شود و 10درصد تحریم های خارجی است.

وی در تشریح تحریم داخلی، گفت: یکی از آن ها تولید کننده ها در ایران هستند که برخی از آن ها می توانند کیفیت را کالا را بالا ببرند ولی اینکار را نمی کنند.

عبدالملکی با بیان اینکه ما ظرف 4سال می توانیم کیفیت خودرو را به اندازه خودرو کره ای برسانیم، گفت: تولیدکنندگان در اوج تحریم ها تولیدشان را کم کردند که قیمت بالا برود و سود بیشتری بگیرند.

70 درصد پوشاک ما خارجی است

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه ما همین الان به اندازه بودجه دولت کالای خارجی مصرف می کنیم، بیان کرد: مثلا لباس های ما 70درصد خارجی است و وقتی لباس ایرانی تولید شده را نمی خریم و مشابه خارجی آن را می خریم یعنی تولید کننده را تحریم می کنیم.

وی با بیان اینکه کارآ فرین ما می گوید 20درصد کار می کنم و 80درصد با دولت سروکله می زنم، ادامه داد: رهبرانقلاب در جمع هیأت دولت قبلی فرمودند مشکلات اقتصادی مثل مسائل ریاضی سختند اما شما ریاضی دانان خوبی هستید یعنی اگر همت کنید می توانید حل کنید.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تحریم پدر و مادر علیه فرزندان از حیث اقتصادی، ادامه داد: در اسلام تربیت فرزندان جز حقوق فرزندان است وقتی نیاز اقتصادی بچه ها تامین نشود یعنی حق فرزندانمان را ندادیم و این می شود تحریم.

وی ادامه داد: وقتی ما فرزندانمان را به درستی تربیت نکنیم در 30سالگی مفسد اقتصادی می شود، بیان کرد: اگر در کودکی درست تربیت نشوند مدیریت درست هزینه ها را یاد نمی گیرند.

اقتصاد مقاومتی یعنی برای رفع تحریم های داخلی مذاکره کنیم

عبدالملکی با تأکید بر اینکه صدها تحریم داخلی داریم، بیان کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی برای رفع تحریم های داخلی مذاکره کنیم.

وی افزود: وزارت نفت نیز مردم را از طریق اصرار بر فروش نفت خام تحریم می کند و نفتی که با افتخار فوقش 100دلار می فروشد همین نفت در آمریکا1300دلار می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی می گوید تحریم های داخلی را بشکنیم، گفت: تحریم خارجی اگر برداشته شود و تحریم داخلی سرجایش باشد فقط 2 اتفاق یعنی واردات بیشتر و فروش نفت خام بیشتر اتفاق می افتد.

از اجرای برجام تاکنون 54 تحریم جدید مطرح شده است

وی با بیان اینکه آمریکایی ها برای مجاب کردن برخی کشور‌ها به آن ها یارانه می دهد که از ایران نفت نخرند، گفت: از زمان برجام که هنوزم 10ماه نشده 54 تحریم جدید آمده است که بعضی در حال بررسی است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه 2سال و نیم با 5+1مذاکره کردیم، افزود: چرا 2ساعت برای تحریم داخلی مذاکره نمی کنیم؟!

با وجود تحریم های داخلی تحریم خارجی رفع نمی شود

وی در پایان خاطر نشان کرد: مادامی که تحریم های داخلی باشد تحریم خارجی رفع نمی شود اگر هم رفع شود اثر خاصی ندارد.

انتهای پیام/ دیار باران/ی